Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyłącznik różnicowoprądowy, stycznik, ogrzewanie podłogowe

wrk 03 Jan 2010 18:41 6104 7
 • #1
  wrk
  Level 2  
  Witam,

  Na elektryce zbytnio się nie znam, ale ponieważ mój problem występuje losowo i niezbyt często, to nie wiem, czy jest sens wzywać specjalistę skoro nie będę mógł pokazać mu problemu... Może ktoś z Was coś mi podpowie... z góry przepraszam za niefachową terminologię...

  Mam podłączone trzy elektryczne maty podłogowe do trójfazowego stycznika (Z-SCH230/25-40 25A 230V 4z MOELLER), stycznikiem steruje termostat (IB - Tron 1000). Trzy fazy zasilające przechodzą przez Wyłącznik różnicowoprądowy (GE 25A 4P 30mA BPC 606208).  Problem polega na tym, że Wyłącznik różnicowoprądowy wyłącza mi zasilanie raz na kilka dni. 80% przypadków - w momencie rozłączenia termostatu i stycznika, 20% przypadków - w momencie załączenia termostatu i stycznika.

  Próbowałem: zmienić termostat, odłączać kolejne fazy, odłączać kolejne maty, lepiej zaizolować wszystkie kable (teraz wszystko w okolicach stycznika "wisi w powietrzu").

  Zastanawiałem się nad użyciem mniej czułego wyłącznika różnicowoprądowego - ale ktoś na tym forum pisał, że nie można...

  Czy samemu coś jeszcze mogę sprawdzić?
  Czy fachowiec mi to naprawi?

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za rady!
 • #2
  adamjur1
  Level 41  
  Jeżeli problem nie polega na nierównoczesności załączania styków stycznika to niestety może być gdzieś upływ. Tylko to działanie w momencie załączania i wyłączania....
  Quote:
  Trzy fazy zasilające przechodzą przez Wyłącznik różnicowoprądowy (GE 25A 4P 30mA BPC 606208).

  Mam nadzieję ze również N przechodzi przez wył. różn.
  Upływ wyzwalałby także w czasie grzania maty.
  Powinienieś mieć protokół pomiarowy tego WR - jezeli jest bardzo czuły ( np wyzwala przy 15 mA co jest dopuszczalne) to można go spróbować zmienić na produkt innej firmy wyzwalajacy przy np 25mA
  Sprawdź czy wszystkie elementy układu ( również regulator i zasilanie stycznika)
  są zasilane konsekwentnie z właściwej strony wyłacznika róznicowo-prądowego
  Pozdr.J.
 • #3
  wrk
  Level 2  
  >Upływ wyzwalałby także w czasie grzania maty.

  Nigdy się nie zdażyło, aby wywaliło w czasie zwykłego grzania - tylko podczas rozłączania / załączania.

  >Jeżeli problem nie polega na nierównoczesności załączania styków stycznika (...)

  Czyli może być po prostu walnięty stycznik ?

  >Powinienieś mieć protokół pomiarowy tego WR - jezeli jest bardzo czuły ( np wyzwala przy 15 mA (...)

  Wg protokołu wyzwala przy 22mA - ale istnieje pewna możliwość, że są to dane "z sufitu"... A jaki powinienem kupić aby był mniej czuły?

  >Mam nadzieję ze również N przechodzi przez wył. różn.
  >Sprawdź czy wszystkie elementy układu ...

  Hmmm... rozdzielnię robili fachowcy i dodatkowo jest tak upchana, że chyba jej analiza i sprawdzanie wykraczają poza moje niewielkie zdolności...

  Czyli raczej pozostaje wezwać elektryka - najlepiej z zapasową różnicówką i stycznikiem... No ale przynajmniej mam jakiś punkt zaczepienia... Dzięki!

  Czyba, że jeszcze komuś coś przychodzi do głowy?
 • #4
  maruda2
  Level 13  
  adamjur1 wrote:
  Jeżeli problem nie polega na nierównoczesności załączania styków stycznika


  kolejność i czas załączania styków nie powinna mieć znaczenia, przecież z reguły przez RCD trójfazowe zasilane są różne odbiorniki załączane w różnym czasie ?
 • #5
  HeSz
  Electrician specialist
  Witam.
  Spróbuj zmierzyć rezystancję izolacji stycznika. Zdarzały mi się przypadki, że podczas (zwłaszcza) otwierania stycznika , łuk powstały na stykach "doziemiał" obwód poprzez drobną warstwą metalu napyloną na bocznej ściance komory gasikowej. Warstewka przewodząca postała na skutek "działalności" łuku elektrycznego na styki. Takie zjawisko czasem występuje - choć nie powinno. Zależne jest od konstrukcji stycznika. Niemniej trzeba się z czymś takim liczyć.
  Pozdrawiam.
 • #6
  adamjur1
  Level 41  
  Ale jezeli są tu połączenia trzech elementów grzejnych i różnie się podłącza np N- wcześniej - poźniej i jeszcze mamy jakiś upływ to się robi bałagan.
  Jest to jedna z sugestii miałem do czynienia z takimi "stanami nieustalonymi" w instalacjach, wymiana na inny typ urządzenia załatwiała sprawę, nie zawsze do końca wyjaśniając przyczyny..:cry:
  Jak pamiętam maty ( lub przewody) ogrzewania podłogowego powinny być sprawdzane kilkakrotnie, na każdym etapie wykonawstwa:
  1. Przy rozpakowaniu
  2.po ułozeniu na sucho
  3.Po wylaniu kleju( masy)
  4.Po ułozeniu galzury
  Ale tylko w zakresie przejścia ( a nikt nie pisze o izolacji- a to podstawowy parametr przy tego typu ogrzewaniu). Nie wolno też przez ok 30 dni od ułozenia galzury uruchamiać samego ogrzewania ( nie przyspieszać schnięcia)

  Moim zdaniem ( przy odłaczonej elektronice regulatora) należy sprawdzić izolację napieciem 750-1000V w 2,3 i4 poz wymienionej wyżej
  Pozdr.J.
 • #7
  niutat
  Level 36  
  Uszkodzenie samego wyłącznika różnicowo - prądowego też trzeba brać pod uwagę, miałem taki przypadek z tym że wyłącznik działał losowo, czasem na załączonym obwodzie czasem nie a czasem w czasie załączania lub wyłączania .
 • #8
  adamjur1
  Level 41  
  Popieram kolegę niutat, bardzo rzadko, ale spotkałem się z takim przypadkiem ( chyba 2 razy na ok 1500 wyłączników)
  Pozdr.J.

  Temat wykracza poza możliwości pytającego- zamykam.
  [Akrzy]