Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Frezarka CNC za niespełna 250zł.

soki 13 Nov 2011 12:25 473922 570
Tespol
 • #511
  oker128
  Level 11  
  Miałem parę programów do projektowania pcb ale brakowało tam bibliotek dla smd, chodzi mi by całość była w smd a tranzystory zwykle. Nie spieszy mi się ponieważ dopiero kompletuje rzeczy do budowy cnc 5 osi. Bardzo podoba mi się ten sterownik można tez pomyśleć coś o mostku dla sterowania bipolarnego.
 • Tespol
 • #512
  oker128
  Level 11  
  Mam małe pytanie czy ktoś próbował z 1xAttiny2313 sterować dwoma silnikami, pytam bo 2313 ma odpowiednia ilość pinów.
  Pozdro.
 • #513
  misiaa26
  Level 10  
  Atmegą8 można wysterować naraz 3 silniki.
  Kiedyś taki wsad znalazłem ale przesiałem gdzieś.
  Na razie udało mi się znaleźć taki projekt na rosyjskim forum Link
  Soki a może Tobie by się udało rozpisać program na jeden procesor jako sterownik 3 silników ?
  Pinów starczy bo potrzeba 19 szt : 12 -silniki, 6 -dir/step i 1-enable wszystkich silników.
 • #514
  soki
  Level 17  
  owszem, można by zrobić sterowanie trzema silnikami na jednym procesorze. Jednak głównym problemem który się pojawi, to obsługa przerwań. Przełączanie między poszczególnymi krokami odbywa się poprzez zbocze narastające - co wyzwala krok. Co się stanie w przypadku gdy na dwie osie przypadnie krok w tym samym momencie? Jeden z nich zostanie pominięty! To logiczne. Dlatego też w celu poprawnej pracy przy sterowaniu krok/kierunek prawie zawsze stosuje się oddzielne sterowniki dla każdej osi.
  Aby wykonać układ oparty o jeden procesor, należałoby zrezygnować ze sterowania krok/kierunek na poczet transmisji chociażby po USB, czy też RS232 - gdzie procesor zajmowałby się dekodowaniem przyjętych kombinacji kroków, ale to już sprawę mocno komplikuje.
 • #516
  matys1990
  Level 15  
  Czy tranzystory BD243C będą dobre do tego projektu?
  Zrobiłem pierwsza wersje tych sterowników i nie działa szukam teraz przyczyny i sie zastanawiam czy to nie z winy tych tranzystorów. Czy to normalne ze bez procesora ze na pnie J1 jest wszedzie +5v? Zasilam jak narazie z komputera
  dziekuje za odp

  Ok poradziłem sobie z problemem :P
 • #517
  pako8420
  Level 12  
  Witam.
  Mam pewien problem z ograniczeniem prądowym. Chciałbym zasilić silniki z 12V i ograniczyć prąd do 1,2 A. wykorzystując LM350 jaki rezystor powinienem użyć? Szukałem w datasheet ale nie ma nigdzie takiej konfiguracji jaką przedstawił konstruktor. Pytam,ponieważ nie jeden uruchomił własny ogranicznik a ja nie potrafię się z tym uporać.

  Pozdrawiam.
 • Tespol
 • #518
  soki
  Level 17  
  oczywiście jest to w datasheet'cie, pod hasłem "current limiter". Dla prądu 1,2A powinieneś dać rezystory 1R. Wydaje mi się że na którejś ze stron tego wątku był nawet wzór, który powinieneś zastosować.
 • #519
  pako8420
  Level 12  
  I znowu klęska :cry:
  Znalazłem 1R, podłączyłem ogranicznik i silnik na poprawionej wersji programu tylko buczy zamiast się obracać. Plusem jest to, że nie grzeje się :D . Gdy silnik był bez regulacji pobierał nawet 4A lecz po minucie silnika nie można było dotknąć ręką. Zrobiłem test na drucie oporowym i zadowalający prąd to ok. 2,5A, lecz radiator bardzo szybko się nagrzewał. I teraz pytanie:
  czy LM to wytrzyma i jaki powinien być opornik (pewnie coś poniżej 1Ohm), i pytanie 2:
  jeżeli silnik ma 200 kroków to ile kroków na poprawionej wersji oprogramowania trzeba podać aby wykonał jeden obrót?

  Pozdrawiam.

  Edit:

  Okazało się że LM był "dziabnięty", dodałem większą filtrację na wyjściu ogranicznika i śmiga. Nadal tylko nie wiem na ile kroków ma sterownik dzieli sygnały.

  Pozdrawiam
 • #520
  czerwoney
  Level 11  
  Ja troszeczkę z innej bajki ale jak najbardziej w temacie.
  Panowie otóż od pewnego czasu śledzę temat. Powiem więcej zakupiłem już silniki krokowe. Chciałbym do swojej frezareczki dorobić wędkę. Pomysł jest taki, żeby wykorzystać gotowe impulsatory do obsługi posuwu-kółka, lub ewentualnie optyczne z myszki albo indukcyjne z silnika krokowego. Pytanie mam następujące. Czy program EMC2 pozwoli mi na obsługę takiej wędki czy nie. Wiadomo, że płyta główna będzie musiała być trochę inna. Po prostu nie wiem czy nie przerobić programu sterownika kolegi z elektrody, który udostępnił źródła swojego programu. Robiłem na wielu maszynach cnc i robię dalej i powiem, że jak wędka nawali to nie jest praca przyjemna.
 • #521
  onepiotr
  Level 25  
  Możesz kolego przybliżyć pojęcie "wędka". Nie bardzo kojarzę do czego służy, a i w necie mało danych. To chyba jakaś nazwa potoczna. Pilot?
 • #522
  soki
  Level 17  
  też mnie ta wędka interesuje. czy mógłbyś kolego @czerwoney przybliżyć temat zagadkowej "wędki"? Czy jest to jakaś kontrola posuwu jak w serwomotorach?
 • #523
  Mipsa
  Level 12  
  Koledzy "wędka" jest to potoczna nazwa panelu ręcznego na przewodzie. Na którym znajduje sie przeważnie potencjometr do regulowania prędkości posuwu jak i przycisk bezpieczeństwa (tak jest w obrabiarkach cyfrowych firmy biesse np. rover) Na tym panelu mogą również znajdować sie przyciski do sterowania ręcznego wszystkimi osiami X,Y,Z zarówno w(+) jak i w (-). (taki znajduje sie w obrabiarkach np. firmy homag)
  widziałem coś podobnego gdzieś na elektrodzie w którymś z tematów CNC
  pozdro.
 • #524
  soki
  Level 17  
  aaa... no tak. Właśnie nad czymś takim pracuję, ale w życiu nie nazwał bym tego wędką. Bardziej manipulator manualny, albo po prostu generator impulsów. Z tym, że takie urządzenie wpina się raczej między komputer a sterownik silników, a nie jako urządzenie sterujące bezpośrednio samymi silnikami.
 • #525
  czerwoney
  Level 11  
  A no Tak jak kolega Soki tu mówił wędka musi podawać sygnał na program w komputerze a ten podawać odpowiednie sygnały na sterowniki. Bo przecież musimy widzieć pozycję ( współrzędne) po których się poruszamy za pomocą wędki. Ja na swojej wędce będę miał dwie lub trzy prędkości posuwu, trzy przełączniki do wyboru osi z, x, y, EStop sobie daruję no i oczywiście enkoder z silnika hdd którym będę sobie kręcił palcem( w lewo na + i w prawo na kolizję -). Właśnie zrobiłem pierwszą próbę ze stronki http://www.webx.dk/oz2cpu/20m/encoder.htm
  Wygląda obiecująco.
  Na elektrodzie jest jeszcze coś podobnego z Attiny25 i programem - taki gotowiec.
  Ale ja od razu będę robił na attiny2313 bo może transmisja szeregowa się przyda.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Wędka to taka nazwa potoczna używana przez wszystkich operatorów CNC. Przynajmniej tych co ja znam, a znam ich dużo. To tak dla wyjaśnienia.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Przykład elektronicznego kółka ręcznego (wędki) z taką wędką pracuję na co dzień.

  Frezarka CNC za niespełna 250zł.
 • #526
  mirek3012
  Level 12  
  Witam
  Poczyniłem sterowniki V2 wraz z płytą główną i mam problem .
  Zaczynam od konfiguracji EMC2 dodaje po 1 zerze czyli 50000 itp.itd dochodzę do punktu gdzie można sprawdzić działanie poszczególnych osi naciskam Test this axis oś X i sprawdzam działanie silnika dioda w sterowniku się zapala silnik działa i wszystko jest ok, następna zakładka oś Y i tu zaczynają się schody bo gdy nie odczekam aż zgaśnie dioda w sterowniku osi X to przy testowaniu osi Y sterownik nie działa ,gdy odczekam aż zgaśnie dioda w sterowniku X jest wszystko ok.
  Niestety ta sytuacja pojawia się przy próbie frezowania jeden ze sterowników zawiesza się choć diody świecą silnik np.osi X nie działa a druga oś jakoś tam działa ale płynności w tym żadnej ,nadmienię jeszcze że dioda w zawieszonym sterowniku nie gaśnie nawet po 15 minutach
  Sterowniki chodzą prawidłowo tylko wtedy gdy jeden z nich jest nieaktywny czyli ma nie zapaloną diodę

  Sterownik osi Y nie podłączony
  Odlutowałem kondensator z płyty głównej
  Odłączona linia enable
  Hex wgrany na różne sposoby sprawdzany ,wgrywałem go ze 20 razy
  Fusebity ustawione poprawnie
  Zasilanie 12v/5v zasilacz ATX
  Komp Fujitsu Simens Esprimo P4 3ghz 1g ram grafika Geforce 8600GT
  Panowie co ja robię zle że to nie działa tak jak powinno :cry:
 • #527
  soki
  Level 17  
  witaj!
  skoro odseparowane od siebie sterowniki chodzą poprawnie, to wydaje mi się że problem tkwi w zasilaniu. Podłącz w każdym ze sterowników dodatkowy kondensator 100nF + 1000uF. Jeśli problem dalej będzie występował, spróbuj zasilać z mocniejszego źródła, o mniejszych zakłóceniach.
 • #528
  mirek3012
  Level 12  
  Witam
  Soki rozszyfrowałeś mnie okazało się że jestem debilem:) , że też o tym nie pomyślałem to było to.
  Na swoje usprawiedliwienie mogę tylko powiedzieć że w akcie desperacji w którymś momencie pomyślałem że z kondensatorem z płyty jest coś nie tak bo był z demobilu i go odlutowałem a następnie o tym zapomniałem , a przyczyną początkowego zamieszania był kabel lpt który miał być 1;1 ale okazało się inaczej
  Po ponownym przylutowaniu na zasilaniu 5V kondensatora 3300uF wszystko gra
  Przepraszam za zamieszanie silniczki pracują jak złoto
 • #529
  mirek3012
  Level 12  
  Witam wszystkich
  chciałbym się podzielić tym z czym ja miałem największe problemy przy sterownikach V2 a więc skompilowany plik bas na hex (pomoc w kompilowaniu otrzymałem od kolegi z innego forum ,za co mu bardzo dziękuję ,dzięki Codeking) oraz scren z fusebitami ustawionymi dla Attiny dla kwarcu 4Mh.
  Atinny programowane przez PonyProg i płytkę simOUT:)
  pozdrawiam
  Frezarka CNC za niespełna 250zł.
 • #530
  KBCH
  Level 13  
  Jako, że zainteresowałem się trochę tym sterownikiem zastanawia mnie czy gdyby zamienić stany logiczne wyjść z procesora na 0 (w przypadku podania kroku) i zamianie tranzystorów na odwrotne (oczywiście chodzi mi o tranzystory polowe) i podłączenie ich do zasilania czy wtedy można byłoby sterować silnikiem bipolarnym?
 • #531
  soki
  Level 17  
  Niestety nie, gdyż aby móc sterować silnikiem bipolarnym potrzebujesz 2 mostki typu H. W końcu niezbędna jest zmiana polaryzacji prądu na dwóch cewkach silnika. Jedyna opcja, nad którą zresztą również myślałem to zastosowanie zasilania symetrycznego. Jednak bardzo mocno skomplikowało by to układy regulacji prądowej.
 • #532
  KBCH
  Level 13  
  A nie jest to tak, że gdy na jeden/dwa odczepy uzwojenia podajemy 1 to silnik będzie pracować?
 • #533
  mirek3012
  Level 12  
  Witam
  Długo nie trwała moja radość ,po perypetiach z zamówieniem tranzystorów do ostatniej osi Z wreszcie otrzymałem upragnioną przesyłkę ,czym prędzej zabrałem się do poskładania ostatniego sterownika osi Z i przetestowania jego działania, i jak to się mówi jak nie urok to przemarsz wojska po kliknięciu Test this axis osi Z mam takie kwiatki:
  Frezarka CNC za niespełna 250zł.
  oczywiście oś nie reaguje .
  Gdy zignoruje błąd i puszcze program frezowania na sucho to oś Y działa prawidłowo,
  oś X prawidłowo ,oś Z kręci się tak samo jak oś X
  A żeby nie było tak różowo to po kliknięciu na moja frezarka niekiedy wyskoczy coś takiego :
  Frezarka CNC za niespełna 250zł.
  Następnie zamykam okno i klikam powtórnie moja frezarka program uruchamia się prawidłowo bez błędu ale oś Z nadal pracuje tak samo jak oś X czyli kręci tą samą prędkością i zmienia kierunek obrotu tak samo jak oś X
  Jeżeli ktoś zna odpowiedz to proszę o tłumaczenie jak kompletnemu idiocie bo Linux to dla mnie nowość
  pozdrawiam
 • #534
  mirek3012
  Level 12  
  Witam
  Mój problem z osią Z rozwiązała ponowna instalacja Linux cnc
  I taka jeszcze ciekawostka mam zastosowane na każdym sterowniku inne tranzystory BUZ11 ,IRL540,RFP50n06 i wszystko działa jak trzeba ,aczkolwiek 8szt. IRL540 czeka sobie w razie W
  Podczas testów na sucho sterownik z IRL540 niekiedy gubi kroki ,być może jest to wina zasilacza Dell 210w
  Silniki to 2,2v 1,3A prąd pobierany 1.5A dochodzący do 2.1A zależy jak się silnik zatrzyma
  pozdrawiam
 • #536
  De_Jot
  Level 10  
  Gratulacje dla soki, kiedy więcej info na temat wersji v3? I czy silnik 1.5A 4.5V będzie ok. do ciachania alu?
 • #537
  stopa121314
  Level 9  
  Witam
  Czy mógłbym prosić o wsad do atmegi8 sterownika V.1 w formacie bas?
  Z góry dziękuje.
 • #539
  M rio
  Level 12  
  Witam!

  Wie ktoś czy sterownik v1 z początku tematu będzie działał z przejściówką USB->LPT?

  Pozdrawiam!
 • #540
  slaweq_03
  Level 10  
  endurasek wrote:
  witam
  Odnośnie tranzystorów IRF3704L-V czy da się je zastąpić jakimiś innymi łatwiej dostępnymi? np IRF540N. I ponawiam pytanie odnośnie sterownika V3 :D no bo czekam i czekam od czasu wzmianki o projekcie v3 minoł juz rok :cry:


  Ja zastosowałem IRF 510. Trzeba na ten mosfet uważać bo jak u mnie miały niektóre chwile słabości i się palił.

  Frezarka CNC za niespełna 250zł.
  Pozdrawiam slaweq