Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Diora AWS-504 + Kolumny ZgC 70-8-904

mateusz_f 03 Sty 2010 20:49 3811 13
  • #1 03 Sty 2010 20:49
    mateusz_f
    Poziom 9  

Witam wszystkich!

Kupiłem następujący zestaw:

Wieża DIORA : STEREO RECEIVER AWS 504, COMPACT DISC PLAYER CD 504, STEREO EQUALIZER FSA 504, pilot PA 506, kolumny 2X70W DIORA ZgC 70-8-904

Wszystko technicznie sprawne, trzeszczy potencjometr balance i przełącznik flat w equalizerze.

Na moje niewprawne ucho sprzęt "pierdzi". Porównywałem go z Yamahą PianoCraft (odsłuch w sklepie) i począwszy od średnich tonów w górę oprócz właściwego dźwięku mam wrażenie jakby lekkiego przesteru. Np. głos wydaje się zakłócony chrypiącym szumem. Nie jest to jednoznaczna wada, po prostu zestaw brzmi trochę nieczysto. Nie ma znaczącego stałego buczenia bez sygnału, tzn. przy maksymalnym wzmocnieniu słychać ciche buczenie, ale jest to tylko ciche buczenie, przy 80% tego buczenia już nie ma. Zniekształcenia są tylko przy muzyce, nieważne czy z tunera czy CD.

Czy ten typ tak ma, czy da się to jakoś poprawić? Oglądałem wnętrze kolumn i na oko wyglądają dobrze, kondensatory we wzmacniaczu też nie wykazują śladów wycieku. Jest może jakis ekspert ze świętokrzyskiego do którego się można z pacjentem zgłosić?
    Pozdrawiam
    Mateusz

• #2 03 Sty 2010 21:39
    peloks
    Poziom 27  

jeśli ci trzeszczy potencjometr balansu to może być to przyczyną.
    Ślizgacz potencjometru jest podłączony do końcówki mocy luz powoduje trzaski.

• #3 03 Sty 2010 22:33
    mateusz_f
    Poziom 9  

Potencjometr trochę trzaska w trakcie obracania. Spróbuję dla świętego spokoju wymienić, ale to o czym pisałem to nie są trzaski tylko raczej zniekształcenia. Poza tym są raczej stałe, tzn. czy to jest dźwięk talerza hi-hat czy kobiecy głos zniekształcenia mają podobny charakter lekkiego przesteru.

• #4 04 Sty 2010 10:18
    edison

Poziom 25  

Jak masz ustawiony korektor? Przy wyłączonym korektorze też trzeszczy? Może za mocno podbiłeś któreś częstotliwości i przesterowujesz amplituner. Kiedyś miałem takowy zestaw i wiem że stosunkowo łatwo go przesterować. Zacznij jednak od wyczyszczenia/wymiany potencjometru i przełącznika w korektorze.

• #5 04 Sty 2010 11:39
    mateusz_f
    Poziom 9  

Korektor mam wyłączony i wciśnięty jest przełącznik FLAT. Zniekształcenia nie mają charakteru trzasków tylko nieczystego, przesterowanego brzmienia - nic co by uniemożliwiało słuchanie muzyki, tylko spodziewałem się czegoś więcej...

• #6 04 Sty 2010 16:12
    peloks
    Poziom 27  

może multiplexer MCY74052 wprowadza zniekształcenia zmień go na CD4052 kosztuje około 2zł.

• Pomocny post
    #7 04 Sty 2010 16:48
    wkj
    Poziom 34  

mateusz_f czy ten sprzęt wymaga podłączenia korektora, by mógł grać, jeżeli tak zmostkuj wej/wyj, w amplitunerze, z eq i podepnij cd. Załącz i zobacz bez korektora, czy tak się będzie działo?

• Pomocny post
    #8 04 Sty 2010 22:03
    peloks
    Poziom 27  

słuszna uwaga wkj warto spróbować istnieje jeszcze jedna możliwość podłącz np.CD do (OUT EQ) pominiesz cały przedwzmacniacz i multiplexer i będzie wiadomo czy to wina końcówki mocy czy czegoś przed nią.

Dodano po 4 [godziny] 25 [minuty]:

• #9 04 Sty 2010 22:57
    mateusz_f
    Poziom 9  

Dziękuję wszystkim za rady, zwłaszcza pominięcie korektora i multiplexera wydaje się świetnym pomysłem analitycznym. W środę się umówiłem z kolegą z jego kolumnami i wzmacniaczem, dam znać jakie są efekty odsłuchu.

Pozdrawiam
    Mateusz F.

• #10 06 Sty 2010 22:30
    mateusz_f
    Poziom 9  

1. Pominięcie przedwzmacniacza i multiplexera nie przyniosło poprawy
    2. Głośniki i kable są ok - podłączone do wzmacniacza sherwooda i CD Technicsa grały przyzwoicie, choć nie tak precyzyjnie jak zestaw kolegi.
    3. Wzmacniacz AWS brzmi nieczysto od średnich tonów w górę. Nie ma koszmarnej różnicy, ale słychać, że dźwięk jest lekko zniekształcony. Średnie tony jakby przytłumiają wysokie.

Osłuchałem jeszcze tła w obu zestawach. U kolegi tło jest niezależne od nastawy głośności, u mnie im bardziej podkręce potencjometr tym bardziej szumi. Szum na sherwoodzie jest biały, u mnie wyraźnie słychać częstotliwość sieciową. Wymienię dodatkowo kondensatory filtrujące w zasilaczu. Jakieś inne pomysły?

MF

• #11 04 Lut 2012 14:22
    wojlej
    Poziom 17  

Witam, Mam mały problem, otóż trzeszczy mi potencjometr od balance w Diora AWS-504 i chciałbym go wymienić tylko nie mogę nigdzie znaleźć jaki to potencjometr. Mógłby ktoś podać?

• #12 04 Lut 2012 15:34
    peloks
    Poziom 27  

Najprościej będzie odczytać typ z tegoż elementu.

• #13 05 Lut 2012 16:05
    wojlej
    Poziom 17  

No tak, tylko problem polega na tym że to nie mój amplituner i nie mam go przy sobie. Potrzebuje kupić i wymienić. Myślałem że może któryś z Panów mógłby zdjąć obudowę i zerknąć ;)

• #14 14 Lut 2012 06:51
    wojlej
    Poziom 17  

Dla potomnych. Potencjometr Balance w Diora AWS-504 2x47k M+N

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo