Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tania w budowie i prosta PRZETWORNICA 12V na 220V 500W

zasoby 31 Aug 2007 13:59 161756 100
IGE-XAO
    j346
    Level 2  
    Czy układ 4047N można zastąpić innym?,jak tak to jakim?
  • IGE-XAO
    arek59
    Level 29  
    Poco zastąpić innym jak ten układ 4047 kosztuje 1 złotówkę i jest dostępny prawie w każdym sklepie elektronicznym. Innych zamienników nie znam bo ten 4047 stał się u mnie popularnym i łatwo dostępnym.
  • IGE-XAO
    rozales
    Level 24  
    Większość urządzeń i tak prostuje sieć na wejściu...Nie rozumiem po co do komputera zmienne?Wzmacniacze akustyczne i tak pewno by się zakłócały bez odpowiednich filtrów.A
    przetwornice dc-dc mają dużą sprawność i można bez problemu stabilizować napięcie i prąd.hmm...
    MechatronikId
    Level 2  
    Macie moze jakieś schematy jak można samemu nawinąć taki transformator 2x12 230V 500W
    radzik74
    Level 1  
    po co nawijać spróbuj z transformatorem od spawarki:D jest on dosyć potężny oczywiście jeśli jako taki posiadasz
    Poniżej przesyłam prosty schemacik z podłączeniem zwykłego trafa
    06061947
    Level 28  
    rozales zgadza się komputer żarówka energooszczędna przy przebiegu prostokątnym pracuje poprawnie , więcej Ci powiem sprzęt pracuje też przy prądzie stałym ok 200-300VDC tylko jest mały problem przy wyłączaniu sprzęto w klasycznym wyłączniku "zapala się nieraz łuk". Narazie nie mam pomysłu na układ gasikowy /aby mieścił się w standartowym wyłączniku oświetleniowym/
    Pozdrawiam
    scharan19
    Level 1  
    jak nazywa się to urządzenie, które nadaje częstotliwość prądu /50Hz/ jestem nowy i nie wiem. Z góry dzienki
    mariusz_d
    Level 11  
    Przepraszam, że wyciągam taką staroć ale nie mogłem się powstrzymać:
    telewizory wrote:

Jakieś pięć lat temu bawiłem się różnymi sprzętami AGD. Z tego czasu zapamiętałem że silnik odkużacza obraca sią przy zasilaniu z zasilacza prądu stałego 12V.
    Było to dawno temu więc aby sprawdzić czy pamięć mnie nie zawodzi przed chwilą ponowiłem to doświadczenie: z zasilacza komputerowego wziąłem 12V i silnik w moim starym, radzieckim odkużaczu Ural ruszył. Początkowo sądziłem że jest tam jakiś prstownik diodowy ale po przyjżeniu się silnikowi stwierdziłem że jest inaczej. W załączniku jest schemat jak to wszystko działa. Rysunek jest uproszczony - silnik ma oczywiście więcej uzwojeń na wirniku. Dobrze pamiętam też że w jednym enerdowskim małym odkużaczu silnik całkiem szybko się kręcił z zasilaczem 15W.

Jakbyś rozumiał zasadę działania silnika szeregowego to wiedziałbyś, że jest mu wsio ryba czy dostaje zasilanie prądu stałego czy przemiennego. Do tego fakt obracania się silnika bez obciążenia nie oznacza, że może on wykonać jakąś rozsądną pracę.
    RYSZARD69
    Level 1  
    Witam.Mam pytanie czy nie ma ktoś schematu przetwornicy Mobitronic TYPE860-012 PP. Z góry dziekuje za odpowiedz
    szymon.ha
    Level 12  
    Chciałbym się dowiedziec jaki jest średni koszt takiej przetwornicy? I jeśli nigdy nie miałem styczności z takimi układami to próbować samemu zrobić czy dac to komuś innemu?
    havez
    Level 10  
    Witam, prześledziłem ten wątek jak i również parę innych. zaprojektowałem przetwornicę 12/230 100W... jednak nie wszystko działa poprawnie. symulacja jest w Pspice zamiast tranzystorów buz11 zastosowałem Irf (buz nie zadziałał) obciążenie wynosi 10k. zamiast układu 555 jest po prostu Vsin. Częstotliwośc na wyjściu jest ok 50hz, ale napięcie jest za niskie. macie pomysł jak można zmodyfikować układ? jeżeli ktoś chciałby się pobawić to mogę przesłać plik sch na maila.
    Tania w budowie i prosta PRZETWORNICA 12V na 220V 500W