Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głowica termostatyczna danfoss - czym zastąpić?

arekm 02 Jan 2010 21:52 88412 50
    arekm
    Level 16  
    Mam głowice termostatyczne firmy danfoss jak na zdjęciu. Jedna wygląda na padniętą - nie reguluje przepływu zależnie od temperatury tylko cały czas daje maksymalny przepływ. Wstawienie głowicy z innego pomieszczenia i regulacja jest poprawna.

Z tego co widzę danfoss nie produkuje już tej głowicy więc pytanie brzmi - jaką/którą głowicą danfossa można ją zastąpić tak by nie musieć zmieniać samego zaworu termostatycznego?

http://img35.imageshack.us/img35/9374/imgyx.jpg

ps. dobrze znalazłem, że to jest danfoss 3120?
    Ricardo290366
    Level 16  
    Ważne są gwinty 3/8 lub 1/2 " i bez problemu.
    krzysztofmatusik
    Level 22  
    Quote:
    Z tego co widzę danfoss nie produkuje już tej głowicy

Spokojnie,produkuje ale mają zmieniony kształt. :D
    User removed account
    User removed account  
    krzysztofmatusik
    Level 22  
    [/img] Głowica termostatyczna danfoss - czym zastąpić? Głowica termostatyczna danfoss - czym zastąpić? [img]
    Ja w miejsce starej jak na Twoim zdjęciu zamontowałem takie głowice które są normalnie dostępne w sklepach.
    User removed account
    User removed account  
    krzysztofmatusik
    Level 22  
    Quote:
    jako ciekawostkę podpowiem że jest zamontowana nieprawidłowo - powinna być w poziomie

Masz rację,jest nie prawidłowo!Gdyby była prawidłowo to już dawno była by złamana.
    Czasami warunki zabudowy wymuszają taki montaż.To jest akurat w łazience.
    Ale działa prawidłowo,tyle tylko mogę powiedzieć.
    Dodam jeszcze że przed tem była identyczna jak na zdjęciu kolegi.
    User removed account
    User removed account  
    skrzypek_86
    Level 1  
    troszkę nie na temat mam pytanie, ale mam taką samą głowice jak pokazał arekm i tak sie zastanawiam od czego jest ten cienki pierścień z kropką wokół loga danfoss?
    User removed account
    User removed account  
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    krzysio_sr wrote:
    ...(jako ciekawostkę podpowiem że jest zamontowana nieprawidłowo - powinna być w poziomie)

Wstaw te fotki na "Radosną twórczość..." Myślę, że to nie Twoje dzieło ;)
    Annnka
    Level 10  
    Mam na kaloryferach taką samą głowicę jak na zdjęciu arkam,już wiele lat.Chciałam zapytać czy można ustawić ją jakoś inaczej,podkręcić,aby w pokoju było cieplej?Jest ustawiona na max a grzeją tylko 3 żeberka (na 11).Wiem że nie chodzi właściwie o to ile ich grzeje ale jaka jest temp.w pomieszczeniu.Otóż w pokoju jest od 19 do 21 st.A przecież przy maksymalnym ustawieniu powinno być 26 tak?Gdy były duże mrozy kaloryfer grzał porządnie,nie można było dotknąć,a teraz pomimo że nadal jest trochę poniżej zera to większość żeberek jest zimna,a nawet te które grzeją to tak sobie.
    Wzywałam fachowca ze spółdzielni,odkręcił głowicę,coś ustawił,powiedział że to bzdura że powinno być 26st jak jest rozkręcone,i poszedł.A koloryfery nadal grzeją (a raczej nie grzeją) jak grzały.Może ktoś wie czemu tak jest?Czy możliwe że termostat jest uszkodzony?Ale przy wielkich mrozach grzało porządnie przecież.Czy mogłabym sama zdjąć głowicę (jak?)i uregulować?Proszę o pomoc.
    ka87rol
    Level 1  
    Witam,

mam podobny problem mam zawory RTD-N15 ( 013L3713) i chciałbym sie dowiedzieć jakie głowice będą tam pasowac?wiem juz ze 3100, 3600, 4230, 3130 i 2945 czy to prawda? chciałbym wiedziec jakie inne głowice danfossa by pasowały? (a głowica 013X3993?)

pozdrawiam i czekam na info:)
    apple4poland
    Level 10  
    Witam,

Odświeżam temat ponieważ mam dość poważny problem z tymi Danfossami.

Mianowicie posiadam jakieś dziwne zawory które widać na zdjęciu.

Do nich zamontowane były dwa typy termostatów ( chyba ?) Ten tutaj jest bez czujnika gazowego ( lub urwano je i nie wiem czy można to jakoś sprawdzić)

Oraz termostaty z czujnikiem gazowym z czego wiem, że dwa są bankowo uszkodzone bo sterczą od nich kabele.

Teraz moje pytania są następujące:

1. Co mogę zamontować na te zawory, oraz co to jest za zawór ?
    2. Czy urwanie czujnika gazowego daje efekt tego, iż kaloryfer działa non stop z pełną mocą ?
    3. Co to za rodzaj termostatów, oznaczenie itd ?

Z wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Annnka wrote:
    Mam na kaloryferach taką samą głowicę jak na zdjęciu arkam,już wiele lat.Chciałam zapytać czy można ustawić ją jakoś inaczej,podkręcić,aby w pokoju było cieplej?Jest ustawiona na max a grzeją tylko 3 żeberka (na 11).Wiem że nie chodzi właściwie o to ile ich grzeje ale jaka jest temp.w pomieszczeniu.Otóż w pokoju jest od 19 do 21 st.A przecież przy maksymalnym ustawieniu powinno być 26 tak?

Jeśli grzejnik ma 11 żeber a grzeją 3 (pewnie te najbliżej gałązek), oznacza to, że prawdopodobnie jest ZAPOWIETRZONY. Konieczne jest odpowietrzenie grzejnika lub całej instalacji. Słabe grzanie może być też spowodowane złą wstępną nastawą "kryzowaniem". Po zdjęciu głowicy termostatycznej na zaworze jest taki pierścień nastawczy (mosiężny), który daje się pokręcić nawet palcem. Są na nim cyfry od 1 do 7 oraz litera N. Im wyższa cyfra, tym większy przepływ wody przez zawór, a więc silniejsze ogrzewanie. Nastawa na 1 (a nawet na 2) jest niewskazana, gdyż może łatwo dochodzić do zamulenia tak zdławionego zaworu. Trzeba dać nieco wyższą nastawę (ale tak, by jednak lokatorzy mieszkający na wyższych piętrach też mieli ciepło). Gdy się mieszka na ostatnim piętrze można z powodzeniem nastawić na 7. Nastawa N to pełny przepływ (jakby bez kryzowania) i stosuje się go w zasadzie do przepłukania zaworu i grzejnika (gdy się tak nastawi, to większy przepływ przepłucze zamulony zawór). Słaby przepływ objawia się tym, że grzeją wszystkie żeberka, ale słabo i tylko na samej górze (a dołem są zimne), natomiast zapowietrzenie tym, że grzeją tylko te człony, ktore są najbliżej gałązek, a pozostałe są zimne.
    A propos innych postów, głowica termostatyczna powinna być montowana POZIOMO. Montaz pionowy nie tylko skraca jej trwałośc, ale (głównie) może zakłócać jej prawidłowe działanie.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Ricardo290366 wrote:
    ważne są gwinty 3/8 lub 1/2 " i bez problemu

Są różne. Zawory termostatyczne Danfoss produkuje się nie tylko w rozmiarach 3/8' i 1/2' (najczęściej), ale także 3/4' i 1'. A propos, to kiedyś wkleiłem do Forum wykres przepustowości zaworów Danfoss w zależności od wstępnej nastawy ("kryzowania").
    jura27
    Level 2  
    jak zdjąć tę głowicę (jaki to typ)i ewentualnie czym zastąpić?
    Polon27
    Level 18  
    Podaje numer najnowszego modelu głowicy (pasującej do zaworu RTD-n), jest to RA/RTD 2945 (013G2945)

To jest wypowiedź gościa i ja całkowicie potwierdzam. To jest jedyna głowica Danfosa która pasuje na zawory RTD-N zamiast starych 3600 i Everisów i tego szukajcie w sklepach.
    jura27
    Level 2  
    Odpowiedż dotyczy zaworu,a w pytaniu chodzi o głowicę-jak ją zdjąć?
    Polon27
    Level 18  
    Jeżeli jest to Everis, to przekręć ją na 5 i kluczem normalnie odkręcaj w lewą stronę te nakrętkę (poziomą). Nie ma siły coby nie poszła. Jeżeli test to Inova, to gdzieś na obwodzie tej nakrętki jest sztyft do wykręcenia na imbus 3 czy 4.
    starlik
    Level 2  
    apple4poland wrote:
    Witam,

Odświeżam temat ponieważ mam dość poważny problem z tymi danfossami.

Mianowicie posiadam jakieś dziwne zawory które widać na zdjęciu.

Do nich zamontowane były dwa typy termostatów ( chyba ?) Ten tutaj jest bez czujnika gazowego ( lub urwano je i nie wiem czy można to jakoś sprawdzić)

Oraz termostaty z czujnikiem gazowym z czego wiem, że dwa są bankowo uszkodzone bo sterczą od nich kabele.

Teraz moje pytania są następujące:

1. Co mogę zamontować na te zawory, oraz co to jest za zawór ?
    2. Czy urwanie czujnika gazowego daje efekt tego, iż kaloryfer działa non stop z pełną mocą ?
    3. Co to za rodzaj termostatów, oznaczenie itd ?

Z wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny.

Zatem po
    1. możesz zamontować głowicę serwisową danfoss Ravis RA 2945 (013G2945) ale uwaga trudniej dostępna, droższa i brzydka (moim zdaniem), jest tez zamiennik 6001-00005 głowica Schlosser zamiennik do danfoss <==(Tam je kupisz) to przyzwoite głowice niemieckiej firmy.
    2. oderwanie czujnika a raczej kapilary daje właśnie taki efekt głowica jest do niczego
    3. twoje stare głowice termostatyczne to RTD 3100 i RTD 3102(te z kapilarą)
    mariatchi
    Level 2  
    Witam. Mam w kuchni kaloryfer z głowicą Danfoss RTD3100, która cały czas jest zakręcona - mieszkanie ciepłe i małe, używam tylko kaloryferów w 2 pokojach. Problem polega na tym, że przeszkadza mi ona w montażu zmywarki. Mam 2 wyjścia-montaż głowicy w pionie (czy można to zrobić w okresie grzewczym?) lub zdjęcie jej całkowicie, tylko co zrobić aby grzejnik wtedy nie grzał?

Dziękuję za sugestie, pozdrawiam.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Głowica NIE POWINNA BYĆ W PIONIE, gdyż się szybciej zużyje i może wadliwie działać. Możliwe jest całkowite zdjęcie głowicy, ale by wyłączyć grzanie (żeby ten konkretny kaloryfer nie grzał) trzeba nakręcić na zawór odpowiedni kapturek (zwykle są czerwonego koloru) i dla zakręcenia grzania trzeba po prostu maksymalnie dokręcić ten kapturek. Prawidłowy montaz głowicy termostatycznej jest W POZIOMIE.
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Witam,
    Na początek :
    Miałem te głowice i zawory do nich "w łapach" i zanim je zamontowałem u siebie zapoznałem się z ich budową i zasadą działania.

A teraz po kolei :
    1) Te głowice to nic innego jak termostaty. W jednych czynnikiem który powoduje otwieranie i zamykanie zaworu jest gaz (który pod wpływem temperatury przy stałym ciśnieniu zwiększa swoją objętość i poruszając tłoczkiem reguluje przepływ czynnika CO, a w innych metal (metale) które pod wpływem ciepła także zmieniają objętość i naciskają na tłoczek mniej lub bardziej ;
    2) Głowica od pionowego zainstalowania (pionowego) raczej nie ma szans się uszkodzić (wszystkie materiały z których jest wykonana bez problemu znoszą temperaturę 100°C bez zmiany swoich właściwości).
    3) Głowice termostatyczne w których tłokiem porusza metal/bimetal należy montować poziomo, gdyż ogrzewanie/oziębianie metalu/bimetalu odbywa się na drodze konwekcji i należy zapewnić odpowiednio duży strumień powietrza opływającego element regulujący aby odpowiednio szybko reagował na zmiany temperatury. Przy montażu pionowym ogranicza się przepływ powietrza i termoregulatory działają z bardzo dużym opóźnieniem (powietrze przy termoregulatorach porusza się w pionie (od dołu do góry).
    4) Nie sądzę też aby dla samego zaworu (którym reguluje głowica) montaż pionowy czy poziomy miał jakieś znaczenie jeśli chodzi o trwałość.
    mariatchi
    Level 2  
    Niestety czerwone kapturki u mnie odpadają, mam zawory bez gwintu. Był u mnie dzisiaj pan hydraulik ze spółdzielni, popatrzył, pocmokał i powiedział; "nic z tym nie zrobię". Zaworu pionowo nie przekręci bo jest za mocno dokręcony i boi się żeby nie pękł, głowicy na stałe nie zdejmie - stwierdził, że głowica zabezpiecza trzpień w zaworze, żeby nie wysunął się pod ciśnieniem, bo czasem tak się zdarza (podobno). Na pytanie, czy sam mogę owy trzpień zabezpieczyć jakąś opaską (tak aby był wciśnięty) stwierdził, że zrobię to na własną odpowiedzialność, ale nie powiedział czy można tak z punktu technicznego. Można?
    Pablo_P-ce
    Level 11  
    Witam

Zakupiłem Termostat na grzejnik CLARUS HT-5594, jednak do swojego zaworu Danfoss RTD-N nie mogę dopasować żadnej przejściówki. To dosyć popularny zawór i jest w niego wyposażona większość mieszkań w moim mieście. Czy któraś z przejściówek, dodana do zestawu, powinna pasować czy trzeba by dokupić inną? W załączniku przesyłam zdjęcie zaworu który posiadam, zdjęcie poprzedniego termostatu Danfoss oraz termostatu CLARUS. Zdjęcie przejściówek mogę dodać w inny terminie. (wg instrukcji załączone są przejściówki: RA, RAV, RAVL, Herz)

Pozdrawiam

Głowica termostatyczna danfoss - czym zastąpić? Głowica termostatyczna danfoss - czym zastąpić? Głowica termostatyczna danfoss - czym zastąpić?
    Polon27
    Level 18  
    A zawór który jest na zdjęciu i który jest bardzo popularny w spółdzielniach mieszkaniowych to zawór RTD-N. Jest to poprzednik zaworu RA-N, do którego przejściówkę prawdopodobnie masz. Niestety Danfoss tak wykombinował ten RTD-N, że do niego nie za bardzo coś dopasujesz.
    bauers
    Level 2  
    Na allegro ten termostat clarus już po 34,99 .
    http://allegro....

Moderated By mirrzo:

Usunąłem link do aukcji
    3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

joe11
    Level 1  
    Pytanie do Pablo_P-ce. I jak sobie poradziłeś z montażem tego Clarusa na zaworze RTD-N? Bo mam ten sam problem.
    scaevola
    Level 10  
    Panowie, skąd wziąć czerwone kapturki do zamykania zaworów termostatycznych? W związku z remontem w mieszkaniu muszę zdjąć kaloryfery. Zdjąłem głowice, zawory to RTD. Pytałem w kilku sklepach i wszyscy twierdzą, że te kapturki można kupić tylko z zaworami. Samodzielnie nie występują, a kupno zaworu dla kapturka nie ma sensu.
    A jeśli nie można kupić kapturka, to może istnieje inny sposób na zamknięcie zaworów bez niego?