Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Petycja-Pomóż uratować MySQL-na tym działa ELEKTRODA

HaPe 04 Sty 2010 08:51 1566 7
 • #2
  jankolo
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Mam bardzo mieszane uczucia. Co do MySQL - sprawa jest jasna. Natomiast bardzo dwuznacznajest rola twórcy MySQL - Michaela Wideniusa. Najpierw w styczniu 2008 sprzedaje swoją firmę AB Sunowi zarabiając kupę kasy
  Cytat:
  Due to selling MySQL to Sun, Widenius earned about 16.6 million € in capital gains in 2008 (16.8 million € total income), making the top 10 of highest earners in Finland that year.

  po czym od 12 grudnia 2009 wypłakuje ratunek dla MySQL
  Cytat:
  On 12 December 2009 Monty asked MySQL customers to lobby the EC with regards to the Oracle acquisition of Sun, citing concerns about potential Oracle control of MySQL , this resulted in an online petition campaign called "Help MySQL".

  To Widenius sprzedając swoją firmę Sunowi nie wiedział co robi? A teraz to społeczność międzynarodowa, a Unia Europejska w szczególnosci, ma ratować MySQL czy też Michaela Wideniusa?
 • #4
  jankolo
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Pierwszy punkt petycji brzmi:
  Cytat:
  MySQL musi zostać wydzielone odpowiedniej innej firmie która może kontynuować jego rozwój na licencji GPL

  Przed sprzedaniem przez Wideniusa firmy AB Sunowi tak właśnie było. Sam to zmienił.
  Społeczność Open Source powinna wywalić Wideniusa ze swojego grona i tyle.
 • #5
  Tommy82
  Poziom 40  
  Problem jest jednak taki ze mysql został sprzedany Sunowi jako potencjalnemu kontynuatorowi idei a nie Oracle jako konkurentowi. I tu rola Michaela Wideniusa nie koniecznie jest dwuznaczna a tylko dostosowana do zmiany otoczenia.

  Sun to całkiem poważna firma mająca ciekawe portfolio. Dla Oracle to łakomy kąsek bo z taka garścią patentów będą w stanie zaserwować klientom sprzęt system operacyjny i jego wirtualizacje a także bazę danych a przy okazji połknęli i konkurenta, to był dla nich biznes życia.

  Sun to nie tylko mysql to sprzęt to system operacyjny to wirtualizacja (virtual box) i wiele innych rzeczy. Michael Widenius miał prawo przypuszczać ze baza danych jest tym właśnie czego Sunowi potrzeba do szczęścia w tym miedzy innymi doi walki z Oracle.

  Ze sprzedażą MySQL Oracle jest tak jak by twierdzić ze innotec sprzedał virtual boxa VmWare. Niestety z drugiej strony pakowanie się w to urzędów antymonopolowych poprzez blokowanie tez nie jest zbyt bliskie mojemu sercu. Choć konflikt interesów jest jak by oczywisty.
 • #6
  jankolo
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Najwidoczniej Widenius nie zabezpieczył interesów MySQL odpowiednimi zapisami w umowie sprzedaży firmy AB Sunowi. Natomiast - jak wynika z uzyskanej kwoty - całkiem nieźle zabezpieczył swoje interesy. Przypominam, że Widenius W Sun miał pod swoją pieczą właśnie MySQL. A teraz co? Unia Europejska ma zmusić Qracle do oddania MySQL innej firmie a szefem tej firmy najlepiej zrobić Wideniusa, tak? Zauważyleś, że Widenius nie widzi żadnego swojego błędu w aferze z MySQL? Moje zdenie jest takie: MySQL powinien stać się OpenSource pod Egidą Unii Europejskiej a Wideniusa należy trzymac od tego bardzo daleko.
 • #7
  Sam Sung
  Poziom 31  
  jankolo napisał:
  Moje zdenie jest takie: MySQL powinien stać się OpenSource pod Egidą Unii Europejskiej a Wideniusa należy trzymac od tego bardzo daleko.
  Upaństwowienie software'u, tak? :) Czy Unia ma:
  - kupić MySQL-a od Sun'a (za cenę oczywiście wyższą niż Oracle) - za pieniądze podatników, w tym biednych rodzin, ku uciesze garstki leniwych "specjalistów";
  - wydać dekret i przemocą skonfiskować (przejąć prawa do) MySQL-a.

  Jeśli ktoś chce "ratować" MySQL-a przed Oraclem w takim sensie, jak jest to opisane na stronie z petycją (obojętnie, czy jest to poprzedni właściciel, czy ktokolwiek inny), to niech przebije ofertę Oracle. W przeciwnym razie nie powinien mieć nic do gadania. I byle by to nie był jakiś państwowy urząd marnujący odebrane nam pieniądze. Ktokolwiek, kto uzależnił się od MySQL-a na licencji komercyjnej, powinien ponosić pełne konsekwencje swojego wyboru.
 • #8
  Tommy82
  Poziom 40  
  jankolo Być może sprawa wygląda inaczej jak się wydaje. Być może dla Wideniusa samym zabezpieczeniem było to ze sprzedał to Sunowi szczególnie patrząc na resztę działalności Suna. Nie wiadomo czy nie było to rozwiązanie ostatniej szansy mające uchronić MySQL przed bezpośrednim wrogim przejęciem przez Oracle.

  Sun natomiast mógł mieć już wtedy pomysł na sprzedanie się o czym Widenius mógł nie wiedzieć, a kupno MySQL przez Suna odbyło się w zmowie z Oracle, podnosząc dla Oracle wartość Suna. A nie po to żeby było dalej rozwijane tylko po to żeby po przejęciu Oracle wygasił konkurencje. Widenius mógł być w pułapce z której jedyne wyjście to była druga pułapka.

  Jeśli popatrzeć na to ile Oracle zarabia w skali świata to nawet niewielki wzrost sprzedaży spowodowany zejściem MySQL jest w stanie się zwrócić z nawiązką. Nie zdziwił bym się gdyby Oracle kupił MySQL a resztę Suna wziął w promocji. Chociaż może to być przygrywka do połkniecie na przykład SAPA. Bo było by to dla Oracle ciekawe spożytkowanie posiadanych technologi. No i Oracle mogło by myśleć o uszczknięciu IBMowi trochę torcika.

  Pomysł z trzymaniem od tego daleko Wideniusa mnie się podoba. Natomiast położenie na tym łap UE już nie. Czemu UE a nie Burkina Faso na przykład. Argumenty jak wyżej u Sam Sung. Może by UE kupiła dla wszystkich Windowsa albo jeszcze lepiej wyrwała go M$ pod pretekstem jakiś przepisów antymonopolowych?