Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mrugające światło w mieszkaniu.

tornado21 01 Sty 2010 19:32 3203 10
  • #1 01 Sty 2010 19:32
    tornado21
    Poziom 9  

Witam,

Od kilku dni mam problem z instalacja elektryczna w mieszkaniu (instalacja ma okolo 20 lat). Zazwyczaj w godzinach wieczornych obserwuje mrugajace swiatlo we wszystkich pomieszczeniach. Czasami trwa to tylko chwile i ustaje, czasami trwa dluzej i nasila sie, wtedy nawet router czy odbiornik telewizyjny co chwile sie wylacza i nie pozwala ponownie zalaczyc. Zeby sprawdzic czy ma na to wplyw ktores z urzadzen, kolejno je wylaczalem jednak nawet gdy wykrecilem 2 bezpieczniki odpowiadajace za zasilanie w gniazdkach i zostawilem samo oswietlenie problem nie zniknal i oswietlenie nadal mrugalo tak wiec odpada tu awaria ktoregos z urzadzen. W czym moze byc wiec problem? Czy mozliwe ze ktos przeciaza obwod w calym pionie mieszkaniowym wlaczajac w godzinach wieczornych jakies urzadzenie ktore powoduje u mnie zwarcie calej instalacji? Zauwazylem ze mam za slabe bezpieczniki 6A na oswietlenie, i 2x po 10A na gniazdka, a powinno byc 16A na czesc gniazdek 10A na pozostale i 10A na oswietlenie, nie wiem czy ma to jakikolwiek wplyw na opisany wyzej problem, ale wczesniej nie bylo nic zmieniane i nie doszly tez zadne nowe urzadzenia i pracowalo wszystko bez problemu na tych bezpiecznikach.

Z gory dziekuje za porady i sugestie jak rozwiazac problem.

0 10
  • #2 01 Sty 2010 19:45
    any56
    Poziom 39  

Z tego co opisałeś można wywnioskować, że nieprawidłowości wystepują poza Twoim mieszkaniem (w instalacji głównej).
    Może to być spowodowane nadmiernym obciążeniem instalacji przez np. urządzenia grzejne.

0
  • #3 01 Sty 2010 19:47
    jaga134
    Poziom 25  

Bezpiecznik 10 A na oświetlenie powinien w zupełności wystarczyć.Miałem podobny przypadek"mrugania"światła.Powodem był niedokręcony przewód "zera" w liczniku.Niestety żeby to sprawdzić trzeba rozplombować licznik a to wiąże się z problemami ze strony ZE.Moim zdaniem powiadom Posterunek Energetyczny.Niech sprawdzą połączenia w liczniku.Psujące się połączenia to w przypadku przewodów aluminiowych częste przypadki.

0
  • #4 01 Sty 2010 19:54
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

U mnie był to wadliwy bezpiecznik automatyczny, który przerywał obwód.
    Rozplombowanie licznika w większości przypadków nie jest problemem, jeśli fakt ten zgłosi się wcześniej odpowiednim służbom.

0
  • #5 01 Sty 2010 19:56
    Piotrek_I
    Poziom 11  

Panowie u mnie w mieszkaniu występuje to samo tylko że w przypadku włączenia odkurzacza:) Mieszkam na 4 (ostatnim) piętrze w bloku w ostatniej klatce czy to może mieć jakieś znaczenie? Blok wyraźnie jest ostatnim na jakiejś grubszej linii elektrycznej.

Zapomniałem dodać że instalacja ma 25lat;) ale chyba w miedzi bo jak wymieniałem gniazdka w kuchni to wystawała miedź;)

0
  • #6 01 Sty 2010 20:05
    tysky
    Poziom 12  

Znam ten problem, walczyłem z nim dwa tygodnie:).

W końcu doszedłem do tego, że ktoś na klatce schodowej podmienił korek na uszkodzony. Zajrzałem do skrzynki, a tam aż było słychać, że coś "iskrzy". Problemy ustąpiły po wymianie korka.
    Na moje oko wyglądało to na to, że ktoś "zregenerował" bezpiecznik wkładając kawałek drutu do środka i przytykając go oryginalnymi zakrętkami.

Powodzenia w walce!

0
  • #7 01 Sty 2010 20:29
    Akrzy74
    Poziom 39  

A czy ktoś z pytających wzywał do tej awarii elektryka?

0
  • #8 01 Sty 2010 21:12
    tornado21
    Poziom 9  

Dziekuje za szybki odzew.

Jesli chodzi o to czy wzywalem elektryka to nie, ale konsultowalem sie z nim to potwierdzil jedna z opisanych tu hipotez, ze moze to byc poluzowany przewod zera i zeby go dokrecic, ale przyznam sie ze mam za mala wiedze zeby samemu przy tym grzebac tymbardziej ze wszystko mam zabudowane i nie wiem za bardzo gdzie tego szukac, wiec pewnie skonczy sie na tym ze sam elektryk bedzie musial przyjsc, przejrzec i to zrobic, z tymze skoro ma rozplombowac licznik to nie wiem czy to dobry pomysl i czy nie lepiej przekrecic odrazu na pogotowie energetyczne zeby pozniej nie miec problemow?

Co do automatycznych bezpiecznikow to wlasnie dopiero takie zamowilem wiec opcja z wadliwym automatycznym bezpiecznikiem odpada. A topikowe podmienialem na inne i problem pozostal.

Jesli chodzi o glowna rozdzielnie i dodatkowe bezpieczniki to u mnie w bloku znajduje sie ona w piwnicy, nie na klatce schodowej i jest pod kluczem wiec byle kto nie ma do tego dostepu zeby cokolwiek podmieniac na wadliwe, poza tym wydaje mi sie ze gdyby tak bylo wtedy odczuli by to wszyscy mieszkancy pionu.

0
  • #9 01 Sty 2010 21:20
    Akrzy74
    Poziom 39  

Jeśli przyjdzie elektryk- to dokona oględzin i oceni sytuację na miejscu. Wtedy zdecyduje od czego zacząć. Jeśli zajdzie potrzeba rozplombowania licznika- wtedy elektryk (lub Ty) zadzwoni do lokalnego ZE i powiadomi o tym fakcie.

0
  • #10 05 Sty 2010 19:51
    tornado21
    Poziom 9  

Witam po przerwie,

Problem zostal rozwiazany, przynajmniej na to wyglada. Okazalo sie ze na glownym bezpieczniku w piwnicy byla kompletnie upalona koncowka, takze po jego wymianie wszystko wrocilo do normy. Zastanawiam sie tylko moglo byc przyczyna tego upalenia, bezpiecznik mial 20A i tu moje pytanie czy nie powinien byc wiekszy? Skoro w mieszkaniu mam 2x po 10A i jeden 16A?

Dziekuje wszystkim za pomoc

0
  • #11 05 Sty 2010 20:08
    niutat
    Poziom 37  

Przyczyną upalenia przewodu mogło być źle wykonane połączenie (niedokręcone , zanieczyszczone itp.) albo korozja spowodowana dużą wilgotnością w piwnicy.
    Bezpiecznik jest odpowiedni.

0