Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zapowietrza sie centralne ogrzewanie

rudy_22 23 Sty 2011 18:59 35828 50
  • #31 23 Sty 2011 18:59
    Rradecki
    Poziom 10  

Zobaczymy co teraz będzie się działo ?

• #32 23 Sty 2011 19:12
    ROBSON33
    Moderator AGD

Rradecki napisał:

Odpowietrznik już zakręciłem .

Teraz odpowietrz układ.

• #34 24 Sty 2011 20:07
    Rradecki
    Poziom 10  

Dzisiaj przyjechał monter i serwisant w jednej osobie . Po obejrzeniu instalacji stwierdził kilka błędów popełnionych przez poprzednich magików a w szczególności przez tego który zakładał całą instalację. Kocioł jest o.k. wymiennik również jest o.k. ale naczynie przelewowe za nisko, pompa za słaba , rurki wychodzące z kotła -powrót i zasilanie za mała średnica, brak zaworu bezp. przy bojlerze. Dwa grzejniki- nast. bojler i za nim grzejnik łazienkowy i jeszcze trzy grzejniki na rurce 15 mm a ostatni naprawdę duży. Nie ma prawa działać dobrze . Ale to jeszcze nie wszystko , jutro napiszę co jeszcze było . Jutro facet będzie robił poprawki po poprzednich fachowcach . Ale najdziwniejsze jest to , że dzisiaj rano po rozpaleniu ostatnie 3 grzejniki nie pracowały a po południu ja rozpaliłem i teraz grzeją wszystkie . Lecz powroty w 2 ostatnich są i tak zimne . CUDA .Zobaczymy co będzie jutro po wizycie 7 -go już hydraulika ! Może siódemka będzie dla mnie szczęśliwa ? Ten facet jest nie tylko monterem i serwisantem pewnej firmy lecz zakłada instalacje i jest hydraulikiem i powiedział , że daje gwarancję na poprawne działanie po jego ingerencji.

Dodano po 44 [minuty]:

A co Panowie powiecie na taką wersję - układ zamknięty ?

• #35 24 Sty 2011 20:52
    Aluboy
    Poziom 15  

Układ zamknięty to nie przy kotle na paliwa stałe. A jeśli już to tylko z wężownicą schładzającą. Tylko po co ładować się niepotrzebnie w większe koszty?

• #36 24 Sty 2011 21:18
    Rradecki
    Poziom 10  

Powroty były zimne gdyż były to ostatnie grzejniki. Po pewnym czasie nagrzały się i teraz jest wszystko w porządku , wszystkie grzejniki grzeją . Czy to może być po tym zakręceniu odpowietrznika ? Ale rano grzała tylko połowa . Dziwne, jak myślicie ? Czy po pewnym czasie układ mógł się sam odpowietrzyć ?

• #37 24 Sty 2011 21:31
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Nie zapowietrzył. tylko nie zapowietrzał od tego właśnie odpowietrznika. Wsadź przy tym remoncie pompę na zasilanie. Będzie lepiej.

• #38 24 Sty 2011 21:50
    Rradecki
    Poziom 10  

A dlaczego , od stycznia ubiegłego roku zmieniły się przepisy regulujące to i już można do kotłów na paliwa stałe , tak mówił mi dzisiaj facet który był u mnie ( serwisant). Czy to prawda ? Tylko trzeba zastosować zawór bezp. ten z kulką w środku . Czy to jest prawda czy tylko naciąga mnie na robotę i koszty [ 2 do 2,5 tys. razem z materiałami ] .

Dodano po 15 [minuty]:

Zobaczymy co będzie jutro ?

• #39 25 Sty 2011 09:20
    Wojtek32
    Poziom 27  

Zgadza się zmieniły się przepisy dotyczące możliwości stosowania układów zamkniętych przy piecach na paliwo stałe, zawór z kulką nie jest w pełni zaworem bezpieczeństwa, stosowanie tego zaworu ma sens przy instalacji starego typu ( grawitacyjnego chociaż częściowo ) .

Tu możesz zweryfikować jak to powinno wszystko wyglądać .
    http://www.afriso.pl/25-bar-frac12-p-952.html?cPath=1_532_535
    http://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-10...ownawczy_w_otwartej_instalacji_grzewczej.html

Powodzenia ,,

• #41 25 Sty 2011 11:29
    Wojtek32
    Poziom 27  

http://www.kotly-pleszew.pl/content/view/27/42/

mirrzo lubisz jałową dyskusję, ostatecznie ma to wykonać " Fachowiec " powonień dobrać odpowiednie ciśnie zaworu do istniejącego pieca oraz instalacji, taki szczegół jak zalecane ciśnienie robocze nie jest równoważne z ciśnieniem zabezpieczającym . Sztuka ustawienia naczynia przeponowego jest mało znana i ogólnie nie praktykowana na pewno o tym słyszałeś .

• #42 25 Sty 2011 19:21
    Rradecki
    Poziom 10  

Do Robson 33, ogrzewanie dalej działa poprawnie. Facet chciał mnie trochę wkręcić na kasę. Zrobiłem tak jak zasugerowałeś i jest wszystko o.k. Przez 2 pierwsze sezony tak było . I nawet pompka jest dobra i działa na pierwszym biegu . Muszę tylko zrobić kalibrację [ zmiana średnicy rur na początkowym odcinku instalacji ] i podnieść naczynko a nie ładować się w niepotrzebne koszty. Chcę zmienić piec . Jaki będzie lepszy , miałowy [ czy są takie na 60 metrów kw. ? ] czy tzw. na węgiel i na wszystko ? też są podobno z sterownikiem i dmuchawą ?

Dodano po 18 [minuty]:

Oprócz tego wsadzę pompkę na zasilanie i będzie wszystko w porządku .

Dodano po 1 [minuty]:

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie moim tematem .

Dodano po 4 [minuty]:

Problem zaczął się po zainstalowaniu przez pierwszego " FACHOWCA " odpowietrzników automatycznych .

• #43 25 Sty 2011 19:23
    posejdon-40
    Poziom 11  

Witam.Z tego co czytam i widzę jaki masz problem to powiem tyle(choć większość fachowców może powie,że nie mam racji),ale to się sprawdziło u mnie...skoro masz pompę na powrocie przenieś zasilenie naczynia przelewowego też na powrót najlepiej za pompą.Ja miałem podobne problemy z zaworem 4D, pompa na powrocie,naczynie podłączone z zasilania i kiedy rozpalałem temp.wzrosła,pompa ruszyła to zaraz były zapowietrzone 3 ostatnie grzejniki.Po przerobieniu problem zniknął.Oczywiście wymyślił to kolejny wykonawca(chyba trzeci)bo poprzedni tylko zalewali mieszkanie przy odpowietrzaniu i napełnianiu układu wodą.
    Pozdrawiam

• #44 25 Sty 2011 20:27
    premyslaw2ar
    Poziom 12  

Naczynie wyrównawcze przelewowe zawsze musi być na pionie zasilającym! Jak ci kiedyś prąd wyłączą to ci rozsadzi kocioł lub grzejnik. No chyba ze to kocioł parowy :) To że coś przyniosło chwilowy efekt wcale nie znaczy że jest dobrze wykonane. Ty wyleczyłeś objawy, ale nie przyczynę choroby układu. Moja rada: czym prędzej załóż zawór bezpieczeństwa na kocioł.

• #45 25 Sty 2011 20:58
    Rradecki
    Poziom 10  

Jaki to zawór , czy on ma jakiś symbol lub konkretną nazwę ?

Dodano po 2 [minuty]:

A co do wył. prądu to już kilka razy miałem problemy , lecz zawsze się udawało ale prawie w ostatnim momencie .

Dodano po 1 [minuty]:

A co poradzicie w sprawie wyboru nowego pieca ?

• #46 25 Sty 2011 21:19
    premyslaw2ar
    Poziom 12  

Przepraszam za nieporozumienie, swojego posta kierowałem do @posejdon-40. U Ciebie problem polega pewnie na tym że główny pion zasilający masz o zbyt małej przepustowości (pewnie max 3/4") stąd problemy. Co do pieca to najpierw odpowiedz sobie na pytanie czym masz zamiar opalać. Ja z racji dostępności do drewna preferuje kotły dolnego spalania (opalam mieszanką trocin, miału i węgla brunatnego stało palność ok 5,5h/załadunek, kocioł własnej konstrukcji :) )

• #47 26 Sty 2011 00:31
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Wojtek32 napisał:
    mirrzo lubisz jałową dyskusję,...

Uważam, że skoro się wypowiadam, to powinno być to podparte wiedzą, doświadczeniem i prawem. A z mocy prawa, kotły stałopalne nie mogą pracować w nadciśnieniu pow. 1,5 bara. Dlatego taki, a nie inny zawór należałoby zainstalować.
    To nie jałowa dyskusja, tylko dyskusja o bezpieczeństwie.

• #48 26 Sty 2011 16:17
    Rradecki
    Poziom 10  

Do premysław2ar- pion jest o srednicy 22mm, a więc za mały prawda, Decyduję się na kocioł miałowy .

• #49 26 Sty 2011 17:57
    premyslaw2ar
    Poziom 12  

Raz to za mały, a dwa to chyba niezgodny z przepisami które mówią że pomiędzy kotłem a naczyniem średnica rury nie powinna być mniejsza niż 1".
    Ale to wszystko zależy od długości oraz ilości gałązek i zakrętów po drodze. Co do kotła to jeśli będziesz opalał miałem to ok, ale jeżeli drewnem lub wiórami to porażka ponieważ będziesz grzał tylko komin :) Mam złe zdanie o górnym spalaniu ale to tylko moje zdanie, w końcu ty będziesz w nim palił.

• #50 27 Sty 2011 10:25
    Sobczyk
    Poziom 11  

Niestety na fachowców trzeba uważać, niektórzy nie mają wyobraźni.
    Jedna zmiana w układzie C.O. może doprowadzić do nieprzewidzianych konsekwencji.
    zastosowanie odpowietrzników automatycznych w niewłaściwych miejscach
    może doprowadzić do zapowietrzeń w układzie.
    Sam projektowałem i wykonywałem instalację CO

• #51 27 Sty 2011 19:35
    Rradecki
    Poziom 10  

Do Sobczyk-a , tak też właśnie było w moim przypadku.

Dodano po 15 [minuty]:

Prawidłowo zdiagnozowali mój przypadek mirrzo i Robson 33 . Dzięki .