Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klej do zastosowań w.cz

northwind 13 Lip 2004 11:32 4875 12
 • #1 13 Lip 2004 11:32
  northwind
  Poziom 15  

  Cześć

  Czy ktoś wie jakiego materiału kleju, neutralnego dla w.cz (f rzędu 400 - 450 Mhz) można uzyć do zabezpieczenia elementów pasywnych cewek itp. Prosze pominąć parafine - poszukuje trwalszego materiału.

  Dzieki i pozdrawiam

  Northwind

  0 12
 • #2 13 Lip 2004 17:12
  lakrymator
  Poziom 16  

  Kiedyś do impregnacji i zabezpieczania cewek wcz używałem roztworu polistyrenu (bezbarwnego!) w trójchloroetylenie ("Tri").
  Wadą tego kleju jest to że nie wysycha za szybko.
  Jeśli chodzi o wł. elektryczne polistyrenu to widać je na podstawie zastosowań kondensatorów styrofleksowych.
  Pozdr.

  0
 • #3 13 Lip 2004 20:28
  shg
  Specjalista techniki cyfrowej

  Distal Rapid - szybkowiążący chemoutwardzalny dwuskładnikowy

  Epidian-5 - j.w. ale twardnieje kilka godzin (w 90 stopniach około 15 min.)

  Poxipol się nie nadaje, bo zawiera wypełniacze - sproszkowane szkło i żelazo(!))
  Zwykły Distal też się nie nadaje, bo też zawiera wypełniacze.
  Jest jeszcze chyba jakiś bezbarwny Poxipol, ten jest bez wypełniaczy.

  Polecam Distal Rapid, Spoina jest trochę elastyczna, co znakomicie zwiększa odporność mechaniczną. cena ok. 9 PLN za 2 tubki, razem 30g, wystarczy na bardzo dużo cewek :D Producent Libella i pewnie inni. http://www.libella.com.pl/chemia/kleje.html

  Epidian produkuje JABA z Inowrocławia, ale stronki nie mam. cena 4.5 PLN za 2 tubki, razem ok 58g. Dostępne dwie wersje utwardzacza PAC-100 - spoina elastyczna (mniej elastyczna niż Distal Rapid), bardzo wytrzymała. Jak przykleiłem kawałek rurki do blachy, to później oderwałem... ale blachę :D. Nie pamiętam jak się nazywa drugi utwardzacz, w każdym razie daje spoinę twardą.

  0
 • #5 14 Lip 2004 04:04
  shg
  Specjalista techniki cyfrowej

  Sorki epidian-5 porodukuje "Organika-Sarzyna", JABA tylko konfekcjonuje.
  Drugi utwardzacz do epidianu nazywa się "Z-1", jest też utwardzacz "TECZA", ale nic nie wiem o jego parametrach.
  Miałem coś o parametrach dielektrycznych epidianu, ale zgubiłem :( .
  Polecam stosowanie właśnie żywic epoksydowych, ze względu na dużą lepkość, dzięki czemu klej nie spływa i można nim wypełniać cewki o rozsuniętych zwojach.
  Co do klejów cyjanoakrylowych (superglue itp.) kleje te mają dobre parametry w zakresie w.cz., ale są kłopoty z nanoszeniem takich klejów (mała lepkość, wszystko spływa).
  Jest jeszcze jeden ważny parametr: kohezja, czyli siły wiążące wewnątrz spoiny. Żywice i polimery (np. ten polistyren), charakteryzują się bardzo wysoką kohezją, przez co można je stosować do łączenia oddalonych od siebie elementów, natomiast kleje cyjano akrylowe kohezję mają bardzo małą. Są to kleje typowo kontaktowe, przeznaczone do łączenia płaskich powierzchni "na styk" (te kleje charakteryzują się z kolei dużą adhezją, czyli zdolnością do wiązania klej-materiał).

  0
 • #6 14 Lip 2004 09:24
  northwind
  Poziom 15  

  Klej oczywiście oprócz właściwości obojętnych dla w.cz ma być klejem szybkim, i w miare elastycznym, ponieważ urządzenia pracują w cieżkich warunkach górniczych, narażone sa na drgania itp. Klej twardy mógłby sie wykruszyć.

  1
 • #7 14 Lip 2004 09:43
  zodiak318
  Poziom 34  

  Jeśli urządzenie nie będzie pracowało w wysokiej temperaturze (a zwłaszcza nie będą się grzać cewki) to może wystarczy zwykły klej na gorąco z pistoletu na laski (są różne twardości kleju). Prymitywne pistolety są tanie a laska kleju to już zupełna taniocha.

  0
 • #8 14 Lip 2004 13:40
  Panda02
  Poziom 32  

  Sądzę, biorąc pod uwagę częstotliwość pracy, że żadna z zaproponowanych metod nie będzie zadowalajaca z następujących powodów:
  1-Każdy z tych klejów, czy substancji spowoduje rozstrojenie obwodu, co samo w sobie nie stanowi problemu, ponieważ można to uwzględnić przed zalaniem klejem.
  2-Każdy z tych klejów twardniejąc kurczy się rozstrajając obwód co z grubsza można uwzględnić, ale okazuje się , że zawsze istnieje konieczność końcowego zestrojenia obwodów.
  3-Zmiana temperatury otoczenia ma duży wpływ na tak zalane cewki zmieniająć zestrojenie obwodów.
  4-Różne substancje zmieniają w różny sposób dobroć cewek.
  Stosunkowo najmniejsze zmiany powoduje polietylen, albo substancja bardzo podobna i tak są fabrycznie robione cewki do profesjonalnych urządzeń radiowych. Można jeszcze wykonywać cewki nawijane na gorąco na korpusach ceramicznych. Z mojej praktyki wynika, że najlepszym rozwiązaniem byłyby cewki wykonane na druku. Na 400MHz cewki te nie zajmują dużo miejsca na płytce, stabilność jest bardzo dobra i łatwe strojenie.
  :arrow: lakrymator W kondensatorach styrofleksowych wykorzystywany jest nie polistyren, a chyba coś podobne do polietylenu.

  0
 • #9 14 Lip 2004 13:53
  SP1AQU
  Poziom 21  

  zodiak318 napisał:
  Jeśli urządzenie nie będzie pracowało w wysokiej temperaturze (a zwłaszcza nie będą się grzać cewki) to może wystarczy zwykły klej na gorąco z pistoletu na laski (są różne twardości kleju). Prymitywne pistolety są tanie a laska kleju to już zupełna taniocha.

  Próbowałem tej metody przy ok. 1 GHz. Totalna porażka. Nie miałem czasu szukać naukowego wyjaśnienia, ale najprawdopodobniej składniki tego kleju charakteryzują się wysoką stratnością przy w.cz. Polistyren i kleje na nim oparte są bardzo dobre, podobnie jak kleje cyjanoakrylowe. Natomiast warto używać jak najmniejszej ilości kleju, takiej jaka jest rzeczywiście niezbędna do ustabilizowania uzwojenia.

  0
 • #10 14 Lip 2004 14:07
  vy73
  Poziom 14  

  Ja używam taniego kleju Pulsar fix.

  0
 • #11 14 Lip 2004 20:14
  lakrymator
  Poziom 16  

  Panda02 napisał:

  :arrow: lakrymator W kondensatorach styrofleksowych wykorzystywany jest nie polistyren, a chyba coś podobne do polietylenu.

  Styrofleks to kopolimer styrenowo akrylowy więc to coś ala półpolistyren :wink: .
  Jeśli chodzi o polistyren to można by całą elektronikę zmumifikować polistyrenem (ale do tego potrzebny jest odpowiednio przygotowany monomer i inicjator nadtlenkowy) przeprowadzając polimeryzację blokową w formie.
  Jednak elementy dostrojcze muszą być wyprowadzone na zewnątrz.
  Jakie by nie zastosować tworzywo to strojenia po zalaniu się nie uniknie (stała dielektryczna, stabilność temperaturowa - różna od powietrza itd.).
  Niewątpliwie najlepsze parametry elektryczne dla wcz ma polietylen a tego można tylko na gorąco wycisnać "glutownicą" pistoletową o ile zdobędziesz odpowiedni pręt z dobrego polietylenu.
  Pozdr.

  0
 • #12 14 Lip 2004 22:14
  serwis
  Poziom 37  

  W zakresie do 1Ghz bardzo dobrze się sprawdza żywica POLASTOSIL.Jest to żywica na bazie silikonów, w miarę elastyczna po utwardzeniu, mały tangens,bardzo stabilna,czas żelowania ok.20', zależnie od proporcji.
  Producent SARZYNA.

  Natomiast kiedyś do zabezpieczania cewek stosowałem jakis związek naftanianu( dokładnie nie pamietam), jest to podobne do stearyny,lecz dużo twardsze.Starsi Koledzy zapewne pamietają, czym były zabezpieczane cewki obwodów w tv lampowych- właśnie to był w/w związek.

  0
 • #13 14 Lip 2004 22:22
  Panda02
  Poziom 32  

  Kiedyś stosowano cerezynę do zabezpieczania cewek. Czy to o to chodzi?

  0