Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wpływ bezwładności TPS na biegu jałowym na pracę Bingo-M

jsah 01 Sty 2010 15:16 2037 2
  • #1 01 Sty 2010 15:16
    jsah
    Poziom 17  

Serdecznie witam. Czy bezwładność TPS na biegu jałowym (wartości regulowane od 0,04 do 0,4 V) ma jakiś wpływ na pracę sterownika LPG Bingo-M? Chodzi mi o to, czy będzie jakaś różnica w pracy sterownika pomiędzy wartościami 0,4 a 0,1 V?

Z tego, co wiem, bezwładność TPS na biegu jałowym jest dokładnością, z jaką sterownik LPG bierze pod uwagę napięcie TPS, tzn. odczytuje to napięcie i ewentualnie podejmuje stosowne działania, np. co 0,4 V bądź co 0,1 V - zależnie od ustawienia. Tylko jednego nie rozumiem, jaki jest punkt wyjściowy odczytu napięcia w przypadku TPS Mono Bosch - 0 V, napięcie wolnych obrotów - 0,45-0,8 V (zależnie od temperatury silnika i obciążenia elektrycznego w.o.) czy też jakieś inne napięcie, np. w danej chwili? Czyli Bingo-M niejako odczytuje napięcie TPS (przy bezwładności 0,4 V) w układzie: 0-0,4-08-1,2-1,6-2 V, czy też w układzie - przypuśćmy, że przy przykładowym napięciu TPS na w.o. 0,75 V - 0,75-1,15-1,55-1,95-2,35 V.

Jeśli weźmiemy pod uwagę ten ostatni przypadek (przy założeniu, iż tak jest), to przełączenie obciążenia z b.j. na duże nastąpi nie przy 2 V lecz przy 2,35 V, czyli w tym przypadku wartość bezwładności TPS na b.j. będzie miała jakiś tam wpływ na pracę sterownika LPG.

Wiem też, że bezwładność TPS na biegu jałowym w przypadku Mono Motronic MA 1.3 ustala się mierząc różnicę napięcia TPS na w.o. przy maksymalnym obciążeniu elektrycznym (przy włączonych wszystkich odbiornikach elektrycznych) i tego samego napięcia bez włączonych odbiorników. W moim przypadku w Passacie 1,8 ADZ wartość ta wynosi 0,4 V. Jednak w przypadku Bingo-M, w którym na w.o. sterownik praktycznie nie podejmuje żadnych działań, bo do 2 V (przy TPS Bosch Mono) jest bieg jałowy, czyli małe obciążenie (które zmienia się na duże właśnie przy 2V) - na wolnych obrotach nie będzie miało znaczenia czy bezwładność wynosi 0,4 czy np. 0,1 V.

Zastanawia mnie jednak, jak to jest z tą bezwładnością przy przełączaniu obciążeń - czy ma ona na to jakiś wpływ? Co o tym sądzicie?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam.

0 2
  • #2 02 Sty 2010 13:01
    jsah
    Poziom 17  

jsah napisał:
    Zastanawia mnie jednak, jak to jest z tą bezwładnością przy przełączaniu obciążeń - czy ma ona na to jakiś wpływ?

Owszem ma wpływ. Dzisiaj o zmierzyłem. Jadąc jakiś czas ze stałym otwarciem przepustnicy dającym napięcie TPS 1,9 V, a następnie naciskając pedał gazu, przełączenie obciążeń przy bezwładności TPS 0,4 V następuje przy 2,3 V, a nie przy 2V, natomiast przy bezwładności 0,2 V w w/w warunkach przełączenie obciążeń następuje przy 2,1 V, czyli szybciej.

Wniosek stąd taki, iż przedziały, przy granicach których sterownik LPG bierze pod uwagę napięcie TPS, zaczynają się od stałego napięcia TPS w danej chwili i następnie przy zmianie napięcia TPS Bingo-M odczytuje je do podjęcia stosownych działań co wartość liczbową równą bezwładności TPS na biegu jałowym.

Co o tym sądzicie? Zapraszam do dyskusji.

0
  • #3 08 Sty 2010 23:32
    jsah
    Poziom 17  

Zamykam temat.

0