Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prowadzenie WLZ w kamienicy

pippen 04 Jan 2010 21:49 4143 5
    pippen
    Level 10  
    Witam. Mam pytanie. muszę przeprowadzić zasilanie do rozdzielni wewnątrz kamienicy która znajduje się na drugim piętrze z parteru gdzie zabudowałem rozdzielnie główną (nową). Projektant obmyślił kabel YAKY 4*70mm2 (więc niezły bat). Pytanie brzmi czy prowadząć kabel po klatce i między piętrami powinienem go dodatkowo zabezpieczyć np przez puszczenie w rurkach PCV? czy są wymogi odnośnie przejść między piętrami w stropie?
    dziękuję za pomoc.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    pippen wrote:
    muszę przeprowadzić zasilanie do rozdzielni wewnątrz kamienicy która znajduje się na drugim piętrze

A kto tą kamienicę tak wysoko wytargał?

Poza tym napisz to wszystko od nowa i nie zapomnij dodać, czy masz to zrobić jako: inwestor, właściciel, elektryk, czy pomocnik. To ważne. I gdzie w końcu projektant ten "bat" wymyslił doprowadzić.
    pippen
    Level 10  
    Obecnie rozdzielnia (nazwijmy ją ZG) znajduje się na drugim piętrze kamienicy. Z racji dodatkowego obciążenia (telebim) okazało się że obecna instalacja nie wytrzyma. Projektant zaprojektował więc nową rozdzielnie (dodatkowa, główna - RG) na parterze z nowym przyłączem (stare obecnie zasilające kamienice zostanie odłączone) a do ZG mam puścić nowy WLZ z RG (czyli z parteru na 2 piętro) ... jaśniej już nie idzie :D

Jestem wykonawcą ... niestety :|
    retrofood
    Piszesz:
    Quote:
    Projektant obmyślił kabel YAKY 4*70mm2

Proszę zapoznać projektanta z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    Quote:
    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    1) ...
    2) oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych,

czyli Z RG do ZG nie wolno zastosować kabla 4 x ....

a poza tym to projektant ma w projekcie podać jak należy kabel prowadzić, jak go zabezpieczyć i jakie przepisy należy przy tym zachować. Na pewno musisz zachować:
    § 186. 1. Prowadzenie instalacji i rozmieszczenie urządzeń elektrycznych w budynku powinno zapewniać bezkolizyjność z innymi instalacjami w zakresie odległości i ich wzajemnego usytuowania oraz uwzględniać warunki określone w § 164.
    2. Główne, pionowe ciągi instalacji elektrycznej w budynku wielorodzinnym, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej należy prowadzić poza mieszkaniami i pomieszczeniami użytkowymi, w wydzielonych kanałach lub szybach instalacyjnych, zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi wymagań w tym zakresie.
    § 187. 1. Przewody i kable elektryczne należy prowadzić w sposób umożliwiający ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku.
    stomat
    Level 36  
    Kolego Retrofood widziałeś kiedyś projekt w którym jest opisane jak prowadzić kabel i jak go zabezpieczyć z dokładnością do wskazania jakie i gdzie przepusty ? Bo ja nie. Zawsze tylko jest kreska i w opisie "stosować obowiązujące przepisy i normy" czy coś w tym stylu. Niestety. Projektant to jest wielki pan i nie będzie się zamartwiał, woli zwalić to na wykonawcę. A projekt tak naprawdę jest kajecikiem do zbierania pieczątek. Widziałem też projekty gdzie przyłącze zamiast ze słupa "zaprojektowane" było z drzewa.
    retrofood
    stomat wrote:
    Kolego Retrofood widziałeś kiedyś projekt w którym jest opisane jak prowadzić kabel i jak go zabezpieczyć z dokładnością do wskazania jakie i gdzie przepusty ? Bo ja nie. Zawsze tylko jest kreska i w opisie "stosować obowiązujące przepisy i normy" czy coś w tym stylu. Niestety. Projektant to jest wielki pan i nie będzie się zamartwiał, woli zwalić to na wykonawcę. A projekt tak naprawdę jest kajecikiem do zbierania pieczątek. Widziałem też projekty gdzie przyłącze zamiast ze słupa "zaprojektowane" było z drzewa.

Widziałem. Sam robiłem. I wiem, że teraz nawet w Starostwach zaczynają odwalać badziewie do poprawy. Uczą się.
    A poza tym podałem warunki, tylko te 70 mm2 to mi nie daje spokoju... kto mi powie ile telebim bierze mocy, bo nie wiem tego?

PS. poszukaj w necie projektów robionych indywidualnie pod przetargi. Sporo można się nauczyć czego wymagać od projektantów.