Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciekawy wzmacniacz tranzystorowy o nieokreślonej mocy.

02 Sty 2010 19:26 10810 20
  • Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto napisał 0 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 1978 roku.
  • TermopastyTermopasty
    zajce
    Poziom 10  
    Projekt z założenia dobry.Moc ma napewno większą niż 2W,może coś około 5W bo przy tej mocy już nieżle gra,zależy też co się ma podpięte na wyjściu.Jedyne co mi się niepodoba to ten pająk,ale jeżeli jest sztywny i gra to znaczy że jest dobrze.W przyszłości popracuj nad tym.
    Dj Joker
    Poziom 26  
    8 Watt przy 40V robiłem to :) bardzo proste:) polecam;) pająk ? lipa. Kolega mógł napisać, to podrzucił bym wzór płytki gdzieś mam :)

Witam. Tutaj umieszczam link do zdjęcia z innego tematu, o tym wzcmacniaczu :) i skan płytki drukowanej od strony ścieżek
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=368904
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    rincer2
    Poziom 9  
    Mi osobiście ta konstrukcja się podoba aczkolwiek mogłeś zastosować płytkę całość wyglądała by o wiele lepiej a przede wszystkim skróć te śrubki od tranzystorów.
    Erni90
    Poziom 20  
    I jak ci to działa przy 32V nie pali tranzystorów? ktoś napisał że ma 8W to ile w takim razie ma tda2030 które gra podobno gorzej od tego. Jakie tranzystory końcowe wlutowałeś?
  • TermopastyTermopasty
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Dj Joker
    Poziom 26  
    to jest klasa AB z tego co się orientuję, to ja napisałem ze gra lepiej od tda2050 :) bo tak mi się wydaje :) czyściej i jak na moje oko to przedewszystkim mniej podatne na przesterowanie, mozna smiało wiecej wysterować niż tda. Pozdrawiam DJ JOKER
    AnrzejB
    Poziom 9  
    Ludzie!!! Czy obce jest Wam prawo Ohma? Maksymalna moc? U2/R minus straty. Pozdrawiam.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Witam. Ja powiem tak, nic nie będziemy mierzyć, bo nie ma sensu, przy takim wzmacniaczu, podane ewidentnie było na schemacie, więc mówię ze 8 Wat przy 40V.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    flubber.trip
    Poziom 27  
    Witam. Mam takie pytanie, czy można (i ewentualnie jak) zastosować w tym wzmacniaczu zasilanie symetryczne, aby uniknąć stosowania kondensatora na wyjściu i czy mógłby ktoś podać jakieś wskazówki jak go uruchomić i regulować (jaki prąd spoczynkowy). Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.
    omicronNs
    Poziom 21  
    To jest klasa A, zresztą ja również myślałem że to klasa AB, ale autor tematu już przecież pytał w innym dziale i o klasę pracy i o moc i z tąd wiem o klasie :D.
    flubber.trip
    Poziom 27  
    Witam ponownie. Właśnie uruchomiłem taki wzmacniacz. Tranzystory jakie zastosowałem to 2x 2N3055 i BD135. Prąd spoczynkowy ustawiłem na 200mA (wydaje się najbardziej optymalne). Od razy zbudowałem zasilacz symetryczny 2x25V, lecz podłączyłem tylko + i - (0V zostawiłem niepodłączone). Przy pomiarze napięcia na wyjściu przed kondensatorem wynosi ono około 12,5V, więc moje pytanie jest aktualne: jak zmusić wzmacniacz do pracy z napięciem symetrycznym, aby nie stosować kondensatora na wyjściu?

Próby odsłuchowe: Wzmacniacz gra bardzo czysto i dynamicznie, bardzo naturalne średnie. Słabe zejście ze względu zastosowania na razie kondensatora 2200uF i góra nie za szczególna, rozmazana i raczej nizbyt wysoko dochodząca. Ogółem jestem mile zaskoczony jakością :D

Co do klasy to czyste A to raczej nie jest, gdyż przy wysterowaniu pobór prądu rośnie, a jak wiadomo w klasie A jest on stały niezależnie od oddawanej mocy.

EDIT: Aha zapomniałem dodać że zmieniłem wartości R1 i P1 na odpowiednio 2,2kΩ i 4,7kΩ

EDIT2: Właśnie zauważyłem że tranzystory wyjściowe idą mocno niecymetrycznie (jeden jest gorący a drógi lekko ciepły, stąd też pewnie napięcie na wyjściu), jak "wysemtryzować układ?
    omicronNs
    Poziom 21  
    A mnie jeszcze zastanawia jak takiego elektrolita nie trafi szlag przy pracy z prądem przemiennym.

edit// Co ty opowiadasz? Jak pobór prądu się nie zmienia? Musi się zmieniać, lecz zostaje oddany do obciążenia. Tranzystory muszą się grzać niesymetrycznie ponieważ bodajże jeden powinien oddawać taką samą moc nie zależnie od obciążenia. I jest to bodajże ten niżej umiejscowiony na schemacie :D.
    flubber.trip
    Poziom 27  
    Elektrolita nie "trafi szlag" bo nie ma na nim napięć ujemnych, jedynie się ono zmienia w granicach w przybliżeniu napięcia zasilania.

W klasie A ogólny pobór prądu się nie zmienia, tranzytory końcowe cały czas przewodzą taki sam prąd, tylko występuje różnica przewodzenia między nimi w takt sygnały, i efekcie zmiany napięcia na wyjściu, ale prąd średni jest cały czas taki sam. Dla tego wzmacniacze klasy A mają sprawność rzędy kilku % i potężne radiatory.

Akurat grzeje się ten co jest na schemacie wyżej :D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    lubon124
    Poziom 19  
    witam! mam jedno pytanie:
    - czy ten wzmacniacz zadziała na mniejszym napięciu(24V)?
    flubber.trip
    Poziom 27  
    Witam. Ja wzmacniacz wstępnie uruchamiałem na 23V i działał, tylko trzeba dobierać prąd spoczynkowy. Nie pamiętam już jakie rezystory i na jakie wartości wymieniałem, ale działał. Oczywiście moc przy takim napięciu jest mniejsza, tak na oko 2W. Pozdrawiam