Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywacja windows XP OEM na drugim komputerze

JAMA15 04 Sty 2010 15:32 17974 20
 • #1 04 Sty 2010 15:32
  JAMA15
  Poziom 13  

  Pytanie moje dotyczy zaistniałej sytuacji.
  Jestem w posiadaniu oryginalnego oprogramowania Win XP Home w wersji OEM zakupionej jakies 2,3 lata temu w szarym kartonowym pudełku. System ten został wtedy zainstalowany na komputerze i tam aktywowany.
  W obecnej chwili chciałbym na tej maszynie zainstalować oryginalną Vistę a dysk ze starego komputera przenieść do innego ( w poziomej obudowie) i ponownie zainstalowac tego XP.
  Teraz pytanie:
  czy system da się aktywować ponownie przez internet?
  Sytuacja wygląda tak, że jest przeciez oryginalna płyta z kluczem i kartonikiem co prawda w wersji OEM, ale mam go po prostu wyrzucić?
  Ile razy można aktywować ten system? C o w opisanym przypadku jesli będzie to inna płyta a zostanie jedynie dysk z tamtego komputera?
  W sieci znalazłem róźne zdania na ten temat- ciekaw jestem Waszych wypowiedzi - zawsze pozostaje telefon do MS ;)

  0 20
 • #2 04 Sty 2010 15:37
  Matuzalem

  Poziom 43  

  To czy mechanizm walidacyjny dopuści aktywację to jest rzecz jedna - bywa z tym różnie (nic, a już na pewno nic co jest produktem Microsoftu, nie jest doskonałe) i dopóki nie sprawdzisz wiedzieć nie będziesz. Istotniejsze jest jednak to, iż nawet pomyślne aktywowanie systemu - z punktu widzenia zapisów EULA - nie zmieni statusu takiej instalacji na legalną (to będzie pirat).

  0
 • #3 04 Sty 2010 15:54
  JAMA15
  Poziom 13  

  Zgoda, tylko ja nie chcę robić kopii tego systemu na 2 maszynach, tylko nadal używać tego XP na drugim komputerze...

  0
 • #4 04 Sty 2010 15:59
  Matuzalem

  Poziom 43  

  A czy ja coś o kopii napisałem? - EULA, w wypadku OEM-u, dopuszcza możliwość instalacji jednokrotnej (mowa o konfiguracji sprzętowej = płycie głównej) - tylko i aż tyle.
  Chcesz próbować - Twoja sprawa i ew. szczęście, jeśli aktywacja przejdzie, ale to niczego nie zmieni. Warunki licencji będą złamane, a to czy ktoś to sprawdzić będzie chciał to już zupełnie inna historia.

  PS.
  To są uroki zakupów w tych "szarych pudełkach".

  0
 • #5 04 Sty 2010 16:04
  lysy1980
  Poziom 30  

  Co prawda u mnie dotyczy to Visty, ale zmieniałem flaki w komputerze 2 razy i musiałem aktywować system telefonicznie (zgłasza się automat któremu wklepuje się numery podane przez system z klawiatury telefonu, potem automat podaje znaki które trzeba wklepać w pola do aktywacji) , czyli aktywacja na pierwszy bebechach przez internet, na następnych już telefonicznie, w sumie system aktywowany 3 razy, jak na razie nie planuję zmiany sprzętu, ale myślę że liczba aktywacji jest ograniczona.

  0
 • #6 04 Sty 2010 16:04
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #7 04 Sty 2010 16:09
  JAMA15
  Poziom 13  

  Ok, a zakładając sytuację czysto teoretyczną, gdyby na komputerze z zainstalowanym systemem OEM padła płyta główna- nie ma możliwości jej wymiany? Wraz z nową płytą muszę nabyc nowy system a poprzedni do kosza?

  0
 • #8 04 Sty 2010 16:12
  Lzep
  Poziom 39  

  Cytat:
  dysk ze starego komputera przenieść do innego ( w poziomej obudowie) i ponownie zainstalowac tego XP
  Ominiesz aktywację nie instalując systemu od nowa, tylko zrób naprawę systemu w nowej konfiguracji.

  0
 • #9 04 Sty 2010 16:12
  Matuzalem

  Poziom 43  

  Jest - w ramach gwarancji (po jej upływie już nie).
  Cały czas mowa o literalnych prawach związanych z systemem w wersji OEM.

  Lzep - to nie jest wyjście, bo istniejący wpa się "obrazi" gdy nie rozpozna komponentów i Autor znajdzie sie w punkcie wyjścia wróżąc czy aktywacja przejdzie, czy nie. - To tak na marginesie, bo stanu faktycznego to nie zmieni.

  0
 • #10 04 Sty 2010 16:13
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #11 04 Sty 2010 16:22
  lysy1980
  Poziom 30  

  Pierwsze słyszę że rozmawia się w sprawie aktywacji z konsultantem, przy XP jest jakiś inny numer telefonu w sprawie aktywacji? Aktywowałem u siebie 2 raz i kilka razy przy naprawach komputerów (zawsze VISTA) i nigdy w życiu nie rozmawiałem z żadnym konsultantem. Zawsze znaki do aktywacji podawał mi automat, któremu wcześniej wklepywałem z klawiatury telefonu liczby podane przez system. Co prawda wisieć na słuchawce trzeba 10 minut najbidniej ale pierwszy raz słyszę o konsultantach.

  :EDIT
  Właśnie sprawdzałem i jak zwykle zgłasza się automat pod numerem 22 594 19 99
  Powitanie, wklepujemy 1 z telefonu potem # żeby pominąć wywody (instrukcję) i podajemy cyfry z kolejnych wierszy.

  0
 • #12 04 Sty 2010 16:30
  Matuzalem

  Poziom 43  

  To, łysy1980, że "pierwsze słyszysz" nie ma specjalnego znaczenia - uwierzyć będziesz musiał, przynajmniej do czasu, na słowo, że rozmowa z konsultantem nie jest wypadkiem odosobnionym i Twoje doświadczenia - w tym zakresie - lub ich brak nie dają podstaw do tego byś to co yonnie napisała kwestionował ( ja tam nigdy nie widziałem wiatru, a więc on chyba - to ta logika - nie istnieje).

  BTW - z (re)aktywacjami Visty jest, o ile pamiętam, ciut inaczej - ilościowo - niż to było z XP.

  0
 • #13 04 Sty 2010 16:44
  lysy1980
  Poziom 30  

  OK teraz to i mi się rozjaśniło. Być może po kilku aktywacjach jest rozmowa z konsultantem, ale... niech autor zadzwoni, nikt go chyba za to nie ukarze jeśli wklepie automatowi cyfry, a ten być może poda mu odpowiednie do aktywacji, lub jak piszecie zgłosi się konsultant to zawsze może się rozłączyć lub pogadać. Życia przecież nie straci.

  0
 • #14 04 Sty 2010 16:58
  prz
  Poziom 20  

  Nawet jak uda ci się go aktywować, system będzie nielegalny. Z chwilą instalacji na starym kompie został do niego przypisany. Poczytaj licencję OEM. Wg. prawa płytka na ścianę a do nowego kompa nowy system.

  -1
 • #15 04 Sty 2010 17:19
  rosolini
  Poziom 21  

  A czy nie było tak w ostatnich latach sprzedaży XP OEM, że można go było nabyć osobno i zainstalować na dowolnym sprzęcie, którego to sprzętu automatycznie stawałeś się "producentem" w znaczeniu z licencji? No a skoro jesteś producentem, to chyba w ramach gwarancji możesz sobie wymienić w nim co tylko zechcesz i np. pozostawić sam dysk jak w tym przypadku. :)

  Mi raz XP zawołał o ponowną aktywację po wymianie... monitora! I co, też płyta na ścianę, bo zachciało mi się nowego monitora? Czy może ta licencja mogła legalnie funkcjonować ze starym monitorem na innym komputerze? ;)

  0
 • #16 04 Sty 2010 17:27
  Matuzalem

  Poziom 43  

  Czy Wy naprawdę nie jesteście w stanie przeczytać i zrozumieć zapisów licencji OEM?
  Owszem system builder jest pojęciem w niej wymienionym, ale to kwestia wyłącznie ukłonu w stronę składaczy związanego z pozwoleniem im, w drodze wyjątku, na kupno licencji i nie zawieszająca innych jej ograniczeń.

  To, że mechanizm walidacji potrafi się dziwnie zachować - prosząc o aktywację nawet bez zmiany czegokolwiek - to jedno, a ograniczenie prawa do przeniesienia licencji (systemu) na inną konfigurację sprzętową (płytę główną - z zastrzeżeniem już uprzednio wskazanym), to spawa zupełnie inna.

  0
 • #17 04 Sty 2010 18:40
  JAMA15
  Poziom 13  

  Ok, w moim przypadku było tak jak pisał "rosolini" . Płyta zakupiona w szarym pudełku do instalacji na komputerze złożonym przeze mnie - tak więc jestem jego producentem ;).
  Tak czy owak rozumiem , że nie jest to legalne i kropka.

  Wytłumaczcie mi proszę tylko jedną kwestię; załóżmy że na tym drugim komputerze system XP dałby się prawidłowo zainstalować i aktywacja również przebiegłaby pomyslnie ( przez automat tel).

  W jaki sposób potencjalna kontrola legalności ( Policja) udowodni mi , że system mam nielegalny - mam oryginalną płytę z dowodem zakupu, naklejkę licencyjną naklejoną na tym komputerze i system nie wywala żadnych komunikatów o braku legalności...

  0
 • #18 04 Sty 2010 18:44
  Matuzalem

  Poziom 43  

  JAMA15 napisał:

  W jaki sposób potencjalna kontrola legalności ( Policja) udowodni mi , że system mam nielegalny - mam oryginalną płytę z dowodem zakupu, naklejkę licencyjną naklejoną na tym komputerze i system nie wywala żadnych komunikatów o braku legalności?


  Ponieważ mam do wyboru albo zacząć płakać, albo się na rozwywkę nastawić to wybieram drugą z tych opcji: Drukując ten wątek i prosząc Administratora o logi.

  -1
 • #19 04 Sty 2010 18:50
  prz
  Poziom 20  

  Heh. Potrafisz czytać?? Czytasz co forumowicze piszą?? Przeczytaj co napisała yonnie...Przeczytaj umowę OEM...
  PS
  Przy 7 Microsoft całkowicie zmienił podejście i interpretację umowy...

  0
 • #20 04 Sty 2010 19:16
  JAMA15
  Poziom 13  

  Panowie, ja rozumiem co to jest OEM,warunki licencji, że system jest przypisany do wybranej raz konfiguracji komputera, ale mimo to ludzie twierdzą ( niektórzy)że na drugim komputerze aktywacja systemu jest również możliwa! Byc może nie, ale są tacy którym podobno to się udało...
  Jak już napisałem uważam taką procedurę za nielegalną, ale nadal nie rozumiem jak ktoś może udowodnić że zainstalowany system nie był od początku na tym komputerze jesli przedstawię fakturę zakupu płyty, nośnik i certyfikat - przecież w/w były zakupione osobno a komputer osobno !
  Skąd osoba kontrolująca bedzie wiedziała że całóść była już raz kiedyś tam instalowana?
  Na wszystko są dokumenty a zakładam że aktywacja przebiega pomyslnie.

  Proszę tylko bez złośliwości, jeśli nic nie macie do dodania proszę nie odpisywać lub usunąć wątek do kosza-traktuję to jako luźną dyskusję;)
  PS skan warunków licencji z pudełka w załączniku

  0