Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus U004-24K problemy z wymiennikiem ciepła

ifex 01 Sty 2010 21:22 3329 2
  • #1 01 Sty 2010 21:22
    ifex
    Poziom 2  

Witam serdecznie.
    U moich rodziców w Elblągu w domu jednorodzinnym zainstalowany jest kocił dwufunkcyjny Buderus U004-24K. Centralne ogrzewanie pracuje na układzie otwartym.
    Jakość wody w Elblągu jest bardzo słaba - bardzo duże zażelazienie i zamineralizowanie wody powoduje bardzo częste problemy z kotłem.

Średnio co trzy miesiące kocioł odmawiał współpracy.
    Fachowiec, który przychodził do kotła, demontował wymiennik i go odkamieniał.
    Przy ostatniej wizycie(30.12.2009) okazało się, że (tak mówi fachowiec), że wymiennik jest już tak wyeksploatowany, że trzeba zamówić nowy.

Zamówiony jest nowy zamiennik, ale i tak wydaje mi się, że sytuacja będzie się powtarzać.

Szukam więc rozwiązania tej sytuacji.

Od razu uprzedzam, że jestem młodym inżynierem, ale nie mam fachowej wiedzy w tej dziedzinie.

Fachowiec doradza zamkniecie układu C.O , ale czy nie należy się zająć również układem C.W.U, bo wydaje mi się że to właśnie tu odkłada się najwięcej kamienia w wymienniku?

Czy rozwiązaniem może być zainstalowanie zasobnika ciepłej wody w układzie przepływowego podgrzewania wody(będzie niewielka ilość kiepskiej wody w układzie wymiennika C.W.U)?

Tylko czy ten kocioł ma (wbudowaną) taką funkcje ( podłączenia zasobnika ciepłej wody), czy trzeba by zainstalować pompę w układzie nagrzewnicy zasobnika ciepłej wody i termostat, tak by gdy spadnie temperatura w zasobniku- włączył pompę w obiegu nagrzewnicy i spowoduje załączenie się kotła i nagrzewanie wody w zasobniku?

Obawiam się tylko, czy jeżeli podłączy się zasobnik w obwód C.W.U pieca + pompka to czy zasobnik będzie w stanie odebrać energię z nagrzewnicy? Czy nie będzie takiej sytuacji, że bardzo szybko wzrośnie temperatura w obwodzie nagrzewnicy i nie spowoduje wyłączenie się pieca?

Powiedzcie, czy dobrze mi się wydaje że piec działa na takiej zasadzie?

Jest palnik gazowy. Obwód C.O jest wpięty prosto w nagrzewnicę palnika.
    W momencie, kiedy gdy kocioł pracuje w trybie podgrzewacza C.W.U, ciepła woda z nagrzewnicy palnika kierowana jest na wymiennik płytowy, a na obwodzie wtórnym tego wymiennika odbierana jest podgrzana Ciepła Woda Użytkowa.

Czy ktoś ma może schemat takiego kotła?

Trochę długie to moje pytanie, mam nadzieję że zrozumiecie o co mi chodzi.
    Wszystkiego najlepszego w nowym roku.

0 2
  • #2 02 Sty 2010 00:12
    pawel_i
    Poziom 20  

Taki układ w zaden sposób nie będzie pracował ( zasobnik przy kotle dwufunkcyjnym )
    Należy w Twoim przypadku zastanowić się nad porawą jakości wody zimnej np filtr z wkładem sznurkowym dla filtracji części stałych z wody a za nim filtr z wkładem węglowym lub podobnym poprawiającym własności typu twardość i zanieczyszczenia chemiczne.

0
  • #3 02 Sty 2010 06:58
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Filtry to półśrodek i niewiele pomogą. Do zmiękczania wody kotłowej służą kolumny jonowymienne , czyli stacje zmiękczające . Proponuję rozważyć instalację tego urządzenia.Koszt ok. 3000 PLN. Przy takiej wodzie i kłopotach , szybko się zwróci.

0
  Szukaj w 5mln produktów