Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Planuje kolumny na peerlessach

13 Lip 2004 17:12 3502 20
  • Poziom 17  
    chciałbym zrobić kolumny na następujących przetwornikach
    http://arton.info/catalog/product_info.php/cP...d/412?osCsid=a723044593e660ee4df63d7281f8e403
    http://arton.info/catalog/product_info.php/cP...d/411?osCsid=a723044593e660ee4df63d7281f8e403
    Konstrukcja ma być dwu drożna b-r. Będą to moje pierwsze kolumny. Chciałbym wiedzieć jaką zwrotnicę zrobić do tego zestawiku, czy ktoś mógłby mi pomóc. Niestety nie dysponuje sprzętem pomiarowym :( Kasę mam mieć w piątek albo poniedziałek, więc chciałbym wszystko już zacząć planować. Pozdro

p.s. czy głośnik nisko-średniotonowy odcina się przy tej samej częstotliwości co wysokotonowy?? Wydaje mi się, że nie, ale co szkodzi spytać :)

Zastanawiam się jeszcze nad tym nisko-średnio
    http://arton.info/catalog/product_info.php/cPath/34_45/products_id/413

A może ktoś poprostu ma inną ciekawą propozycję, tak by zmieścić się w powyższych kosztacg 900zł, a rzecz jasna otrzymać interesujący mnie efekt czyli ładny środek i wysokie!!?? Zestaw będzie uzupełniany przez subwoffer, wieć nie zależy mi aż tak na basie, ale fajnie byłoby wstawić 2x nisko-średni, ale wtedy to jeden przetwornik musiałby kosztować max 125zł!!
  • Poziom 21  
    Głośniki odcina się przy tej samej częstotliwości - przecież na tym to polega, żeby niskośredni i tweeter grały razem całe pasmo. Co do zwrotnicy - bez pomiarów ani rusz - ale popytaj się na różnych forach, może ktoś juz robił zwrotkę do tych przetworników i Ci pomoże
  • Poziom 17  
    A charakterystki nie wystarczą??
  • Poziom 21  
    Jeżeli ściągałeś te ch-ki samemu to możesz im zaufać, ale te podane prze producenta nie zawsze są prawdziwe. Ale z samych wykresów dobrej zwrotki nie zrobisz - to co zmontujesz trzeba pomierzyć i skorygować wartości elementów filtrów
  • Poziom 14  
    Pewnie, że lepiej ten drugi nisko-średniotonowy. Duży może więcej :D :D . A po co Ci ten subwoofer. Słuchasz techno czy masz ambicje na audiofila? 8)
  • Poziom 21  
    Ja ani nie słucham techno ani nie jestem "audiofilem" i mam suba :) Czyżbym musiał go wyrzucić, bo nie spełniam założeń posiadacza subwoofera? :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Proponowalbym ciac przy 2,5 kHz - dotad nisko-srednio pracuje w miare stabilnie (ladna char.) i nie przeciazymy wysokotonowego. Filtr 12 dB na oktawe wystarczy. Radzilbym dac po dwa takie nisko-srednio...i juz moznaby bylo myslec o ukladzie dwuipoldroznym - poprawilibysmy bas i liniowe przetwarzanie do samego dolu. W sumie - dwudrozny na dwoch nisko-srednio tez mozna.

Obr1 - ....."A po co Ci ten subwoofer. Słuchasz techno czy masz ambicje na audiofila? " - prosze Cie, nie denerwuj mnie. Widze , ze masz szerokie pojecie o sprawie.
  • Poziom 17  
    Jakbym nie wiedział, że lepiej byłoby dać dwa takie głośniki, ale nie będe miał na to kasy :-(!!! A subwoffer po to, że właśnie z kolumn za dużego basu mieć nie będe gdyż będzie tylko jeden nisko-średnio w wypadku peerless'ów. Pozdro

p.s. pytanie mam jak przeliczyć vas w jednostkach cu. ft. na l?? Please HELP!!
    Stopa ma - i tu trzeba sprawdzic dokladnie - okolo 30 cm - wiec stopa szescienna to wartosc do szescianu....LItr ma 1000 cm szesciennych...

Skoro wszystko wiesz, po co pytania?...
  • Poziom 17  
    Bo są tacy co wiedzą więcej i mają doświadczenie, zresztą moje pytanie głównie odnosiło się do zwrotki i do ewentualnie innego rozwiązania z głośnikami, gdybyś przeczytał uważnie, nie zadałbyś takiego pytania :-) Pozdro

Dzięki za ten przelicznik, ja bym na to nie wpadł bo jeszcze bym się przewrócił ;-)
    Adamm_85 - ja Cie lubie ;) - czasem cos dorzuce zgryzliwego, ale nie mam nic zlego na mysli, taki moj urok...Niestety nie da sie przekazac intonacji glosu za pomoca literek.
    Przeczytalem dokladnie i zaproponowalem tez uklad dwuipoldrozny - bo byloby bardzo warto...
  • Poziom 14  
    sauron9 chyba się nieprecyzyjnie wyraziłem o subie. Audiofil nie używa suba, więc nie wyrzucaj go :D .
    :arrow: tomaszo - skoro zauważyłeś, że
    Cytat:
    Widze , ze masz szerokie pojecie o sprawie.
    to czytaj i się ucz. Na naukę nigdy nie jest za późno. Twoje dyletanctwo potwierdza niewiedza w sprawach podstawowych
    Cytat:
    Stopa ma - i tu trzeba sprawdzic dokladnie - okolo 30 cm

A tak w ogóle to swoje zgryźliwości nie tylko do mnie wsadź sobie w nabiał.
    Obr1 - zadko jestem zlosliwy. Niektorzy do mnie tez odzywaja sie nie mile, czasem sie odwdziecze niepotrzebnie. Czynie to jednak bardzo zadko.

Nie musze wiedziec ile cm ma stopa, bo do niczego tego nie potrzebuje. Odpowiedzialem na pytanie i kolega zrozumialk, Ty tego nie czynisz.

Jesli uwazasz, ze subwoofer sluzy tylko idiotom, snobom i ludziom o niklym sluchu i wyczuciu smaku - to Twoja sprawa. Na podstawie tego stwierdzenia widac, ze nigdy nie slyszales dobrego subwoofera wspomagajacego system, albo po prostu nie lubisz tego podzakresu w muzyce (za to Cie nie krytykuje - to nic zlego, rozne sa gusta).
    Slowo audiofil ma swoje konkretne znaczenie i nie oznacza rdzennie czlowieka o ograniczonej wiedzy. Jak chcesz mi powiedziec, ze uwazasz mnie za jedno z powyzszych, to prosze bezposrednio.

Jesli mowisz, ze kretynem jest ktos posiadajacy subwoofer , to nie dziw sie, ze kogos tym zdenerwujesz....To tak, jakbym Ci powiedzial, ze cos z Toba nie tak, bo nie masz subwoofera w domu .... Swiadczylo by to o mnie nienajlepiej. Zaproponowales cos do tematu ???
  • Poziom 30  
    Co do głośników to proponował bym jakieś tańsze rozwiązanie trójdrożne. Na przykład monitorki na głośnikach Tonsila. Wtedy miałbyś więcej kasy na subwoofer.
    A jak już trwa dyskusia na temat subwooferów to powiem tyle że sam chcę zrobic sobie takie cudo ale nie mam kasy. Oczywiście nie ma on służyć po to żeby dudniło w domu tylko żeby cały zestaw przenosił niższe częstotliwości.
    Może mi ktoś powiedzieć jeszcze taką rzecz - dlaczego audiofile (przynajmniej mi i kilku znajomym) kojarzą się z muzyką klasyczną??
    Tak sie przyjelo, ze audiofilem nazywa sie kogos, kto slyszy roznice w kolorze izolacji na kablach .... NIe zawsze jest to prawda - znam kilku maniakow, ktorzy jednak swe dziwactwa popieraja wiedza przez duze "W". Przewaznie tak nazywa sie ludzi, ktorzy kochaja szczegoliki i rozkoszuja sie w muzyce lub nawet jej kilku tylko aspektach..Czesto jacys melomani kupuja strasznie drogi sprzet, zeby slyszec podobnie, jak na zywo ich ulubione utwory...Niestety, tacy najczesciej popadaja w paranoje i do tego nie wiedza wlasciwie jak i co dziala...
  • Poziom 17  
    Każdy lubi co innego, ja najbardziej lubie robić, potem słuchać. Jeden z panów ma bardzo wysokie mniemanie o sobie, nie lubie ludzi, którzy zadzierają nosa, jakby wszystkie rozumy pozjadali, całe życie można się uczyć i jestem przekonany, że jeszcze dłużej, ale niestety nie mamy takich możliwości. Zresztą nikogo niczego uczyć nie chce i nie będe, rodzice nie potrafili... Subwoffer w moim przypadku będzie wskazany, lubie czasami przyczadować, choć zazwyczaj słucham spokojnej muzyki, refleksyjnej, ostatnio tak mnie jakoś wzięło. Tak jak wspominałem są gusta i bez guścia, jak ktoś nie lubi subów to zaliczam to do tego drugiego ;-)
    Ktoś pisał o Tonsilach, myślałem o nich i jeszcze zobacze, ale najbardziej odpowiadałby mi peerless :-) Suba już mam więc to jest kwestia kolumn, choć jest pewne, że będe robił też SLS, a może XLS :-) Tomaszo, też Cię lubie :-) (ale nie jestem gejem :P) i całkowicie się z tobą zgadzam, sami narzucamy akcent temu co czytamy, co może być powodem pewnych nie porozumień, dlatego ja zawsze wszystko staram się odbierać pozytywnie, no chyba, że ktoś nie pozostawi cienia wątpliwości!!! Pozdro
    Adamm_85 - dobrze postawiles! Nie zmieniaj Peerlessow na Tonsile! Kolumienka wyjdzie naprawde pozadna - tylko czy gdzies nie daloby sie znalezc proponowanej przez producenta dla tych dwoch glosnikow zwrotnicy?...Moze skopiowac juz jakas gotowa konstrukcje....Szkoda byloby sobie popsuc char. zwrotnica, bo glosniki sa wyrownane (szczegolnie nisko-srednio). ...tez nie jestem gejem ;) na szczescie ...
    A i slusznie prawisz, slusznie...musze pozytywniej patrzec, zdecydowanie pozytywniej na swiat i ludzi...i na literki :)
  • Poziom 17  
    Za zwrotkami popatrze na stronce producenta gdyż te głośniczki są dla siebie zalecane i bardzo prawdopodobne jest, że znajdę dla nich zwrotnice :-), pozdro
  • Poziom 14  
    ADAMM_85 spróbuj wykonać najprostszą zwrotnicę czyli cewka na niskotonowym a kondensator na wysokie. Z danych katalogowych podanych przez Ciebie w linku o tych głośnikach jest przecież sugestia stosowania filtrów niskiego rzędu. Jest to tym bardziej wskazane, że jak piszesz nie dysponujesz sprzętem pomiarowym a rozbudowane filtry potrafią robić niespodzianki / wiem to z autopsji /. Trzeci powód stosowania w tym przypadku prostej zwrotnicy jaki ja widzę to małe zniekształcenia fazowe wprowadzane przez zwrotnicę 6 dB/okt, a to już naprawdę słychać.
    Częstotliwość podziału trzeba dobrać doświadczalnie i chyba nikt Ci nie poda gotowej recepty. Trzeba wyznaczyć empirycznie i właśnie to jest ten smaczek konstruktora. Co mogę podpowiedzieć przy dobieraniu elementów zwrotnicy - przy filtrach 6 dB/okt zakres współpracy głośników wokół częstotliwości podziału jest stosunkowo duży i nie ma konieczności odcinania głośników na tej samej częstotliwości. Dla przykładu niskotonowy zasilasz przez cewkę obliczoną dla 2 kHz a wysokotonowy przez kondensator obliczony dla 3 kHz to faktyczna częstotliwość podziału będzie gdzieś w okolicy 2.5 kHz. Zależy to od chrakterystyk użytych głośników. Możesz się obawiać, że powstanie siodło. Oczywiście może ale nie musi. Dobierając elementy filtru regulujesz brzmienie do takiego jakie dla Ciebie jest przyjemne.
    Powodzenia :).
    Slusznie Obr1 prawi, tylko nie jestem pewien, czy wysokotonowy wytrzyma...(to znaczy - sporej mocy kolumna to nie bedzie, ale 6dB na oktawe - czyli kondensator w szeregu z wysokotonowym przepusci sporo niskich czest.). Kwestia lezy w tym, ze najwyzsza czestotliwosc podzialu powinna przypasc na 2,5 kHz - wg tego, co widze po char. przenoszenia nisko-srednio. To oznacza, ze przy zastosowaniu filtru w. wspomnianego na wysokotonowy, cz. okolo 1,2 kHz bedzie nan podana z sygnalem o 6dB cichszym, a to juz dosc nisko i juz cewka moze sporo pradu pociagnac...
    W sumie, jesli bedzie tylko jeden taki nisko-sredniotonowiec.... kopulka wyglada na dosc mocarna. Moze faktycznie warto sprobowac.
  • Poziom 17  
    Oooooootoooooooo mi chodziłooooooooo ;-) Dzięki, ale nim kupie te głośniczki to pytanie czy najpierw nie będe miał możliwości wyłożyć kasy na XLS 10", wtedy to trochę przesunie moje plany z kolumienkami, ale nie chce marnować dobrych okazji :-)