Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

THOMSON TX807CS zasilacz.

13 Lip 2004 20:39 1932 5
  • Poziom 22  
    Trafił do mnie do naprawy z uszkodzonym zasilaczem, klient na kilka dni zostawił na czuwaniu a po powrocie już nie grał. Wymieniłem uszkodzone TP20, TP22, TP25, TP26, DP021, DP022, zamiast bezpiecznika żarówka 150w. Przy próbie startu (nie odrazu przy włączeniu a po dobrej sekundzie) ulega przebiciu TP20 i TP26. Nic więcej się nie uszkadza i pozostałe elementy dobre. Zwarć na wtórnych obwodach nie wykryłem.
    Może ktoś z kolegów podpowie coś pomocnego, może w nich jest jeszcze jakaś specyfika czy standartowa wada??? POMOCY !!!
  • Computer Controls
  • Spec od TV
    Zapnij w szereg z zasilaniem (sieciowym) rezystor 120R/25W (lub żarówkę 150W) i spróbuj poobserwować napięcia wyjściowe - może np. nie pracuje (źle pracuje) pętla sprzężenia (z transoptorem).
    Pozdrawiam.
  • Computer Controls
  • Poziom 20  
    dokladnie ten sam problem mialem z jakims TV nie pamietam jaki ale po wlaczeniu bezpiek padal,sprawdzalem i sprawdzalem wszystko dobrewsadzam kolejny bezpiek tym razem wiekszy i to samo ....okazalo sie ze problem tkwil w tym ze wsadzalem bezpieki bezzwloczne a po wlozeniu bezpieka zwlocznego TV zaskoczyl bezproblemu i robi(l)...

pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Piszesz że pada TP20 i 26, a czy TP25 pozostaje dobry ??

Pozatym sprawdź dokładnie czy DP023 i TP032 nie są szkodzone oraz CP009.
    Czy napięcie na CP024 jest stabilne ??
  • Poziom 22  
    Dopiero dzisiaj wypatrzyłem po pierwotnej stronie zasilacza charakterystyczne okopcenie po wyładowaniu, widzę że czeka mnie nieco trudniejsze zadanie. Narazie mam "żniwa" więc wezmę się za ten telewizor za parę dni, jak zrobie to powiadomię Kolegów o rezultatach.
  • Poziom 22  
    :) Po kilku próbach, każda z których kosztowała tranzystor STP wynalazłem sposób sprawdzania tego zasilacza bezpieczny dla tego tranzystora: w miejsce bezpiecznika żarówka 150w i napięcie zasilania 120volt. Przy takim zasilaniu zasilacz mi tylko włączał i wyłączał żarówe zabezpieczenia, oscylloskopem zaobserwowałem brak samooscylacji zasilacza, było tylko włączanie i wyłączenie się STP po zaniku napięcia. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się że ma przerwę rezystor RP026, najmniejsza okruszynka ze wszystkich rezystorów SMD w tym zasilaczu, a wyglądał dobrze.
    Profilaktycznie wymieniłem TP20, TP25, TP26, TP22, TP31, TP32, DP21, DP23, DP22.
    Przebicie po wyładowaniu atmosferycznym nastąpiło pomiędzy ścieżką sieciową a ścieżką na połączeniu RP37 i RP44.
    Pozostałe obwody na wtórnej stronie zasilacza ocalały, po wymianie powyższych elementów w zasilaczu telewizor gra bez problemów. :P