Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja pogody www. Z czujnika do routera.

04 Sty 2010 12:05 5578 15
  • Poziom 9  
    Witam.

Chciałem się was zapytać w jaki sposób można uzyskać taki efekt jaki jest widoczny na tej stronie. TUTAJ LINK

Wiem, że najłatwiej byłoby zapytać twórcę, ale niestety nie odpowiada na moje zapytania :(

Dodam jeszcze, że chodziło by mi o podłączenie czujnika temperatury (tylko pytanie jaki bo się nie orientuje) do routera D-link 524 i żeby takie zestawienie pojawiało się na mojej stronie www.

Brzmi łatwo i przyjemnie ale czy tak jest w rzeczywistości?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
  • Poziom 24  
    Z tego co ja sie orientuje to pod ten ruter nic nie wymyślisz. Wykresy które pokazałeś są robione pod linuxem. Czujnik to ds1820 lub jakis jego klon na 1wire obsługiwany w linuxie przez digitemp i wykresy rysowane rrdtool. Ale masz racje. Jest to wszystko łatwe i przyjemne. Sam układ to czujnik kilka diod wtyczka do kompa i gotowe. Jak masz jakieś pytania to śmiało pisz.
  • Poziom 9  
    MORT napisał:
    Z tego co ja sie orientuje to pod ten ruter nic nie wymyślisz. Wykresy które pokazałeś są robione pod linuxem. Czujnik to ds1820 lub jakis jego klon na 1wire obsługiwany w linuxie przez digitemp i wykresy rysowane rrdtool. Ale masz racje. Jest to wszystko łatwe i przyjemne. Sam układ to czujnik kilka diod wtyczka do kompa i gotowe. Jak masz jakieś pytania to śmiało pisz.

Czyli bez oddzielnego komputera z linuxem się nie obejdzie? Chciałem to jakoś podłączyć bezpośrednio do routera bo komputer się często wyłącza i przenosi, a router stoi nieruszany.
  • Poziom 24  
    Nie no można podłączyć po router ale z tego co ja wiem to tylko pod te na których lata openwrt albo tomato. Tak więc musiałbyś wymienić router na jakiegoś linksysa ze stajni cisco i to takiego w ktorym zachasa openwrt. Tu na szybko znalazłem coś ten temat ale się nie wczytywałem: http://www.lecad.uni-lj.si/~leon/other/wlan/wrt54ow/
  • Poziom 9  
    MORT napisał:
    Nie no można podłączyć po router ale z tego co ja wiem to tylko pod te na których lata openwrt albo tomato. Tak więc musiałbyś wymienić router na jakiegoś linksysa ze stajni cisco i to takiego w ktorym zachasa openwrt. Tu na szybko znalazłem coś ten temat ale się nie wczytywałem: http://www.lecad.uni-lj.si/~leon/other/wlan/wrt54ow/

Aha czyli jeżeli bez linksysa się nie obejdzie to załóżmy, że go zdobędę. Ile będzie kosztowała reszta i czy łatwo to będzie wszystko podłączyć i ustawić?
  • Poziom 24  
    Patrzyłeś w tym linku co CI podesłałem?? Tam jest chyba wszystko opisane jeśli chodzi o linksysa. Co do kosztów to myślę ze 10zł to całe pieniądze ;) 5zł za ds-a diody obudówka itd to myślę ze drugie 5 i masz już komplet. Poczytaj jeszcze tutaj o stacjach meteo www http://www.wiki.2o.pl i o tym jak to wszystko uruchomić. Poza tym google wszystko Ci powie.
  • Poziom 9  
    MORT napisał:
    Patrzyłeś w tym linku co CI podesłałem?? Tam jest chyba wszystko opisane jeśli chodzi o linksysa. Co do kosztów to myślę ze 10zł to całe pieniądze ;) 5zł za ds-a diody obudówka itd to myślę ze drugie 5 i masz już komplet. Poczytaj jeszcze tutaj o stacjach meteo www http://www.wiki.2o.pl i o tym jak to wszystko uruchomić. Poza tym google wszystko Ci powie.

Patrzyć patrzyłem tylko dużo to z tego nie rozumiem :]
    Samemu to ja tego ani nie zbuduję, ani nie zaprogramuję więc wolałbym jakiś gotowy zestaw :]

Myślisz, że taki router to się nada? LINK. Niby napisali, że dopiero wprowadzają oprogramowanie tylko jest o tyle fajny, że tani i działa z UPC. Ten co polecają czyli WRT54GL to już 185zł :cry:
  • Poziom 24  
    Hmm to skoro nic z tego nie rozumiesz co napisali na tej stronce to nie wiem czy w ogole dasz rade to odpalić a gotowych zestawów niestety nie ma i na pewno nie będzie. Co do rutera to może się nie nadać bo tu chodziło o to że one mają różne pojemności flasha w środku i nie na wszystkie wgrasz openwrt bądź tomato a co za tym idzie jak nie wgrasz alternatywnego firmwaru to nic z tego nie będzie. Zresztą jeśli już dajesz linki do allegro to sobie zobacz czy ktokolwiek pisze ze do WRTU54G wgrasz tomato? No niestety nie. Najlepiej poczytaj na forum.openwrt.org. Ja Ci mogę powiedzieć jak to pożenić z kompem i linuxem bo o openwrt to wiem tyle o ile. Wiem że biją dzwony ale nie wiem w którym kościele ;)
  • Poziom 12  
    Karol131 napisał:
    Witam.
    Chciałem się was zapytać w jaki sposób można uzyskać taki efekt jaki jest widoczny na tej stronie. TUTAJ LINK

Kup stacje pogodową z możliwością podłączenia do PC. Za pomocą odpowiedniego oprogramowania i routera będziesz mógł uruchomić taką stronę. Na forum stacji pogodowych dowiesz się więcej. Wybrać odpowiednią stacje możesz na stronie stacje pogody - opinie. Jeżeli chcesz pokazywać dane dotyczące głównie temperatury to wystarczy np. La Crosse WS3500 lub TechnoLine WS 3500.
  • Poziom 24  
    Wszystko pięknie i fajnie a widziałeś ceny tych stacji?? 600-700zł A koledze chodziło o pomiar samej temperatury i jak wcześniej pisał ewentualna wymiana rutera za 150zł jest już dużym wydatkiem. freeh powiedz mi jeszcze czy można dane z tej stacji którą polecasz jakoś fajnie ogarnąć pod linuxem?
  • Poziom 9  
    MORT napisał:
    Wszystko pięknie i fajnie a widziałeś ceny tych stacji?? 600-700zł A koledze chodziło o pomiar samej temperatury i jak wcześniej pisał ewentualna wymiana rutera za 150zł jest już dużym wydatkiem. freeh powiedz mi jeszcze czy można dane z tej stacji którą polecasz jakoś fajnie ogarnąć pod linuxem?

Ano dokładnie troszkę za drogi.
    Mi nie chodzi o stację pogody tylko o sam czujnik, który dałoby radę podłączyć do routera (Najlepiej takiego jaki mam czyli dLink ) i dane wgrywać na stronę www.
  • Poziom 21  
    Kolego jedynie masz 2 opcje do wyboru :

1. Podłączyć kompa na 24h + DS18B20

2. Router WRT54GL (150-200pln) + DS18B20 lub ASUS WL-500Gp (299zl) + DS na USB

Osobiście odpalałem to na WRT z DS-em i śmigało ładnie , wykresy tez tam można
    generować i dodatkowo podłączyć sobie kartę SD jako dodatkowy dysk na dane.
    Można tez zapuścić torrenty np ale to już znacznie obciąża ten routerek.
    Jeśli masz pytania wal, odpowiem doradzę :)
  • Poziom 9  
    Zdecydowanie najlepsza opcja to Router + DS18B20. Tylko, żeby kupić nowy router muszę komuś sprzedać ten co teraz mam bo po co mi 2 :|
    Bo rozumiem, że podłączenie tego czujnika pod USB nie będzie przeszkadzało w normalnym działaniu routera czyli dzieleniu sygnału z UPC? Czy muszę mieć 2 routery? Jeden pod internet i drugi pod czujnik?
  • Poziom 21  
    Kolego :)

Co do maila : WRT nie posiada USB i tam podpina się DS-a poprzez port RS232, ASUS ma usb.

Co do routera musisz kupić drugi niestety , ale możesz też sprzedać swój
    dotychczasowy i mieć jeden (asusa,linksysa) do wszystkiego.
    DS18B20 zakupisz na allegro po 4-5zł

Dla WRT Linksysa :
    Wystarczy układ MAX232 - schemat :
    http://sodoityourself.com/wp-content/uploads/2007/02/circuit_232.jpg

Do wtyczki RS-a z tego układu podpinamy DS-a z takim schematem :
    http://sites.google.com/site/kamillemanski/ds18b20_sch1.jpg

Dla Asusa WL-500Gp
    do USB dochodzi drugi moduł ze scalakiem
    FT232 za ok 12zł , schemat tu :

http://www.sparkfun.com/tutorial/BeginningEmbedded/8-EagleSchematics/ES-1.jpg

do wyjść po prawej stronie FT232 podpinamy układ od DS-a z powyzeszgo
    drugiego schematu z godnie z podanymi wyprowadzeniami wtyczki RS232.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź ale te wszystkie schematy to dla mnie czarna magia. :|
    Może za jakiś czas będę miał więcej wolnego czasu to wtedy poczytam o tym coś więcej :idea:
  • Poziom 2  
    Karol131 napisał:
    Wiem, że najłatwiej byłoby zapytać twórcę, ale niestety nie odpowiada na moje zapytania :(

Musiałeś gdzieś do spamu trafiać, bo maila od Ciebie nie pamiętam.

Już Ci tu odpisano co i jak - u mnie chodzi to na Debianie i OWFS, bo steruję jeszcze pompą i elektrozaworem przy kotle CO. Dodatkowo system mi gada w domu z głośnika w jakiś ekstremalnych sytuacjach.

1-wire do kompa mam podłączone przez USB