Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Acer TravelMate 2303 LCi - jak sprawdzić inwerter?

jonyy 04 Jan 2010 11:41 4282 10
    jonyy
    Level 10  
    Witam
    Wszedłem w posiadanie Acera TravelMate 2303 LCi (w spadku po siostrze:p) nie było podświetlenia matrycy więc co pierwsze wymieniłem świetlówkę i nic. Teraz zamierzam się zabrać za wymianę inwertera lecz tu pojawia się moje pytanie czy da to jakiś efekt, czy to nie defekt płyty?
    Nie chcąc się ładować w dalsze być może bezcelowe wydatki chciałbym sprawdzić inwerter ewentualnie pomocne było by również jak ktoś miły podał napięcia jakie wychodzą z płyty gł. na inwerter (na złącze 5-pinowe).
    Z góry dziękuje za info.
  • Helpful post
    RAVLEW
    Level 18  
    Kolego a czy po podłączeniu monitora zewnętrznego pod złącze VGA wyświetla obraz (czasem trzeba włączyć z klawiatury)? Jeżeli nie to padła płyta sprawdzanie inwertera nie ma sensu.
    jonyy
    Level 10  
    Wyświetla logo Windowsa a potem nie mogłem przełączyć bo się zawiesił
    ksiezyc11
    Level 25  
    witam
    Z reguły na skrajnych pinach złącza inwertera masz zasilanie plus to ten przy którym jest bezpiecznik (F) swoją drogą sprawdź go czy jest ok, środkowe piny to sterowanie.
    jonyy
    Level 10  
    Więc pomierzyłem napięcia na złączce i sprawa wygląda tak:

1-pin- 12-15V
    2-pin- 5,12V
    3-pin- (masa)
    4-pin- 0,41-0,42V
    5-pin- (masa)

Takie wyszły mi wyniki pomiarów. Czy ktoś może na tej podstawie powiedzieć coś więcej?
    Czy płyta daje dobre napięcia by wysterować inwerter?
    ksiezyc11
    Level 25  
    A bezpiecznik na inwerterze sprawdziłeś ?
    jonyy
    Level 10  
    nie mam pojęcia w którym miejscu na inwerterze jest ten bezpiecznik i jak go sprawdzić?!?
    proszę o instrukcje jak to zbadać. :)
  • Helpful post
    ksiezyc11
    Level 25  
    Oznaczony jest "F" jest zaraz za złączem na "+" głównym zasilaniu inwertera sprawdzić go możesz miernikiem czy ma przejście.
  • Helpful post
    misiupan
    Level 35  
    Na pinie 4 powinno być napięcie około 2~3,3v. Sprawdź czy czujnik zamykania klapy jest mechanicznie sprawny i nie zablokowany. Sprawdź czy ten pin nie jest zwarty do masy (przetarty kabelek łączący inwerter z płytą) lub czy nie jest urwany- miernikiem łatwo to ocenić.
    jonyy
    Level 10  
    Dzięki koledzy TM ożył co prawda na razie tylko za sprawą 5mm cieniutkiego drucika miedzianego ale to tylko tymczasowe rozwiązanie zastępujące bezpiecznik "F"
    mam jeszcze jedno pytanko czy da radę dostać sam ten bezpiecznik czy muszę zainwestować w cały inwerter?
    ksiezyc11
    Level 25  
    możesz zbić taki zwykły szklany 2A i z niego wyciągnąć drucik i zastąpić uszkodzony bezpiecznik smd tak najprościej będzie.