Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy pomoże wymiana procesora w celu oglądania filmów FullHD?

03 Sty 2010 21:02 2817 8
  • Poziom 28  
    Otóż chcę wymienić procesor na Athlon XP 2400+ (po uprzednim zaktualizowaniu BIOSU) Obecna konfiguracja komputera:

Procesor: AMD Duron 1000MHz
    Mobo: Soltek SL-75DRV4 (chipset KT266A z obsługą ATA133)
    Grafika: ATI Sapphire 9550 SE 128MB 64bit(na Omega 3.8.252) DirectX 9.0
    RAM: 1GB Kingston
    Dysk twardy: Maxtor działa z max IDE ATA133
    Zasilacz: MODECOM MC-350ATX 2.0 PFC
    System: WinXP SP2
    Kodek: Xvid 1.2.1
    Odtwarzacz: Media Player Classic 6.4.9.1 PL

Przy obecnej konfiguracji komputera płynnie są odtwarzane tylko filmy 720p DivX. Filmy 1080p DivX są odtwarzane ale jakby w zwolnionym tempie i to tylko za pomocą odtwarzacza Media Player Classic. Z plikami MKV jest gorzej chociaż po zainstalowaniu kodeka CoreAVC pliki 720p są odtwarzane w zwolnionym tempie tak samo jak pliki DivX 1920x1080

Na stronie producenta http://ati.amd.com/products/radeon9550/index.html pisze coś takiego:
    Cytat:
    Innovative decoding technology with reduced reliance on the main CPU significantly improves DVD and HDTV video playback quality

To samo pisze na pudełku po karcie.
    Wydaje mi się że lepszy procesor mógłby tu pomóc ale pewny nie jestem. Pobrałem próbkę DivX 1920x1080 ze strony DivXa (Big_Buck_Bunny) i odtwarza ale w zwolnionym tempie, tak samo pliki WMV HD z Microsoftu (1920x1440)
    Z góry zakładam że filmy HD będę oglądał sporadycznie - jak się jakiś trafi żeby można było obejrzeć :-) Chodzi mi raczej o filmy DivX a nie MKV

W opcjach sterownika Omega jest takie coś:
    Czy pomoże wymiana procesora w celu oglądania filmów FullHD?
  • Poziom 20  
    Ja mam Athlona XP 2400+ i nie ma problemów z oglądaniem filmów Full HD więc myślę, że po zmianie będzie u Ciebie podobnie. Duron 1GHz to zdecydowanie za mało :).
  • Spec od komputerów
    To co może wspierać R9550 to jest jakieś raczej minimalne odciążenie procesora (przeskalowanie czy konwersja kolorów) i nie warto sobie raczej tym głowy zawracać.
    Do dekodowania fullHD bez problemów potrzebujesz raczej procesora dwurdzeniowego lub nowej karty graficznej która dekoduje HD.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    Szukam, szukam i znalazłem jeszcze na stronie producenta
    http://www.amd.com/US/PRODUCTS/DESKTOP/GRAPHICS/OTHER/Pages/ati-radeon-desktop-graphics.aspx taki opis:
    Cytat:
    ATI Radeon™ HD graphics chips have numerous features integrated into the processor itself (e.g., HDCP, HDMI, etc.). Third parties manufacturing products based on, or incorporating ATI Radeon HD graphics chips, may choose to enable some or all of these features. If a particular feature is important to you, please inquire of the manufacturer if a particular product supports this feature. In addition, some features or technologies may require you to purchase additional components in order to make full use of them (e.g. a Blu-Ray or HD-DVD drive, HDCP-ready monitor, etc.).

Ciekawe dlaczego jest to napisane akurat pod kartami nie HD (zwykłymi)

Po mojemu wynika z tego że procesory ATI HD posiadają zintegrowane w procesorze takie funkcje jak HDCP, HDMI itp. Inne produkty (zapewne chodzi tu o karty na powyższej liście w linku który podałem bez chipu HD) bazują na cechach i posiadają niektóre funkcje lub nawet większość funkcji z produktów z chipem HD.

Cytat:
    To co może wspierać R9550 to jest jakieś raczej minimalne odciążenie procesora (przeskalowanie czy konwersja kolorów) i nie warto sobie raczej tym głowy zawracać.
    Do dekodowania fullHD bez problemów potrzebujesz raczej procesora dwurdzeniowego lub nowej karty graficznej która dekoduje HD.

Platon napisałeś "To co może wspierać..." oznacza że się tylko domyślasz jak może być a jak się głębiej wczytać to w specyfikacji GPU pisze jeszcze coś takiego:
    Cytat:
    All-format DTV/HDTV decoding
    co oznacza iż dekoduje wszystkie formaty HDTV
    No nic jak nie sprawdzę na własnej skórze to się nie dowiem :-) A wymiana procesora i tak mi się przyda nie tylko ze względu na HD.
    Oczywiście jak napisałem wcześniej chodzi mi raczej o filmy DivX a nie mkv, przy założeniu 100% wykorzystania procesora podczas odtwarzania, min. ilość usług w WinXP, 0 niepotrzebnych usług i programów w tle, w czasie oglądania filmu nie robię nic innego na komputerze.
  • Spec od komputerów
    Gelip - "dekodownaie" w materiałach marketingowych oznacza możliwość wyświetlenia HD (co nie jest żadnym problemem), a dekodowanie dekodowaniu nie równe. W tym radeonie ogranicza się do podstawowych funkcji, które procesor i tak bez problemu wykona.

Po twojemu są funkcje "HDCP, HDMI"? Ale co z tego? Jaki to ma związek z dekodowaniem HD? Żaden. Co najwyżej w wyświetlaniem. Do dekodowania filmów HD ati ma funkcje UVD. Sprawdź na Wikipedii jakie karty to obsługują.
  • Poziom 28  
    Wymieniłem procesor na AMD Athlon XP 2400+ 2GHz. No i muszę powiedzieć że ten sam plik 10-minutowy Big Buck Bunny.avi 1920x1080 24fps DivX 948kbps MP3 2CH jest odtwarzany idealnie bez żadnych ffdshow w systemie za pomocą VLC Player 0.8.6f którego używam od zawsze. Na Duronie dźwięk i obraz zacinał się co chwila i był odtwarzany jakby w zwolnionym tempie a na Athlonie jest super, zero zacięć, nie rozjeżdża się z obrazem, normalne tempo, może przy jakiejś dynamicznej scenie zgubi kilka klatek ale nie jestem tego pewien bo na razie testowałem tylko na jednym pliku i wydaje mi się że tak jest po prostu nagrane.

Jeśli chodzi o pliki z Microsoftu WMVHD 1920x1440 to w MPC jest płynnie ale dźwięk czasami się zacina lekko i chyba jest wcześniej od obrazu, w Windows Media Player 10 zacina się obraz, w VLC w ogóle nie ma obrazu tylko dźwięk.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Gelip napisał:
    plik 10-minutowy Big Buck Bunny.avi 1920x1080 24fps DivX 948kbps MP3 2CH jest odtwarzany idealnie ...

W przypadku tego pliku IMHO trudno się cieszyć z "możliwości" odtwarzania "FullHD" :wink:
    Bitrate jest bardzo niski, dźwięk MP3 2-kanałowy; hehe wybacz ale najczęściej towarzysząca ścieżka dźwiękowa to 6-kan. DTS z bitrate 1510 Kb/s albo AC-3 640Kb/s czy 448Kb/s a średni bitrate video wielokrotnie większy niż w tamtym pliku np. 5, 6 czy 10Mbit/s...

Może spróbuj tego:
    http://www.bigbuckbunny.org/index.php/download/

-> http://mirror.bigbuckbunny.de/peach/bigbuckbunny_movies/big_buck_bunny_1080p_surround.avi
    1920x1080 24,000fps MPEG-4 Visual 12,0Mb/s + 6-ch. AC-3 448Kb/s
  • Poziom 28  
    Ok, mój błąd, źle zatytułowałem post. Chodziło mi o możliwość obejrzenia od czasu do czasu filmu w rozdzielczości FullHD zakodowanego kodekiem DivX lub Xvid z typowym bitrate ok. 1000kbps. Prawdopodobnie mój komputer pliku z bitrate 12 Mb/s nie pociągnie. Nie wiem czy widziałeś ten film w wersji którą ja posiadam czyli z 948kbps ale przy takim właśnie bitrate wygląda super nawet na TV FullHD - oka nie mogłem oderwać :-). Sam się dziwię że przy takim bitrate jest super ostrość. Zgadza się że ten filmik posiada tylko kilka scen dynamicznych. Nie znam się za bardzo na tym kodowaniu DivX ale może to ma jakiś związek z matrycami kwantyzacji.

P.S. Film odtwarzany VLC Media Player 0.8.6f . Sprawdziłem też z ciekawości najnowszą wersję VLC 1.0.3 i na tej ten 948kbps bugsbunny tnie jak cholera przy scenach dynamicznych. Nie wiem czemu ale nowsze wersje przynajmniej na moim sprzęcie odtwarzają gorzej filmy, bardziej przycinają, rozmazują obraz przy przewijaniu itp. i to nie tylko ten HD ale i zwykłe. Kiedyś sprawdzałem wersję 1.0.1 i zauważyłem już wtedy że coś jest gorzej.