Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka złącza w drukarce Hp Laserjet 1100

bodzio667 02 Sty 2010 17:23 24334 16
  • Przeróbka złącza w drukarce Hp Laserjet 1100

Witam serdecznie.

Chciałbym zaprezentować wam w jaki sposób każdy z was może dokonać przeróbki złącza 36 Pin Micro Centronics na zwykłego 36 Pin Centronics czyli z typu C na B stosowany powszechnie w drukarkach.

Do modyfikacji zmusiły mnie przede wszystkim wysokie ceny oryginalnych kabli połączeniowych z złączem Mikro Centronics jakiego wymagała już wiekowa drukarka Hp Laserjet 1100, którą posiadam w domu.

Biorę pod uwagę fakt że zaraz może ktoś wyskoczyć z informacją by mnie "oświecić", wiem że są na allegro kable nie oryginalne do tego typu drukarek za 30zl, ale po doliczeniu kosztów wysyłki cena już nie jest taka atrakcyjna bo 40zl to już w tym przypadku połowa ceny drukarki :? Są też adaptery podłączane do złącza mini Centronics na zwykły Centronics ale nie widziałem ich na allegro (może mi gdzieś umknęły) cena podobna do tej kabla więc odpada.

I tak oto doszedłem do wniosku że przerobię drukarkę, w taki sposób aby umożliwiała podłączenie zwykłego kabla drukarkowego na LPT, montując złącze Centronics typ B. :D

Początkowo złącze miało być umiejscowione w miejscu na dodatkowe moduły pamięci pod otwieraną pokrywą ale w trakcie przymiarek zauważyłem sporo lepsze miejsce na takie złącze. Było idealne pasowało jak ulał i na szerokość i na długość.

Wiec tu zacząłem montować konektor, trzeba było przerobić metalową podstawę na której wszystko "siedzi", sprawa nie była trudna poradziłem z tym sobie szybko za pomocą szlifierki kątowej i piłki do metalu. :D

Dalej już sprawa nie była tak prosta...

Pozostało to wszystko podłączyć do płyty głównej drukarki. Jako że naliczyłem 20 wyprowadzeń niezbędnych by drukarka funkcjonowała w prawidłowy sposób tyle tylko wyprowadziłem z gniazda.

Poniżej zamieszczam wyprowadzenia portów i schemat adaptera bez którego nie zrobiłbym nic.

Przeróbka złącza w drukarce Hp Laserjet 1100Przeróbka złącza w drukarce Hp Laserjet 1100

Wyprowadzenia Centronics oraz schemat przejściówki miedzy standardami C - B.

Kiedy mamy wszystko przygotowane, trzeba było tylko połączyć wszystko ze sobą.
    Ja zrobiłem to w jedyny możliwy mi sposób, pod lutowałem się do istniejącego gniazdka.
    Połączyłem wszystko taśmą pozyskaną z starego FDD i zaizolowałem:

Przeróbka złącza w drukarce Hp Laserjet 1100 Przeróbka złącza w drukarce Hp Laserjet 1100

I to wszystko po skręceniu drukarka wzbogaciła się o dodatkowe złącze połączeniowe, a tym samym stała się bardziej uniwersalna gdyż oryginalne złącze pozostało nie tknięte.

Poniżej zamieszczam foteki efektu końcowego.

Przeróbka złącza w drukarce Hp Laserjet 1100 Przeróbka złącza w drukarce Hp Laserjet 1100

Cena ? 0zl wszystko pochodzi z demontażu, oszczędność - od 40 do 110zl (koszt kabla wraz z przesyłką). Myślę że się opłaca. :D

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 05 Sty 2010 23:29
    CZYZIS
    Poziom 11  

dzięki, skorzystałem z tej tabelki i wbudowałem przejściówkę z USB, dzięki czemu stała się jeszcze bardziej uniwersalna :) na razie działa....

• #3 15 Sty 2010 21:57
    bodzio667
    Poziom 18  

Ja akurat miałem pod ręką tylko kabel lpt ale nic prostszego w zamontowaniu adaptera z usb na lpt. Też zamierzam tak zrobić niestety póki co brak adaptera... ;] Pozdrawiam.

• #4 25 Sty 2010 01:14
    machete
    Poziom 2  

Czesc wszystkim, tez sie przymierzam do takiej przerobki, glownie dlatego ze chcialbym zeby moja drukarka pracowala w trybie sieciowym a wiekszosc dostepnych serwerow ma zintegrowanego centronics typu B. Moglbym zapytac ktore polączenia pominales skoro wytarczylo przylutowac tylko 20. Pozdrawiam

• #5 29 Sty 2010 22:23
    bodzio667
    Poziom 18  

Większość przewodów jest masowych. Mi wystarczył 1 z kilkunastu bo i tak wszystkie połączone są na pcb razem. Zobacz pinout u góry czarno na białym widać które piny są potrzebne do prawidłowej komunikacji. Jest tam też schemat podłączeń adaptera, czyli te których potrzebujesz a masę łączysz tylko jednym kabelkiem ;] Zawsze można też wbudować adapter usb - lpt wtedy drukarkę podłączymy praktycznie do każdego PC

• #6 17 Cze 2010 13:21
    as
    Poziom 12  

Witam.

Jestem w trakcie robienia przejściówki w tej drukarce, mam pytanie który przewód podłączyć do 36 pinu w łączu drukarki mini centronics? bo podłączyłem wszystkie a tego 36 nie wiem do czego podłączyć

Pozdrawiam.

• #7 28 Cze 2010 20:44
    bodzio667
    Poziom 18  

Tak jak masz w rozpisce. Musisz podłączyć go do pinu 18 złącza centronics komputera.

• #8 08 Wrz 2010 14:26
    Evenn
    Poziom 9  

A ja mam pytanko co do demontażu tej płytki. Nigdy nie rozbierałem tej drukarki i nie bardzo wiem jak się do tego zabrać, można prosić o jakieś podpowiedzi?

• #10 30 Paź 2010 13:03
    bodzio667
    Poziom 18  

No cóż, jeśli o mnie chodzi to na pewno od nikogo nie zakosiłem pomysłu. Wszystko sam opracowałem ale jak widać zawsze się się znajdzie ktoś kto to przed nami wymyślił. Poza tym oni dużo gorzej to wykonali odemknie ;) . Kolega jak umie rosyjski może skorzystać z ich instrukcji :D i proszę tu nie wspominać o tłumaczu google ;P

• #11 30 Paź 2010 17:16
    krakarak
    Poziom 39  

Tak, rosyjskiego uczyli mnie w szkole. Do zamontowania gniazda nie jest potrzebna znajomość języka rosyjskiego a umiejętność czytania schematów i symboli, np. DB-25. Filozofii w tym nie ma. Drukarki wg tej strony przerabiałem od kilku lat, stosując różne mocowania gniazda i lutowania przewodów do pinów mini. Lecz nie przyszło mi do głowy ogłaszać "autorskiego" rozwiązania.

• #12 24 Lis 2010 01:29
    miraxs
    Poziom 1  

CZYZIS napisał:
    dzięki, skorzystałem z tej tabelki i wbudowałem przejściówkę z USB, dzięki czemu stała się jeszcze bardziej uniwersalna :) na razie działa....

przepraszam, ale nie jestem jeszcze aż tak oblatany w tych sprawach...
    Można prosić o opis tego przejścia na USB?

• #13 24 Lis 2010 12:27
    bodzio667
    Poziom 18  

Kolego krakarak, wystawiając jak takiej przeróbki dokonać nie miałem na celu nikogo obrażać ani przypisywać sobie tego co jest do znalezienia w internecie. Pokazałem tylko jak ja to wykonałem i może ciut w widoczniejsze miejsce (nie na rosyjskiej WWW) zamieściłem rozwiązanie problemu. Co do przeróbki na USB to sprawa wygląda tak że w miejsce gniazda drukarkowego montuje się konwerter USB - LPT i po problemie. :D

• #14 04 Maj 2011 08:19
    segmyler
    Poziom 2  

Witam!

Proszę o pomoc.
    Mam problem ze zrobieniem kabla.
    Próbowałem przerobić oryginalny kabel od drukarki LJ 1100.
    Kabel mini centronics + Lpt na mini centronics i centronics (końcówka żeńska)
    tak jak na dołączonym zdjęciu.

Skorzystałem ze schematu nr 2, gdzie jest opisany schemat kabli z
    centronicsa typu C na typ B.

Obciąłem Lpt i podłączyłem żeńskiego centronicsa w to miejsce, odpowiednio (tak mi się zdaje) podłączając kabelki tak, że sprawdzając napięcie na pinie w mini centonicsie było napięcie na centronicsie.

Pomimo tego kabel nie spełnia swojego zadania.

Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam
    Bartłomiej.

• #15 05 Maj 2011 14:52
    bodzio667
    Poziom 18  

Czy mi się dobrze zdaje? Uciąłeś sprawny kabel tylko dlatego że zamiast męskiej końcówki DB25 miał żeńska ? :D Może lepiej w twoim przypadku było kupić przedłużacz lpt ? Koszt jakiegoś 1,5m z max 10zł ;] Ja przerobiłem drukarkę tylko dla tego że nie miałem kabla z wtyczką mini. :|

Chyba nie potrzebnie go ciąłeś skoro piny ma takie same. Sprawdź dokładnie jak w wtyczce masz oznaczone piny bo przecież w żeńskiej masz wszystko na odwrót... Wziąłeś to chyba pod uwagę ?

• #16 09 Maj 2011 14:16
    segmyler
    Poziom 2  

Potrzebuje kabel żeński mini CN36 a drugi koniec żeński centronics duży,
    szukam optymalnego rozwiązania niestety na razie mi się nie udaje
    na zdjęciu pokazane wtyczki i numeracja pinów
    (żeński duży centronics jest opisany na wtyczce gdzie jest który pin więc błędu nie będzie, w przypadku mini CN 36 zdałem się na intuicje :) )

tak więc podłączyłem to tak
    mini CN36 centronics żeński
    1 <-------> 11
    2 <-------> 13
    3 <-------> 10
    itd. <-------> itd.
    wg. schematu nr. 2 załączonego w tym temacie

jakieś sugestie gdzie jest błąd i jak to naprawić aby działało?

• #17 10 Maj 2011 00:43
    bodzio667
    Poziom 18  

Mam nadzieję że ten schemat wyjaśni ci gdzie popełniasz błąd. :|

Sprawdzaj miernikiem czy połączenia są dobre w wybranych miejscach oraz czy sam je dobrze podłączyłeś. Prościej się chyba nie da.