Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus U004-24K problemy z wymiennikiem ciepła

01 Sty 2010 21:22 3659 2
 • Poziom 2  
  Witam serdecznie.
  U moich rodziców w Elblągu w domu jednorodzinnym zainstalowany jest kocił dwufunkcyjny Buderus U004-24K. Centralne ogrzewanie pracuje na układzie otwartym.
  Jakość wody w Elblągu jest bardzo słaba - bardzo duże zażelazienie i zamineralizowanie wody powoduje bardzo częste problemy z kotłem.

  Średnio co trzy miesiące kocioł odmawiał współpracy.
  Fachowiec, który przychodził do kotła, demontował wymiennik i go odkamieniał.
  Przy ostatniej wizycie(30.12.2009) okazało się, że (tak mówi fachowiec), że wymiennik jest już tak wyeksploatowany, że trzeba zamówić nowy.

  Zamówiony jest nowy zamiennik, ale i tak wydaje mi się, że sytuacja będzie się powtarzać.

  Szukam więc rozwiązania tej sytuacji.

  Od razu uprzedzam, że jestem młodym inżynierem, ale nie mam fachowej wiedzy w tej dziedzinie.

  Fachowiec doradza zamkniecie układu C.O , ale czy nie należy się zająć również układem C.W.U, bo wydaje mi się że to właśnie tu odkłada się najwięcej kamienia w wymienniku?

  Czy rozwiązaniem może być zainstalowanie zasobnika ciepłej wody w układzie przepływowego podgrzewania wody(będzie niewielka ilość kiepskiej wody w układzie wymiennika C.W.U)?

  Tylko czy ten kocioł ma (wbudowaną) taką funkcje ( podłączenia zasobnika ciepłej wody), czy trzeba by zainstalować pompę w układzie nagrzewnicy zasobnika ciepłej wody i termostat, tak by gdy spadnie temperatura w zasobniku- włączył pompę w obiegu nagrzewnicy i spowoduje załączenie się kotła i nagrzewanie wody w zasobniku?  Obawiam się tylko, czy jeżeli podłączy się zasobnik w obwód C.W.U pieca + pompka to czy zasobnik będzie w stanie odebrać energię z nagrzewnicy? Czy nie będzie takiej sytuacji, że bardzo szybko wzrośnie temperatura w obwodzie nagrzewnicy i nie spowoduje wyłączenie się pieca?

  Powiedzcie, czy dobrze mi się wydaje że piec działa na takiej zasadzie?

  Jest palnik gazowy. Obwód C.O jest wpięty prosto w nagrzewnicę palnika.
  W momencie, kiedy gdy kocioł pracuje w trybie podgrzewacza C.W.U, ciepła woda z nagrzewnicy palnika kierowana jest na wymiennik płytowy, a na obwodzie wtórnym tego wymiennika odbierana jest podgrzana Ciepła Woda Użytkowa.

  Czy ktoś ma może schemat takiego kotła?

  Trochę długie to moje pytanie, mam nadzieję że zrozumiecie o co mi chodzi.
  Wszystkiego najlepszego w nowym roku.
 • Poziom 20  
  Taki układ w zaden sposób nie będzie pracował ( zasobnik przy kotle dwufunkcyjnym )
  Należy w Twoim przypadku zastanowić się nad porawą jakości wody zimnej np filtr z wkładem sznurkowym dla filtracji części stałych z wody a za nim filtr z wkładem węglowym lub podobnym poprawiającym własności typu twardość i zanieczyszczenia chemiczne.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Filtry to półśrodek i niewiele pomogą. Do zmiękczania wody kotłowej służą kolumny jonowymienne , czyli stacje zmiękczające . Proponuję rozważyć instalację tego urządzenia.Koszt ok. 3000 PLN. Przy takiej wodzie i kłopotach , szybko się zwróci.