Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik różnicowoprądowy, stycznik, ogrzewanie podłogowe

wrk 03 Sty 2010 18:41 3002 7
  • #1 03 Sty 2010 18:41
    wrk
    Poziom 2  

Witam,

Na elektryce zbytnio się nie znam, ale ponieważ mój problem występuje losowo i niezbyt często, to nie wiem, czy jest sens wzywać specjalistę skoro nie będę mógł pokazać mu problemu... Może ktoś z Was coś mi podpowie... z góry przepraszam za niefachową terminologię...

Mam podłączone trzy elektryczne maty podłogowe do trójfazowego stycznika (Z-SCH230/25-40 25A 230V 4z MOELLER), stycznikiem steruje termostat (IB - Tron 1000). Trzy fazy zasilające przechodzą przez Wyłącznik różnicowoprądowy (GE 25A 4P 30mA BPC 606208).

Problem polega na tym, że Wyłącznik różnicowoprądowy wyłącza mi zasilanie raz na kilka dni. 80% przypadków - w momencie rozłączenia termostatu i stycznika, 20% przypadków - w momencie załączenia termostatu i stycznika.

Próbowałem: zmienić termostat, odłączać kolejne fazy, odłączać kolejne maty, lepiej zaizolować wszystkie kable (teraz wszystko w okolicach stycznika "wisi w powietrzu").

Zastanawiałem się nad użyciem mniej czułego wyłącznika różnicowoprądowego - ale ktoś na tym forum pisał, że nie można...

Czy samemu coś jeszcze mogę sprawdzić?
    Czy fachowiec mi to naprawi?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za rady!

0 7
  • #2 03 Sty 2010 22:18
    adamjur1
    Poziom 39  

Jeżeli problem nie polega na nierównoczesności załączania styków stycznika to niestety może być gdzieś upływ. Tylko to działanie w momencie załączania i wyłączania....

Cytat:
    Trzy fazy zasilające przechodzą przez Wyłącznik różnicowoprądowy (GE 25A 4P 30mA BPC 606208).

Mam nadzieję ze również N przechodzi przez wył. różn.
    Upływ wyzwalałby także w czasie grzania maty.
    Powinienieś mieć protokół pomiarowy tego WR - jezeli jest bardzo czuły ( np wyzwala przy 15 mA co jest dopuszczalne) to można go spróbować zmienić na produkt innej firmy wyzwalajacy przy np 25mA
    Sprawdź czy wszystkie elementy układu ( również regulator i zasilanie stycznika)
    są zasilane konsekwentnie z właściwej strony wyłacznika róznicowo-prądowego
    Pozdr.J.

0
  • #3 03 Sty 2010 22:57
    wrk
    Poziom 2  

>Upływ wyzwalałby także w czasie grzania maty.

Nigdy się nie zdażyło, aby wywaliło w czasie zwykłego grzania - tylko podczas rozłączania / załączania.

>Jeżeli problem nie polega na nierównoczesności załączania styków stycznika (...)

Czyli może być po prostu walnięty stycznik ?

>Powinienieś mieć protokół pomiarowy tego WR - jezeli jest bardzo czuły ( np wyzwala przy 15 mA (...)

Wg protokołu wyzwala przy 22mA - ale istnieje pewna możliwość, że są to dane "z sufitu"... A jaki powinienem kupić aby był mniej czuły?

>Mam nadzieję ze również N przechodzi przez wył. różn.
    >Sprawdź czy wszystkie elementy układu ...

Hmmm... rozdzielnię robili fachowcy i dodatkowo jest tak upchana, że chyba jej analiza i sprawdzanie wykraczają poza moje niewielkie zdolności...

Czyli raczej pozostaje wezwać elektryka - najlepiej z zapasową różnicówką i stycznikiem... No ale przynajmniej mam jakiś punkt zaczepienia... Dzięki!

Czyba, że jeszcze komuś coś przychodzi do głowy?

0
  • #4 04 Sty 2010 13:32
    maruda2
    Poziom 13  

adamjur1 napisał:
    Jeżeli problem nie polega na nierównoczesności załączania styków stycznika

kolejność i czas załączania styków nie powinna mieć znaczenia, przecież z reguły przez RCD trójfazowe zasilane są różne odbiorniki załączane w różnym czasie ?

0
  • #5 04 Sty 2010 13:47
    HeSz
    Specjalista elektryk

Witam.
    Spróbuj zmierzyć rezystancję izolacji stycznika. Zdarzały mi się przypadki, że podczas (zwłaszcza) otwierania stycznika , łuk powstały na stykach "doziemiał" obwód poprzez drobną warstwą metalu napyloną na bocznej ściance komory gasikowej. Warstewka przewodząca postała na skutek "działalności" łuku elektrycznego na styki. Takie zjawisko czasem występuje - choć nie powinno. Zależne jest od konstrukcji stycznika. Niemniej trzeba się z czymś takim liczyć.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 04 Sty 2010 13:56
    adamjur1
    Poziom 39  

Ale jezeli są tu połączenia trzech elementów grzejnych i różnie się podłącza np N- wcześniej - poźniej i jeszcze mamy jakiś upływ to się robi bałagan.
    Jest to jedna z sugestii miałem do czynienia z takimi "stanami nieustalonymi" w instalacjach, wymiana na inny typ urządzenia załatwiała sprawę, nie zawsze do końca wyjaśniając przyczyny..:cry:
    Jak pamiętam maty ( lub przewody) ogrzewania podłogowego powinny być sprawdzane kilkakrotnie, na każdym etapie wykonawstwa:
    1. Przy rozpakowaniu
    2.po ułozeniu na sucho
    3.Po wylaniu kleju( masy)
    4.Po ułozeniu galzury
    Ale tylko w zakresie przejścia ( a nikt nie pisze o izolacji- a to podstawowy parametr przy tego typu ogrzewaniu). Nie wolno też przez ok 30 dni od ułozenia galzury uruchamiać samego ogrzewania ( nie przyspieszać schnięcia)

Moim zdaniem ( przy odłaczonej elektronice regulatora) należy sprawdzić izolację napieciem 750-1000V w 2,3 i4 poz wymienionej wyżej
    Pozdr.J.

0
  • #7 04 Sty 2010 13:57
    niutat
    Poziom 37  

Uszkodzenie samego wyłącznika różnicowo - prądowego też trzeba brać pod uwagę, miałem taki przypadek z tym że wyłącznik działał losowo, czasem na załączonym obwodzie czasem nie a czasem w czasie załączania lub wyłączania .

0
  • #8 04 Sty 2010 14:07
    adamjur1
    Poziom 39  

Popieram kolegę niutat, bardzo rzadko, ale spotkałem się z takim przypadkiem ( chyba 2 razy na ok 1500 wyłączników)
    Pozdr.J.

Temat wykracza poza możliwości pytającego- zamykam.
    [Akrzy]

0