Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kosiarka do trawy.

13 Lip 2004 15:36 3405 12
  • Spec od TV
    Nie wiem ,czy to dobry temat na tym forum.Ale jakiego typu jest silnik w kosiarce do trawy (trojfazowy /normalne podlaczenie przy zasilaniu 230~) i w jaki sposob dziala ten "dopalacz" z dodatkowego przycisku.Wiem ,ze temat moze prosty ,ale nie mam czasu go "rozgryzac". :wink:
  • Poziom 43  
    Cześć, widzę że przerzuciłeś się na kosiarki :)
    Tym przyciskiem włączasz dodatkowy kondensator dla zwiększenia momentu rozruchowego silnika.
  • Poziom 11  
    Cześć.
    Zwykle jest to silnik indukcyjny 1 -fazowy z kondensatorem. Ale można też spotkać w kosiarkach, silniki komutatorowe.
    Z poważaniem.
  • Spec od TV
    Nie nie przerzucilem :roll: sie na ....kosiarki...,ale widze ,ze robert nie zna sie tylko na komputerach 8O .Wystarcza mi tv ,vcr,cd,xero,drukarki,el.przemyslowa...Czyli ten dodatkowy kondek jest razem w obudowie z "dopalaczem"???W moim przypadku jest ta cala obudowa zanitowana.Pozdrawiam. :wink:
  • Poziom 43  
    Powinien być razem - też kiedyś robiłem podobną kosiarkę teściowi. Roznituj jak Cię ciekawość trawi :lol: (ja bym tak zrobił - to tylko prosta elektromechanika) :)
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Najczęściej w kosiarkach do trawy zastosowane są silniki jednofazowe z kondensatorem pracy.
    Silniki te posiadaję w swej konstrukcji dwa uzwojenia fazę główną i pomocniczą.
    Faza główna podłączona jest do sieci a pomocnicza przeaz kondensator do sieci.Układ taki daje eliptyczne pole wirujące.Dołączanie kondensator faktycznie zwiększa jego moment rozruchowy i krytycznny.
  • Poziom 43  
    I chyba właśnie takowy silnik posiada Kolega msiuel :)
  • Poziom 14  
    cze ja zrobiłem sobie kosiarke z silnika od pralki "frani"
    grzał sie za bardzo to zmontowałem przekładnie do zwiększenia obrotów i jest troszke lepiej
    czy możecie mi powiedzieć czy da sie i ewentualnie jak podłączyć taki kondensator pracy i tzw."dopalacz"

z góry serdecznie dziękuje
  • Spec od TV
    Czyli prawdopodobnie mam dwa kondki .Dzieki kolegom za rozjasnienie tematu,zbliza sie weekend i chyba znajde czas na sfinalizowanie naprawy.
  • Poziom 32  
    :arrow: kachu23
    bez przewijania silnika to raczej nie wyjdzie. silniki od frani mają za niskie obroty do kosiarek ale niektórzy przewijają je na 3000obr + kondensator pracy i wtedy jest lepiej, ale wg mnie i tak słabo bo z tego silnika nie uzyska się dużej mocy
  • Poziom 27  
    Witam
    Silnik BP-2f po przewinięciu na ~2900 obr/min (praca z kondensatorem) nadaje się do kosiarki.
    Po zamontowaniu na osi tarczy z blachy 3mm oraz 3 wymiennych noży takie ustrojstwo funkcjonowało z powodzeniem 8 lat.
    W zupełności wystarczała do regularnego koszenia trawnika przed domem.
    Przeszła do "rezerwy" z powodów estetycznych i praktycznych - ciężka metalowa obudowa i brak kosza.
    Bardzo ważne jest bezpieczeństwo.
    Silnik był odizolowany od obudowy (na klockach z twardego drewna, zawsze to coś :) ), kondensator również, zasilanie przewodem 3x 1,5 mm kw. (PE pewnie połączony z obudową).
    Ochronę dodatkową spełniał wyłącznik różnicowo-prądowy w budynku.
    Pozdrawiam
    HenryK3