Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TECSUN PL-600 vs Degen DE1103

04 Sty 2010 13:07 27368 43
  • Poziom 9  
    Witam,
    planuje zakup jednego z odbirników, czy ktoś uzytkował jeden lub drugi?
    Róznica w cenie nie jest duża tylko pytanie czy warto dopłacać?
    Czy są między nimi jakieś znaczące różnice ?
  • Poziom 24  
    Nie piszesz czego oczekujesz od takiego radia.
    Z róznic, krok przestrajania ( im mniejszy tym lepiej mozna się dostroić do stacji),
    ilość pamięci itp.
    Ja ze względu na krok przestrajania stawiam na Degena.
    Cena podobna u chińczyka różnica jakieś 40 pln.
  • Poziom 9  
    Chciałbym troche posłuchać różnych stacji a że to początki to właściwie nie wiem czym się kierować dlatego pytam.
    Czyli wychodzi że lepiej degena zakupić.
    Dzięki AdamC.
  • Poziom 1  
    Mam Degena, kolega tescuna i (nie dlatego że mój :) ) degen bije tescuna na głowę, pod każdym względem. Na standardowej antenie słyszę idealnie radio Bon Ton z Chełma (sam mieszkam koło Lublina w dołku). W prostej linii do Chełma mam 50km. Na tescunie, tylko trzaski. Nawet przy dołożonej antenie (długi kabel) na KF (SSB) Słychać krótkofalowców (Łódź, Wa-wa, nawet P-nań). U mnie naprawdę warunki do odbioru czegokolwiek są tragiczne (przed domem wyrasta górka ok 20 m), a to radio naprawdę daje radę. Szczerze polecam mimo drobnych mankamentów (przygłaszanie radia, brak RDS). Jeżeli możesz się z drobnymi niedociągnięciami pogodzić, a naprawdę chcesz posłuchać czegoś a nie trzasków tylko, bierz DEGENA.
  • Poziom 9  
    Dziękuje wam koledzy. Sprawa jest juz jasna - wybór padł na DEGENA.
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie, to mój pierwszy post. Czekam na TECSUNA prosto z chin :). Czytając opinie naszych wschodnich sąsiadów i nie tylo wybór padł na TECSUNA a długo zastanawiałem się na DEGENEM. Moim zdaniem radia ogólnie są bardzo dobre i z opisów wygląda na to że tak samo czułe itd. Mimo wszystko jak by nie patrzeć TECSUN jest wypustem z roku 2008 co przekłada się na projekt i jakość wykonania układów, jest radyjkiem które ma ładny i i funkcjonalny wyświetlacz bez zbędnej skali i posiada kilka lepszych rozwiązań funkcyjnych natomiast DEGEN jest długo na rynku i posiada szereg opisów oraz sposobów modyfikacji, mam wielką nadzieje że z czasem i liczbą przybywających u nas odbiorników TECSUNA znajdzie się również wiele wątków z modyfikacjami. Jak tylko pojawi się odbiornik w moich rączkach porównam go z YAESU FT-897 a testy przeprowadzę pod tą samą anteną szerokopasmową DIAMOND. Oczywiście podzielę się doświadczeniami i wrażeniami. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    sp1cin napisał:
    Oczywiście podzielę się doświadczeniami i wrażeniami. Pozdrawiam

No to czekamy i powodzenia
  • Poziom 9  
    Witam ponownie. Radyjko doszło całe piękne i fajne. Kupiłem je 05.01.2009r. a dnia 10.01.2009r. wyjechało z Chin do Polski, natomiast pojawiło się u mnie 19.01.2009r. System płatniczy PayPal. Kupione od użytkownika elink.shop. W paczce oczywiście wszystko co daje fabryka z ładowarką 230v wtyk Poland :). Radyjko(skaner) jeśli chodzi o pierwsze wrażenie w dotyku nie powoduje negatywnych myśli które pojawiają się przy pierwszym kontakcie z typową Chinszczyzną, bardzo solidnie wykonane, mocna obudowa i bardzo czytelny wyświetlacz. Pod względem wyświetlacza jest na pewno dużo lepszy od DEGENA chociażby dlatego że nie posiada starodawnej skali( dla niektórych ma ona swój urok) która zajmuje niepotrzebnie dużo miejsca. Obsługa dla każdego nasłuchowca bądź krótkofalowca który jest w temacie jest banalnie prosta. Przyciski i pokrętła bardzo dobrze wykonane pracują bez problemu. Przez pół dnia intensywnej zabawy nie wykryłem żadnej wady!! Szczerze mówiąc bardzo się cieszę że wybrałem TECSUNA nie DEGENA chociaż tego drugiego nie miałem w rękach( odstraszyła mnie skala jak w radiu lampowym i data rozpoczęcia produkcji). Teraz opisze działanie odbioru w porównaniu z FT-897 antena DIAMOND W-8010. Oczywiście od czego zaczołem to od nasłuchu SSB na 80m. Pierwsze włączone FT-897 i wyłączone wszystkie wspomagacze(filtry itd.) okręg SP3 sygnał bardzo mocny i piękna modulacja aż żal było przerywać słuchanie. Przełączyłem wtyczkę oczywiście przerobioną przez beczułkę pod gniazdo TECSUNA i słyszę !! Szczęśliwy że to radio w ogóle odbiera byłem pełen podziwu!!! jakość jaką usłyszałem bardzo mnie zaskoczyła !! oczywiście jeśli chodzi o m.cz. to nie ma co równać do YAESU ale uważam że TECSUN naprawdę się postarał i zaspokoił moje oczekiwania !! Radio(skaner) kupiłem właśnie z taką myślą aby było w miarę małe i przenośne(działeczka, plaża itd.) i dobrze odbierało zwłaszcza 80m. W AM radzi sobie wyśmienicie !! Żadnych trzasków gwizdów itd. nie trzeba wkładać żadnej folii aluminiowej i odbiera wszystko na 1metrowej antenie tak samo jak YAESU podłączone pod W-8010. Polskie Radio na 225Hz słuchać wyśmienicie !! Wiem że przechwalam ten sprzęt ale nie znalazłem wad jeśli chodzi o radio(skaner) ale jak je znajdę (mechaniczne bądź w odbiorze) to na pewno napisze !! Szczerze polecam ten sprzęt i uważam że z czasem przebije DEGENA zresztą w innych krajach już przebił. Za takie pieniążki sprzęt jest naprawdę super i myśle że jak się o niego zadba to długo posłuży. Będę je teraz użytkował maksymanie i kiedy tylko pojawi się jakaś uwaga zamieszczę i podzielę się wrażeniami które obecnie są bardzo pozytywne !! Aha !! Uwaga dla CB-stów. Scaner na własnej antence bez problemu i czysto odbiera dalekie stacje !! Aż miło posłuchać!! Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Niby fajny i bez tej wielkiej skali (to na plus) ale jedno mnie martwi, z tego co doczytałem to Tecsun ma krok strojenia 5 kHz a Degen 1 kHz więc punkt dla degena chyba ze sie myle ??
  • Poziom 9  
    Witaj. TECSUN rozwiązał to w następujący sposób. Jednym przyciskiem (FAST,SLOW,AUTO) przełączamy krok strojenia pomiedzy 9KHz lub 5kHz w zależności od pasma (opcja FAST) na 1kHz (opcja SLOW), także 1kHz działa w wszystkich pasmach łącznie z FM.Fajnym rozwiązaniem jest opcja auto która przy szybkim kręceniu gałką ustawia się w FAST a kiedy zwalniamy włącza opcje SLOW. Stojąc obok metalowej rynny przy garażu z rozciągniętą anetną teleskopową odbierałem stacje z okręgu SP5 i SP3 bardzo czysto i przyjemnie. Strojenie jest miłe i szybie, radio ma naprawde dobrą czułość.
  • Poziom 11  
    To super tylko dlaczego nie piszą o tym w danych technicznych? Nie zależy im na sprzedaży? Mi przez to zaczął chodzić po głowie ten Degen no ale ta skala mnie przeraziła więc wypatrzyłem SANGEAN ATS 909 ale przy tym niestety wystraszyła mnie cena :(
    Chyba jestem coraz bliższy zakupu Tecsun tylko mam jeszcze dwa pytania.
    1. Z tego co czytałem radio ma SSB ale tak naprawdę jest to DSB czyli odbiera dwie wstęgi USB i LSB na raz (tak to zrozumiałem) w teorii nie ma problemu przy wstrojeniu na stację nadającą w USB bo wtedy LSB jest głucha ale koledzy zza wschodniej granicy napisali coś w stylu że przy dużym tłoku w eterze mogą wystąpić zakłócenia związane chyba z nanoszeniem się modulacji na wstęgę LSB.

2. Jak jest z jakością wykonania? Czy obudowa jest rzeczywiście z tak solidnego materiału?? Jakie masz wrażenia z pracy przycisków pokręteł wiem że to chińczyk ale czy mocno tą chińszczyzną jedzie. Czy jak ktoś to napisał jest podobne do wyrobów japońskich tych z lat 80?
  • Poziom 13  
    Mam kilka pytań:
    1.DE1103 czy PL-600 ma lepszą selektywność i czułość na FM ?
    2.DE1103 czy PL-600 ma lepszą selektywność i czułość na SW ?

W Tecsun PL-600 da się odbierac 118-137MHz (Air Band).
    Jak?
    W "kodach systemowych" wpisać 03.
    Zdjęcie tego(na tej stronie):
    http://www.5bcl.com/Article/Class1/200802/2130.html
  • Poziom 9  
    Witam, radyjko(skaner)bez najmniejszego problemu "łyka" kody , aktywacja AIR BAND dosłownie w 3 sekundy, nawet słychać ruch na paśmie 136,480MHz. Prawdą jest to że przy mocnej i dobrej antenie na której odbieramy silne sygnały są nakładki z sąsiednich częstotliwości ale mamy przełącznik DX-NORMAL-LOKAL który załatwia sprawę. Dziś na działeczce rozkoszowałem się słuchaniem pasma 80m SSB. Na 1m antenie teleskopowej wśród wielu rozmów z Polski usłyszałem SP9 z sygnałem 4 (skala od 0-5) także bardzo mocno i czytelnie. Jeśli chodzi o jakość obudowy to myślę że spokojnie nie odbiega od wyrobów lepszych firmowych produktów. W dotyku wydaje się solidna z dobrego materiału. Przyciski pracują super pokrętła natomiast są lekko delikatne ale myślę że przy odpowiednim użytkowaniu nie zaczną trzeszczeć czy się luzować. Ogólnie nie czuje że to Chińszczyzna. Nie mam porównania do DEGENA jeśli chodzi o czułość, TECSUN w FM odbiera naprawdę czysto i ładnie (na słuchawkach działa w stereo) a z wyglądu wydaje mi się że DEGEN nie jest tak dobrze wykonany ale uprzedzam że to tylko moje wrażenie na podstawie wielu zdjęć i filmików. Jeszcze co do kroku, mam w instrukcji którą dostałem napisane o strojeniu 1kHz ale widocznie nie wszyscy opisują taką możliwość. Jak napisałem w poprzednim poście opcja auto jest super sprawą bo przy szybkim bieganiu po paśmie leci co 5kHz FAST jak zwalniamy to przerzuca nas na SLOW 1kHz oczywiście możemy włączyć ręcznie FAST lub SLOW. Ogólnie za takie pieniążki oczywiście jeśli sprowadzimy z Chin nic lepszego nie dostaniemy a na pewno nie żałuje że wybór padł na TECSUNA a nie DEGENA. Polecam również filmy tego sprzętu na youtube.

Dodano po 6 [minuty]:

Zapomniałem napisać,
    kody programujemy w następujący sposób:
    wyłączamy radio
    naciskamy system set
    wprowadzamy kod
    naciskamy system set
    i gotowe !!
    włączamy i cieszymy się nową opcją !!
    nie testowałem jeszcze tylko procedury wyłączania danego kodu ale nie widzę takiej potrzeby :)
  • Poziom 15  
    W TECSUN-ie niestety nie udało mi się niczego odebrać w paśmie lotniczym, natomiast w zakresie 88-108 odbiór jest naprawdę bardzo dobry.
    Oprócz 80m ładnie odbiera również na 160m. Czułość jest bardzo dobra, natomiast niewątpliwą wadą jest mała selektywność, mimo przełączanych filtrów ceramicznych o różnej szerokości pasma. Podłączyłem II p.cz. przed filtrami do SDR-a DR2A+ i efekt był bardziej niż zadowalający. Nie udało mi się jednak Winradem odebrać żadnej stacji DRM.
  • Poziom 37  
    Przetrząsając sieć znalazłem nie tylko te dwa odbiorniki. Ciekaw jestem opinii o kolejnych modelach Degena: 1104, 1106. Jak również sposobu ich zakupu.
  • Poziom 11  
    Nie widzę tych modeli na stronie Degena niby gdzies po necie się przewijają ale chyba raczej jako jakies nowinki. Na zdjęciach nie zauwazyłem wyraźnego znaczka SSB więc chyba go nie mają jak dla mnie to je kompletnie dyskwalifikuje mam Icom ic-r5 i brakuje mu tylko ssb inaczej nie zawracałbym sobie głowy tymi radyjkami.
  • Poziom 15  
    krasnyx napisał:
    (...) Na zdjęciach nie zauwazyłem wyraźnego znaczka SSB więc chyba go nie mają jak dla mnie to je kompletnie dyskwalifikuje mam Icom ic-r5 i brakuje mu tylko ssb inaczej nie zawracałbym sobie głowy tymi radyjkami.

Na stronie http://sw77.blogspot.com/ widać, że model 1106 posiada SSB, ale również RDS. Nie znalazłem jednak nigdzie dokładnej specyfikacji. Poza tym są informacje o nowym Tecsunie PL-750, ale o nim wiadomo jeszcze mniej.
  • Poziom 11  
    Degen 1106 to Eton E5 może to pomoże w znalezieniu dokładniejszych opisów. Wychodzi na to że Degen produkuje to radio dla Eton i chyba ogranicza jego sprzedaż pod własną marką. Ale ja już wybrałem właśnie czekam na mojego Tecsun PL600 w przyszłym tygodniu powinien do mnie dotrzeć. Tak jak kolega sp1cin parę postów wyżej postaram się podzielić wrażeniami.
  • Poziom 11  
    Witam!Pozwoliłem się wtrącić do dyskusji,czytam co koledzy pisza o tych odbiornikach,tez mam zamiar coś podobnego kupić,odbiornik komunikacyjny do odbioru emisji jednowstęgowej ssb,cw to chyba za bardzo nie jest,czyli podejrzewam emisję telegraficzną cw odbierze w odbiciu lustrzanym przesunieńcie na skali np 2khz przy f akustycznym 1khz z jakimś tam wytłumieniem,fitru cw pewnie nie ma,i czy jest w tych odbiornikach bardziej płynne dokładne dostrajanie ponizej 1khz.Dziękuję!
  • Poziom 11  
    chyba +/- 1kHz ale pewności nie mam
  • Poziom 10  
    mam degena i tecsuna.A wrażenia takie:

- Tecsun jest bardziej operatywny,choć dla lepszej ergonomiki pokrętło siły głosu powinno znajdować się po lewej stronie - wszystkie istotne kręciołki znajdują się z prawej strony.Nieciekawe to jest.
    - Tecsun pasmo air band - brak skanowania.Nic na nim nie słyszałem poza całodobowo aktywnym wycinkiem kf (cw,ssb i broadcasting).Z braku czasu nie zlokalizowałem,co to za wycinek.Będąc w pobliżu lotniska na Strachowicach (Wrocław ) próbowałem coś odebrać w tym paśmie.To jakaś lipa ! Na kilku forach zagranicznych piszą faceci,że też nic nie odbierali ,żadnej komunikacji lotniczej.Jeszcze wybiorę się do naszego aeroklubu i poproszę o test
    - nie ma ciągłego pokrycia 100-30000 kHz,są dziury
    - porównanie czułości zdecydowanie wypada na korzyść Degena.I to na każdym zakresie.Również jakość dźwięku,jeśli chodzi o stacje radiofoniczne.Natomiast ssb lepiej odbiera się na Tecsunie.Stacje telegraficzne - Degen jest lepszy o 1 - 2 S.
    Odbiorniki są wytwarzane przez różne firmy,ta od Degena robiła chyba coś dla Grundiga....
    Może ktoś ma inne spostrzeżenia,może Tecsun u kogoś jest lepszy - jakość odbiorników nie musi byc powtarzalna - w końcu jest to chinszczyzna.
    A dodane do Tecsuna akumulatorki 1000mAh- świat o takich już zapomniał :)))).Radio pożera je bardzo szybko........
    pozdrawiam
  • Poziom 16  
    kedat4 napisał:
    Witam!Pozwoliłem się wtrącić do dyskusji,czytam co koledzy pisza o tych odbiornikach,tez mam zamiar coś podobnego kupić,odbiornik komunikacyjny do odbioru emisji jednowstęgowej ssb,cw to chyba za bardzo nie jest,czyli podejrzewam emisję telegraficzną cw odbierze w odbiciu lustrzanym przesunieńcie na skali np 2khz przy f akustycznym 1khz z jakimś tam wytłumieniem,fitru cw pewnie nie ma,i czy jest w tych odbiornikach bardziej płynne dokładne dostrajanie ponizej 1khz.Dziękuję!

Degen 1103 ma pokretlo dokladnego dostrajania do USB,LSB z boku po prawej stronie.
    Wystarczajaco dokladne zeby odbierac Fax lub Rtty. Tecsun tez musi to miec.
    Hehe - filtru cw nima.
  • Poziom 2  
    witam!
    Przeczytałem wszystkie opinie jakie znalazłem o Degenie i Tecsunie. I tak szczerze mówiąc to zgłupiałem. Dla jednego Degen jest lepszy a dla drugiego Tecsun. Chciełbym kupić jeden z nich (albo jakiś inny np Sangean ATS-909). Proszę o radę. Czy droższy znaczy lepszy w przypadku Sangeana?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odp.
    PS Wiem że zbaczam trochę z tematu ale nie mam zbytnio gdzie zadać takiego pytania za co z góry przepraszam
  • Poziom 11  
    jakubosser napisał:
    witam!
    Przeczytałem wszystkie opinie jakie znalazłem o Degenie i Tecsunie. I tak szczerze mówiąc to zgłupiałem. Dla jednego Degen jest lepszy a dla drugiego Tecsun. Chciełbym kupić jeden z nich (albo jakiś inny np Sangean ATS-909). Proszę o radę. Czy droższy znaczy lepszy w przypadku Sangeana?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odp.
    PS Wiem że zbaczam trochę z tematu ale nie mam zbytnio gdzie zadać takiego pytania za co z góry przepraszam

Nie wiem jak jest z Sangean ale na pewno jest to radio z bardziej rozpoznawalną marką, jest od dawna opisywane i sprzedawane w portalach o tematyce żeglarskiej. Jak wskazuje doświadczenie często to właśnie za markę się płaci.

Jeśli chodzi o Tecsun vs Degen to też tak naprawde ciężko mi się wypowiadać bo Degen nie miałem w rączkach ale powiem Ci dlaczego kupiłem Tecsun.
    Dla ergonomii, przerażał mnie ten wyświetlacz w Degen (chyba że kogoś on kręci to ok bo o gustach się nie dyskutuje), rozwiązanie Tecsun jest bardzo przejrzyste klawiatura wygodna. Radio Tecsun wygląda bardziej "profesjonalnie" a Degen coś tak jakby je odziedziczyć po dziadku ;) Jeśli chodzi o czułości, selektywność itd... nie porównywałem nie wiem ale przed zakupem wlazłem na stronę Degen http://www.degen.com.cn/english/info.asp i z tego co tam wyświetla wynika jak dla mnie że oba radia są robione w tym samym koncernie w tych samych fabrykach skoro Degen dla klientów w Hong Kong i za możem zaleca kontakt z biurami Tecsun ;) I tak oto drogą dedukcji wyszło mi że chińczycy raczej nie wyważają otwartych drzwi i o ile pewne zmiany w elektronice (ze względu na wyświetlacz) zapewne są o tyle reszta obwodów i zastosowanych elementów (konstrukcja , jakość) są podobne lub takie same. Różnice w czułości i selektywności mogą być ale bez przesady i mogą pojawić się między poszczególnymi egzemplarzami tej samej marki w końcu to chińczyk. Podsumowując kupiłem Tecsun.
  • Poziom 28  
    Posiadam Degena - jestem z niego super zadowolony. DXy przed snem to nie problem. Na teleskopie na 80m Japonia, USA - jestem w szoku. Jakość wykonania obudowy na najwyższym poziomie. Pięknie podświetlane guziki. Porównywałem jego odbiór z Grundig Satellite 2000 czy Globo Star

TECSUN PL-600 vs Degen DE1103

sprzedałem 2 ostatnie po sparingu z Degenem. Ale dla mnie jest jedno ALE... ten wyświetlacz.... i dlatego chodzi mi po głowie zakup TECSUNA.

Pytanie, jak się dostraja TECSUNA w zakresie 1kHz (ja praktycznie odbieram tylko w SSB - radiofonia AM mnie nie interesuje)? Ktoś pisał, że TECSUN ma dziury na KF - w jakich przedziałach?
  • Poziom 11  
    Jap napisał:
    Posiadam Degena - jestem z niego super zadowolony. DXy przed snem to nie problem. Na teleskopie na 80m Japonia, USA - jestem w szoku. Jakość wykonania obudowy na najwyższym poziomie. Pięknie podświetlane guziki. Porównywałem jego odbiór z Grundig Satellite 2000 czy Globo Star

sprzedałem 2 ostatnie po sparingu z Degenem. Ale dla mnie jest jedno ALE... ten wyświetlacz.... i dlatego chodzi mi po głowie zakup TECSUNA.

Pytanie, jak się dostraja TECSUNA w zakresie 1kHz (ja praktycznie odbieram tylko w SSB - radiofonia AM mnie nie interesuje)? Ktoś pisał, że TECSUN ma dziury na KF - w jakich przedziałach?

Ja żadnych dziur nie zauważyłem, a strojenie gałką ma trzy tryby fast co 5 khz, slow co 1 khz lub auto jak kręcisz szybko włącza się fast jak wolno slow
  • Poziom 11  
    Mam Degena niedawno,ale żebym był z niego aż tak bardzo zadowolony to tego nie powiem,jest praktyczny ,można go wziąść do przyslowiowego łóżka.ćzułość ma dosyć dobrą,głównie chodzi mi o pasma kf ,aco do odbioru różnych stacji amatorskich i nie tylko, to nie tak bardzo zależy od odbiornika,a od anteny i propagacji,co napewno starzy krótkofalowcy wiedzą.Dokładnie możemy sobie dostroić przy odbiorze ssb i cw pokrętłem bfo.Praktycznie nie tłumi drugiej wstęgi,Co do dziur to jeszcze całego pasma nie sprawdzałem,ale zauważyłem ,dokładnie nie wiem, chyba w dwóch miejscach na skali częstotliwości fałszywe sygnały , które mogłyby być efektem mieszania się częstotliwości oscylatorów,pierwszej i drugiej przemiany,albo ich harmonicznych,a to by była wada konstrukcyjna.