Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz słuchawkowy w jedną noc

nanab 03 Jan 2010 17:54 7664 3
  • Jakiś czas temu znalazłem schemat prostego wzmacniacza słuchawkowego na tda2822, dla ktorych zamienników (KA2209) mam kilka. Przypomniało mi się wtedy, że mój tata narzekał na bardzo ciche odtwarzanie dźwięku w przenośnym odtwarzaczu dvd. Więc miałem już pomysł na prezent na święta.
    Wykonanie było bardzo proste, wszystko od skompletowania wszystkich elementów do uruchomienia zajęło mi jedną noc.Układ ruszył od razu bez żadnych problemów.
    Zasilanie bateryjne byłoby pewnie wygodniejsze, ale miałem akurat niepotrzebny zasilacz w b. dobrym stanie, a zamówione ogniwa doszłyby za tydzień albo dwa. Napięcie znamionowe zasilacza to 12V, więc zaprzęgłem do pracy stabilizator 7809 w budowie TO-220(tylko taki mieli w pobliskim sklepie), który z racji niskiego obciążenia i dużej obudowy nie potrzebuje radiatora. Możliwe, że paradoksalnie duża obudowa zaoszczędziła miejsca ;)

Zdjęcia:
    Schemat z noty katalogowej. Zmieniłem tylko zaznaczone elementy-kondensatory wyjściowe z 470uF na 1mF, a na wejściu zamiast rezystorów wstawiłem potencjometry.
    Wnętrze. Potencjometr na balsowej podkładce dystansowej. Gdybym przykręcił go bezpośrednio do obudowy, to pomiędzy gałką a obudową byłoby ~5mm przerwy, co wyglądałoby dość nieestetycznie.
    Wzmacniacz słuchawkowy w jedną noc Wzmacniacz słuchawkowy w jedną noc

/*D.) podsumowanie*/
    Kosztorys:
    Większość elementów pochodziła z demontażu, więc podam ceny z najbliższego sklepu:
    -obudowa Z23-A 3,60zł
    -potencjometr 10KB podwójny 6,50 zł
    -układ scalony KA2209 3,50zł
    -wtyk jack 3.5 stereo KP3 2zł
    -przełącznik MTS202 mikro 1,60zł
    -stabilizator 9V/1A 1,85zł
    -gniazdo zasilania DC5.5/2.5 2zł
    -reszta(przewody, led, pcb, R, C,...)- około złotówki

Budowa była łatwa a efekt zadowalający. Jakość nie gorsza niż bez wzmacniacza, nie obcina dolnych ani górnych częstotliwości. Jedyny problem to łatwe przesterowanie. Przy słychaniu muzyki z komputera(winamp głośność 100%) przy ustawieniu potencjometru na 1/3(czyli ok. 20%) zaczynają się spore zniekształcenia, a dalej przypomina to słuchanie rozstrojonego radia-prawie sam szum. Najpierw chciałem ograniczyć sygnał dodatkowymi rezystorami, ale przecież różne urządzenia podają różny poziom sygnału, a poza tym potencjometr nie jest tylko dla ozdoby ;)

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    nanab
    Level 27  
    Has specialization in: płyty główne, bga, Radiówka do 50GHz
    nanab wrote 1081 posts with rating 224, helped 89 times. Live in city Bydgoszcz. Been with us since 2008 year.
    dominik3004
    Level 14  
    Witam!

Ciekawy projekt ale jeśli jest to do przenośnego odtwarzacza DVD to przydałyby się te ogniwa zamiast zasilacza (wtedy wzmacniacz byłby bardziej przenośny :D )

Sam sobie muszę takie coś zmontować :D .
    nanab
    Level 27  
    Zasilanie przerobię, jak dostanę znowu wzmacniacz do rąk(teraz jest w delegacji), a w międzyczasie spróbuję osiągnąć poziom miniaturyzacji pozwalający na zamontowanie wewnątrz elektroniki odpowiedzialnej za ładowanie ogniwa i odcinanie go po spadku napięcia poniżej normy :)
    CHOPIN66
    Level 13  
    Witam

Przepraszam ,że odświeżam temat ale mam kilka pytań do autora tematu.
    Czy sprawdziłeś czy dźwięk będzie zniekształcony z kondensatorem z przedziału 100uF-1000uF na wyjściu wzmacniacza?
    Czy robiłeś testy z użyciem radiatora ?
    Sprawdź czy dźwięk będzie przesterowany po zastosowaniu rezystorów 10KOhm dołączony jednym wyprowadzaniem do pinów 2,6,7 a drugim do masy?

Pozdrawiam