Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tania w budowie i prosta PRZETWORNICA 12V na 220V 500W

zasoby 22 Jul 2004 11:39 161762 100
Ochrona Domu
    Przemyslaw
    Level 28  
    Ja niestety nie widzialem tego nigdy na oczy :( Czytalem jednak w jakiejs encyklopedii samochodowej z lat 50-tych. Nazywano to impulsatorem, czy jakos tak i sprzecik byl zamkniety w obudowie podobnej do przerywacza samochodowego. Oczywiscie, ze sie niszczyl i trzeba bylo wymieniac go dosc czesto. - Tyle dalo sie wyczytac z tej encyklopedii. Pomysl uwazam za fajny, moze troche smieszny - ale jak wtedy mieli zrobic zmienne ze stalego, zeby uzyskac wysokie napiecie anodowe? Akumulatory w autach mialy 6,3V - dlatego tak zostalo zazenie dla lamp. - przepraszam za chwilowe odejscie od tematu.
  • Ochrona Domu
    majster_15
    Level 23  
    Czy do pierwszej przetwornicy moża połączyć więcej mniejszych transformatorów ?? Jak tak to jak ?? Moja druga prośba to : czy mógł by ktoś policzyć dane do nawinięcia transformatora 12-0-12 / 220 około 300-400wat Pozdrawiam i z góry dziękuuje mat
    End
    Level 29  
    Witam,niestety nie mam Eagle...
    Czy może ktoś zrobić schemat płytki np. w PDF. lub JPG itp.?
    To samo tyczyło by się schematu.
    Dzięki :)
    User removed account
    Level 1  
    Freddy
    Level 43  
    Witajcie,
    Każdy silnik komutatorowy z dwoma uzwojeniami, tzn wirnika i stojana będzie pracował zarówno przy stałym jak i zmiennym prądzie
    majster_15
    Level 23  
    Widzę że nikt mi nieodpowie na moje pytania :(

Pozdroooo Mat
  • Ochrona Domu
    Bogus105
    Level 16  
    zbudowaem taka przetornice jak na schemacie od gulsona ale wykorzystalem tylko dwa tranzystory 2N3055 bo nie potrzebowalem takiej mocy i przestroilem ja na 400Hz...chodzilo mi o zasilanie kilku folii elektroluminescencyjnych. wszystko pieknie ale: /po sprawdzeniu wszystkiego/ podlaczylem ja do 12V i kartka sie zaswiecila fajnie tylko na kilka sekund...potem wszystko zgaslo....a na oscyloskopie zniknal przebieg z ukladu 4047:(( zreszta obydwa (4047 i 538) zrobily sie troche cieple, dlaczego??wszystko zgodne ze schematem, przypadkowego zwarcia na bank nie bylo. o co moze chodzic???
    zuk0
    Level 2  
    Odpowiadam Panu (gulson) z poczatku forum.

Schemat jest wspanialy, ale bedzie dzialal fatalnie. Dlaczego juz odpowiadam:

Po pierwsze generator jest prostokatny, a wiec trafo bedzie zasilane
    prostokatem. trafo na rdzeniu zelaznym nie wytrzymuje na dluzsza mete
    takiego sterowania i grzeje sie 5 harmoniczna.

Po drugie tranzystory z obciazeniem indukcyjno-rezystancyjnym beda
    sie bardzo grzaly, a wiec radiator do nich to druga wielkosc transformatora.

Po trzecie sprawnosc tego urzadzenia nie przekroczy 30% ze wzgledu na sposob sterowania tranzystorow mocy.

Niech Pan pomysli raczej o sprytniejszym sterowaniu i o rdzeniach ferrytowych.
    User removed account
    User removed account  
    Bogus105
    Level 16  
    jakkoprzetwornice ktora by z 12 V robila 220V ale 400Hz?? tak zeby mozna bylo zasilac swiecaca folie? ta folia to prawie zadne obciazenie ale jak to zroobic zeby sie wszystko nie grzalo strasznie:/ prosze o pomoc!!!
    sawaq
    Level 11  
    Swego czasu też szukałem dużego trafa do przetwornicy i dla mnie najprostrzym rozwiązaniem okazało się użycie typowego trafa do zasilania halogenów. W dużych mocach wtórne winięte jest np dwoma (i więcej) drutami winiętymi równolegle, więc je rozdzieliłem. Chodzi bez zastrzeżeń
    elektmar
    Level 13  
    A ja zrobiłem taką przetwornicę na tyrystorach ( znalazłem takie od spawarki po 200A ) . Trafo zastosowałem od lampy operacyjnej ( demobil ze szpitala ) o mocy 1,5kw + dławik podobnych rozmiarów . Generator sterowania na BC 107 . Przy zasilaniu 24V podłączona żarówka o mocy 1000W eksplodowała ( miałem takowe z tego samego szpitala kiedyś takie robili do nagrzewania ) . Urządzenie działało też na 12V i moc też wystarczała do zasilania przecinarki 800W . Kupili to jacyś rybacy i od tamtej pory ich nie widziałem :D :D :D
    mariusz607
    Level 11  
    Potrzebuje schematu przetwornycy która ma na wyjściu sinus.
    MICHAŁ
    Level 18  
    Mam schemat przetwornicy,która na wyjściu daje sinus.Jednakże jest mały problem ,otóż działanie jej oparte jest o pracę mikrokontrolera i odpowiedni program.A ja niestety tego programu nie posiadam.
    Może ktoś by napisał program.
    pozdrawiam.
    majster_15
    Level 23  
    Przperaszam za ciekawość ale poco Ci czysty sinus na wyjściu?

Pozdroo Mateusz
    rdt
    Level 25  
    wiekszosc przetwornic ktore widzialem nie ma sinusa - znaczy ma ale zarowka 60 Watt ( obciazenie w sumie rezystancyjne jakby nie patrzec) juz wprowadzala piki - wiec z "czysciutkim sinusem" bedzie baaaardzo ciezko
    majster_15
    Level 23  
    Zgadzam się całkowicie z kolegą rdt . Ale przecież niema znaczenia czy jest to sinus czy kwadrat - ważne że 50Hz. Chyba że jakiemuś urządzeniu może to zaszkodzić, chociaż nie sądzę.

Pozdrawiam Mat
    kulysaw
    Level 14  
    Witam.
    Raczej ciężka sprawa... aby jakiś silnik indukcyjny chciał pracować na prostokącie.

Pozdr
    kulysaw
    Adam Pyka
    Level 19  
    Ja nie jestem pewien co do tej przetwornicy. Nie ukrywam, ale bał bym się zasilać nią kompa. A ma ktoś może schemat UPSa? Jak tam jest rozwiązana sprawa przebiegu - sinus czy prostokąt? Ostatnio 2 razy w ciągu tygodnia nie miałem w domu zasilania i bardzo przydałby mi się jakiś system zasilania kompa.

Pozdrawiam wszystkich!
    MICHAŁ
    Level 18  
    Przebieg napięcia na wyjściu przetwornicy jest prostokątny ,jednakże można zasilać większość urządzeń.Jeśli chodzi o ups-a to ja stosuje ups-a z Nowego Elektronika jak do tej pory mnie nie zawiódł.
    pozdrawiam
    Jogesh
    Level 28  
    UPSy mają zdaje się prostokąt na wyjściu. Ja zrobiłem sobie przewornicę 1000W z 24V na mosfetach IRF540. Jest ich 12 sztuk. Działa bardzo dobrze od kilku lat. Generator jest na układzie SG...... nie pamiętam numeru. Jest to nie tylko przetwornica, ale i ładowarka, a właściwie taki zasilacz awaryjny. Jeżeli jest prąd, to akumulatory się ładują dopóki nie naładują się do pełna. Jak nie ma prądu, to automatycznie się przełacza na funkcję przetwornicy i na wyjściu mamy stale prąd. Fajne.
    Pozdr.
    End
    Level 29  
    Witam, czy ta przetwornica będzie się nadawać do zasilania awaryjnego pompy w CO ?
    Chodzi o to że nie mam grawitycyjnego CO i pompa musi chodzić nawet jak wstrzymają na jakiś czas dostawę energii.
    Eryk1000
    Level 17  
    Witam

Koszt takiej przetwornicy jest niewielki, ale zarówno zastosowanie jest ograniczone. Jak robić przetwornice na 220V to już z przebiegiem sinusoidalnym !!
    majster_15
    Level 23  
    Quote:
    Eryk1000

Kolego, chyba nie przeczytałeś postów powyżej. Nie ma potrzeby budować przetwornicy z sinusem na wyjściu. Nawet UPSy nie mają sinusa. A nie znam takiego urządzenie które nie pójdzie lub będzie miało problemy iść na prostokącie.

Pozdrawiam Mat
    kulysaw
    Level 14  
    Witam.Jeśli nie znasz to łatwo możesz poznać... podłącz do "prostokąta" np.wentylator z silnikiem indukcyjnym...Jeżeli wogóle ruszy to ledwo ledwo,a przy dłuższej jego męce usmażysz go!

Pozdr
    kulysaw
    Kucharsm
    Level 11  
    Witam
    Chialbym sie zpaytac moze ktos ma widok calej plytki od storny sciezek w wersji ten ktora jest na forum jest tylko 1 czesc ukladu z poprawkami na c2 widzialem ze to jest elektrolit na jakies napiecie on ma byc jesli by ktos posiadal cala plytke proszke o podeslanie na bora(malpa)poczta.onet.pl z gory dziekuje