Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampka RGB na ATtiny 2313 by piotr153.

piotr153 01 Sty 2010 21:52 16657 30
  • Lampka RGB na ATtiny 2313 by piotr153.
    Witam wszystkich!

Na samym początku chciałbym podziękować panu Miłoszowi (krollew) za pomoc.
    Chciałbym przedstawić swoją Lampkę RGB. Jest to pierwsza konstrukcja którą przedstawiam na tym forum. Projekt wziąłem z elektrody dokładniej z tego artykułu Lampka RGB na Attiny 2313 . Zmieniłem jedynie wartość rezystorów jak mi polecił pan Miłosz.
    Cały układ opiera się na Attiny 2313. Zasilam to na razie z zasilacza komputerowego.
    Elementy są zamontowane na płytce uniwersalnej.
    Wykonanie kosztowało mnie ok. 13zł
    Oto parę zdjęć i na końcu filmik.

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    piotr153
    Poziom 13  
    Specjalizuje się w: początkujący elektronik
    piotr153 napisał 121 postów o ocenie 113, pomógł 4 razy. Mieszka w mieście Klęczany koło Gorlic. Jest z nami od 2008 roku.
    1 Marcin
    Poziom 16  
    Witam , obejrzałem filmik i ładnie działa , choć kryształ chyba nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem na obudowę:D. Ze zdjęcia układu widać że nie bawiłeś się w dodatkowe przyciski do sterowania i prędkości zmian barwy, dla mnie jest ok. Powodzenia przy następnych konstrukcjach.
    arturdrzyzga
    Poziom 10  
    Lampa wygląda super i ładnie świeci. Ale mam takie małe pytanko: gdzie można kupić diody RGB ale o wysokiej jasności świecenia? Mam taki pomysł żeby zrobić oświetlenie salonu takimi diodami.

Pozdrowienia AD
    piotr153
    Poziom 13  
    Dziękuje za pochlebne opinie:)
    arturdrzyzga Ja tą diodę kupiłem w elektronicznym ale jeśli chcesz podświetlać salon to zastosuj Super FLUX
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne
    arturdrzyzga >>> Chodzi Ci pewnie o Diody mocy RGB.
    Cena ich jest nawet spora i waha się od ok 50 do ponad 100 pln w zależności od mocy (1, 3, 5, ... W) jaką chcesz zainstalować za szt.
    Jasność światła jest też różna w zależności od koloru i wahać się może od 5 do ponad 200 lumenów - zależy tutaj jaką moc zainstalujesz.
    Koszt zakupu może jest duży nie licząc systemu sterowania ale efekt jest naprawdę fajny. Diody takie można nabyć w każdym lepszym sklepie elektronicznym lub na allegro.pl. Miałem kiedyś adres stronki hurtowni w Warszawie gdzie przy większej ilości zamówionego towaru miałeś odpowiednio rabat na zakupiony towar oraz nie płaciłeś za przesyłkę ale po awarii kompa przepadł :(

Co do prezentowanej lampki to nawet fajny efekt jak na pierwszą konstrukcje :) Jaką moc diody tutaj zamontowałeś?
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    Nie rozumiem po co tutaj tak duży uC. Wystarczy dać ATtiny13 i płytka stanie się o wiele mniejsza.
    galgann
    Poziom 16  
    witam, brawo za projekt. Prosto i działa, to najważniejsze. A dałoby rade zrobić coś takiego na cd4017 lub podobnym? Nie mam możliwości zaprogramowania kontrolera dlatego pytam.
    arek5231
    Poziom 19  
    Witam mam pewne pytanie, otóż chciałbym sobie zrobić podobną lampkę RGB na, czy należy użyć naprawdę tylko jednej diody RGB ? W sumie skrót RGB to Red, Green, Blue a z tych kolorów można podobno zrobić każdy inny kolor więc pytam tylko dla pewności czy taka jedna wystarczy, co jeszcze należy posiadać do budowy takiej lampki ? Czy można zastosować jakiś gotowy scalak bez konieczności programowanie ?. Proszę o odpowiedź . Pozdrawiam
    wojto15-05
    Poziom 18  
    Sama nazwa RGB oznacz Red, Green, Blue.
    W jednej diodzie jest zamknięte tak jakby 3 kolory.
    Wydaje mi się że niema gotowego scalaka ale pewności nie mam, programowanie nie jest takie trudne jak się wydaje a zwłaszcza użytego w projekcie procka.
    Pozdrawiam.
    toporek18
    Poziom 10  
    areksz5 napisał:
    Witam mam pewne pytanie, otóż chciałbym sobie zrobić podobną lampkę RGB na, czy należy użyć naprawdę tylko jednej diody RGB ? W sumie skrót RGB to Red, Green, Blue a z tych kolorów można podobno zrobić każdy inny kolor więc pytam tylko dla pewności czy taka jedna wystarczy, co jeszcze należy posiadać do budowy takiej lampki ? Czy można zastosować jakiś gotowy scalak bez konieczności programowanie ?. Proszę o odpowiedź . Pozdrawiam

jesli nie chcesz programowac procka to mozesz wykorzystac uklad znajdujacy sie np. w chinskich lapkach swiatlowodowych, ktore kupisz za ok. 5zl. Ale to nie to sammo co zmontowanie takiego ukladu samemu ;]
    mcoola
    Poziom 19  
    areksz5 napisał:
    Czy można zastosować jakiś gotowy scalak bez konieczności programowanie ?

Można zrobić to na układach analogowych, w piśmie Elektronika Dla Wszystkich był taki patent, kilka Elementów a efekt ten sam. Osobiście proponuje na uk to zrobic bo można uzyskać ciekawe efekty zmieniając minimalnie kod.
    wojtek_cyru
    Poziom 11  
    witam, projekt bardzo fajny i mam pytanie do autora, jakie rezystory zastosowałeś?? bo pisałeś że zmieniłeś wartości :)
    piotr153
    Poziom 13  
    Rezystory zmieniłem na następujące wartości

Kolor czerwony - 220Ω
    Kolor zielony - 200Ω
    Kolor niebieski - 150Ω

areksz5 podaje ci link z gotowym układem do sterowania diodą RGB lecz kolory są zmieniane skokowo Kolorowy gadżet RGB
    A tutaj masz efekt z płynna zmianą barwy Płynące światełko RGB
    sobieraj_100
    Poziom 12  
    Fajna lampka. Może dodasz jeszcze mikrofon i zrobisz tak że będzie migał jak kolorofon ? Jak na pierwszą konstrukcję to bomba. Podzielam uwagę kolegi że attiny13 wystarczy do takiego sterowania.

Oby tak dalej
    Barts1587
    Poziom 10  
    Projekt Ciekawy. Mógłbyś jeszcze odwrócić wazon (chyba), normalnie. Diode umieścić pod spodem. Nalać do środka wody i włożyć trochę potłuczonego szkła. Wyglądało by jak lód. Efekt mógłby być ciekawy.

Dawid_20
    Poziom 17  
    Analogowa wersja:
    to jest dla jednej diody, robisz jeszcze takie dwa i masz RGB. Dla każdej diody ustawiasz inną wartość ładowania potencjometrem, żeby kolory przenikały się w miarę "losowo".
    Cultur1st
    Poziom 12  
    No dobrze kolega "Dawid_20" Zamieścił schemat lampki RGB w wersji analogowej,ale opisane są tylko niektóre części...
    Tu moje pytanie jakie są tu zastosowane tranzystory??
    Dawid_20
    Poziom 17  
    Nie opisywałem ich, ponieważ są to dowolne npn i pnp.
    bandzior2
    Poziom 26  
    Bardzo ładna lampka. Można wiedzieć jaki jest kod do zaprogramowania i czym taką kość programować??
    Darawariusz
    Poziom 11  
    programowac mozesz na luzie programatorem np: stk200 (na allegro ok 16zl + koszt wysylki)... ja taki mam i nie nazekam a jesli chodzi o kod do procka to sporo jest takowych na necie... to link do przykladowego programu--> lampka RGB

troche go zmodyfikujesz i bedzie hulać :D

pozdrawiam
    Pokey
    Poziom 16  
    Dawid_20 napisał:
    Analogowa wersja.....

Ale ile musi być elementów w analogowej wersji... A jak będzie taniej i szybciej ? ;-)
    Analogowa alternatywa jest bardzo dobra, czasem warto przyjrzeć się chociażby samemu schematowi, żeby przez chwilę pomyśleć w "analogowy" sposób.
    kiler_89
    Poziom 11  
    czy ten schemat bedzie działac z diodą ze wspólnym minusem ?
    arturdrzyzga
    Poziom 10  
    JohnySpZOO napisał:
    arturdrzyzga >>> Chodzi Ci pewnie o Diody mocy RGB.
    Cena ich jest nawet spora i waha się od ok 50 do ponad 100 pln w zależności od mocy (1, 3, 5, ... W) jaką chcesz zainstalować za szt.
    Jasność światła jest też różna w zależności od koloru i wahać się może od 5 do ponad 200 lumenów - zależy tutaj jaką moc zainstalujesz.
    Koszt zakupu może jest duży nie licząc systemu sterowania ale efekt jest naprawdę fajny. Diody takie można nabyć w każdym lepszym sklepie elektronicznym lub na allegro.pl. Miałem kiedyś adres stronki hurtowni w Warszawie gdzie przy większej ilości zamówionego towaru miałeś odpowiednio rabat na zakupiony towar oraz nie płaciłeś za przesyłkę ale po awarii kompa przepadł :(

Kupiłem w tme diode mocy 3x1 wat ale powiem że nie świeci ona super jasno. Czekam jeszcze na diody superflux, zobaczymy jak to będzie działać. Może macie jakieś sprawdzone diody które można zastosować ?

Pozdrowienia AD
    galgann
    Poziom 16  
    Dawid_20 napisał:
    to jest dla jednej diody, robisz jeszcze takie dwa i masz RGB. Dla każdej diody ustawiasz inną wartość ładowania potencjometrem, żeby kolory przenikały się w miarę "losowo".

To trzeba 3 oddzielne takie układy? Czy można tylko potencjometry podokładać?
    sebek5g
    Poziom 13  
    Witam.Czy Attiny2313 można zamienic na Atmega8 i czy maja taka samą pamięć?
    Darawariusz
    Poziom 11  
    zdecydowanie tak... tylko pytanie czy do tak prostej konstrukcji ci sie to opłaca?
    sebek5g
    Poziom 13  
    Dziękuje za odp. :D A czym można zastąpić tego Attina bo u mnie niegdzie go nie ma?
    Marcin G.
    Poziom 18  
    Koledzy zrobiłem już dawno taką lampkę na attiny2313. Kupiłem diody rgb 5mm ze wspólnym plusem, nie podoba mi się jak te diody świecą. Gdy zapalę wszystkie kolory diody i skieruję ją na ścianę to nie mam jednej plamy tylko trzy, kolorów Red Grin Blue. Te kolory nie chcą się zmieszać. Nie wiem czy kupiłem tak skonstruowane diody czy do takich celów muszą być diody ze wspólnym minusem?
    hotek
    Poziom 15  
    Spróbuj założyć na nie jakiś pseudo 'dyfuzor'. I zobacz jaki będzie efekt ;)
    Marcin G.
    Poziom 18  
    Na diodach SMD kolory się ładnie ze sobą mieszały... Albo będę musiał zastosować te SMD albo zaryzykuje i kupię jeszcze raz te diody z innego źródła...