Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aparatura model Heli RC do modelu samolotu

ccessiuu 03 Jan 2010 21:34 4332 10
 • #1
  ccessiuu
  Level 12  
  Witam! Zaczynam przygode z modelarstwem . Kupiłem kilka miesięcy temu heli rc . Jest to zwykły apach 3ch. Latanie nim znudziło mi się , a tak poza tym akumulator zdechł. Chciałbym zacząć z modelami samolotów. Mam aparaturę z heli 3ch, I mam z nią problem. W heli były 2 silniki i ster był za pomocą hamowania silnikami. Czy da się do tej aparatury podpiąc tylko 1 silnik i 2 osobne serwa?TZn. serwa : jedno ster kierunku, a drugie na ster wysokości.
 • #2
  jaromisz
  Level 17  
  Zadaj sobie inne pytanie:
  Wcześniej czy później będziesz potrzebował profesjonalnego sterowania - czy opłaca się teraz kombinować jak koń pod górę na zrobienie czegoś co tylko w minimalnym stopniu będzie się do czegoś nadawało?

  Przerobienie takiego sterowania na sterowanie serwami może być problematyczne. Musisz podać więcej szczegółów odnośnie tej aparatury. A jak z zasięgiem? Samoloty potrzebują większych zasięgów nadajnika niż helikoptery.
 • #3
  ccessiuu
  Level 12  
  I chyba tak zrobie, pojawił się nowy problem. Wyjscia z odbiornika są po 2 piny, a serwa potrzebują 3 :sygnał,+ i - . Na kartce dostalem takie dane ok 50m w dal i 50m w górę. A nadajnik ma tylko oznaczenie 'skyway' . po prawej stronie ma dźwignię gazu , a po lewej 2 kanały lewo prawo. aparatura jest na 27mhz

  Dodano po 1 [minuty]:

  AD. Po lewej 2 kanały -przód tył ,a drugi lewo prawo
 • #4
  jaromisz
  Level 17  
  Jeśli masz 4 kanały to możesz sterować 2 serwami bez przeróbek prawdopodobnie. Gdybyś serwa i silnik włączał przełącznikiem na obudowie to teoretycznie masz wszystko co potrzebujesz. Tylko że takie rozwiązanie nie wchodzi w grę bo potrzebujesz 6 kanałów - ciąg +-, góra/dół, lewo/prawo
  Generalnie uważam że gra niewarta świeczki - lepiej jest to przeznaczyć np do jakiejś łodzi albo innego cuda. Do samolotu potrzebujesz czegoś w miarę pewnego - pamiętaj że samolot przy utracie zasięgu znajdzie się na ziemi o wiele szybciej niż helikopter do którego można podbiec:)
 • #5
  ccessiuu
  Level 12  
  Ma 3 kanały: przód tył- lewo prawo-gaz
 • #6
  jaromisz
  Level 17  
  No wg mnie to 5 kanałów... albo czegoś nie kumam...
 • #7
  ccessiuu
  Level 12  
  nie kumasz;d 1-przod tyl 2- gaz 3- lewo prawo
 • #8
  jaromisz
  Level 17  
  Dobra, to podłącz częstotliwościomierz do anteny i powiedz ile różnych częstotliwości łapiesz...
 • Helpful post
  #9
  Madrik
  moderator of Robotics
  jaromisz wrote:
  Dobra, to podłącz częstotliwościomierz do anteny i powiedz ile różnych częstotliwości łapiesz...


  W tym wypadku, pewnie ze 20-cia... :)
  Aparatura na 27MHz to zabawka. Filtry są tylko umowne, selektywności żadnej i pewnie łapie zakłócenia jak tylko ktoś się w okolicy na CB odezwie.
  W dodatku konstruowana pod konkretmny model i jej przeróbka jest często bardzo trudna i nieopłacalna.

  Jaromisz, tu jest trochę mylące, bo zarówno "kanałem" nazywa się wybraną częstotliwość, jak i funkcję.
  Aparatura 3kanałowa, ma trzy funkcje. Pierwszą jest ciąg. Drugą (w tym wypadku), pochylenie w jednej płaszczyźnie (przód-tył), i pochylenie w drugiej płaszczyźnie (w ty, wypadku obrót wokół osi).

  Ccessiuu:
  Jeśli naprawdę chcesz wejść w RC, to szykuj portfel. Absolutne minimum na wyposażenie to obecnie ok 400zł. Aparatura koniecznie 35MHz (można i 2,4GHz, ale tu są wyższe ceny odbiorników i aparatur).
  Za to kupisz podstawowe, najtańsze wyposażenie modelu + nadajnik 4-ro kanałowy, pojedyńczej przemiany, np. E-sky 0404.
  Będzie to raczej kiepski sprzęt, ale na początek dasz radę polatać w zasięgu jakiś 200m.
  Do poważnego latania i tak będziesz musiał kupić porządny nadajnik i odbiornik, z komputerem, co najmniej 6-cio kanałowy. o pełnym zasięgu. Np. Graupner MX-12 i odbiornik Corona RP6S2.

  3-4 kanały wystarczą na początku do podstawowej nauki, ale potem apetyt bardzo szybko rośnie. A to, dodatkowa mechanizacja płata, a to serwa na osobnych kanałach, a to podwozie chowane, a to kamera filmująca lot. ;)


  Model najlepiej zbudować samemu. Koszt budowy modelu z pianki tzw "depronu" to ok. 20-50zł w zależności od jakości materiałów i skomplikowania budowy.
  Takie modele łatwo naprawiać, lub zbudować od nowa.
  Możesz mieć też wiele modeli i przekładać tylko wyposażenie między nimi.

  Jeśli zamierzasz latać w okolicy domów, czy samochodów - warto wykupić OC modelarskie. Koszty wpadnięcia modelu na transformator przesyłowy, mogą być, delikatnie mówiąc "wysokie". :D
  A niektóre modele są w stanie przebić karoserią samochodu. Przeciętny, mały model samolotu waży ok 0,5kg i leci z prędkością ok 30-50km/h. Wyobraźnię chyba masz? ;)
  A są makiety ważące 50kg i modele latajace szybciej od bolidów F1.
  O ile pamiętam. to ostatni rekord szybowca zboczowego, to coś ok 320km/h bez silnika. A są modele rozwijające ponad 400km/h.
  Jak widzisz, to nie są zabawki na podwórko.

  Tak to niestety wygląda. Modelarstwo to nie zabawa, tylko dość kosztowne i wymagające wiele wkładu i nauki, hobby. Trzeba sobie przypomnieć sporo fizyki ze szkoły i jeszcze douczyć się mnóstwa rzeczy o których przeciętny człowiek w życiu nie słyszał. ;)
  Trzeba poznać podstawy elektroniki, materiałoznastwa, odkryć w sobie pokłady cierpliwości.
  Ale za to satysfakcja z widoku modelu na niebie jest niewyobrażalna. :D
 • #10
  jaromisz
  Level 17  
  pewnie ze 20...
  Kupiłem jakiś czas temu prosta motorówkę córce... pasmo 27MHz. Odbiornik bajecznie prosty - reagował na samą nośną, zas nadajnik to prosty generatorek 4 nośnych bez żadnych kombinacji. Nie pamiętam różnic pomiędzy "kanałami" ale miernik je łatwo wyłapywał - chyba kilka kilo to było.
  Zasięg to było jakieś 100m - oczywiście nie na standardowym odbiorniku i na zmienionej antenie a nie na tym kawałku dipola co był w pilocie.
  Piszę to tylko dlatego że są różne zabawki. Z niektórych można wyciągnąć całkiem sprawną elektronikę do innych zastosowań.
 • #11
  ccessiuu
  Level 12  
  Dzięki za wyjaśnienie. CHyba zacznę zbierać . Widzialem na jakims sklepie modelarskim wlasnie aparature tzn: odbiornik e sky i nadajnik za małą sumke. Jak cos kiedys zbuduje;d i odleci to na pewno sie pojawi na pfmrc .