Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie sufitu w pokoju

paciagk 21 Mar 2010 19:54 66873 48
    rogeros
    Poziom 13  
    Kolego chciałbym Tobie zaproponować oraz pochwalić się troszkę swoim rozwiązaniem.
    Otóż proponuje oświetlenie na taśmach LED RGB.
    Przy wykorzystaniu sterownika możesz dobrać dowolną barwę oświetlenia, którą możesz ustalić sobie od nastroju.

Sterownik oświetlenia wykonałem sam który steruje światłem za pomocą pilota, komputera, internetu, PS3 (przeglądarka internetowa)

Poza możliwością włączania innego oświetlenia w pokoju masz masz możliwość sterowania kolorem wnęki.

We wnęce są dwie listwy led (lewa i prawa) którymi można sterować niezależnie.

Za pomocą pilota zmieniam barwy lewej i prawej strony jednocześnie. Można skorzystać z zaprogramowanych kolorów lub samemu ustalać nasycenie poszczególnych barw i ustalić swoją własną. Poza ustaleniem barwy można ustalać jasność świecenia.
    Oświetlenie sufitu w pokoju Oświetlenie sufitu w pokoju Oświetlenie sufitu w pokoju Oświetlenie sufitu w pokoju Oświetlenie sufitu w pokojuOświetlenie sufitu w pokoju

Za pomocą komputera, telefonu komórkowego czy PS3 sterujemy oświetleniem poprzez przeglądarkę internetową. Tutaj już możemy ustalić dowolną barwę dla lewej i prawej strony osobno. Wykorzystujemy tutaj fajny interface mojego autorstwa.

Oświetlenie sufitu w pokoju Oświetlenie sufitu w pokoju

wyżej wymieniony interface jest dostępny przez internet więc można sterować całym oświetleniem pokoju zdalnie. (Adresu mojej strony nie podam ze względów oczywistych :) )

Wisienką na torcie w moim projekcie jest funkcja ambilight. Jeżeli chcemy oglądać film poprzez komputer to podłączamy dodatkowo serownik oświetlenia do komputera poprzez USB.
    Zainstalowane oprogramowanie na komputerze dzieli ekran filmu na dwie części (lewa i prawa). Program wylicza z obydwóch połówek ekranu jaki kolor przeważa na ekranie i odpowiednio go wyświetla na "ścianie". U mnie wykorzystałem dwa kanały oprogramowania z trzech (lewa, prawa) można dodać trzeci kanał wyświetlając kolory z góry lub dołu ekranu.

i zasada działania:

Na filmie widać efekt "migania" diód. Jest to spowodowane szybszym odświeżaniem kamery nagrywającej. W rzeczywistości ludzkie oko tego nie widzi. Barwy zmieniają się płynnie.

Jasność ambilight można ustalić dowolnie tak aby nie przeszkadzała w oglądaniu filmu a była dodatkowym gadżetem. U siebie używam 100% jasności i nie przeszkadza to w oglądaniu filmu.

Układ cały czas jest rozbudowywany o dodatkowe bajery. W planach mam dorobić funkcje:
    oszczędności - do elektroniki będzie podłączony czujnik ruchu. Jeśli w pokoju nie ma ruchu układ przyjmie ze nikogo nie ma i wyłączy oświetlenie.
    tablica led - coraz częściej popularne są reklamy świetlne w postaci tablic led. Chcę wykonać swoją małą która będzie służyła za wyświetlanie menu w/w układu oraz zegar z przypominaczem o ulubionym filmie czy programie.

Dość tego chwalenia :) teraz do rzeczy. Bardzo chętnie zaprojektuje takie oświetlenie dla Ciebie. Jestem autorem pomysłu jak i całej elektroniki sterującej więc wszelkie modyfikacje są możliwe pod kontem Twoich oczekiwań. Zapraszam na PW.
  • TermoPasty.pl
    marcinmarcin007
    Poziom 13  
    kolego rogeros mam pytanie z czego zrobiłeś stelaż, oraz ciekawi mnie jak głęboka jest ta wnęka gdzie umieszczone są taśmy? Sam zbieram plany do budowy takiego czegoś.
  • TermoPasty.pl
    rogeros
    Poziom 13  
    marcinmarcin007 napisał:
    kolego rogeros mam pytanie z czego zrobiłeś stelaż, oraz ciekawi mnie jak głęboka jest ta wnęka gdzie umieszczone są taśmy? Sam zbieram plany do budowy takiego czegoś.

witaj. stelaż wykonany został z profili jakie stosuje się do stawiania ścianek gipsowo kartonowych.
    głębokość wnęki przed położeniem kamienia miała 14cm.

z racji tego że ściana jest z żelbetonu i bardzo ciężko byłoby zrobić rowek na przewody od TV to odsunąłem się od ściany dwoma płytami gipsowo-kartonowymi gdzie dałem miedzy nimi odstęp na przewody - przez co wnęka zmniejszyła się do ok 12cm wraz z klejem.

do tego doszła grubość samego kamienia oraz kleju ok 3-4 cm.

i na chwilę obecną wnęka ma ok 8cm. i myślę że jest to optymalna odległość od ścianki ponieważ pozwala to diodom oświetlić całą ścianę.

poniżej przedstawiam małe fotostory :)
    Oświetlenie sufitu w pokoju Oświetlenie sufitu w pokoju Oświetlenie sufitu w pokoju Oświetlenie sufitu w pokoju Oświetlenie sufitu w pokoju
    Oświetlenie sufitu w pokoju Oświetlenie sufitu w pokoju Oświetlenie sufitu w pokoju Oświetlenie sufitu w pokoju Oświetlenie sufitu w pokoju
    marcinmarcin007
    Poziom 13  
    Bardzo dziękuje za tak szybka odpowiedz wraz ze zdjęciami, naprawdę bardzo mi pomogły obrać właściwy kierunek prac, mam jeszcze jedno pytanie. Jak głęboko osadzone są listy LED, zaznaczyłem to na zdjęciu, również chciałbym skorzystać z takich listew tylko wydaje mi się że jeśli będą zbyt głęboko to ściana będzie słabo oświetlona.

rogeros
    Poziom 13  
    odległość ta wynosi 16cm.
    jest na tyle głęboka, że aby zobaczyć diody trzeba "wsadzić głowę do wnęki" :)
    pod skosem nie widać diod w sumie takie było założenie.

natomiast wnęka (ta część niewidoczna) jest wyklejona samoprzylepną folią aluminiową która odbija jeszcze światło.
    widoczne na tym zdjęciu Oświetlenie sufitu w pokoju
    bulbulatrix
    Poziom 12  
    Witam,
    czytam/szukam rozwiązania problemu dotyczącego podświetlenia architektonicznego i ciągle ścierają się dwa fronty - jarzeniówka kontra LED. Jedno tanie w zakupie drugie tanie w eksploatacji.
    Mam pytanie jak sytuacja wygląda w chwili obecnej - czy ktoś z szanownych forumowiczów przeliczał koszt wykonania i eksploatacji takiego podświetlenia w obydwu wariantach?

I pytanie techniczne - co zrobić w przypadku przepalenia się kilku LED na pasku/wężu? czy konieczna jest wymiana całości czy da się to uzupełniać?
    mateusz717828
    Poziom 10  
    bardzo dobre pytania zadałeś, ciekaw jestem ile to pobiera mocy i czy jest dawać sens diody nad tv.pozdrawiam
    Joker.
    Poziom 31  
    bulbulatrix napisał:
    jarzeniówka kontra LED. Jedno tanie w zakupie drugie tanie w eksploatacji.

Świetlówki są bardzo jasne w porównaniu z paskiem led. Świetlówki bardziej nadają się do oświetlenia niż do poświaty dekoracyjnej.
    bulbulatrix napisał:
    I pytanie techniczne - co zrobić w przypadku przepalenia się kilku LED na pasku/wężu? czy konieczna jest wymiana całości czy da się to uzupełniać?

Taśma led jest dzielona na sekcje. Każda sekcja jest co trzy diody. Co trzy diody są punkty lutownicze (widać na powyższym zdjęciu), w miejscach tych można obcinać i wlutować nowe. Jeżeli są zapewnione prawidłowe parametry pracy to raczej nie ma możliwości aby pojedyncze diody się psuły, (to nie żaróweczki choinkowe).
    mateusz717828 napisał:
    ciekaw jestem ile to pobiera mocy

Zazwyczaj tyle ile producent podaje na opakowaniu :) Są taśmy o różnych mocach.
    Jeżeli chcemy pasek jaśniejszy o większej mocy to warto dołożyć aluminiowy profil do taśm led w celu lepszego chłodzenia i tym samym przedłużenia żywotności.
    bulbulatrix
    Poziom 12  
    Temat powoli się rozjaśnia ;)

zgłębiając temat "jasności" w stosunku do poboru mocy.

Jarzeniówka T8 (uśredniając) daje światło o mocy ok 1000 lm na każde 12W przy 1,5 m długości. Koszt ok 15 zł za świetlówkę 58 W (5200 lm).

LED SMD 5050 daje 15-17 lm na każdy punkt świetlny. Taśma 5 m zawiera 300 LED`ów i kosztuje 200 zł. Zatem przeliczając: 1,5 m taśmy to koszt 60 zł a ilość punktów to 90.

I teraz zasadnicze pytanie czy poprawnym technicznie jest obliczenie mocy owych punktów na 1,5 metrowym wycinku na zasadzie 90 szt x 15/17 lm = 1350/1530 lm?
    Joker.
    Poziom 31  
    bulbulatrix napisał:
    I teraz zasadnicze pytanie czy poprawnym technicznie jest obliczenie mocy owych punktów na 1,5 metrowym wycinku na zasadzie 90 szt x 15/17 lm = 1350/1530 lm?

Można tak liczyć.
    Ale uwzględnij też moc ledów (w watach) na 1,5m.
    bulbulatrix
    Poziom 12  
    Zatem podsumowując dywagacje na temat:

1,5 m taśmy SMD 5050 daje światło o jasności ok 1400 lm i pobiera 22 W.

Aby uzyskać natężenie światła porównywalne z 1,5 m T8 58W musimy zainstalować 5,6 m SMD 5050 które pobiera 81 W

Doliczając koszt zasilacza + sterownika/ściemniacza (150 zł) koszt takiej instalacji wzrasta znacząco w porównaniu z oprawkami do T8 (20 zł/szt.).

Dla ułatwienia dodam że W Polsce 1 kWh w przypadku standardowej taryfy kosztuje 0,55 zł. Czyli każde 100W świecące przez 4h kosztuje nas 0,22 zł
    Dar.El
    Poziom 40  
    Witam
    Co za wyliczenia :!: Dużo brakuje szczegółów, świetlówka dobra jest w oborze, najwyżej krowy dadzą mniej mleka. Co prawda taśmy LED też nie muszą być wspaniałe. Do oświetlenia mieszkania trzeba brać pod uwagę odwzorowanie kolorów, są już LEDy mające 90%. Następna sprawa to do czego ma być to światło: do głównego oświetlenia wybieramy z temperaturą 3000K do 3500K, do nastrojowego poniżej 3000K. Jak będzie za mało światła głównego z temperaturą 3500K, będzie to oświetlenie księżycowe, główne musi być jasne. Świetlówka świeci 360° i nie ma co liczyć na więcej jak 50% światła odbitego od reflektor z biegiem lat, więc już tak rewelacyjnie nie wychodzi. Ledy świecą 180° więc praktycznie można nie stosować odbłyśników czy reflektorów, soczewki do LED mają 90% sprawności. Zasilanie świetlówki czy LEDa powinno być bez efektu mrugania, więc do świetlówki potrzebny jest zasilacz przetwornica a do LEDów nie radzę stosować PWM, chyba że na co najmniej 1000Hz. Wyliczenie kosztów i ekonomi świecenia już tu nie będę robił, ale różnie to wychodzi w zależności od LED. Temat rzeka.
    bulbulatrix
    Poziom 12  
    Cenne uwagi ze względów estetycznych. Osram i Phillips "z markowych" produkują świetlówki o barwie 2700K, jest to również najniższa wartość dla dostępnych SMD.

Led`y po połowie swojej żywotności również osiągają połowę swojej jasności.

jednak ma się to nijak do uśrednionego kosztorysowania tego typu instalacji bez wskazywania które z rozwiązań jest tym lepszym ;)
    S-i-R-o
    Poziom 10  
    Na moim blogu budowlanym, możecie znaleźć relacje krok po kroku z wykonanych przeze mnie podobnych konstrukcji w moim domu.
    http://123budujemy.pl
    Chętnie zamieszczę Wasze relacje z wykonania przez Was konstrukcji, proszę o kontakt.
    HardCore0
    Poziom 9  
    Witam. Aktualnie robię remont pokoju i zastanawiam się nad umieszczeniem taśmy led. Postanowiłem, iż sufit w żadnym punkcie nie będzie stykał się ze ścianami a we wnęce między tym będzie poświata skierowana na ścianę z LED'ów. Stelaż pod sufit będę robił w przyszły weekend a przed zamontowaniem wszystkich płyt planuję juz zamocować LED'y i tu zaczyna się problem. Jak umieścić LED'y by światło dobrze padało na ścianę ? Widziałem już kilka opcji, niektórzy dodawali "sreberko" tylko nie wiem czym one ma dokładnie służyć. Proszę o poradę, jak uzyskam najlepszy efekt ? Na obrazku umieściłem trzy możliwe według mnie opcje umieszczenia tej taśmy.
    Dodam, że odległość sufitu od ściany dookoła ma być max. "na wysokość paczki fajek" - tak nam wyszło przy zakupie płyt :D
    retrofood
    Moderator
    HardCore0 napisał:
    przed zamontowaniem wszystkich płyt planuję juz zamocować LED'y

Na czym, jeśli można wiedzieć?
    HardCore0
    Poziom 9  
    retrofood napisał:
    HardCore0 napisał:
    przed zamontowaniem wszystkich płyt planuję juz zamocować LED'y

Na czym, jeśli można wiedzieć?

Zależy w sumie w jakim położeniu ale myślałem o "ściance" między sufitami. Ale to tylko przy opcji nr 1 z mojego obrazka. Pozostałe opcje wymuszają skończenie całego sufitu przed montażem oświetlenia.
    S-i-R-o
    Poziom 10  
    Udało mi się zmontować filmik przedstawiający moją konstrukcję z zainstalowaną już taśmą led i żarówkami led, zapraszam

Link
    S-i-R-o
    Poziom 10  
    Inne konstrukcje ozdobnych sufitów z zastosowaniem podświetlenia taśmą led, można pooglądać w filmiku

Link