Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekłamywanie danych przy przenoszeniu między komputerami

02 Sty 2010 17:23 3000 20
 • Poziom 28  
  Kupiłem nowy komputer i w związku z tym, wykonuję pewne roszady danych.

  Miałem dwa dyski, Samsunga 500GB i 750GB, które służyły do archiwizowania danych, teraz mają służyć jako dyski robocze w nowym komputerze.

  Do archiwum kupiłem dwa dyski WD Caviar Black WD1001FALS. Oprócz archiwizacji, jeden z tych dysków chcę wykorzystać do przeniesienia danych ze starego komputera.

  Korzystam z WinRar 3.90.

  Z racji, że dyski WD Caviar Black podpinam tylko na czas operacji na nich, nie montowałem ich w komputerze, tylko stawiałem blisko obudowy na drewnianej skrzyneczce i podpinałem kable. Przed włączeniem komputera sprawdzam, czy kable zasilania i danych są dobrze osadzone.

  W przypadku archiwizacji danych, utworzyłem paczki po mniej więcej 100GB bez kompresji z danymi naprawczymi (bez kompresji, bo przeważają pliki ZIP, AVI, JPG, itp, których nie da się skompresować) z hasłem. Archiwizuję przeprowadzam na nowym komputerze, a potem na starym komputerze sprawdzam poprawność wykorzystując funkcję TEST w WinRarze.

  Natomiast przy przenoszeniu, kompresuję dane też bez kompresji, ale bez hasła i rozpakowuję na dysku na nowym komputerze.

  Przy testowaniu i rozpakowywaniu danych w wielu paczkach stwierdzam uszkodzenie pewnych plików. Co prawda, z dużym prawdopodobieństwem można je odtworzyć, bo po to są dane naprawcze, ale na pewno musiało nastąpić przekłamanie danych, ale nie wiadomo na którym komputerze. W ten sprawie nie ma znaczenia, czy kompresuję z hasłem, czy bez hasła. Jeżeli dwukrotnie odczytam daną paczkę, to w tych samych plikach jest błąd.

  Nie ma żadnych objawów charakterystycznych dla fizycznych uszkodzeń dysku (zawieszanie się systemu, piski i chrobotanie dysku).

  Gdzie szukać przyczyny tych problemów?
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 43  
  1. Błędy transmisji (choćby taśma sygnałowa).
  2. Błędy pamięci.
  3. Błędy dysku.

  Czeka Cię procedura testów, bo bez ich przeprowadzenia będziemy się obracać w sferze gdybania.
 • Poziom 28  
  Wykryłem, że przekłamania prawdopodobnie występują w nowym komputerze. Na dysk 1000GB nagrałem dane na starym komputerze i dwukrotnie paczkę skopiowałem na dysk 750GB. Za pierwszym razem by przekłamany jeden bit, a za drugim razem skopiowało się poprawnie. Generalnie, dochodzi do przekłamania pojedynczych bitów przy odczycie z dysku 1000GB. A pliki spakowane na nowym komputerze i odczytane na starym, to już na dysku 1000GB były uszkodzone, czyli albo przy zapisie na dysk 1000GB, albo przy odczycie z dysku 500GB doszło do przekłamania..

  I to jest bardzo dziwne, że nie ma kontroli poprawności danych w SATA, bo wystarczyłby już bit parzystości, żeby takie błędy wyłapywać, ani te sam system nie sprawdza, czy dane prawidłowo si odczytały, bądź zapisały.

  Obejrzałem SMART dysków WD 1000GB (te, które tymczasowo podpinałem) i nie pokazuje żadnych błędów, w sensie, ze parametry ze slowem "error" maja wartosc 0 za wyjątkiem poniżej wymienionych.

  Natomiast dysk 500GB posiada Hardware ECC recovered wartość 2, ale to było przed kupnem nowego kompa i całą tą akcją, atrybut Ultra ATA CRC Error Rate wartość 12. Natomiast dysk 750GB ma wartości tych atrybutów odpowiednio 156 (nie wiem, kiedy tyle urosło) i 13.

  W razie potrzeby mogę zapodać cały smart któregoś z tych dysków.
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 28  
  Przeprowadziłem test Maxx
  Przekłamywanie danych przy przenoszeniu między komputerami

  Z pozostałych dwóch programów również skorzystam.

  Jeżeli mówimy o teście stabilności CPU, to trzeba powiedzieć, że nie mam innych problemów z działaniem komputera i programów.
 • Specjalista HDD Recovery
  Pozostaje problem Sterowników. Poszukaj jakie posiadasz sterowniki do płyty głównej ewentualnie wymień na najnowsze.
 • Poziom 28  
  Wyłączyłem buforowanie zapisu dla dysków twardych w menedżerze urządzeń. Ustawię ten plik wymiany. Mam 2GB RAM, Windows XP SP2. Czy nie lepiej zupełnie wyłączyć plik wymiany, skoro jest aż 2GB RAM?. Przy okazji zobaczę co będzie (test, czyli kopiowanie kilkaset GB i sprawdzanie integralności danych trwa co najmniej kilka godzin).
 • Spec od pamięci masowych
  andrzejlisek napisał:
  Mam 2GB RAM, Windows XP SP2. Czy nie lepiej zupełnie wyłączyć plik wymiany, skoro jest aż 2GB RAM?

  Posłużę się cytatem z odnośnika co w wcześniejszym moim poście zamieściłem:

  "No paging file?

  Teorią pewnych tweakerów jest zakładanie możliwości całkowitego wyłączenia tego pliku przy posiadaniu ogromnej ilości RAMu. To jest tylko teoria która zupełnie mija się z praktyką. W istocie całkowite wyłączenie pliku pagefile.sys jest niemożliwe gdyż pamięć wirtualna to szersze pole niż tylko ten specyficzny plik. Sama operacja może przynieść opłakane skutki gdyż XP i tak potrzebuje tego pliku, wiele komponentów Windows wymaga jego obecności nawet jeśli z niego nie korzysta a większość programów pada przy braku jego obecności. Nie polecam zabaw tego typu!"
 • Poziom 28  
  Ostatnio codziennie potrzebowałem komputer, dlatego nie mogłem poświęcić temu więcej czasu, ale co nieco w tej sprawie dowiodłem.

  System to Windows XP SP 2
  Dyski to 30GB WD Raptor oraz Samsung F1 750GB (obecnie tylko te dwa dyski pracują w komputerze). System jest na tym 30GB, a drugi to jest dysk roboczy. Plik wymiany stały 2048MB na dysku 30GB.

  W menedżerze urządzeń można włączyć i wyłączyć buforowanie zapisu na dysku. Ilekroć to zmieniałem, to włączałem i wyłączałem to dla obu dysków.

  Kompresowałem programem WinRar, z stopniem bez kompresji i z danymi naprawczymi 10%.

  Robiłem, co następujące:

  Wyłączyłem buforowanie.

  Na dysk 750GB nagrałem 3 pliki ISO, łącznie ok. 6 GB.
  Skompresowałem do RAR na ten dysk. W otrzymanym pliku, dwa pliki były uszkodzone. Korzystając z funkcji naprawy archiwum w WinRar, odbudowałem archiwum, odbudowane archiwum również zapisane na dysk 750GB. Archiwum odbudowane również było uszkodzone, jeden plik nie do wypakowania. Porównałem pierwotne i naprawione archiwum i różniły się 4 przypadkowe (nie kolejne) bajty na najmłodszym bicie.

  Skasowałem archiwum utworzone za pierwzym razem i z drugiego chcałem odtworzyć to pierwsze. WinRar w tej sytuacji wyświetlił, że nie da się odtworzyć któregoś sektora, po tym przerwałem operację (odbudowywanie archiwum trochę trwa).

  Skasowałem oba archiwa (utworzone przy pierwszym odbudowaniu i utworzone częściowo przy drugim odbudowywaniu). Jeszcze raz skompresowałem pliki ISO do nowego archiwum. W otrzymanym archiwum też nie mozna odtworzyć 2 plików. Skasowałem i jeszcze raz to samo i zwów błąd. Nie mam jednak jak sprawdzić, które konkretnie bajty są zmienione.

  Po trzeciej próbie (z tym samym skutkiem, co pierwsza i druga) zostawiłem to archiwum i utworzyłem następny plik RAR z tym samym na podstawie plików źródłowych i w tym nowym archiwum jeden plik się nie czyta. Skasowałem archiwum i jeszcze raz tak samo i ten sam błąd.

  Włączyłem buforowanie zapisu na dyskach. Skasowałem ostatnio utworzony plik i powtórzyłem operację. Archiwum zapisało sie w 100% bezbłędnie.

  Potem wyłączyłem buforowanie i trzeci raz to samo (archiwum z poprzedniego kroku skasowałem) i ten sam błąd, co za pierwszym razem.


  Potem utworzyłem dwukrotnie archiwum na dysku 30GB i w obu razach, archiwum w 100% się utworzyło prawidłowo.


  Co do historii opisywanych w poprzednich postach, to na tym właśnie dysku 750GB przygotowywałem archiwa do zrzucenia na dysk 1000GB i na ten dysk zgrywałem dane ze starego komputera.

  Z powyższego wyciągam następujace wnioski:
  - Do błędu dochodzi przy zapisie danych na dysk
  - Błedem sa objęte konkretne obszary dysku 750GB
  - To, czy użyje się buforowania zapisu na dysku (nie wiem, na czym tak naprawdę ono polega), wpływa na to, w jaki obszar dysku trafią zapisywane dane.

  Niedługo będę uwalniać dysk 500GB (do dzisiaj tego nie zrobiłem z powodu braku czasu), postaram się wtedy sprawdzić, czy tam będą podobne problemy.

  Napisałem sobie program, który generuje pseudolosowy, ale powtarzalny ciąg bajtów (ten sam ciąg można powtórzyc dowolną ilość razy), który zapisuje plik z podanym ciągiem, a potem odczytuje i sprawdza, czy zapisany ciąg zgadza się z generowanym ciągiem (czy zapisało się to, co powinno się zapisać). Generowanie dość długo trwa, bo wykorzystuje MD5, ale widzę, że nie ma co tracić czasu na jego użycie, bo już niemal wiadomo, w czym rzecz.

  Jeśli chodzi o buforowanie, to zauważyłem, że przy wyłączonym, wszystkie operacje na dużych plikach trwają wielokrotnie dłużej i słychać intensywną pracę dysku.

  Ewentualnie musiałbym usunąć wszystkie dane z dysku 750GB, sformatować go i utworzyć plik o wielkości dysku i kilka razy to powtórzyć, wtedy się sprawdzi prawdziwość moich wniosków.

  Jeżeli to prawda, to znaczy, że to dysk 750GB jest wadliwy od nowości (przed użyciem w tym komputerze służył jako magazyn danych, więc bardzo mało pracował), czyli trzeba go sprzedać (pytanie, czy ktoś to kupi) i kupić inny dysk. jednak jestem otwarty na inne sugestie.
 • Spec od pamięci masowych
  andrzejlisek napisał:
  Na dysk 750GB nagrałem 3 pliki ISO, łącznie ok. 6 GB.
  Skompresowałem do RAR na ten dysk.

  Kolega obwinia ten dysk, a mi się wydaje, że to sprawa programowa.
  Proponuję wrzucić 7-Zip Portable na ten dysk i sprawdzić jak on poradzi sobie, czy tez wynikną takie błędy?
 • Poziom 28  
  Do użytku dołączyłem dysk 500 GB. Na ten dysk nagrałem wszystkie dane z dysku 750GB (było mniej więcej 300GB danych). Potem na próbę przekopiowałem kilka archiwów RAR z innego dysku a także tworzyłem archiwa na dysku 500GB.

  Kopiowane dane i archiwa porównywałem z oryginalnymi, a archiwa tworzone na tym dysku sprawdzałem wykorzystując synchronizację katalogów w Total Commander. Sprawdzałem też poprzez wyciągnięcie zawartości z archiwum i porównanie jej z oryginałem. Jak dotąd, na dysku 500GB nie stwierdziłem żadnych błędów.

  Natomiast na dysku 750GB pojawiały się błędy bez względu na to, czy kopiowałem na niego plik RAR, czy inny plik, czy tworzyłem archiwum bezpośrednio na tym dysku.

  Kilka razy zdarzyła się sytuacja, że porównywałem dwa pliki, jeden z nich był na dysku 750GB i za pierwszym razem program Total Commander wykazał różnicę, a za drugim i trzecim razem przy porównywaniu wykazał identyczność plików. To znaczy, że na jednym dysku, program TC za pierwszym razem odczytał co innego, a za drugim i następnym co innego.

  Na dysku 750GB przechowywałem rozpakowane jedno archiwum i też dla pewności sprawdzałem identyczność tej zawartości z zawartością archiwum. Program TC wykazał różnicę w jednym pliku. Plik miał mniej niż 1MB, ale odczyt trwał kilkanaście sekund i były problemy z odczytem tego pliku. Akurat to był mało istotny plik, więc mogłem go usunąć. Plik się usunął.

  Przeprowadziłem skanowanie w MHDD i program wykazał jeden błąd:
  Przekłamywanie danych przy przenoszeniu między komputerami

  Odczytałem też SMART:
  Przekłamywanie danych przy przenoszeniu między komputerami
  Przekłamywanie danych przy przenoszeniu między komputerami

  Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że ten dysk 750GB jest prawie nowy, to znaczy kupiony pół roku temu, ale bardzo mało używany.

  Dodano po 15 [minuty]:

  pidar napisał:
  andrzejlisek napisał:
  Na dysk 750GB nagrałem 3 pliki ISO, łącznie ok. 6 GB.
  Skompresowałem do RAR na ten dysk.

  Kolega obwinia ten dysk, a mi się wydaje, że to sprawa programowa.
  Proponuję wrzucić 7-Zip Portable na ten dysk i sprawdzić jak on poradzi sobie, czy tez wynikną takie błędy?

  Nie wiem, czy sugerujesz istnienie wirusów, czy błędy w WinRar, czy coś jeszcze innego. Jeżeli błąd byłby softwarowy, to problemy byłyby chyba na wszystkich dyskach.
 • Spec od pamięci masowych
  andrzejlisek napisał:
  Nie wiem, czy sugerujesz istnienie wirusów, czy błędy w WinRar, czy coś jeszcze innego. Jeżeli błąd byłby softwarowy, to problemy byłyby chyba na wszystkich dyskach.

  Podejrzewałem o to WinRar, ale sprawa się wyjaśniła - wina leży po stronie tego jednego "bada" ( wadliwy sektor), który należy wyzerować. Zresztą prawdopodobnie CheckDisk też wyświetli błędy, sprawdź?
 • Poziom 28  
  Odświeżam temat, bo problem jednak pozostał.

  Na dysku Samsung F1 500GB również sporadycznie spotykałem ten sam błąd. Oprócz tego dysku mam jeszcze dwa dyski WD Raptor 30GB, na jednym z nich również ten błąd stwierdziłem.

  Stwierdziłem, że jest to błąd ZARÓWNO przy ODCZYCIE, jak i przy ZAPISIE danych i NIE JEST to uszkodzenie dysku. Stwierdzałem to na jeden z dwóch sposobów, oba przypadki przerabiałem po kilka razy:

  1. Przy kopiowaniu plików: Kopiuję pliki z folderu do folderu programem Total Commander, a potem porównuję zawartość obu folderów za pomocą funkcji synchronizacji katalogów. Na liście plików pokazuje się, że w jednym jest różnica. Potem wykonuję porównanie zawartości tylko różniących się plików i program stwierdza identyczność. Potem wykonuję ponowne porównanie zawartości katalogów i program wykazuje identyczność obu. W tej operacji pliki są czytane 3 razy. Za pierwszym razem doszło do błędu. Zdarza się również sytuacja, że przy każdym porównywaniu pliki się różnią Wtedy to oznacza, że doszło do błędu przy kopiowaniu.

  2. Wyciąganie plików z archiwum WinRar: Odczytuję archiwum i chcę z niego wyciągnąć plik lub grupę plików. Program sygnalizuje, że wystąpił błąd CRC przy wyciąganiu któregoś pliku. Potem zamykam archiwum i otwieram je ponownie i próbuję wyciągnąć ten sam plik drugi raz. Plik zostaje wyciągnięty bezbłędnie. Tutaj mamy dwa odczyty, za pierwszym razem doszło do błędu. Pobrałem ponownie ten plik i plik pobrany za drugim razem jest identyczny, jak plik po naprawie, czyli do błędu doszło przy zapisie na dysk podczas pierwszego pobierania.

  3. Pobieram pewien pakiet plików RAR z RapidShare, pliki posiadają dane naprawcze. Przy wypakowywaniu pojawia się błąd przy każdej próbie. Korzystając z funkcji naprawy archiwum wykonuję naprawę z pozytywnym skutkiem. Plik pobrany i naprawiony różni się jednym bajtem, zmieniony najmłodszy bit, jak w każdym przekłamaniu w danych, z którym się borykam. Przy zapisie pliku przy pobieraniu doszło do błędu, a WinRar na podstawie CRT i danych naprawczych odtworzył prawidłową zawartość archiwum.

  Nie wiem, czy to wiązać z tą sytuacją, ale również na moim komputerze, jak startuje Windows XP Pro, to przy większości startów, system gubi ustawienie klasycznego interfejsu (taki sam styl, jak w Win98) i wysokość paska zadań. Ustawiam styl klasyczny i podwójną wysokość paska zadań. W przypadku, gdy system zgubi ustawienia, to styl jest nowoczesny, ten charakterystyczny dla XP i pasek zadań ma pojedynczą wysokość.

  Mój pełny sprzęt:
  Kingston DDR3 2GB 1333MHz
  LG SuperMulti DVD
  Procesor: Intel Core2 Quad 3GHz
  Płyta: Intel DP45SG
  Dysk Samsung F1 500GB
  2 dyski WD Raptor 30GB
  Grafika: GeForce FTS250 Gigabyte 1GB Zalman
  Dźwięk: Creative SB Audigy2
  Karta TV AverTV Studio 303

  Z tym komputerem od początku jest ten problem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1536229.html

  Mam dwa wolne zasilacze:
  Logic o mocy 350W
  Mode Com 400W

  Zastanawiam się nad zamianą zasilacza. Czy w tym komputerze wystarczy ten Logic, czy lepiej Mode Com, czy może i Mode Com będzie za słaby?
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  W związku z tym że kiedyś też miałem podobny problem z WinRar-em, programem do szyfrowania, błędami powodowanymi przez aplikacje, aż w końcu system padł.
  Dzisiaj powtórzyłem to specjalnie (na chwile), bo efekty są identyczne, brak błędów CPU i RAM-u, natomiast są błędy na HDD (dyski sprawne). Na dzień dobry, Windows XP przywitał mnie BlueScreen-em, ale nic...:)
  Oto wyniki po 10 minutowym teście:
  Przekłamywanie danych przy przenoszeniu między komputerami
  (napędy optyczne były puste)
  Zrobiłem tylko jedną rzecz; "podkręciłem" procesor.
  Po testach przywróciłem normalne ustawienia i błędów nie ma żadnych.
  Testowałem http://www.passmark.com/products/bit.htm

  Być może zmiana ustawień Biosu pomoże.
 • Poziom 28  
  Podstawiłem zasilacz ModeCom, a cały komputer podłączyłem bez listwy zasilającej do innego gniazdka - bez zmian.

  Sformatowałem dysk i postawiłem na świeżo Windows. Instalowałem tylko grafikę, dźwięk i płytę główną. Przy instalacji płyty głównej były problemy. Dopiero przez menedżer urządzeń sterowniki zainstalowały się.

  Mam dokładnie ten procesor:
  http://www.komputronik.pl/index.php/search/pl...wProducts/1/searchString/cTk2NTA=/category/1/

  W BIOS jest funkcja przyjęcia ustawień z procesora lub własnych ustawień, Miałem cały czas przyjęcie domyślnych ustawień.

  Na nich był mnożnik 9,5x, a procek w Bios miał 3,15GHz. Natomiast, jak wystartował Windows i otworzyło właściwości systemu, to był taki tekst:

  Intel Core 2 Quad CPU
  Q9650 @ 3,00GHz
  1,99GHz, 1,99GB RAM

  W BIOS można manualnie ustawić mnożnik tak, że to ustawienie przesłania ustawienie wyciągane z procesora. W ten sposób ręcznie ustawiłem mnożnik na 9x.

  Po tej zmianie w BIOS pokazuje się zegar procka 2,99GHz, a w Windows jest:

  Intel Core 2 Quad CPU
  Q9650 @ 3,00GHz
  3,00GHz, 1,99GB RAM

  Testy, czy ta zmiana rozwiąże problem, będę dopiero przeprowadzał.

  Natomiast, przy okazji można ustawić napięcie zasilania procka.

  Według danych producenta to napięcie musi mieścić się w zakresie 0.85V – 1.3625V.

  Ja nie mam zamiaru podkręcać procesora, a wiem, że podkręcacze podnoszą napięcie celem utrzymania stabilności, jednak nie wiem, czy zdarza się, że przekraczają zakres dopuszczalnych napięć.

  Czy można bez obawy o uszkodzenie i bez zmiany chłodzenia ustawić maksymalne napięcia, czyli 1.3625V? Na liście możliwych napięć istnieje dokładnie taka wartość.
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Szanowny kolego, twój problem z win-rarem i błędami przerabiałem na kilku-nastu komputerach, parę lat temu. W większości przypadków powodem były błędy współpracy modułów ram z płytą główną komputera.
  Ustępowało po wymianie modułów pamięci, lub zmniejszeniu ich liczby np: zastępując 2 moduły mniejsze jednym większym. 2 przypadki to wadliwy
  bufor na dysku, 1 raz błędy powodował wadliwy procesor Celeron.

  Stwierdziłem, że programy kompresujące WinRar, WinZip sa najlepszymi testerami stabilnośli pracy systemu i od tamtej pory sprawdzam naprawiane sprzęty testując archiwum o rozmiarach porównywalnych z ilością zainstalowanego ramu. Jeśli nie wyskoczy CRC error jest ok.

  Przekłamania o których mówimy w temacie rzadko można wykryć MemTestem, nie powodują notorycznego wieszania Windowsa. Czasami klient się skarży, że jedna gra mu chodzi, inna często się wiesza.
  Zalecałbym w tych przypadkach powojować najpierw z ramem i płytą główną, oczywiście przez podmiankę na inne egzemplarze.
  Również można zmieniać timingi w setupie, jeśli na to pozwala i sprawdzać wpływ wprowadzonych zmian na występowanie przekłamań.

  Życzę owocnych doświadczeń i pozdrawiam.
 • Poziom 28  
  Wykonałem zmianę ustawień w BIOS opisaną w moim poprzednim poście zmieniając również napięcie procka na 1.3625V (było 1.3000V) i wydaje mi się że problem się rozwiązał, w każdym razie nie stwierdziłem przekłamania przy kopiowaniu prawie 500G danych, a przy tej ilości co najmniej jedno przekłamanie było. Potem wymienię RAM, jak jednak stwierdzę błąd.