Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki przekroj przewodu odlegosc 120 metrow

04 Sty 2010 21:43 2594 11
  • Poziom 11  
    Witam
    proszę o pomoc w doborze przewodu zasilającego pompę głębinową 120 metrów od domu przewód będzie ułożony na stale w ziem
    dane pompy
    Zasilanie - 1 x 230V
    Moc nominalna - 0,75 kw
    myślałem nad 2x 2,5 ? wystarczy ?
    w domu niema instalacji 3 przewodowej brak roznicowki jest sens pakowac sie w 3 zyle ?
  • Sklep ECSYSTEM
  • Admin Elektroenergetyka
    caliberek napisał:

w domu niema instalacji 3 przewodowej brak roznicowki jest sens pakowac sie w 3 zyle ?

I znowu mylne myślenie. Brak wyłącznika RCD nie ma nic wspólnego z żyłą ochronną.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 28  
    a jaka to sieć ? może to znowu TT retro
  • Poziom 28  
    1) producent zaleca zastosowanie wyłącznika różnicowo-prądowego i zabezpieczenia przeciążeniowego.

2) przewód ma być 3 żyłowy.

3) dla takiej odległości i mocy wystarczy YKY3x1,5mm, spadek napięcia będzie ok 6V,

4) puszka z kondensatorem pomocniczym przy pompie.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam , montowałem kilka zasilań do pomp głębinowych , kabel ziemny YKY 3x1,5 wystarczy ale na wszelki wypadek kabelek bym założył 5 żyłowy , może w przyszłości zostanie pompa wymieniona na siłową - są pewniejsze i mniej awaryjne , przy okazji jeszcze bym pomyślał o sucho biegu pompy
  • Poziom 9  
    A ja bym położył przewód 5x2,5mm2 z izolacja na 700V Dlaczego ? Ponieważ nigdy nie wiadomo co będzie sie chciało w ogrodzie zamontować w przyszłości i po co ryc ziemie 2 razy , jak można to zrobić tylko raz a izolacja jest mocniejsza a kabel ma leżeć w ziemi i ma być podawany warunkom atmosferycznym . Wyłącznik różnicowo prądowy można zamontować dla samego bezpieczeństwa to tam będzie montowana pompa zanurzeniowa i jak ktoś będzie chciał coś sprawdzić to może sie przykleci do czegoś niekoniecznie do samej pompy. Bo wystarczy ze kabel będzie miał przebicie na zerze a my będziemy w ogródku cos robili. Jeszce mnie zastanawia kwestia samego kabla z kada on weźmie 120m przewodu jak zawsze sprzedaje sie 100m wiec bedzie musiał zrobić jakąś mufkę
  • Poziom 9  
    Według mnie spadek napięcia dl 1,5mm2 będzie około 9 V. Zgadzam się z kolegą wyżej, że należy położyć YKY5x2,5 , bo zawsze musisz uwzględnić uszkodzenia żyły lub zwiększone zapotrzebowanie za kilka lat. Zasilisz większą pompę lub oświetlisz kawałek działki. Kiedyś jak robiło się instalacje do kuchni nie mówiąc już o aluminium nikt się nie zastanawiał, że może by dołożyć kilka żył albo dać większy przekrój.

Połóż minimum YKY 5x2,5mm2.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    Kto ci powiedział że niema kabla dłuższego jak 100m?.
  • Poziom 9  
    No możne i jest ale powiedz naszemu koledze gdzie i za ile ma kupić 120m przewodu bo ja niestety nie wiem ale z wielka chęcią się dowiem .
  • Poziom 33  
    Nie ma żadnego problemu aby kupić kabel YKY 3x2.5 dłuższy niż 100mb i to nawet w jednym kawałku ;) Z reguły kable takie nawijane są na bębnach kablowych.
    YKY 3 X 2,5 1KV
  • Poziom 12  
    w dobrze zaopatrzonej hurtowni można kupić kable grubo przekraczające
    100mb i bym sie zasugerował kolegą wro_slepy pod względem żył i izolacji przewodu gdyż można zamontować wyłącznik ciśnieniowy(jako opcjonalne zabezpieczenie ).
    izolacje bym wybrał jak najlepszą (niestety droższą opcją kabla) i jakieś parę metrów zapasu