Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator łazienkowy 150 DTH VENTS z czujnikiem pary i time

02 Sty 2010 22:10 33151 31
 • Poziom 14  
  http://www.leroymerlin.pl/produkty/wentylator...50-dth-vents-bialy,1240207658,1256811707.html

  Mam kilka pytań, chcę go zamontować ale na płytce gdzie podłącza się kable jest kostka i na niej są oznaczenia: N (rozumiem że neutralny) , L (faza) oraz LT (i tu nie wiem co to jest, niby na schemacie jest narysowane że ten punkt chyba się łączy do "L" za pomocą włącznika... tylko że ja chcę go podpiąć bezpośrednio do prądu aby działał non stop na "czuwaniu" i się sam włączał gdy jest wilgoć w łazience.
  Czy zatem mam LT na szywno podłączyć drutem z "L" ??

  Pytanie 2:
  Na płytce są 2 potencjometry, niebieksi oraz czerwony.
  Który odpowiada za timer a który za czułość na parę ?? w sumie pewnie nie będę tego ruszał ale instrukcja jest uboga i nie wiadomo jak to na prawdę działa (producent jest z litwy).
  Proszę o szybką odpowiedź bo chcę jutro go podłączyć do prądu.

  Pozdrawiam
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 9  
  Nie jestem pewien ale Lt jest wykorzystany jako podtrzymanie ze stałej fazy a L oczywiście na wyłącznik
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 14  
  No właśnie, nie wiem czy mam tylko L i N podłaczyć kablem do prądu czy też zewrzeć LT z L aby to w ogule działało.
  Włącznik będzie zasilany z gniazdka od środka ściany.
 • Poziom 9  
  Nie rozumiemy się.Musisz mieć wyprowadzony z oświetlenia od łazienki przewód 4 żyłowy L N PE no i stałą fazę na podtrzymanie działania wentylatora gdy go wyłączysz . ŻADNE MOSTKI.
 • Poziom 14  
  Mam coś spiepszone w instalacji elektrycznej. Przy drzwiach mam włącznik podwójny światła czyli od światła górnego w łazience i oświetlenia lusterka ale jak włączam górne to i jest napięcie na oświetleniu lusterka a powinno być jak załączam ten drugi.
  W ścianie do oświetlenia lustra mam kable: brązowy (faza) , czarny (zero) i żółto zielony czyli neutralny. Mieszkanie nowe a elektrykę poprawi mi ktoś ale na chwilę obecną chcę podłączyć ten wentylator.

  Jak dam mu stałe napięcie z gniazdka to nie będzie działać ? on ma czujnik wilgoci i sam się załącza a na schemacie jest że między LT a L jest włącznik więc można to na stałe połączyć.
 • Poziom 9  
  jeśli chodzi o wyłącznik światła z tego co piszesz,to po prostu masz połączenie kinkietu z lampą razem.Jeśli do wyłącznika dochodzi ci przewód 3 żyłowy ,to wystarcz zmienić łączenie w puszce rozgałężnej. A wentylator jak chcesz włączać ?.Jeżeli wentylator ma automatyczne załączanie to musi mieć styk stałej fazy,a gdy podłączysz go pod przewód pod lampę to wentylator zadziała tylko wtedy gdy przełączysz przełącznik.
 • Poziom 14  
  No to będzie mieć stałą fazę z gniazdka elektrycznego które znajduje się tez w łazience koło lustra i tam od środka go zasilę.
  Trochę poczytałem i wygląda że te połączenie L z LT to chyba po to aby działał timer czyli żeby wentylator działał nie tylko w tedy kiedy wykryje wilgoć ale i w tedy gdy ktoś będzie robić kupę i sam go tym włącznikiem załączy ;) czyli po załączeniu on sam się wyłączy po paru minutach, tylko nie wiem czy tam ma być włącznik stykowy odbijający czy 2 pozycyjny taki jak w wł/wył światła. Taki włącznik mogę zamontować potem sobie do kinkietu nad lustrem wyprowadzając 2 przewody.
 • Poziom 9  
  Gdyby to była moja łazienka to wolał bym aby wentylator działał po zapaleniu światła,i gasisz jak wychodzisz.Podłącz go albo z kinkietem albo z lampom
 • Poziom 14  
  Wymyśliłem że będzie włącznik o bok gniazdka czyli jak ktoś się załatwia to raz naciska i wentylator pracuje przez parę minut nawet po wyjściu z łazienki aby wywiało całkiem smród a gdy się kąpie czy robię pranie wbudowany automat w wentylatorze sam się uruchomi czyli wentylator będzie mieć stałe zasilanie z gniazdka elektrycznego od spodu.
  Gdy bym potrzebował zwykły wentylator włączany i wyłączany z lampy to bym kupił taki a ja mam automat.

  Nie wiem tylko jaki ma być włącznik czy 2 pozycyjny czy zwykły jak na klatkach schodowych ale to może ktoś inny mi powie.
  Dziękuje.

  ps. schemat na wentylatorku:
  Wentylator łazienkowy 150 DTH VENTS z czujnikiem pary i time
 • Poziom 9  
  Witam, na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż jestem laikiem w tych tematach i mam mały problem. Kupiłem wentylator, który chciałem zamontować w łazience. Jest to wentylator z funkcją czasowego wyłączenia. Problem polega na tym, że są tam do podłaczenia 3 kabelki oznaczone (L,N,LT), ja natomiast mam tylko dwa kable wyprowadzone (brązowy i niebieski) i na dodatek jest on poprowadzony z halogenów w łazience. W takim układzie działa to tak, że gdy zapalam/gaszę światło w łazience to wtedy działa wentylator, nie działa za to funkcja czasowa. Czy macie jakieś pomysł jak zrobić bez prowadzenia dodatkowych kabli, aby ta funkcja działała? Czy jest jakieś wyjście gdy nie ma prądu stałego podtrzymującego funkcę czasową.
 • Poziom 14  
  Zobacz jak jest na moim schemacie, u mnie to działa :) LT pewnie musisz zwierać włącznikiem powracającym takim jak do dzwonków i będzie działać.
  U mnie działa ładnie nawet jest czjnik wilgoci który się załączał podczas kompieli jednak ostatnio przestał pewnie wystarczy pokręcić potencjometrami (są na płytce 2) tylko nie wiem który...
  gwarancję gdzieś wywaliłem.
 • Poziom 1  
  Miałem ten sam problem, odpowiedzi poniekąd pomogły mi go rozwiązać aczkolwiek postanowiłem wrzucić fotke jak to wygląda i działa, w przypadku zwarcia L i LT włącznik czasowy(w moim przypadku) lub wilgotnościowy(czy jak mu tam) nie będzie działał bez stałej fazy. Wentylator łazienkowy 150 DTH VENTS z czujnikiem pary i time
 • Poziom 14  
  U mnie wilgotnościowy przestał działać, nie chce mi się tego rozkręcać ale jak komuś padnie dajcie znać jak to przywrócić.
 • Poziom 10  
  U mnie też padła funkcja wilgotności. Działa natomiast dobrze wyzwalany z wejścia LT. Fakt że wentylator się kurzy, więc co jakiś czas czyszczę. Czy mogło to "uszkodzić" czujnik wilgotności? Ostatnio wyciągnąłem płytkę i przedmuchałem dokładnie sam czujnik. Na oko wygląda dobrze, ale włączać się nie chce - mimo że ustawiłem minimalną wilgotność.

  Poza tym brak jakiegokolwiek opisu na nim, za cholerę nie wiem co to za element - żeby go ew. wymienić...
 • Poziom 10  
  Wylutowałem czujnik:

  Wentylator łazienkowy 150 DTH VENTS z czujnikiem pary i time
  Wentylator łazienkowy 150 DTH VENTS z czujnikiem pary i time

  Jednak ma 2 nóżki, czyli na 90% Multicomp, tylko nie wiem który:
  http://uk.farnell.com/multicomp/hcz-d5-a/sensor-humidity-20-90-rh-5/dp/1891428
  http://uk.farnell.com/multicomp/hcz-h8-a/sensor-humidity-20-90-rh-3/dp/1891430
  http://uk.farnell.com/multicomp/hcz-j3-a/sensor-humidity-90-rh-5/dp/1891433

  Zbadałem rezystancję i ogólnie to przerwa, czyli uszkodzony.
  Wydaje mi się, że mógłby być dowolny z tych 3, najwyżej progi się zmienią. Podejrzewam, że to ten najtańszy. Niestety nie umiem go nigdzie znaleźć w Polsce.

  Znalazłem za to na TME coś podobnego:
  http://www.tme.eu/pl/details/sens-h25k5/czujniki-wilgotnosci/sencera/

  Co myślicie?

 • Poziom 37  
  Prostym miernikiem (omomierem) tego nie zmierzysz - ten czujnik pracuje ze zmiennym zasilaniem (np. 1kHz), prawdopodobnie w mostku pomiarowym (albo w generatorze). Przerwa dla prądu stałego to normalna sytuacja - nie oznacza uszkodzenia. To są zwykłe ścieżki przewodzące blisko siebie - tworzą pojemność (kondensator) gdzie powietrze jest izolatorem - ta pojemność zależy od przenikaności dielektrycznej powietrza, a ta z kolei, zależy od udziału różnych składników w powietrzu (najczęściej pary wodnej). Reasumując, masz kondensator którego impedancja (przy częstotliwości 1kHz) zależy od wilgotności powietrza.
 • Poziom 10  
  Hmm... to mnie trochę zaskoczyłeś. Sugerowałem się opisem "H25K5A resistance humidity sensor", aczkolwiek przy opisie HCZ piszą "impedance".

  Czyli skoro czujnik wygląda w porządku (ścieżki czarne, ale nie uszkodzone), to co może być przyczyną? Mam 2 takie wentylatory i oba chyba przestały reagować na wilgotność (na drugim nie robiłem testów, ale kiedyś się sam włączał, teraz tylko przyciskiem). Do tego problemy innych kolegów tutaj, czyli jakby standardowa usterka.

 • Poziom 37  
  Mogą być mikropęknięcia lub przerwy, tak że "pracuje" tylko część ścieżek czujnika, zmienia się zakres imedancji (ona rośnie, a więc sterownik wykrywa zaniżoną wilgotność, co powoduje że wentylator "nie musi pracować") - ścieżki to często napylany środek przewodzący - a więc z jakością może być różnie, ściera się lub starzeje.
 • Poziom 10  
  A są jakieś łatwo dostępne w Polsce zamienniki? Ja tylko znalazłem ten HCZ - ma podobną impedancję i resztę parametrów. Może jest coś jeszcze innego?

 • Poziom 37  
  Impedancja takich czujników ostro spada ze wzrostem wilgotności, także kilka kilo w jedną czy drugą stronę nie robi różnicy - da się to skompensować nastawą na sterowniku wentylatora.
  Bierz dowolny jaki uda się kupić i ma podobne gabaryty.
  np. SYH-1, SYH-2,
 • Poziom 10  
  Kupiłem SYH-2RS i wentylator ożył. Na razie sprawdziłem z gotującym czajnikiem podstawionym pod wentylator, zobaczymy czy da się go wyregulować tak, żeby się włączał podczas kąpieli.
  Dzięki za pomoc!
 • Poziom 11  
  Jako, że minęło półtora roku, pozwolę sobie odświeżyć temat i zapytać, czy użyty przez Kolegę thewire czujnik wilgoci nadal działa i czy udało się wyregulować zakres, coby startował nie tylko nad czajnikiem z wrzątkiem?

  Jedras
 • Poziom 10  
  Zdecydowanie tak, wentylator wciąż działa. Za bardzo nie regulowałem nic, bo włączał się kiedy trzeba. Mam świadomość, że ten też padnie, dlatego mam jeszcze 2 w zapasie.
 • Poziom 16  
  Mam pytanie - czy jeśli w tym wentylatorze podłączone jest wyzwalanie z LT oraz stała faza, to uruchamia się on opcjonalnie z obu opcji?

  Tzn. jak włączę oświetlenie to zastartuje a jak wyłączę to timer go wyłączy chyba że wilgotność będzie nadmierna i będzie pracował w oparciu o sterowanie z czujnika wilgotności ?
 • Poziom 10  
  Przemo-P21 napisał:
  Mam pytanie - czy jeśli w tym wentylatorze podłączone jest wyzwalanie z LT oraz stała faza, to uruchamia się on opcjonalnie z obu opcji?

  Tak. Mam go podłączony tak i albo wyzwalam z łącznika dzwonkowego, albo sam się włącza gdy wilgotność duża.
 • Poziom 1  
  Witam, mi padł również oryginalny czujnik wilgotności, po wymontowaniu widać, iż czarna ścieżka nie jest ciągła i wentylator po wzbudzeniu chodzi non stop.
  Niestety czujniki SYH-2RS wycofano ze sprzedaży. Czy mogę liczyć na pomoc w doborze zamiennika który będzie pasował.
  Z góry dziękuje za pomoc !
 • Poziom 10  
  Być może wycofano, nic mi na ten temat nie wiadomo. W każdym razie wciąż można je kupić, choćby na aledrogo. Ostatnio kupowałem, bo mi "wyszły", od użytkownika jbtech_pl. Jeśli faktycznie już ich nie produkują, to lepiej kupić większy zapas. Ja kupiłem 4szt., ale może trzeba będzie dokupić...
 • Poziom 2  
  pan_krool napisał:
  Miałem ten sam problem, odpowiedzi poniekąd pomogły mi go rozwiązać aczkolwiek postanowiłem wrzucić fotke jak to wygląda i działa, w przypadku zwarcia L i LT włącznik czasowy(w moim przypadku) lub wilgotnościowy(czy jak mu tam) nie będzie działał bez stałej fazy. Wentylator łazienkowy 150 DTH VENTS z czujnikiem pary i time


  Witam,

  Mam podobny problem. Mam ventylator Vents LDA 100 TH z czujnikiem wilgotności i wyłącznikiem czasowym. Wyglada jak na zdjęciu:
  Wentylator łazienkowy 150 DTH VENTS z czujnikiem pary i time

  Na kostce od góry oznaczenia są L, LT i N. I teraz pytanie jak podpiąć to pod przewód 3 żyłowy z faza na brązowym kabelku ale bez wyłącznika - nie przewidziałem tego w czasie projektowania instalacji. Instrukcja do niego zgubiła się gdzieś w czasie budowy a ogólna instrukcja z Vents (nie wiem czy pasuje do tego modelu) mówi ze:

  Wentylator z wyłącznikiem czasowym i czujnikiem wilgoci załącza się, gdy napięcie podane jest do zacisku L i LT lub, gdy przekroczony zostanie określony poziom wilgotności (regulowany od 60% do 90%).
  Po odłączeniu napięcia lub, gdy poziom wilgoci H zostanie zmniejszony, wentylator kontynuuje pracę w czasie ustalonym przez czasomierz T, który jest regulowany w zakresie od 2 do 30 minut.


  Próbowałem podpiąć to tak jak na zdjęciu u pan_krool ale wentylator nie chce sie w ogóle wyłączyć:(

  Da się w ogóle to tak podpiąć? Pomóżcie prosze:)

  pozdrawiam