Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo IdeaPad Y530 - nie włącza się

03 Sty 2010 14:48 8256 7
  • Poziom 18  
    Witam! Kolega przyniósł dzisiaj do mnie w/w laptopa z prośbą o pomoc. Pacjent ma następujące objawy:
    - po naciśnięciu przycisku power zapalają się LED'y od przycisków multimedialnych, czasami również caps/num/scroll lock, po dotknięciu danego "przycisku" świeci się jaśniej
    - wentylator pracuje
    - HDD nie rusza
    - matryca nic nie wyświetla / brak podświetlenia
    - brak jakichkolwiek dźwięków / pisków BIOS'u
    - rozpoznaje baterię i prawidłowo ją ładuje
    - działa wyłączenie poprzez 5sek przytrzymanie przycisku power
    - podaje napięcie na porty USB
    - można wysunąć napęd optyczny
    - na baterii wyłącza się po kilkunastu sekundach, pod zasilaczem działa dowolnie długo

Póki co próbowałem:
    - próba odpalenia na jednej kości RAM, na kościach z innego notebooka
    - wymontowanie HDD
    - wymontowanie karty WLAN
    - uruchamianie bez baterii, na baterii, na baterii z ładowarką

Żadna z wyżej wymienionych czynności nie przyniosła rezultatu (za każdym razem to samo zachowanie).

Podejrzewam odlutowanie się chipu graficznego (BGA) jak to miało często miejsce w bodaj HP serii dv6xxx. Czy ktoś z was, szanowni koledzy spotkał się z tego typu uszkodzeniem? O ile zapytanie w Google dla "HP BGA problem" wyrzuca olbrzymią ilość trafień, o tyle godzinne poszukiwania dla Y530 nie potwierdziły powszechności tego typu usterki.

Spróbować czegoś jeszcze, czy z laptopem nie da się nic zrobić i powinien trafić do serwisu?
  • Poziom 20  
    Tematów o Y530 nie jest dużo bo to dość świeży sprzęt, więc myślę że powinieneś go oddać na gwarancję.
  • Poziom 18  
    Też tak jednak myślę. Przy okazji dodam, że lenovo zakłada plomby na wszystko co tylko da się ruszyć. RAM przyklejony do gniazda, WiFi też, radiatory... wszystko jest oklejone malutkimi plombami z logo lenovo. Całe szczęście można je odkleić i przykleić bez uszkadzania. Od kiedy to nie można sobie samodzielnie dołożyć pamięci czy wymienić karty WiFi we własnym zakresie? Za takie praktyki Lenovo dostaje wielkiego minusa.
  • Poziom 12  
    Wymieniać możesz sobie co chcesz, ale pamiętaj, że do serwisu musisz oddać kompa z fabryczną konfiguracja... bo inaczej możesz dostać wycenę, jak będzie uszkodzona Twoja prywatna cześć.

Dodano po 2 [minuty]:

Odnośnie opisu usterki to masz na pewno płytę do wymiany, chyba ze masz modul matryc to może być on bo czasami kabel kamery robi zwarcie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    A nie przegrzewa się po prostu? Mam ten sam model przynajmniej raz na miesiąc muszę spod radiatora i coolera wyciągać milimetrową warstwę ubitego kurzu (trzeba cooler odkręcić) która zatyka całkowicie ujście powietrza. Inaczej system traci stabilność (ekran mruga itp). Może zbyt wysoka temperatura powoduje że bios nie inicjalizuje systemu dalej. Przy włączaniu temperatura gwałtownie rośnie u mnie po 5 sekundach miedziana rurka radiatora patrzy. To by mogło tłumaczyć dlatego na baterii się wyłącza od razu - cooler wolniej pracuje.
  • Poziom 18  
    Z uwagi na wiadomość z prośbą o opis rozwiązania odpowiadam - laptop został wysłany na gwarancję, gdzie stwierdzono odlutowanie układu graficznego od płyty głównej. Usterkę usunięto w ramach gwarancji. Prawdopodobnie było to spowodowane przegrzaniem: kurz + granie w gry na łóżku w pościeli - swoją drogą genialne ze strony użytkownika... Pozdrawiam i zamykam temat.
  • Poziom 13  
    Mam identyczne obiawy.Mam pytanie bo strasznie się grzał i nawet na obudowie widać to miejsce (taki zajasniony punkt i stwierdzam że to od temperatury).Czy na gwarancji jeśli stwierdzą że się odlutowała grafika(wymienią/naprawią)to wymienią obudowę również?I jeszcze spacja zle mi chodzi i kropka,Klawiatura też podlega gwarancji?