Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wyskalować woltomierz (z 0-30V na 0-300V)?

04 Sty 2010 18:56 2242 5
  • Poziom 20  
    przeszukałem forum, ale podobnego tematu nie znalazłem.

mam woltomierz na prąd stały z zakresem 0-30V chcę go wyskalować tak aby pokazywał napięcie od 0-300V, (nie wiem czy wyskalowanie to odpowiednie słowo), czyli jak pokaże 10V to w układzie jest 100V, jak pokaże 20V to w układzie jest 200V itd.

woltomierz jest mały, ale ne znam jego dokładnych danych (chodzi mi o "potrzeby własne" tego woltomierza)

myślę, że da się to zrobić za pomocą rezystora, i chyba w tedy trzeba znać jego "własne potrzeby" czyli ile on pobiera mA.

jak komuś to pomoże w rozwiązaniu mojego problemu, mogę zamieścić zdjęcie woltomierza, albo jak ktoś mi powie jak to zrobić (dysponuję multimetrem, zasilaczem lab.) zmierzę ile on potrzebuje prądu.

proszę o pomoc i z góry dziękuję.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Witam. Należy zmierzyć rezystancję woltomierza R, lub obliczyć ją mierząc natężenie prądu przy podaniu określonego napięcia. Następnie dołączyć szeregowo rezystor - posobnik o rezystancji równej 9 x R, Wypadkowa rezystancja układu pomiarowego będzie dziesięciokrotnie większa, dzięki czemu przy podaniu pewnego napięcia na układ pomiarowy uzyskamy na woltomierzu 1/10 tej wartości. Należy pamiętać o tym, by moc posobnika nie była zbyt mała. Jej obliczenie pozostawiam pytającemu... Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Zmierz jego rezystancję a potem dodaj rezystor szeregowy: 9*Rv (możliwie dokładnie dobrany np. 1%, dzięki czemu na woltomierzu odłoży się 1/10 napięcia wejściowego.

Rezystor musi wytrzymać napięcie 270V (można dać 2 w szereg dające w sumie 9*Rv)

Moc rezystora musi być większa niż:

$$P=\frac{U^2}{9*Rv}$$

U=270V, Rv zmierzone
  • Poziom 20  
    zmierzyłem rezystancję, jest to 8,38 kΩ
    i jak to pomnożę przez 9 wychodzi 75,42 kΩ, czyli rezystory połączone szeregowo mają mieć w sumie 75,42 kΩ ?

jeszcze pytanie czy dobrze to mierzę (bo podłączyłem multimetr do wejść na napięcie w woltomierzu, tak jak się go podłącza do rezystora)?

a to 1% to ma być tolerancja tego rezystora, czy dokładność dobrania rezystorów połączonych szeregowo?

rozumiem, że rezystora z dokładnie taką rezystancją nie da się kupić, więc muszę połączyć kilka rezystorów szeregowo? (bo innego rozwiązania nie widzę)

i jeszcze jedno, jakiej mocy rezystor najlepiej podłączyć do tego, czy 3 waty wystarczą, a może wystarczy 1w.

po podstawieniu wszystkiego do wzoru na moc rezystora wyszło mi w przybliżeniu 0,966 (rozumiem, że Rv jest w Ω a nie w MΩ)
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Cytat:
    zmierzyłem rezystancję, jest to 8,38 kΩ
    i jak to pomnożę przez 9 wychodzi 75,42 kΩ, czyli rezystory połączone szeregowo mają mieć w sumie 75,42 kΩ ?

Tu trzeba użyć kilku rezystorów połączonych szeregowo, ze względu na to, że na rezystorze posobniku wydzielać się będzie ok. 1W mocy (przy spadku 270V na nim) a rezystory większej mocy i tolerancji 1% mogą być trudno dostępne.

Można użyć szeregowego połączenia kilku rezystorów 1% o mocy 0.6W (MFR 0.6W)

Jak wyskalować woltomierz (z 0-30V na 0-300V)?

Potencjometrem wieloobrotowym dostrajasz precyzyjnie wskazanie woltomierza do znanego napięcia.

Cytat:
    jeszcze pytanie czy dobrze to mierzę (bo podłączyłem multimetr do wejść na napięcie w woltomierzu, tak jak się go podłącza do rezystora)?

Tak
  • Poziom 20  
    mój problem został rozwiązany.

dziękuję kolegom, którzy podali mi dokładne rozwiązanie i schematy

niestety nie dostałem rezystora 13k 1% (w sklepie mówili mi, że takie nie istnieją), więc wstawiłem 10k 5% i 4k7 5% w jego miejsce.