Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tania w budowie i prosta PRZETWORNICA 12V na 220V 500W

zasoby 25 Gru 2004 00:28 157913 100
    dsrecordss
    Poziom 18  
    ja osobiscie polecam firme www.toral.pl
    robiom na zamówienie trafka
    tylko ze trzeba do nich z rana zadzwonic i sue zapytac ile bedzie kosztować i pamietajcie : w mailu z zamowieniem podkreślcie ze chcecie pocztą otrzymać
    mnie trafo 2*12V 100w wynioslo 25zlotych + 12zl przesylki

(to nie jest żadna reklama)
    pozdrawiam
    dsrecordss
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Zasilacze UPS
    Marcin Sz.
    Poziom 24  
    Czy do przetwornicy z tej strony: http://www.electronics-lab.com/projects/power/018/index.html będzie pasował transformatorm, który ma na wyjsciu(przy pomiarach przez mostek): 2x7,6V 5,1A. Jakie będą straty na tranzystorach i jaką diodą zastąpić diodę HEP154, czy te kondensatory elektrolityczne naprawdę wybuchną, jakie wartości powinny mieć kondensatory dla 50Hz (około).
    Ryski
    Poziom 20  
    D1, D2, D3: HEP154 or SK3311 or NTE116. Diodes having similar characteristics include 1N321, 1N503, 1N504, 1N1008, 1N1028. Tu są jakies infromacje o tej diodzie, bo tak to nawet na googlach mało. Transformator chyba bedzie zamały... musisz pomierzyc przed mostkiem i ile masz wyjsc.

Pzdr

Ryski
    Marcin Sz.
    Poziom 24  
    Mam 3wyjścia (7,6V - 0 - 7,6V). Moc taka mi wystarczy. Jak grzeją się te tranzystory (np. przy moim transformatorze)?
  • Zasilacze UPS
    bini
    Poziom 10  
    W jednym z artykułów Elektroniki Praktycznej 3/2001 zamieszczony został schemat przetwornicy napięcia 12/220 V o mocy 150 W. Na końcu artykułu powiedziane jest ze dla uzyskania większych mocy można wykorzystac inny transformator o większej mocy. Ja posiadam transformator o mocy 250 W, jednakże mam wątpliwości co do tranzystorów mocy IRF 540 gdyż ich maksymalna moc zdaje sie wynosi cos kolo 100W. Czy w związku z tym musze zastosować 3 tranzystory połączone równolegle ? Proszę o opinię w tej sprawie. :? (artykuł ten zawiera również kilka błędów np. w wykazie elementów występują dwa razy elementy R32 - co dla początkujących może być kłopotliwe. ).
    Jogesh
    Poziom 28  
    Jeżeli zasilasz 12V, to daj IRFZ44N. Na trzech parach ja wyciagam 500W. Jeżeli zasilasz 24V, to daj IRF540. na sześciu parach moja przetwornica daje 1000W.
    Pozdr.
    Mody
    Poziom 25  
    Czy do tej w/w przetwornicy można zastosować dwa oddzielne transformatorki z pojedyńczymi uzwojeniami 12V???? Bo mam 2 takie 12v/100w z oświetlenia halogenowego.
    bini
    Poziom 10  
    Co do zastosowania dwóch oddzielnych transformatorów to nie zabardzo sie w tym orientuje, ale dla wszystkich zainteresowanych budową przetwornicy zamieszczam jej schemat (12/220V 150W). UWAGA ! w wykazie elementów występuje dwa razy rezystor R32.
    R32 - 33k Ohm
    R32 - 1k Ohm

PS: Czy dla mocy 250W wystarczy jedna para tranzystor IRF 540 (bo jedną już posiadam ), czy konieczne jest dołączenie jeszcze jednej pary?
    domator
    Poziom 13  
    Jak mi wiadomo to każdy komutator jest prostownikiem
    (stare prądnice samochodowe).
    koles_86
    Poziom 14  
    czy do tej przetwornicy z tematu moge zastosowac tylko 4 tranzystory 2N3055?
    grubass
    Poziom 19  
    Ehmmm prośba jest ogromna... ten temat wydaje sie za zamkniety bo dawno tu juz nikt nie pisał a ja potrzebuje schemacik do tej przetwornicy z chematu wiec proszem dajcie jakis link. CHodzi mi o schemat widok od strony plytki juz zebym tylko druknoł se i wytrawił:P prosze o przesłanie na e-mail albo cus:(
    Misian@
    Poziom 27  
    A można by cos takiego zrobic żeby zamiast mić drógie uzwojenie na 220V nawinąć uzwojenie na np. 2x45V zmiennego?? wtedy nie trzeba by było Trafka z ATX-a........ ??
    curek
    Poziom 14  
    Witam,
    Budowal ktos juz ta przetworke?? Jak sie sprawuje i to co mnie najbardziej interesuje, czyli kosztorys, ile samo trafo kosztuje?? Bo rozumiem ze ma byc 500VA 2x12V/230V? Pozdrawiam
    Jey D
    Poziom 11  
    Czytam, i zastanawiam się czy budowa takiego przetwornika ma sens?.
    Budowanie mało skutecznej przetwornicy w własnym zakresie jest bezcelowe. W czasach gdzie są elektro narzędzia na prąd stały 12/24V z własną baterią :D
    Proponuje zakupjenie za “grosze” UPS’a z zużytą baterią. Wuwczas po wymianie aku. Dysponujemy naprawde porządnym zasilaczem 230V
    kw48
    Poziom 25  
    Witam wszystkich zainteresowanych przetwornicami. Postanowiłem przyłączyć się do dyskusji, gdyż sam wykonałem kilka lat temu UPS-a
    do zasilania kasy fiskalnej, w którym wykorzystałem przetwornicę
    12/230V opisaną w EP 5/96. Jest to kit Vellemana, a więc w EP
    był zamieszczony tylko schemat i opis. Dorobiłem płytkę drukowaną
    i do dziś działa doskonale. Jest to przetwornica trochę rozbudowana,
    ze stabilizacją napięcia, ograniczeniem prądu pobieranego z akumulatora
    i automatycznym wyłączaniem po obniżeniu się napięcia akumulatora.
    Końcówka jest na pojedynczych tranzystorach IRF140 (540) i ma
    moc wyjściową 160W. Ja nie potrzebowałem tyle, więc zastosowałem
    transformator toroidalny 30W. Kasa i inne urządzenia z zasilaczem
    impulsowym działały normalnie, więc nie ma obawy o prostokątny
    kształt napięcia wyjściowego. Moc na pewno da się zwiększyć stosując
    więcej tranzystorów. Transformator toroidalny powinien mieć uzwojenie
    wtórne (tu pierwotne) 2 x 9 - 10V, jak zalecają w artykule. Jest dużo
    firm, które nawijają toroidy na zamówienie na dowolne napięcia i są
    one znacznie tańsze niż gotowe w sklepach. Wystarczy zaglądnąć do internetu lub iść na giełdę.
    W załączniku zamieszczam artykuł i płytkę. Płytka (plik .pcb) jest
    wykonana w archaicznym programie Tango, który bardzo lubię
    i do dziś czasem używam. Jest to program prosty, ale o dość dużych
    możliwościach wystarczających zupełnie do amatorskich płytek.
    Gdyby ktoś był zainteresowany tym programem, to mogę go udostępnić.
    Nie wiem, czy Autotrax odczyta ten plik, więc załączam też jpg.
    Rysunki płytki (jpg) trzeba zmniejszyć do podanych wymiarów.
    Dziwna skala 1,414:1 (√2:1) wynika stąd, że do wykonania płytek
    stosowałem odbitki ksero, gdzie zwiększenie lub zmniejszenie
    formatu o jeden stopień (np. z A4 do A3) odpowiada zwiększeniu lub zmniejszeniu wymiarów liniowych właśnie √2 razy. Powiększony
    rysunek łatwiej jest wyretuszować, a po zmniejszeniu lepsza jest
    ostrość krawędzi ścieżek.
    Układ automatyki można pominąć, więc zrobiony jest na oddzielnej
    płytce.
    Załączniki:
    waldemar24
    Poziom 10  
    Przemyslaw napisał:
    ...... Chocby jakies sprzezenie zwrotne i prosta modulacje PWM. Obawiam sie, ze przy malym obciazeniu lub jego braku, na wyjsciu mozna otrzymac grubo ponad 300Vpp.
    :?:
    witaj Przemku regulacja napiecia max moze odbywać sie tylko przez modulacje czestoliwości a nie jak piszesz poprzez zmianę szerokości impulsu (PWM) poniewaź wartość indukowanej siły elektomotorycznej jest funkcją częstoliwości i strumienia ,zmieniająć (odkształcając) szerokość impulsu zmienisz więc nie napięcie max a wartość skuteczną prądu a co za tym idzie moc średnią- pozdrawiam
    waldek
    otowicz
    Poziom 1  
    Czy przetwornica moze byc zasilana z akumulatora samochodowego? Potrzebuje wykonac przetwornice 12V / 230V o mocy 200-300W prad wyjsciowy okolo 3-4A
    adam20
    Poziom 16  
    Witam. do GRUBASS-a może i całej świty znawców- czy posiada ktokolwiek z WAS schemat na płytke drukowaną takiej przetwornicy?bo nigdzie nie mogę znaleźć.. a te poglądowe schemaciki prawdę mowiąc nie wiele mi mówią bo miejscami kończą się dla mnie w niejasny sposób...może jakiś link, bądź jeśli nie to wyślij mi na adres: adam20l(malpa)o2.pl
    , z góry dziękuję
    lolo23
    Poziom 11  
    Witam,
    Właśnei rozebrałem UPS EVER 500 VA- popalona elektronika, ale trafko jest OK. Jest mi ono zbędne, zatem zainteresowanych, prodzę na maila lolo23(malpa)go2.pl Adam
    Kolunio72
    Poziom 10  
    Witajcie!!!
    :?: Co się stanie gdy zamiast 50 Hz w generatorze przetwornicy damy np.: 400Hz lub 500Hz???
    :?: Co sie stanie z napięciem i z prądem na wyjściu - zakładając że przetwornica działa na 50Hz i posiada jakąś tam moc wyjściową!!!
    No i w drugą stronę - :?: co będzie gdy częstotliwość zmniejszymy do około 20 - 25Hz???
    Te informacje były by przydatne dla tych którym nie zależy na tym co jest na wyjściu trafo po stronie 230V np.: do zasilania grzałki w zbiorniczku w celu utrzymania stałej temperatury cieczy!!!

A może taki układ???
    jaworek1987
    Poziom 9  
    potrzebna mi jest prosta przetwornica abym mogl pod nia podlaczyc diody ultra jasne do oswietlenia we wnetrzu samochodu i na zewnatrz.Prosilbym o pomoc, pprzeslanie prostego schematu do zmontowania.
    pozdrawiam
    arek59
    Poziom 29  
    Ja mam przetwornice o mocy 3kW. Wykorzystałem tam 15 tranzystorów na jedną gałąż symetryczną co łącznie jest 30 BUZ11 na dwóch oddzielnych radiatorach, sterujące to BD911 i BD912 na każdą gałąż i generator CMOS4047. Trafo mam 2*21V i mocy 3kW robiony na zamówienie w indel. Przetwornica chodzi już prawie 3 lata nonstop przy zasilaniu domu ale czasami z przerywami jak nie ma wiatru. Wszystko chdzi bez problemu, a także silniki i inne. Posiadam takie wyjścia: 230V/3kW lub 380V/3kW + 12V/300W do halogenów lub różnie aby nie przekraczać mocy ogólnej 3kW ciągłej. Ma też zabezpieczenia przeciążeniowe w postaci bezpiecznika automatycznego + topikowy 12A oraz przed rozładowaniem akumlatora który rozłącza przetwornice i przełącza automatycznie na sieć. Przetwornica się nie grzeje bardzo. Zwykle chdzi z 0.5kW-1kW zależy to od zapotrzebowania energi, przy takiej mocy jest prawie zimna. Ja mam na wyjśćiu modyfikowany sinus przez wstawienie kondensatora 1000uF/450V w obwód 230V oraz 380V.
    pief
    Poziom 16  
    Witam
    Arek 59 -fajna sprawa ,wrzuc schemat jak sprawuje
    się w domu , zasilasz przetwornicę z wiaterku
    można coś więcej na ten temat.
    pozdro
    elektronik321
    Poziom 22  
    na allegro juz mozna kupic ups-y(bez accu) za 150 zł o mocy 400va z napieciem sinusoidalnym które mozna podłaczyc do zasilania wszelkiego rodzaju silników gdzie zwykłe przetwornice o sygnale prostokatnym nie beda napedzały tych urzadzeń indukcyjnych
    j346
    Poziom 2  
    Proszę o prosty układ przetwornicy 12/220v schemat,wygląd płytki i opis.
    arek59
    Poziom 29  
    Witam. Jest tu schemat przetwornicy o mocy 500W. Tylko należy dać mu 5 par tranzystorów buz11, a nie jak na schemacie 3 pary, łączymy je równolegle. Należy pamiętać że tam są dwa oddzielne radiatory, a nie jak jeden wspólny. Trafo 2*9V/500W lub więcej. Jest ona na 12V ale mam też na 24V, 36V, 48V. Posiadam też przetwornice car audio do wzmaka o mocy 500W i napięciu 2*50V, robiony wełóg schematu który umieszczam tylko trochę inne trafo . Schemat jest rysowany rzeczywiście jak łącząc nóżkami i wykonujemy je metodą pająka. Ten schemat nie zawiera zabezpieczeń ale mogę dołączyć. Jak więcej szczegółów lub problemy to pisać, chętnie odpowiem. Wszystkie prawa autorskie zastrzegam. Bo to mój projekt własny.