Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana całkowita instalacji w domu jednorodzinnym

Pantera 01 Jan 2010 20:49 7357 18
Ochrona Domu
    Pantera
    Level 13  
    Witam
    szykuje mi się wymiana całkowita instalacji w domku jednorodzinnym, moc przyłączeniowa jaka mam to 9 KW zabezpieczenie za licznikowe B3x25A i przedlicznikowe B3x20A wszystko podłączone w skrzynce przyłączeniowej na zewnątrz budynku. Wymianę instalacji zacznę za bezpiecznikiem przedlicznikowym w stronę rozdzielni głównej(wiadomo z tego miejsca mogę już działać) gdzie kable będą się rozchodziły do garażu i do domu(poniższy schemat instalacji zamieszczam w linku) i dlatego zaczynają się moje pytania:

1. Jaki kabel od bezpiecznika do rozdzielni głównej do różnicówek na garaż i dom o średnicy YDY 4x4mm2
    2. Czy na garaż zastosować różnicówkę B3x20A 30mA
    3. Na dom różnicówkę B1x20A gniazda i B1x10A oświetlenie wszystkie róz.30mA
    4. Czy listwa N w rozdzielni może być przyłączona za różnicówką i listwa PE w rozdzielni oddzielnie do uziomu
    5. Oczywiście kable do gniazdek 2x2,5 mm2 i na oświetlenie 2x1,5mm2 + Lgy 2,5 jako PE

Wymiana całkowita instalacji w domu jednorodzinnym
  • Ochrona Domu
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Czy masz jakieś doświadczenie (praktyczne- bo o braku wiedzy teoretycznej już wiem) w tej materii, i czy nie będzie lepiej, jeśli wykona to elektryk, który po skończonej pracy udzieli gwarancji, oraz wystawi odpowiednie protokoły?
    prz
    Level 20  
    Masz uprawnienia?Wątpię. Na schemacie błędy, doczepię się do 3:
    - zabezpieczenie przedlicznikowe mniejsze od tego za licznikiem
    - BRAK połączenia szyny N i PE
    - instalacja 2 przewodowa??????????

Pogadaj lepiej z dobrym elektrykiem który zrobi to prawidłowo.
  • Ochrona Domu
    zbychmg
    Level 31  
    1. OK
    2. Może być 3x 20A, ale w razie przeciążenia czy zwarcia w garażu mogą też zadziałać zabezpieczenia po liczniku też 3x20A
    w garażu dałbym dodatkowe zabezpieczenie na gniazda 16A jeżeli są i oświetlenie garażu B6 (coś się stanie w garażu i cała chałupa będzie bez światła.
    3. Na dom rozdzieliłbym obwody (jeżeli w kuchni są jakieś odbiory typu czajnik 2kW, kuchenka elektryczna , kuchnia mikrofalowa, a włązience pralka automatyczna, bojler) gniazda kuchnia B16, gniazda łazienka B16A
    z osobną różnicówką.
    4. PE możesz połączyć z N na tablicy głównej (powinieneś sprawdzić rezystancję uziemienia, jeżeli chcesz go stosować oddzielnie TN-S), ale do bolców uziemiających puszczasz osobny przewód i nie przez różnicówke. (przez różnicówkę idzie kabel zasilania L i N, to co wychodzi przez L musi wrócić przez N, jeżeli prąd popłynie do bolca, czy do innej uziemionej części nie wróci przez w całości przez N i jeżeli będzie tego więcej niż 30mA to zadziała różnicówka)
    5. Kable do gniazdek 3x2,5mm2 (L + N + PE uzieminie osobno z tablicy)
    oświetlenie 3x1,5mm2 (L+N+PE, lampy również powinny być uziemione, jeżeli są metalowe)
    6. Listwa N i L przed róznicówkami, zasilanie idzie przez różnicówkę razem z N. Jeżeli masz gniazdo 3 fazowe, a obciążenie ma podpięte N, to N też musi iść przez różnicówkę, bo przy obciążeniu niesymetrycznym różnicówka wybije. Uziemienia albo z PE, albo z PE połaczonym z N ale prowadzone poza różnicówką.
    Gotowy projekt radzę skonsultować z elektrykiem z uprawnieniami i wykonanie też powinien sprawdzić elektryk i wykonać odpowiednie pomiary, pętli zwarcia i zadziałanie różnicówek.
    TO są poważne sprawy i wymagają kwalifikacji.
    Ja miałem kiedyś przypadek, że domorosły fachowiec podłączył babci uziemienie do fazy L !!! i jej się woda gotowała między pralką (to byłą jeszcze Frania) a kratką ściekową...... dobrze, że miał wbite do głowy, że najpierw wyciąga się wtyczkę ze ściany a potem wkłada ręce do pralki.....
    Pantera
    Level 13  
    -na odwrót miało być przed licznikowe 25A a za licznikowe 20A
    - doświadczenie praktyczne wykonałem kilka instalacji w garażu oczywiście wg projektu wykonawczego, z częścią praktyczna sobie poradzę
    - schemat oczywiście dałem tylko przyłącza róznicówek w rozdzielni głównej, oczywiście oświetlenie i gniazda będą podzielone na kilka odwodów kuchnia łazienki, pokoje podpiętych za róznicówka resztę schematów mogę zamieścić
    - instalacja oczywiście 3 przewodowa uziemienie jako Lgy 2,5mm2
    - oczywiście garaż będzie miał własna rozdzielnie
    narzazie chodzi mi o to czy dobrze myślę z połączeniem rózniczówek do głównej szafy,
    chce wykonać schemat i pokazać go już elektrykowi
    - L i N jest puszczone przez róznicówki wg schematu PE daje bezposrednio do ziemi przez uziom i do bolców na uziemienie
    rozumiem ze dobór ruznicówek jest dobry
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Pantera wrote:

- instalacja oczywiście 3 przewodowa uziemienie jako Lgy 2,5mm2

Czy masz praskę do zagniatania końcówek?
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Rozdzielnica wykonana (zaprojektowana) nieprawidłowo. Aparaty (rcd) dobrane nieprawidłowo- zresztą, brak dokładnego typu. Brak typu sieci, brak podanej (wymaganej) rezystancji uziemienia, nie podane przekroje przewodów- zły dobór przewodów (które podałeś), przekrój przewodu uziemiającego zbyt mały. Czy wiesz, w jakim celu stosuje się wyłączniki różnicowo-prądowe? Możesz sobie zrobić krzywdę...
    Poproś znajomego elektryka i razem wykonajcie piękną instalację. On będzie miał pomocnika- Ty satysfakcję.

Czy to jest TT?
    Pantera
    Level 13  
    - zaciskarki profesionalnej nie posiadam, posiadam normalna tania zaciskarke do przewodów o sred 2,5mm2
    -"Rozdzielnica wykonana (zaprojektowana) nieprawidłowo" proszę co informacje co mam zmienic
    -Aparaty (rcd) dobrane nieprawidłowo- zresztą, brak dokładnego typu --
    garaż P304 20A 30mA Legrand dom gniazda P312 B20A 30mA Legrand dom os P312 B10A 30mA Legrand
    czy w garazu mam zastosowac P304 C20A 30mA na dom gniazda zaś większe P312 B25A 30mA oświetlenie bez zmian
    - Brak typu sieci -- sien TT uziemienie przypuszczam ze 30 Ohm
    - nie podane przekroje przewodów- zły dobór przewodów (które podałeś) -- od głownej szafy do rozdzielni przewody DY 4x4mm2 za róznicówka 3 fazowa do garazu YDYp4x4mm2
    do listwy głownej N kabel DY4mm2 z róznicowek domowych oswietlenie DY1,5mm2 gniazda DY2,5mm2
    -przekrój przewodu uziemiającego zbyt mały --od listwy PE DY 6mm2 połaczony z bednarka sruba bednarka połączona z uziomem miedziowanym (spikla)3 metry firmy Galmar
    mr_kciuk
    Level 17  
    skoro masz wykupioną moc 9kW, czyli zabezpieczenie przedlicznikowe 20A; jeżeli zmienisz je na większe, podczas pierwszej kontroli, czy też zgłoszeniu do oplombowania po zakończeniu prac - dostaniesz zalecenia pokontrolne ... to tak na marginesie
    schemat projektowanej instalacji jest nieczytelny, trudno cokolwiek ocenić, sądząc po zadanych pytaniach - lepiej, gdybyś wykonał tą modernizację pod okiem doświadczonego elektryka, inaczej: "o ile prąd nas nie zabije, na pewno nas nie wzmocni" ...
    User removed account
    User removed account  
    prz
    Level 20  
    Dalej nie wyciągasz wniosków...Podałem tylko 3 błędy a ty dalej N i PE osobno - dlatego dostałeś pytanie o TT bo to robisz....Przewody 4x4...a o 5x4 pan słyszał????
    O uprawnieniach i badaniach już nie wspomnę.
    Powtarzam, poszukaj dobrego elektryka.
    Ryszard49
    Level 37  
    Witam.
    Czytając posty tego rodzaju mam mieszane uczucia, czy należy pomagać laikom w tego typu pracach (chociaż w swoim domu każdy może robić co zechce), ale tu chodzi o zagwarantowanie pełnego bezpieczeństwa użytkownikom.
    Pozdrawiam.
    User removed account
    User removed account  
    retrofood
    Bronek22 wrote:

Obecna sytuacja:forum, każe wszystkim nieuprawnionym bez kwalifikacji majstować na instalacji. I nawet nie mówi,że to jest zabronione = uprawnienia.Wręcz posty zachęcają do takich praktyk.
    Bronek

Dodajmy: posty pisane przez elektryków, a więc przez osoby, które to prawo znać powinny.
    User removed account
    User removed account  
    retrofood
    Quote:
    Broniu a napisz mi jaki paragraf zabrania mi majstrować przy instalacji bez uprawnień w swoim mieszkaniu.

Quote:
    Par. 54
    Roboty związane z podłączaniem, sprawdzaniem, konserwacją i naprawą instalacji i urządzeń elektrycznych mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych
    Dz.U. 2003 nr 47 poz. 401

Jak się chcesz dowiedzieć, czy dotyczy to mieszkań prywatnych, to niech taki amator zrobi wypadek i zwróci się do ubezpieczyciela, zobaczymy, czy wypłaci mu kasę. Albo niech instalacja będzie przyczyną pożaru, to jak nie masz przeglądów, albo dokumentów, że pod robotami podpisał się elektryk z uprawnieniami, to zapomnij o kasie.

Kiedyś z uporem godnym lepszej sprawy wszyscy się kłócili, że przeglądy okresowe nie dotyczą budynków indywidualnych, teraz znowu to. A przecież zasada "Polak na zagrodzie równy wojewodzie" chyba już nie obowiazuje...
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    Pantera
    Level 13  
    dziekuje wszystkim za odpowiedzi ide z tym do elektryka, myslałem ze troche ułatwie elektrykowi robote ale widze ze bedzie musiał wszystko od poczatku sam robic
    pozdrawiam

A ja dziękuję za rozsądne podejście do tematu. Lepiej późno- niż wcale.
    [Akrzy]