Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Asrock P4i45PE wymieniłem kondensatory ale źle działa

gregorywojcik 02 Jan 2010 22:39 1373 10
    gregorywojcik
    Level 9  
    Witam:) Mam problem z płyta asrock p4i45pe. Komp. od jakiegoś czasu dziwnie się zachowywał tzn raz się włączał, a raz nie czasami pomagały kilkukrotne restarty. Zajrzałem do środka i okazało się, że jest spuchnięty kondensator więc wymieniłem je na nowe o tej samej mocy i cały rząd (stosowałem się do tematu z faq tego forum).

Po wymienione kondensatorów sytuacja jak by troszkę się poprawiła komp włącza się częściej ale dalej jest tak, że trzeba go czasami zresetować kilka razy i dopiero wtedy się w włącza. Problem nasila się jeśli komputer zostanie wyłączony np. na godzinkę to uruchomienie go jest bardzo trudne.
    Sprawdzałem 3 różne zasilacze uruchamiałem kompa tylko z podstawowymi podzespołami i dalej nic. Mam też kartę diagnostyczną, która pokazuje kod F7 w instrukcji dla biosu ami nie jest on w ogóle opisany, aktualizowałem też bios.
    Mój sprzęt to:

ASrock p4i45pe
    Intel celeron 2.4
    Kingmax 768MB 400 MHz
    Geforce fx 5200
    szaleniec
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Proponuję sprawdzić pamięć memtestem.
    gregorywojcik
    Level 9  
    Pamięci sprawdzone sprawdziłem tylko jedną kość 256MB i na niej uruchamiam kompa. Niestety objawy dalej nie ustępują...
  • Helpful post
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    gregorywojcik wrote:
    Sprawdzałem 3 różne zasilacze

Jakie to były zasilacze? Jeżeli możesz, to do zasilaczy też zajrzyj i obejrzyj kondensatory elektrolityczne.
    gregorywojcik wrote:
    uruchamiałem kompa tylko z podstawowymi podzespołami

Co to znaczy?
    gregorywojcik
    Level 9  
    z podstawowymi to znaczy że procek ram i grafika + cdrom + karta post (cdrom i kartę czsdem odpinam dla testów). Zasilacze to 2 noname i jeden codegen(wiem że to nie najtrafniejszed zasilacze ale innych pod ręką nie mam). Zasilacze powinny być dobre sprawdzałem miernikiem napięcia są w porządku.
    jankolo
    Co Ci szkodzi zajrzeć do ich wnętrza?
    gregorywojcik
    Level 9  
    Zajrzałem do tych zasilaczy i ten który wydawało mi się że jest w najlepszym stanie miał jeden kondensator wylany (codegen), mam jeszcze jeden 300WAT (IMPET) i trzeci ale on ma 250 WAT. ta 300 wygląda na sprawną. Tylko się resetuje np puściłem film na pełnym ekranie i właśnie się zresetował i zatrzymał się na kodzie 05 co jest opisane jako: "Utworzenie stosu dla BIOS. Następnie, wyłączanie pamięci cache" (3 krotny reset i dopiero wtedy ruszył...). A jeszcze z płyty słychać lekkie piski. A teraz nawet dostałem niebieski ekran IRQL_NOT_LESS_OR_LEQUAL (stop: 0X0000000A). Morze 300 WAT to za mało?
    jankolo
    Może byś podał nazwy tych zasilaczy i ich producentów?
    gregorywojcik
    Level 9  
    Został mi w sumie tylko ten IMPET 300W tyle pisze na naklejce plus tabelka z zasilaniami. Drugi CODEGEN jest zepsuty wylany kondensator. A trzeci ma tylko szarą naklejkę na której pisze tylko że ma 250W. Chyba będę musiał kupić nowy zasilacz jak to nie pomorze to pewnie wymiana kompa mnie czeka. Bo na tym zasilaczu 300W też czasem się nie włącza choć jest to naprawdę rzadko a resety mogły być spowodowane przez windowsa, bo np memtest szedł 15 minut bez problemu. I jeszcze się zastanawiam czy na ten sprzęt 300W nie nie za mało?
  • Helpful post
    MiroLord
    Level 24  
    Markowy zasilacz 300W na ten sprzęt jest w zupełności wystarczający.
    gregorywojcik
    Level 9  
    Dziękuje wszystkim za pomoc Nowy zasilacz rozwiązał sprawę komp uruchamia się za każdym razem. Dziękuję