Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maxtor One Touch IV 500GB USB2.0 (padł po podłączeniu 19V)

hary3damianek 04 Sty 2010 15:31 1957 5
  • #1 04 Sty 2010 15:31
    hary3damianek
    Poziom 11  

Posiadam dysk:Maxtor One Touch IV 500GB USB2.0 7200rpm 16MB 3.5cala external (STM305004OTD3E1-RK)

Maxtor One Touch IV 500GB USB2.0 (padł po podłączeniu 19V)

Przez pomyłkę podłączyłem ładowarkę od laptopa do tego dysku (ładowarka TOSHIBA 19V/3,95A) Standardowe zasilanie do dysku to zasilacz: 12V/2A.

Światełko dysku "mruga", lecz nie słychać dysku, nie wykrywa sprzętu.
    Dysk jest na gwarancji lecz nie mogę znaleźć paragonu. Jest możliwość jakoś go odzyskać? Można jakoś bezawaryjnie wyjąc dysk z tej obudowy?

0 5
  • #2 04 Sty 2010 15:56
    michal_aniol
    Poziom 32  

Musisz oglądnąć dysk, czyli wyciągnąć go z obudowy. Możliwe że poszła dioda zabezpieczająca dysk przed przepięciem. To byłby stosunkowo prosty przypadek do naprawy.

0
  • #3 04 Sty 2010 16:26
    hary3damianek
    Poziom 11  

michal_aniol napisał:
    Musisz oglądnąć dysk, czyli wyciągnąć go z obudowy. Możliwe że poszła dioda zabezpieczająca dysk przed przepięciem. To byłby stosunkowo prosty przypadek do naprawy.

Wyjąłem dysk , podłączyłem go poprzez SATA, komputer nie chciał odpalić, odłączyłem- komputer ruszył podłączyłem przy włączonym kompie i komputer momentalnie się wyłączył.... wiec zapewne elektronika dysku padła? Można go jakoś jeszcze uratować?

EDIT:
    Gdzie znajde tą diodę?
    Maxtor One Touch IV 500GB USB2.0 (padł po podłączeniu 19V) Maxtor One Touch IV 500GB USB2.0 (padł po podłączeniu 19V) Maxtor One Touch IV 500GB USB2.0 (padł po podłączeniu 19V)

0
  • Pomocny post
    #4 04 Sty 2010 17:18
    Arek K.
    Poziom 21  

Poszukaj na forum "transil". Po jego wymianie dysk będzie pracował.

0
  • Pomocny post
    #5 04 Sty 2010 18:58
    michal_aniol
    Poziom 32  

Jeśli chcesz odzyskać dane to wystarczy że wylutujesz transil. Potem jak dysk ma być używany koniecznie wlutuj sprawny. Jest to zabezpieczenie w przypadkach przepięć itp ;)
    Na zdjęciach niestety nic nie widać. Jeśli już wrzucasz to wyraźne. Poszukaj skopconych elementów w okolicach wpięcia wtyczki zasilającej SATA.

0
  • #6 04 Sty 2010 20:21
    hary3damianek
    Poziom 11  

Wylutowałem i odpalił bez problemu. Dzięki śliczne za pomoc. Pozdrawiam!

Moderowany przez gsm_virus:

Z wylutowaną diodą transil, dysk nie ma już zabezpieczenia nadnapięciowego i odwrotnie spolaryzowanego.
    Jeżeli ów pomyłka z zasilaniem powtórzy się, dysk zostanie poważniej uszkodzony a ewentualny odzysk danych, uruchomienie dysku będzie bardziej kosztowne niż zakup sprawnej diody transil, lub odpowiedniego zamiennika.

0