Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana całkowita instalacji w domu jednorodzinnym

Pantera 01 Sty 2010 20:49 6967 18
  • #1 01 Sty 2010 20:49
    Pantera
    Poziom 13  

Witam
    szykuje mi się wymiana całkowita instalacji w domku jednorodzinnym, moc przyłączeniowa jaka mam to 9 KW zabezpieczenie za licznikowe B3x25A i przedlicznikowe B3x20A wszystko podłączone w skrzynce przyłączeniowej na zewnątrz budynku. Wymianę instalacji zacznę za bezpiecznikiem przedlicznikowym w stronę rozdzielni głównej(wiadomo z tego miejsca mogę już działać) gdzie kable będą się rozchodziły do garażu i do domu(poniższy schemat instalacji zamieszczam w linku) i dlatego zaczynają się moje pytania:

1. Jaki kabel od bezpiecznika do rozdzielni głównej do różnicówek na garaż i dom o średnicy YDY 4x4mm2
    2. Czy na garaż zastosować różnicówkę B3x20A 30mA
    3. Na dom różnicówkę B1x20A gniazda i B1x10A oświetlenie wszystkie róz.30mA
    4. Czy listwa N w rozdzielni może być przyłączona za różnicówką i listwa PE w rozdzielni oddzielnie do uziomu
    5. Oczywiście kable do gniazdek 2x2,5 mm2 i na oświetlenie 2x1,5mm2 + Lgy 2,5 jako PE

Wymiana całkowita instalacji w domu jednorodzinnym

0 18
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 01 Sty 2010 21:24
    Akrzy74
    Poziom 39  

Czy masz jakieś doświadczenie (praktyczne- bo o braku wiedzy teoretycznej już wiem) w tej materii, i czy nie będzie lepiej, jeśli wykona to elektryk, który po skończonej pracy udzieli gwarancji, oraz wystawi odpowiednie protokoły?

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 01 Sty 2010 21:25
    prz
    Poziom 20  

Masz uprawnienia?Wątpię. Na schemacie błędy, doczepię się do 3:
    - zabezpieczenie przedlicznikowe mniejsze od tego za licznikiem
    - BRAK połączenia szyny N i PE
    - instalacja 2 przewodowa??????????

Pogadaj lepiej z dobrym elektrykiem który zrobi to prawidłowo.

0
  • #4 01 Sty 2010 21:33
    zbychmg
    Poziom 28  

1. OK
    2. Może być 3x 20A, ale w razie przeciążenia czy zwarcia w garażu mogą też zadziałać zabezpieczenia po liczniku też 3x20A
    w garażu dałbym dodatkowe zabezpieczenie na gniazda 16A jeżeli są i oświetlenie garażu B6 (coś się stanie w garażu i cała chałupa będzie bez światła.
    3. Na dom rozdzieliłbym obwody (jeżeli w kuchni są jakieś odbiory typu czajnik 2kW, kuchenka elektryczna , kuchnia mikrofalowa, a włązience pralka automatyczna, bojler) gniazda kuchnia B16, gniazda łazienka B16A
    z osobną różnicówką.
    4. PE możesz połączyć z N na tablicy głównej (powinieneś sprawdzić rezystancję uziemienia, jeżeli chcesz go stosować oddzielnie TN-S), ale do bolców uziemiających puszczasz osobny przewód i nie przez różnicówke. (przez różnicówkę idzie kabel zasilania L i N, to co wychodzi przez L musi wrócić przez N, jeżeli prąd popłynie do bolca, czy do innej uziemionej części nie wróci przez w całości przez N i jeżeli będzie tego więcej niż 30mA to zadziała różnicówka)
    5. Kable do gniazdek 3x2,5mm2 (L + N + PE uzieminie osobno z tablicy)
    oświetlenie 3x1,5mm2 (L+N+PE, lampy również powinny być uziemione, jeżeli są metalowe)
    6. Listwa N i L przed róznicówkami, zasilanie idzie przez różnicówkę razem z N. Jeżeli masz gniazdo 3 fazowe, a obciążenie ma podpięte N, to N też musi iść przez różnicówkę, bo przy obciążeniu niesymetrycznym różnicówka wybije. Uziemienia albo z PE, albo z PE połaczonym z N ale prowadzone poza różnicówką.
    Gotowy projekt radzę skonsultować z elektrykiem z uprawnieniami i wykonanie też powinien sprawdzić elektryk i wykonać odpowiednie pomiary, pętli zwarcia i zadziałanie różnicówek.
    TO są poważne sprawy i wymagają kwalifikacji.
    Ja miałem kiedyś przypadek, że domorosły fachowiec podłączył babci uziemienie do fazy L !!! i jej się woda gotowała między pralką (to byłą jeszcze Frania) a kratką ściekową...... dobrze, że miał wbite do głowy, że najpierw wyciąga się wtyczkę ze ściany a potem wkłada ręce do pralki.....

0
  • #5 01 Sty 2010 22:09
    Pantera
    Poziom 13  

-na odwrót miało być przed licznikowe 25A a za licznikowe 20A
    - doświadczenie praktyczne wykonałem kilka instalacji w garażu oczywiście wg projektu wykonawczego, z częścią praktyczna sobie poradzę
    - schemat oczywiście dałem tylko przyłącza róznicówek w rozdzielni głównej, oczywiście oświetlenie i gniazda będą podzielone na kilka odwodów kuchnia łazienki, pokoje podpiętych za róznicówka resztę schematów mogę zamieścić
    - instalacja oczywiście 3 przewodowa uziemienie jako Lgy 2,5mm2
    - oczywiście garaż będzie miał własna rozdzielnie
    narzazie chodzi mi o to czy dobrze myślę z połączeniem rózniczówek do głównej szafy,
    chce wykonać schemat i pokazać go już elektrykowi
    - L i N jest puszczone przez róznicówki wg schematu PE daje bezposrednio do ziemi przez uziom i do bolców na uziemienie
    rozumiem ze dobór ruznicówek jest dobry

0
  • #6 01 Sty 2010 22:14
    retrofood
    Moderator

Pantera napisał:

- instalacja oczywiście 3 przewodowa uziemienie jako Lgy 2,5mm2

Czy masz praskę do zagniatania końcówek?

0
  • #7 01 Sty 2010 22:29
    Akrzy74
    Poziom 39  

Rozdzielnica wykonana (zaprojektowana) nieprawidłowo. Aparaty (rcd) dobrane nieprawidłowo- zresztą, brak dokładnego typu. Brak typu sieci, brak podanej (wymaganej) rezystancji uziemienia, nie podane przekroje przewodów- zły dobór przewodów (które podałeś), przekrój przewodu uziemiającego zbyt mały. Czy wiesz, w jakim celu stosuje się wyłączniki różnicowo-prądowe? Możesz sobie zrobić krzywdę...
    Poproś znajomego elektryka i razem wykonajcie piękną instalację. On będzie miał pomocnika- Ty satysfakcję.

Czy to jest TT?

0
  • #8 01 Sty 2010 23:46
    Pantera
    Poziom 13  

- zaciskarki profesionalnej nie posiadam, posiadam normalna tania zaciskarke do przewodów o sred 2,5mm2
    -"Rozdzielnica wykonana (zaprojektowana) nieprawidłowo" proszę co informacje co mam zmienic
    -Aparaty (rcd) dobrane nieprawidłowo- zresztą, brak dokładnego typu --
    garaż P304 20A 30mA Legrand dom gniazda P312 B20A 30mA Legrand dom os P312 B10A 30mA Legrand
    czy w garazu mam zastosowac P304 C20A 30mA na dom gniazda zaś większe P312 B25A 30mA oświetlenie bez zmian
    - Brak typu sieci -- sien TT uziemienie przypuszczam ze 30 Ohm
    - nie podane przekroje przewodów- zły dobór przewodów (które podałeś) -- od głownej szafy do rozdzielni przewody DY 4x4mm2 za róznicówka 3 fazowa do garazu YDYp4x4mm2
    do listwy głownej N kabel DY4mm2 z róznicowek domowych oswietlenie DY1,5mm2 gniazda DY2,5mm2
    -przekrój przewodu uziemiającego zbyt mały --od listwy PE DY 6mm2 połaczony z bednarka sruba bednarka połączona z uziomem miedziowanym (spikla)3 metry firmy Galmar

0
  • #9 01 Sty 2010 23:52
    mr_kciuk
    Poziom 17  

skoro masz wykupioną moc 9kW, czyli zabezpieczenie przedlicznikowe 20A; jeżeli zmienisz je na większe, podczas pierwszej kontroli, czy też zgłoszeniu do oplombowania po zakończeniu prac - dostaniesz zalecenia pokontrolne ... to tak na marginesie
    schemat projektowanej instalacji jest nieczytelny, trudno cokolwiek ocenić, sądząc po zadanych pytaniach - lepiej, gdybyś wykonał tą modernizację pod okiem doświadczonego elektryka, inaczej: "o ile prąd nas nie zabije, na pewno nas nie wzmocni" ...

0
  • #10 02 Sty 2010 09:23
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 02 Sty 2010 12:35
    prz
    Poziom 20  

Dalej nie wyciągasz wniosków...Podałem tylko 3 błędy a ty dalej N i PE osobno - dlatego dostałeś pytanie o TT bo to robisz....Przewody 4x4...a o 5x4 pan słyszał????
    O uprawnieniach i badaniach już nie wspomnę.
    Powtarzam, poszukaj dobrego elektryka.

0
  • #12 02 Sty 2010 12:57
    Ryszard49
    Poziom 33  

Witam.
    Czytając posty tego rodzaju mam mieszane uczucia, czy należy pomagać laikom w tego typu pracach (chociaż w swoim domu każdy może robić co zechce), ale tu chodzi o zagwarantowanie pełnego bezpieczeństwa użytkownikom.
    Pozdrawiam.

0
  • #13 02 Sty 2010 13:14
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 02 Sty 2010 13:25
    retrofood
    Moderator

Bronek22 napisał:

Obecna sytuacja:forum, każe wszystkim nieuprawnionym bez kwalifikacji majstować na instalacji. I nawet nie mówi,że to jest zabronione = uprawnienia.Wręcz posty zachęcają do takich praktyk.
    Bronek

Dodajmy: posty pisane przez elektryków, a więc przez osoby, które to prawo znać powinny.

0
  • #15 02 Sty 2010 14:13
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 02 Sty 2010 14:36
    retrofood
    Moderator

Cytat:
    Broniu a napisz mi jaki paragraf zabrania mi majstrować przy instalacji bez uprawnień w swoim mieszkaniu.

Cytat:
    Par. 54
    Roboty związane z podłączaniem, sprawdzaniem, konserwacją i naprawą instalacji i urządzeń elektrycznych mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych
    Dz.U. 2003 nr 47 poz. 401

Jak się chcesz dowiedzieć, czy dotyczy to mieszkań prywatnych, to niech taki amator zrobi wypadek i zwróci się do ubezpieczyciela, zobaczymy, czy wypłaci mu kasę. Albo niech instalacja będzie przyczyną pożaru, to jak nie masz przeglądów, albo dokumentów, że pod robotami podpisał się elektryk z uprawnieniami, to zapomnij o kasie.

Kiedyś z uporem godnym lepszej sprawy wszyscy się kłócili, że przeglądy okresowe nie dotyczą budynków indywidualnych, teraz znowu to. A przecież zasada "Polak na zagrodzie równy wojewodzie" chyba już nie obowiazuje...

0
  • #17 02 Sty 2010 15:14
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 02 Sty 2010 15:56
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 02 Sty 2010 17:23
    Pantera
    Poziom 13  

dziekuje wszystkim za odpowiedzi ide z tym do elektryka, myslałem ze troche ułatwie elektrykowi robote ale widze ze bedzie musiał wszystko od poczatku sam robic
    pozdrawiam

A ja dziękuję za rozsądne podejście do tematu. Lepiej późno- niż wcale.
    [Akrzy]

0