Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radiolinia, centrala Integra64, zbrojenie alarmu.

02 Jan 2010 18:00 1746 5
 • Level 9  
  Witam
  Mam pytanie które dotyczy typu i producenta odpowiedniej radiolinii. Chciałbym aby na jednym pilocie np: sześciokanałowym móc zbroic i rozbroic alarm odpowiednio jeden knefel by zbroił drugi rozbrajał alarm, ale oprócz tego pozostałymi chciałbym uruchamiac brame garażową i bramę zewnetrzną. Posiadam centralę Integra64 i radiolinię z elmesa dwukanałową dzieki której zazbrajam alarm i rozbrajam ale to za mało. Więc co musiałbym najlepiej zrobic by wszystkie te rzeczy chodziły na jednym pilocie? gdzie i ilu parowe kabelki pociągnąc? do radiolinii obecnie wchodzą 3 pary raptem 6 drutów. Czy tryb pracy wyjsc niskoprądowych w przypadku obu bram ma byc bistabilny czy monostabilny? jakie użyc przekaźniki do sterowania bram i w którym miejscu je najlepiej podłączyc? Za wszelkie info będę bardzo wdzięczny. pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
 • OptexOptex
 • Level 41  
  Za pomocą klasycznych sterowników radiowych możesz uruchamiać do 4 funkcji, chyba że wykorzystasz funkcje zaawansowane centrali Integra ( typu zalezność logiczna stanów wyjść od np jednoczesnie pobudzanych wejść, i wtedy pilo 4- klawiszowy z kobinacjami przycisków.
  Ale do tego co chcesz robić wystarczy 4 kanały ( ja uzbrajam i rozbrajam alarm jednym przyciskiem,otwieram bramę 2. i garaż 3. oraz zaczep w furtce 4.
  Te 6 żył to trochę mało bo różnym napędom potrzeba swoich napięć sterujących, najczęsciej bramy sterowane są 24V AC, garaż 12V DC a wejścia centralki swoje. Można oczywiście eksperymentować ze wspólną masą ale pewniej jest po jednej wydzielonej parze na każdą funkcję ( no na uzbrajanie /rozbrajanie ostatecznie można użyć masy od zasilania centralki, wtedy dwie żyły wystarczą. ( czyli do centralki min 4) i po dwie do urządzeń napędowych.
  Wyjścia zaprogramować na monostabilne, wykorzytać styki zwierające się wchwili aktywności, a czas pracy ustawić na np 1-2s.
  Zapobiegnie to blokowaniu funkcji przy np przypadkowym naciśnięciu i przytrzymaniu klawisza ( pilot w tylnej kieszeni spodni klienta siedzącego na fotelu...)

  Do sterowania wystarczą styki przekaźników odbiornika,polecam Elmes lub Gorke
  Pozdr.J.
 • OptexOptex
 • Level 9  
  dziękuje za informacje i pozdrawiam
 • Level 15  
  A nie będziesz się mylił z tymi przyciskami na pilocie ?
 • Level 28  
  Również poprawnie działają radiolinie np Satel (także 4 kanałowe). Robiłem z powodzeniem podobne układy - np. sterowanie bramą wjazdową, garażową, elektrozaczepem furtki i uzbrajaniem alarmu w garażu.