Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stary woltomiarz - jak przeskalować?

bestmlody 03 Sty 2010 14:08 1410 8
  • #1 03 Sty 2010 14:08
    bestmlody
    Poziom 14  

witam
    Kupiłem na aukcji stary woltomierz zza wschodniej granicy, ma tak dziwne nakrętki, że nie mogę go rozkręcić w celu zmiany tarczy :) to tak na marginesie...
    Nie mam zasilacza, który zszedłby tak nisko z napięciem (mój tylko 3V), ale multimetr na najmniejszym zakresie pomiaru rezystancji (200) uderza wskazówką o koniec zakresu. Dopiero na następnym zakresie 2k wskazówka wychyla się na 10% skali a miernik pokazuje rezystancje 110om. Nie jestem pewien czy taki pomiar jest dokładny i poprawny.
    Wiem, że żeby obliczyć posobnik potrzebuje znać stary zakres, na który jest ten woltomierz. Czy jedynym sposobem jest znaleźć odpowiedni zasilacz?
    Jakieś inne sposoby?

A drugi problem jest poważniejszy - postanowiłem, że owym miernikiem będę mierzył napięcie z alternatora, myśle, że zakres 9-15V powinien wystarczyć. Chyba, że przy 5000-7000 obrotów alternator daje więcej...
    Czy można tak zrobić, żeby miernik pokazywał tylko zakres tych 6V, ale od 9??

0 8
  • #2 03 Sty 2010 14:16
    niutat
    Poziom 37  

Witam, podaj co pisze na tym mierniku, posobnik możesz dobrać za pomocą potencjometru. Jeśli chodzi o zmianę zakresu to możesz zastosować diodę Zenera.
    Jest już gdzieś taki temat na forum.

0
  • #3 03 Sty 2010 16:22
    bestmlody
    Poziom 14  

A więc:
    - jest gwiazdka z cyfrą 2
    - jest znaczek "prostopadłe"
    - jest 4,0
    - podkowa w prostokącie

Tak wstępnie obliczyłem, że posobnik na 15V to 1,5k, ale też uderza przy tych 3V mojego zasilacza. Zaraz idę poszukać PRa w takim razie.

Dodano po 1 [godziny] 46 [minuty]:

Już wiem, że jest to miliwoltomierz na napięcie 100mV, czyli posobnik musi mieć około 15k.
    Ale jak rozwiązać drugi problem?

0
  • #4 03 Sty 2010 16:36
    niutat
    Poziom 37  

Połącz szeregowo diodę Zenera (np. na 9V) i mniej więcej od tego napięcia miernik zacznie się wychylać. Oczywiście konieczne będzie wyskalowanie ale moim zdaniem zakres do 15V jest za niski bo po pierwsze napięcie w aucie może być wyższe w razie awarii regulatora napięcia a po drugie miernik ma mniejszą dokładność przy końcu skali.
    Tutaj jeszcze zajrzyj.

0
  • #5 04 Sty 2010 16:29
    jatzek j
    Poziom 21  

Siemanko . Pomieszanie z poplątaniem . Co ty niutat gadasz z tą zenerką ?! .Jaka będzie dokładność sic ! takiego miernika[ lepiej mówić wskażnika ] jeżeli wiadomo , że tolerancja , dokładność , diód Zenera łagodnie mówiąc daje wiele do życzenia , a zwłaszcza do pomiaru napięcia alternatora . Jeżeli do skalowania nie użyjemy ,,rasowego '' miernika to całość można traktować jako pospolity gadżet , który ,, tańczy na skali'' i ... tyle .

0
  • #6 04 Sty 2010 16:52
    bestmlody
    Poziom 14  

no ale jak będę miał jedną tylko diodę, to znaczy dla niej wyskaluje PR'kiem to nadal pomiar będzie obarczony aż takim błędem?? od czego to zależy w takim razie? błąd w funkcji temperatury, napięcia?

0
  • #7 05 Sty 2010 07:13
    niutat
    Poziom 37  

jatzek j napisał:
    Siemanko . Pomieszanie z poplątaniem . Co ty niutat gadasz z tą zenerką ?! .Jaka będzie dokładność sic ! takiego miernika[ lepiej mówić wskażnika ] jeżeli wiadomo , że tolerancja , dokładność , diód Zenera łagodnie mówiąc daje wiele do życzenia , a zwłaszcza do pomiaru napięcia alternatora . Jeżeli do skalowania nie użyjemy ,,rasowego '' miernika to całość można traktować jako pospolity gadżet , który ,, tańczy na skali'' i ... tyle .

Przecież pisałem o konieczności wyskalowania.
    Czytaj ze zrozumieniem.

0
  • #8 05 Sty 2010 07:38
    mczapski
    Poziom 38  

Jeśli chcesz uzyskać zamierzony efekt, czyli w miarę wysoką szczegółowość (oczywiście nie laboratoryjną) pomiaru to tylko tak możesz to uzyskać jak już zaproponowano. Czyli dobierasz bocznik dla pomiaru np 6 V na pełnej skali. Z pewnością nie będzie to bocznik 15 kOhm, ale badaj. Dla docelowego zastosowania włączasz w szereg z miernikiem diodę Zenera 10 V. W ten sposób uzyskasz zakres pomiaru 10 - 16 V co oczywiście należy odzwierciedlić na skali miernika. Oczywiście, że układ posiada różne wady, ale nie ma układów bez wad. Zakładając użytkowanie w temperaturach otoczenia dokładność całkowicie wystarczająca. Koledze, który ma zastrzeżenia do dokładności diod Zenera proponuję wymontowanie wszystkich diod pracujących w jego sprzęcie (telewizory, radioodbiorniki, komputery itp)

0
  • #9 19 Sty 2010 16:02
    Jdsoul
    Poziom 23  

Jeśli chodzi o pomiar rezystancji wewnętrznej ustroju to zrób ją metodą pośrednią.

Zastosuj układ połączonych szeregowo rezystora o znanej wartości i potencjometru.
    Rezystor powinieneś dobrać o maksymalnie wysokiej znanej ci tolerancji 1% lub 2% wartość nieistotna , ale znana. Możesz też go zmierzyć multimetrem ale wtedy błąd może być większy.

Następnie weź posiadany zasilacz i połącz szeregowo znany rezystor ten dokładny, drugi zbiżony wartością potencjometr i posiadany miernik wychylowy.
    Ustaw wartość potencjometru tak aby uzyskać maksymalnw wychylenie miernika.

Zmierz napięcie na rezystorze o znanej wcześniej wartości i wylicz prąd z prawa Ohma :) dający pełne wychylenie rosyjskiego miernika.

Zmierz też napięcie na drugim rezystorze i na zasilaczu.

Potem odejmij od wartość napięcia zasilania wartość napiecia na rezystorze i potencjometrze i masz wartość napiecia przy którym miernik rosyjski wychyla nię na maksa :).

W ten sposób uzyskasz informację o rezystancji wewnętrznej posiadanego woltomierza oraz w przybliżoną wartość wychylenia na 1V.

Co zaś do skalowania zakresu (10-15V). Zostaje dioda zenera lub wzmacniacz operacyjny w ukłądzie różnicowym. to drugie potrzebuje zasilacza.

0