Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

elektronik czy inny zawód

bankai 03 Jan 2010 12:26 4235 34
 • #1
  bankai
  Level 10  
  Witam
  Już niedługo muszę wybrać zawód jestem pewny że chce iść do ZSE Białystok, tylko nie wiem jaki kierunek tam wybrać. Osobiście myślałem o zawodzie technik elektronik.
  Może wy mi pomożecie
 • #2
  Elektronik9
  Level 30  
  Najlepiej to co Cię interesuje.
 • #3
  bankai
  Level 10  
  interesuje mnie mechanika ale w tym raczej nie ma przyszlosci
 • #4
  mateusz007m1
  Level 10  
  Jak interesuje cię mechanika to może na mechanika, nie koniecznie do zawodówki, można iść do technikum samochodowego. Jeśli interesowało by cie to ...
 • #5
  bankai
  Level 10  
  Mechanika jest fajna ale nie wiem czy całe życie chciałbym siedzieć w smarach.
 • #6
  Mietek1976
  Level 14  
  Co powiesz na mechatronikę?
 • #7
  bankai
  Level 10  
  no w tym to chyba smarów nie ma
 • #8
  cirrostrato
  Level 38  
  Jak sam nie wiesz czego chcesz to moja rada: graj w totka, traf parę baniek, wsadź do banku i zostań rentierem, robota łatwa, przyjemna i nic robić nie trzeba.
 • #9
  bankai
  Level 10  
  Wow niezły tekst gratulacje
 • #10
  Elektronik9
  Level 30  
  cirrostrato wrote:
  Jak sam nie wiesz czego chcesz to moja rada: graj w totka, traf parę baniek, wsadź do banku i zostań rentierem, robota łatwa, przyjemna i nic robić nie trzeba.

  szacun kolego :D
  test roku
 • #11
  cirrostrato
  Level 38  
  To w końcu może wy doradźcie koledze co ma robić, dziś każdy ,,młody" prosi o prostą , jak konstrukcja cepa, radę na życie. Może niech bogato się ożeni, to też jakiś sposób bo nie będę prostacko radził, aby się wziął na początek do solidnej nauki a potem roboty...
 • #12
  bankai
  Level 10  
  Załóżmy że idę na elektronikę. Będzie trudno??
 • #14
  malysz
  Level 13  
  bankai: Skończyłem elektronikę w technikum (jednym z "lepszych" w mieście) przed jakimiś trzema laty. Nie wiem czy wiele się zmieniło... Jeśli już to na gorsze.

  Ogólnie nauka wygląda tak: najpierw uczą elektrotechniki do obrzydzenia, nic z tego nie wynika bo po gimnazjum nie ma się dostatecznej wiedzy i trwa to dość długo. W praktyce się nie przydaje, daje tylko ogólne pojęcie. Wystarczy spojrzeć po elektrodzie ile w postach jest matematyki i liczb zespolonych :)
  Równolegle idą zajęcia praktyczne to czy coś z nich wyniesiesz zależy od tego czy ludziom coś chce się robić. W moim technikum było to podzielone semestr mechaniki (piłowanie wiercenie, nic więcej) i potem nauka lutowania rozlutowywania składanie prostych układów ( poziom multiwibratora). Potem wpadli na pomysł zrobienia nam małej pracy dyplomowej - złożenie kita.
  Były podstawy cyfrówki jak zrobić ukłąd na bramkach, co to jest przerzutnik i tego typu bzdety. Były układy analogowe jakieś filtry, rezonanse i inne szmery bajery. U wszystkich niezainteresowanych NUDA.
  Dalej układy mikroprocesorowe. Jeśli w tym technikum są dobrzy nauczyciele to ok. Jeśli nie to spodziewaj sie poznawania budowy Z-80 lub 8086
  Układy automatyki - teoretyczne bzdury, których nikt nie rozumiał (pamiętam coś o mechanicznie(!) nastawianych rezystorach, potem jakieś pneumatyczne układy jako sucha teoria, które mieściły się w zeszycie, aż w końcu regulatory nikt nie kumał wtedy o co chodzi). Pracownia elektryczna - bliskie laborkom znanym ze studiów. Coś tam można się było nauczyć, ale... cóż. To tylko wyjaśnienie ułamka zagadnień z suchej teorii.

  Dodatkowo w technikum było mnóstwo nauki, bo i przedmiotów więcej i matematyka oficjalnie podstawowa. A matura blisko blisko...

  Mógłbym pisać jeszcze dużo ale mi się nie chce. Reasumując technikum niczego nie uczy. Nie daje nawet dobrego startu na studia techniczne, średni co najwyżej. Egzamin zawodowy - śmiechu warte.

  Jeśli jeszcze jakieś pytania możesz pisać na priv.
 • #15
  cirrostrato
  Level 38  
  bankai wrote:
  Załóżmy że idę na elektronikę. Będzie trudno??
  Ja skończyłem (po Kasprzaku, swego czasu świetne technikum dziś dno dna..) PW, rok woja (takie czasy) , potem przedsiębiorstwo geofizyczne, potem ZURT (jak najbardziej w zawodzie ale zawodowo na poziomie podłogi za zwykłą ale dość niezłą kasę) tylko to było laaaata temu..dziś dla elektronika raczej w Polsce roboty nie widzę, na zachodzie (starszy syn się załapał, zadowolony i jaka kasa...) owszem. Jeśli już to elektronika samochodowa ale to dość hermetyczny krąg ludzi z branży, trudno wejść a i sporo trzeba na początek zainwestować, komu się uda to perspektywy finansowe całkiem ciekawe.
 • #16
  bankai
  Level 10  
  To może tak: jaki zawód radzilibyście wybrać??
 • #17
  cirrostrato
  Level 38  
  bankai wrote:
  To może tak: jaki zawód radzilibyście wybrać??
  Oto jest pytanie....
 • #18
  Elektronik9
  Level 30  
  Stolarz się na pewno przyda, murarz też.
 • #19
  mentos4100
  Level 11  
  Witam
  Rozśmieszyli mnie tutaj panowie z tymi profesjami. Ja skończyłem takie technikum i to nie prawda ze nic ci ono nie daje. No chyba ze będziesz się bawiła na całego jako młodzian. Studiuję teraz elektrotechnikę i jak posłucham ludzi z ogólniak czy jakiegoś innego profilu to żal tyłek ściska. Elektryka i elektronika jest dokoła nas i stolarz, murarz, akrobata, mistrz patelni złota wara, na dzień dzisiejszy nic beż Ampera nie zdziała, ewentualnie łopata w kalfasie beton rozrobi.

  Pozdrowienia dla chłopaków z ZSEE klasa B 2002-2006
 • #20
  cirrostrato
  Level 38  
  Prawdę powiadasz ale popatrz w innych działach, każdy ,,zna się trochę" na elektryce i ,,tylko pyta" jak samemu zdłubać podłączenie gniazda trój fazowego, zdłubać samemu instalację w domku jednorodzinnym itd aby tylko nie płacić fachowcowi, mój starszy syn założył działalność (plus ma kupę uprawnień i praktykę) i też podobne problemy ,,panie ja już sam to zrobiłem a pan tylko podłącz"...
 • #21
  bankai
  Level 10  
  A może ktoś zna wymagania w ZSE Białystok. Jak tam w ogóle jest na dziale elektroniki?
 • #22
  malysz
  Level 13  
  mentos4100 wrote:
  Witam
  Rozśmieszyli mnie tutaj panowie z tymi profesjami. Ja skończyłem takie technikum i to nie prawda ze nic ci ono nie daje.

  To zależy kiedy kończyłeś i jakie kończyłeś. Jak były prace dyplomowe było normalnie, później... jedziemy w dół jak cały system edukacji...

  Quote:
  No chyba ze będziesz się bawiła na całego jako młodzian.
  Studiuję teraz elektrotechnikę i jak posłucham ludzi z ogólniak czy jakiegoś innego profilu to żal tyłek ściska.

  Tu już zaczynasz "onetować".
  Powiem tak... na kierunkach technicznych ma się drobną przewagę (no i raczej bezwartościowy papierek). Ale nie jest ona ani trochę warta straconego roku życia. Chyba że planuje się pozostać na wykształceniu średnim wtedy raczej nie masz wyboru...
 • #23
  bankai
  Level 10  
  A może ktoś zna wymagania w ZSE Białystok. Jak tam w ogóle jest na dziale elektroniki?
 • #24
  bankai
  Level 10  
  Nikt nic o tym dziale nie wie? Proszę o odpowiedź.
 • #25
  bankai
  Level 10  
  No jeśli nie wiecie co się dzieje w ZSE Białystok to może powiecie mi coś więcej o tym zawodzie.
 • #26
  bankai
  Level 10  
  Czy może mi ktoś powiedzieć coś więcej o nauce i praktykach w technikum na dziale elektroniki?Najbardziej interesuje mnie ZSE Białystok.Proszę o odpowiedzi.
 • #27
  bankai
  Level 10  
  Ludzie co jest?Nikt nie pisze.
 • #28
  malpek
  Level 18  
  A co Ty lubisz robić?
  I zadaj sobie 1 ważne pytanie "Czy rano wstając do pracy chcesz się cieszyć że do niej idziesz?"
  jeśli o mnie chodzi to ja wole do emerytury brudzić się w smarach, ale cieszyć się kiedy idę do pracy.
 • #29
  bankai
  Level 10  
  No ja chce iść na elektronikę albo na informatykę.Proszę o poradę co wybrać a może macie inne propozycje.
 • #30
  submariner
  Level 32  
  Zrob moze samodzielnie jakis projekt nawet migajacego leda ale na mikrokontrolerze zobaczysz co latwiej pojdzie lutowanie czy programowanie i bedziesz mial odpowiedz , czasu jeszcze wystarczy aby troche poczytac i zaprogramowac procek.