Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Frezarka CNC za niespełna 250zł.

soki 07 Sty 2010 23:14 465852 570
    pukury
    Poziom 35  
    Witam.
    Gwoli ścisłości - śruba z gwintem M8 ma skok 1.25mm .
    Udanej maszynki tylko pogratulować - wielu tylko planuje i planuje i nic z tego nie wychodzi .
    Pozdrawiam .
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    yetihehe
    Poziom 13  
    lucastg - na cncxxx wszystko jest drogie. L297 - 20zł, a da się gdzieniegdzie kupić nawet za 6zł...
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    jonatan21
    Poziom 11  
    Mam jeszcze taki głupi problem, bo troche bo mi sie w głowie pomieszało juz: Poniższe zdjęcie przedstawia schemat blokowy elektroniki tego projektu. Czyli wygląda to tak, że sterowniki silników są bezpośrednio połączone z LPT (w każdym sterowniku występuje zaprogramowana odpowiednio atmega)
    Potem nie wiem co to ten "LM317 moduł"( może ktoś krótko wyjaśnić?). I do jakich 'nóżek' w LPT wczepia się wyprowadzenia sterowników i modułu przekaźnika do wrzeciona?
    Sorki za te pytania ale lepiej wiedzieć niż potem głupot narobić z braku wiedzy.

Legion69
    Poziom 10  
    Czy "Trafo + 7805" i "LM317 moduł 3x" można zastąpić zasilaczem komputerowym gdzie mamy 5V stabilizowane i 12V z powiedzmy zapasem mocy rzędu 30A?

Czy te tranzystory w sterownikach się nie przegrzewają? Masz założony radiatory ?

Sterowniki obsługują silniki do 1.5A i ilu V ? Jaki moment mają twoje silniki? Dobijają do 1Nm?

LPT i sterowniki powinny mieć między sobą zabezpieczenie "zwrotne" aby nie uszkodzić kompa. Nie sądzisz? przeważnie to koszt około 50-60zł.

Z tego co wyczytałem program sterujący CNC jest na Linuxie? Czy ten program widzi / konwertuje np. dwg/ dxf ( np. AutoCAD ) i "wysyła" to na CNC?

Zapewne cała ta frezarka działa i pod Mach2/3 bo o kwestia tylko podłączenia i skonfigurowania. Próbowałeś już? Bo już myśle nad zakupem starego laptopa z LPT i Linuxem.

Miałbym jeszcze wiele pytań bo jestem w trakcie projektowania swojej CNC ale utknąłem na sterownikach =\ jeśli się to nie zmieni to planuje zakupić już gotowe.
    yetihehe
    Poziom 13  
    Na niektóre pytania można odpowiedzieć po prostu szukając troszkę na forum i w necie.
    Legion69 napisał:
    Czy "Trafo + 7805" i "LM317 moduł 3x" można zastąpić zasilaczem komputerowym gdzie mamy 5V stabilizowane i 12V z powiedzmy zapasem mocy rzędu 30A?
    Do zasilania elektroniki jest 5v, do zasilania silników potrzebne jest większe napięcie, jak dasz 12V, to będziesz mieć troszkę gorsze osiągi, ale to już zależy od obciążenia silników.
    Legion69 napisał:
    Czy te tranzystory w sterownikach się nie przegrzewają? Masz założony radiatory ?
    Na zdjęciach nie ma radiatorów, widocznie silniki nie są wykorzystywane tak mocno, żeby to sprawiało problemy.
    Legion69 napisał:
    Sterowniki obsługują silniki do 1.5A i ilu V ?
    Według specyfikacji LM317, max 40V.
    Legion69 napisał:
    LPT i sterowniki powinny mieć między sobą zabezpieczenie "zwrotne" aby nie uszkodzić kompa. Nie sądzisz? przeważnie to koszt około 50-60zł.
    Takie zabezpieczenie kosztowałoby wtedy 3 razy więcej niż sama elektronika ;)
    Legion69 napisał:
    Z tego co wyczytałem program sterujący CNC jest na Linuxie? Czy ten program widzi / konwertuje np. dwg/ dxf ( np. AutoCAD ) i "wysyła" to na CNC?
    EMC2 czyta gcode czyli najpopularniejszy język obrabiarek, w necie dostępne są darmowe konwertery dxf na gcode pod linuxa.
    Legion69 napisał:
    Zapewne cała ta frezarka działa i pod Mach2/3 bo o kwestia tylko podłączenia i skonfigurowania. Próbowałeś już? Bo już myśle nad zakupem starego laptopa z LPT i Linuxem.
    Zgadza się, prawie każdy dostępny program do cnc obsłuży ten sterownik, wystarczy odpowiednio przypisać piny.
    Ja już myślę nad zrobieniem podobnej obrabiarki ;)
    soki
    Poziom 17  
    Widzę, że maszynka zdobyła dużą popularność. Po ilości PW jakie dostaję wnioskuję, że przybędzie w domowych pieleszach forumowiczów amatorskich frezareczek :)

Żeby sprawę ułatwić i pomóc tym, którzy postanowili sami zadziałać w tej materii postanowiłem podzielić się moją pracą i udostępnić wszystkie pliki z nią związane. W archiwum znalazły się:
    - schemat zrobiony w eaglu - format "sch",
    - płytka w formacie "brd" (również eagle)
    - dokumentacja co i jak połączyć i które piny do czego służą "pdf"
    - no i chyba to na co najbardziej niektórzy liczą, wsad do procka "hex"

Zależy mi na tym, żeby moja praca pozwoliła wszystkim chętnym zbudować sobie taką frezareczkę. Zastrzegam jednak, że pliki są tylko do wykorzystania w celach niekomercyjnych.

Dla leniwych (zainteresowanych kupnem gotowców) przygotowałem ofertę cenową, dostępną w dziale giełda. Mam nadzieję, że ten sposób prezentacji oferty nie naruszy regulaminu i nie zostanie wycięte przez moderatora.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7508672#7508672

Pozdrawiam wszystkich i miłej budowy :)
    Załączniki:
    lobo14
    Poziom 14  
    Witam czy możliwe było by wykonanie takiego CNC tylko o większych wymiarach ? np 1,5m x 30cm?
    soki
    Poziom 17  
    lobo14 napisał:
    Witam czy możliwe było by wykonanie takiego CNC tylko o większych wymiarach ? np 1,5m x 30cm?

A dlaczego nie? Sterowanie zostaje to samo, zmienia się jedynie konstrukcja. tylko w przypadku tego wymiaru, zrezygnowałbym z ruchomego stołu (jak u mnie oś Y), na poczet ruchomej bramy. Komplikuje to delikatnie sprawę, ale jest jak najbardziej do zrobienia.
    Pozdrawiam!
    cheffee
    Poziom 2  
    Czy mógłbym poprosić o dokładne zdjęcia konstrukcji mechanicznej i jeśli byłoby to możliwe, o podanie wymiarów poszczególnych elementów.
    3_at
    Poziom 14  
    soki napisał:

[...] trapezowe są przede wszystkim "szybsze". Gdyż mają np. 2 lub 3mm skoku na obrót. W przypadku śrub M8 skok jest 1.22mm/obr. Ma to duże znaczenie w przypadku obrabiania tworzyw sztucznych, gdzie ważna jest duża prędkość posuwu wrzeciona, aby plastik się nie topił i nie "zatykał" frezu. Wiem, że ucierpi na tym dokładność maszyny [...]

Słuchajcie, wcześniej była poruszona sprawa o szybkości posuwu wrzeciona. Ja jednak chciałem się upewnić. Jeśli prędkość wrzeciona jest sterowana (są takie dostępne urządzenia) to czy zamiast zmieniać śruby posuwające wszystko i tracić na dokładności czy nie można by po prostu zmienić prędkości obrotów (wrzeciona)?
    pako8420
    Poziom 11  
    Witam.
    Bardzo fajna frezarka i to za tak niską cenę!
    W przyszłości chciałbym zrobić takie cudo (narazie zbieram info)

Kolego: 3_at

można by było zmieniać obroty wrzeciona lecz falowniki są strasznie drogie a wykonanie czegoś podobnego do regulacji obrotów to trochę roboty i wydatków. Tak więc moje podsumowanie:
    -lepiej sobie kupić śrubę trapezową fi6~fi16 wraz z nakrędkami za jakieś 10pln niż kombinować z falownikiem za 300pln.
    -domyślam się, że w projekcie użyto wrzeciona z płynną regulacją obrotów( takie silniki można kupić na alledrogo tylko trzeba trochę poszperać)

Ogółem projekt bardzo fajny.

Pozdrawiam.
    pawelcb33
    Poziom 24  
    nie stety kolego pako8420 śruby trapezowe nie są tak tanie (10zł), wiem bo jestem w trakcie składania frezarki.
    przemek-maly
    Poziom 15  
    Witam
    jakie najlepiej zastosować silniki? lub z czego najlepiej je wyciągnąć?
    na silnikach krokowych nie znam sie!
    czy taki będzie dobry?

soki
    Poziom 17  
    przemek-maly napisał:
    Witam
    jakie najlepiej zastosować silniki? lub z czego najlepiej je wyciągnąć?
    na silnikach krokowych nie znam sie!
    czy taki będzie dobry?

Będzie dobry. Co prawda za mocny to on nie będzie, ale jak najbardziej się nada.
    przemek-maly
    Poziom 15  
    to co mi polecisz?
    czego szukać
    kazitor23
    Poziom 15  
    a Twoje sterowniki chodzą pod MACH'em?
    hd45
    Poziom 12  
    pawelcb33 napisał:
    nie stety kolego pako8420 śruby trapezowe nie są tak tanie (10zł), wiem bo jestem w trakcie składania frezarki.

Witam mozna zastosowac z podnosnika np Fiat 125.Ja mam takie w tokarce.Koszt 5,o Pln na szrocie.
    shadow1987
    Poziom 10  
    witam a może posiadasz plany techniczne? i chciałbyś się podzielić .
    Albo przynajmniej więcej zdjęć np z tyłu
    kraupner
    Poziom 11  
    Pozwole sobie powtórzyć pytanie kolegi Legion69, gdyż nie padła odpowiedź na nie:
    "Jaki moment mają twoje silniki?"
    Ew. napisz jaki to model.
    Szykuje się do budowy frezareczki i nie wiem za jakimi silniczkami się rozglądać.
    Pozdrawiam
    slaff
    Poziom 15  
    Co do śrub pociągowych to zastanówcie się czy robicie skrawarkę czy zabawkę. Używanie śrub od podnośników i to ze złomu, lub tanich z metra ciętych i najtańszej stali mija się z celem. Śruba powinna być hartowana, powierzchniowo nawęglana i wykończona poprzez szlifowanie. W prawdziwych obrabiarkach innych nie znajdziecie. Trapezowy gwint nie jest stosowany dlatego że ma większy skok, bo by wystarczyło zwiększyć obroty, a dlatego że może przenosić znacznie większe obciążenia, stąd jego zastosowanie np. w lewarku.
    Porządnie wykonana konstrukcja to więcej niż połowa sukcesu. Umożliwi Wam obrabianie nie tylko drewna i plastiku, ale nawet stali przy zastosowaniu odpowiednio mocnych silników i wrzeciona.
    Proponuję szukać na złomowiskach, czasem trafiają się takie kąski że głowa boli, nie tylko trapezowe śruby pociągowe z maszyn ale też na gwintach tocznych, bez luzu, prawie wieczne.

Oczywiście do typowo hobbystycznych zastosowań może być gwintowany pręt do podwieszanych sufitów :]
    jonatan21
    Poziom 11  
    a Czy silniki 1,7A 4,08V sprawdzą się przy takiej frezarce? bo mam okazję kupic :)
    Vego5V
    Poziom 9  
    Witam!
    Bardzo fajny projekt, na prawde gratuluję!
    Ja powoli też przymierzam sie do zrobienia takiej frezarki, ale bardzo powoli:) Jednak po głowie chodzi mi pewna myśl odnośnie konstrukcji, a chodzi mi o prowadnice. Myślałem żeby zrobić prowadnice z dwóch gładkich prętów i czterech tulejek dopasowanych do tych prętów. Czyli żeby tulejka lekko przesuwała sie po pręcie,ale żeby nie było luzu. A zbudowane miało by to być mniej więcej tak:

Czyli stół z tulejkami porusza się po prętach czyli po prowadnicach.
    No i teraz mam pytane czy to jest dobry pomysł? Czy będzie miało zbyt duży opór? Ogólnie czy to w ogóle będzie sie nadawało do frezarki CNC?
    Pozdrawiam.
    lambers
    Poziom 12  
    Z tego, co ja kojarzę, to stosowane są konstrukcje na prętach, z tym, że w miejscu gdzie u Ciebie są tulejki, stosowane są łożyska liniowe (tak to się chyba fachowo nazywa). Wydaję mi się, że rozwiązanie na tulejkach nie będzie dobre z uwagi na zbyt duże opory, co może wpływać na dokładność posuwu i będzie obciążało silniki. Może pomyślisz o wykorzystaniu kulkowych prowadnic wykorzystywanych do szuflad. Są tanie i względnie dobre do tego typu konstrukcji, oczywiście w wydaniu czysto amatorskim - edukacyjnym.

Mam jeszcze pytanie do autora projektu i tematu, ewentualnie do osób bardziej biegłych w temacie budowy cnc. Czy możliwe jest podanie parametrów granicznych silników, które zostałyby obsłużone bez problemu przez sterowniki autora? Jaki znamionowy maksymalny prąd i napięcie pracy mogą posiadać, bez wprowadzania zmian w konstrukcje sterowników? Czy muszą to być silniki 6-cio przewodowe, czy może 4-przewodowe? I ostatnie pytanie: co osiąga się stosując silniki mocniejsze, czyli z większą wartością Nm - szybszą pracę, czy może umożliwiają one pracę z twardszymi materiałami? Jakie minimalne parametry muszą posiadać silniki aby umożliwić obrabianie aluminium i jego stopów?

Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam.
    kazitor23
    Poziom 15  
    lambers, co do wszystkich Twoich pytań-odpowiedzi znajdziesz na www.cnc.info.pl , i masz rację,to są łożyska liniowe,jak dla mnie cholernie drogie ale niestety.
    Vego5V,tulejki dobre ale nie do tego,bardzo szybko pojawią się luzy,robilem sobie kiedyś prowadnice do piły stołowej,były to dwa stalowe walki i na początek aluminiowe tuleje,zatarło sie,poźniej tuleje były mosiężne,szybko zrobiły sie luzy,a na koniec stalowe,wałki i tuleje sie porysowały i wszystko zaczęło sie zacinać... jak chcesz amatorke do miękkich materiałów i nie duży stół to najlepiej babci szuflady rozebrać :)
    Vego5V
    Poziom 9  
    kazitor23
    Dobry pomysł:) A jak, a przedewszystkim z czego zrobić wytrzymałe prowadnice? Bo te prowadnice od szuflady to na moje oko delikatne są i jak dla mnie to nie widzę za bardzo zastosowania ich w frezarce. Dlatego szukam jakiegoś innego, lepszego rozwiązania.
    pzdr:)
    Noriad
    Poziom 11  
    soki, mam jedno "głupie" pytanko - jak wygląda sprawa podłączenia Twoich sterowników do LPT ? A mianowicie - w pdfie wejście to J3 - czyli po prostu piny z J3 z poszczególnych sterowników podpinam do LPT + konfiguracja programu sterującego ? Czy coś jeszcze trzeba zrobić ?
    soki
    Poziom 17  
    Noriad napisał:
    soki, mam jedno "głupie" pytanko - jak wygląda sprawa podłączenia Twoich sterowników do LPT ? A mianowicie - w pdfie wejście to J3 - czyli po prostu piny z J3 z poszczególnych sterowników podpinam do LPT + konfiguracja programu sterującego ? Czy coś jeszcze trzeba zrobić ?

Witaj!
    W sumie nic więcej. Podłączasz wyjście LPT do J3 sterowników. Domyślnie pin 1 jest alarmowe zatrzymanie maszynki, można połączyć ze wszystkimi "resetami" atmeg (pin 5 złącza J5 - aktywne "0"). A potem kolejno 2 step X, 3 dir X, 4 step Y, 5 dir y... itd.

Pozdrawiam!
    Noriad
    Poziom 11  
    Dzięki za szybką odpowiedź, jeszcze jedno pytanko, co do choppera - piszesz o zasilaniu +30V a na schemacie jest 12V - jak to jest na prawdę ? ;)