Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontroler ekranu dotykowego z wyjściem analogowym

satanistik 02 Sty 2010 22:19 4657 9
  • Jest to prosty układ kontrolera panelu dotykowego bez użycia mikro kontrolera. Układ powstał na potrzeby rozwiązania jednego z zadań w EDW - nietypowo przestrajanego generatora - którego nie udało mi się niestety ukończyć z braku czasu i zacięcia. Publikuję go ponieważ może pomóc początkującym zapoznać się z działaniem ekranu dotykowego rezystancyjnego lepiej niż gotowa biblioteka lub procedura skopjowana z cudzego programu. Dodatkowo układ można zastosować wszędzie tam gdzie zakłócenia od mikro kontrolera są niewskazane np układy audio. Panel który zastosowałem podczas prób pochodzi z palmtopa del x5 w którym owy panel nie chciał się już kalibrować.

Zasady działania w tak prostym układzie pewnie nie warto tłumaczyć ale omówię po kródce:

Panel dotykowy można przedstawić jako połączone suwakami dwa potencjometry. Układ kolejno podaje napięcie raz na jeden raz na drugi potencjometr i napięcie z przeciwnego na układ całkujący na którego wyjściu napięcie zmienia się w zależności od pozycji na panelu w danej osi w przedziale 1,6 do 3V

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 20 Lut 2012 13:36
    Dr.Diodac
    Poziom 8  

Witam,
    Połączyłem to wg. schematu. Na schemacie oznaczyłem piny układów jak to połączyłem jednak nie działa poprawnie. Odczytuje tylko oś Y.
    Proszę o podpowiedź gdzie popełniłem błąd.

• #3 20 Lut 2012 14:19
    satanistik
    Poziom 27  

Na schemacie wkradł się błąd - jedno połączenie za dużo. Numery pinów układu są ok.

• #4 20 Lut 2012 23:23
    Dr.Diodac
    Poziom 8  

Zmontowałem wg. poprawionego schematu i jest OK. Byłoby idealnie jakby wyjścia miały napięcia 0-5V a nie 1,6-3V. Ostatecznie 0-3V też by było.
    Zastanawiam się jak to ugryźć żeby uzyskać 0-5V.

Może Kolega ma jakiś pomysł? a może ktoś jeszcze się dołączy do dyskusji.
    Wydaje mi się że warto pociągnąć ten temat dalej.

• #5 21 Lut 2012 10:18
    satanistik
    Poziom 27  

Proponuję taki układ:

Regulacja polega na:
    - Ustawieniu potencjometrem ZERO napięcia na wyjściu w skrajnej pozycji panela, potencjometrem wzmocnienie ustawiamy tak aby w przeciwnej pozycji było ok 5V, kręcenie powtarzamy aż oba końce będą prawidłowe ;-).

Ostatecznie kompensację 0 można dodać w programie po przez odejmowanie od aktualnej wartości , wartości ustalonej jako kompensacyjna , zmierzona w czasie kalibracji.

• #6 26 Maj 2012 14:30
    ediii5
    Poziom 9  

Witam.
    Czy wasz układ można zastosować do uniwersalnej nawigacji do której nie można dostać panelu dotykowego?
    Posiada on tylko 1 chincz do sterowania dlatego twierdze że jest on sterowany analogowo.
    Proszę o pomoc bo na taki układ czekałem.
    Marcin

• #7 26 Maj 2012 19:58
    satanistik
    Poziom 27  

Tylko 1 chinch to trochę za mało - zasilanie , masa , oś x, oś y czyli co najmniej 4 przewody. Jaka to nawigacja? Jaki ma ekran , może Kolega ma jakieś zdjęcia?

• #8 27 Maj 2012 11:44
    ediii5
    Poziom 9  

I to jest problem bo właśnie brak jest w niej tego ekranu.
    Może kolega coś wymyśli.
    Kontroler ekranu dotykowego z wyjściem analogowym Kontroler ekranu dotykowego z wyjściem analogowym Kontroler ekranu dotykowego z wyjściem analogowym Kontroler ekranu dotykowego z wyjściem analogowym

Jak wykonać sterowanie?
    Brak modelu tylko z płytki nawigacji gps model 24 v 3.

• #9 27 Maj 2012 14:18
    satanistik
    Poziom 27  

A jakie są oznaczenia na tych naklejkach przy kablach.

• #10 27 Maj 2012 15:58
    ediii5
    Poziom 9  

Witam.
    video out
    audio out l
    audio out r
    GPS-to jest ta cinche od sterowania
    to są cinche,
    a potem masa, zasilanie, stały plus
    spk-,spk+
    i koniec.