Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochód zdalnie sterowany.

rabus_16 04 Sty 2010 19:21 4617 4
  • #1 04 Sty 2010 19:21
    rabus_16
    Poziom 9  

Ostatnio znalazłem w swoich "rupieciach" silnik elektryczny 9v. Myślałem co z tego silniczka zrobić i postanowiłem zrobić samochód zdalnie sterowany. Ale niestety mam taki problem ponieważ jestem młody i nie chce mieć samochodu który będzie sterowany przez radio RC czy jakieś tam. Poprostu chce mieć samochód który będzie podłączony z pilotem kablem np. 2 metrowym. Naprawde nie mam pomysły jak to zrobić więc prosze o pomoc. To jest dla mnie bardzo ważne. Z góry dzięki za pomoc:D

• #2 04 Sty 2010 19:56
    powerm
    Poziom 23  

Stare zabawki (np maluch) z czasów PRLu miały takie patenty.
    Sterowanie i zasilanie (bateria płaska) była w manipulatorze. Silnik napędzał tylnią oś zabawki i w zależności od tego autko jechało w przód albo w tył w zależności od przełącznika. Koła kierownicze były zblokowane razem poprzeczką która zaś była spięta ze sprężyną tak że w pozycji spoczynkowej koła były skręcone w jedną stronę, kierowanie było zrealizowane za pomocą linki (struny w oplocie metalowym) która zamocowana była w manipulatorze do kółka które ją napinało. Po drugiej stronie linka ta była zamocowana do poprzeczki i ściągała ją w przeciwnym kierunku do kierunku pracy sprężyny. Z pomysłów to karoserię sobie wydrukujesz ściągając jakiś projekt z małego modelarza.

• #3 04 Sty 2010 20:28
    rabus_16
    Poziom 9  

dzięki właśnie czegoś takiego szukałem. A jak zrobić żeby jechał do tyłu bo ja się nie oriętuje

Dodano po 9 [minuty]:

sory bardzo ale też nie zabardzo oriętuje się jak zrobić żeby skręcał

• #4 05 Sty 2010 20:06
    dzimi
    Moderator

Przeniosłem z "Inne". Proszę czytać opisy działów.

• Pomocny post
    #5 05 Sty 2010 20:29
    Madrik
    Moderator Robotyka

rabus_16 napisał:
    dzięki właśnie czegoś takiego szukałem. A jak zrobić żeby jechał do tyłu bo ja się nie oriętuje

Dodano po 9 [minuty]:

sory bardzo ale też nie zabardzo oriętuje się jak zrobić żeby skręcał

To była zwykła dżwigienka popychana twardym drutem, lub w drugą stronę pociągana nim. Drut był w pancerzu. Z drugiej strony do manipulatora (pseudo kierownica) była identyczna dźwignia, do której był zamocowany drut.
    Z tego co pamiętam, sterowanie takie było koszmarnie niewygodne, sztywne, twarde i ciągle zrywał się ten drut z mocowań.

Ja bym proponował ci inne rozwiązanie.
    Kup Serwomechanizm najtańszy. Np. Tower Pro SG-91 (ok 20zł).
    http://www.rc-modele.pl/product_info.php?cPat...=3082&osCsid=447c8b0273a6e6f95a237f5749e58480
    Tu masz wersję z metalowymi trybami, a dwa złote drożej.

Do tego tzw. "Tester Serwa"
    http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p2146,tester-serw-e-sky-ek2-0907-000504

Teraz potrzebny ci tylko przewód do serwa, trzyżyłowy ok 1m. Wtyczkę serwa i Gniazdo serwa do zaciskania. Wtyczki będą ci potrzebne dwie.
    Z jednej wtyczki i gniazda robisz przedłużacz. Jedną stronę podpinasz do serwa, drugą do testera. Sam tester mocujesz w skrzynce manipulatora. Tester wymaga zasilania 4 bateriami AA lub AAA w szeregu (6V). Można dać koszyczek. Wyjście z koszyczka podłączasz do testera (najlepiej przez wyłącznik).
    Ustawiasz tester na środku (5) i montujesz serwo i orczyk, tak, by koła były prosto.

Do przedłużacza dokładasz jeszcze dwie żyły do silnika. W manipulatorze dajesz przełącznik kierunkowy, zamieniający plus z minusem.

I już masz kierowany samochodzik. ;) Skręcasz, kręcąc tarczą testera.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME