Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Koszt 1kWh ze wszystkimi dodatkami?

dominik91p 10 Jun 2010 13:36 185845 55
 • #31
  gegu
  Level 18  
  @ cirrostrato
  Ale ty chyba nie rozumiesz. Zuffu wynajmuje mieszkanie i w związku z tym płaci osobie, od której wynajmuje, a nie energetyce. Opłacając co miesiąc rachunki (prognozowane) płaci 4x więcej niż "zużywa" prądu (tak wynika z postów powyżej). W takim razie po roku będzie nadpłata, która starczy na następne 3 lata (przy założeniu mniej więcej stałych cen - wiem nierealne, Polska), ale tych pieniędzy w życiu nie zobaczy, ponieważ trafią one do kieszeni właściciela mieszkania. To nie jest problem Zuffu, że prognoza jest zawyżona, skoro umowa była na rozliczanie wg. stanu licznika.

  @ Zuffu
  Musisz tą sprawę wyjaśnić, bo jesteś okradana. Najpierw z rozliczenia rocznego odczytaj taryfę, potem sprawdź ceny na stronie internetowej danego dostarczyciela. Teraz dokładnie nie pamiętam, bo na szczęście już płacę za swoje zużycie (i nie zwracam na to uwagi, chyba, że rachunek jest podejrzanie wysoki), ale na rachunek za prąd składa się: ilość_zużytych_kWh x koszt 1kWh + ilość_zużytych_kWh x opłata przesyłowa za 1kWh + akcyza + koszt "pracy/działania" licznika + opłata za wystawienie rachunków (przynajmniej tak jest w vatenfal) + opłata za odczytanie stanu licznika i pewnie jeszcze inne, o których zapomniałem. Nie jest to trudne, żeby dokładnie wyliczyć wysokość rachunku ze wskazania licznika.
 • #32
  Zuffu
  Level 10  
  Witam, sprawę już wyjaśniłam. Oczywiście okazało się, że właściciele się "pomylili". U Nas przepływowe wynosi 12,40 zł, a koszt 1kwh to 0,51 gr. Teraz walczymy z gazem, bo też źle policzyli :P
  Dzięki za pomoc i pozdrawiam.
 • #33
  Czokoladowy
  Level 1  
  http://www.energiapro.pl/files_upload/energia_contents_141_12100663314820259bd491d.pdf

  Polecam dla ludzi z lekkim zacięciem matematycznym: algorytm naliczania opłat na stronie 10... Wbrew temu, co niektórzy piszą, MOŻNA kompletnie obliczyć stawkę za energię za miesiąc, trzeba jednak operować pewnymi pojęciami, które elektrownia celowo wprowadza - "nie robiąc" oczywiście nikomu krzywdy, nazywają każdy proces energetyczny po imieniu, my wiemy tylko tyle, że trzeba za niego płacić (...) Sami możecie wyciągnąć wnioski :(

  a propos powyższego posta: kto w zwykłym społeczeństwie jest w stanie chwycić taką taryfę w rękę i przedstawić im dokładnie moment, w którym została naliczona zbyt wysoka opłata? :/
 • #34
  yelka
  Level 12  
  Cześć! Ja mam podlicznik u szwagra na działce k. Michałowa woj. podlaskie. Tam koszt 1 kwh wynosi 0.69złbrutto (z rachunku )
  Mam pytanie czy to może zależeć od tego że, szwagier ma licznik 3-fazowy
 • #35
  strazak_1
  Level 2  
  Witam
  Od miesiąca jestem szczęśliwym najemcą kawalerki która w całości jest ogrzewana prądem i w związku z tym muszę trzymać dyscyplinę w zużyciu Kw no i zachować komfort cieplny.
  W oparciu o fakturę i po odbytej rozmowie tel z panią z energetyka dowiedziałem się, że 1 kwh w Warszawie kosztuje 0,5445 zł brutto.
  Zaowocowało to tym, że stworzyłem "uproszczony" licznik kosztów w excelu.
  Kalkulator ten nieco zawyża ponieważ nie jest w nim uwzględniona akcyza.
  A oto "przepis" jak go samemu wykonać w excelu:(':D')
  A1,B1,C1 - (scal komórki) tekst; wskazanie licznika
  D1-tekst; ilość kw/h
  E1 -tekst; stawka
  F1- puste
  G1- tekst; opłaty miesięczne (uiszczane raz w miesiącu zsumowane)
  H1- tekst;koszt netto
  I1- tekst; vat
  J1- tekst; koszt brutto
  K1- przelew ( czyli tyle ile im wpłacamy )
  L1- tekst; nadpłata lub niedopłata
  A2- tekst; data
  B2- tekst; od (w te rubrykę wpisujemy początkowy stan licznika)
  C2- tekst; do ( końcowy na dany okres )
  A3- np 10.12.2010
  B3- 1000
  C3-1100
  D3- (klikamy na komórkę D3 po czym należy wprowadzić formułę) tekst;=(C3-B3) wciskamy enter(':D')i pojawia się wartość
  E3- wpisujemy stawkę za 1kw netto (Energia czynna całodobowa + opłata dystrybucyjna)*w moim przypadku jest to 0,3734 dla taryfy g11
  F3- (klikamy na komórkę F3 po czym należy wprowadzić formułę) tekst; =ILOCZYN(D3:E3) wciskamy enter (':D')i wyskakuje wartość
  G3- wpisujemy sumę opłat stałych narzuconych przez dostawce np:opłata handlowa + składnik stały stawki sieciowej itd.. w moim przypadku jest to 13,50
  H3- (klikamy na komórkę H3 po czym należy wprowadzić formułę) tekst; =SUMA(F3:G3) wciskamy enter i wyskakuje wartość (':D')
  I3 - tekst; 1,22
  J3-(klikamy na komórkę J3 po czym należy wprowadzić formułę) tekst; =H3*I3
  wciskamy enter (':D')i wyskakuje wartość
  K3- Wpisujemy wysokość naszego przelewu przelewu
  L3- (klikamy na komórkę L3 po czym należy wprowadzić formułę) tekst; =K3-J3
  wciskamy enter (':D')i wyskakuje przybliżony koszt rachunku za prąd.
  mnie za 100kw/h wyszło 62.02zł

  słowo "tekst;" traktować należy jako parametr pomocniczy
  *do energia czynna całodobowa należy dodać podatek akcyzowy (niestety ja nie wiem ile za to).
  Pozdrawiam.
 • #36
  logiana
  Level 2  
  Posiadam licznik przedpłatowy i 1 Kwh kosztuje 0,56 zł+abonament/ co miesiąc
 • #37
  deka87
  Level 20  
  U mnie (Łódź, PGE, taryfa G11) jak narazie ok. 57 gr/kWh z wszystkimi opłatami.

  Zacząłem się tym interesować jak ostatnio dostałem rachunek 218 zł i "prognozę", ale już chyba wiem dlaczego aż tyle wyszło - od wakacji mieszkam sam więc postanowiłem zgłosić to w zakładzie energetycznym i zmniejszyć składkę do ok. 60 zł/mies., ale jak się okazało było to trochę za mało i teraz muszę zapłacić różnicę, tylko nie wiem dlaczego w przyszłych miesiącach wyliczyli mi ponad 160 zł miesięcznie. Jak sam sobie dzisiaj dosyć dokładnie liczyłem to wyszło ok. 90-100 zł w przypadku gdybym cały czas siedział w domu

  Główne prądożerne urządzenia z których korzystam to:
  - komputer (X4 620, GF 9800GT, 2xHDD, 5 GB DDR3, DVD-RW; włączonych kilka programów, i program do oszczędzania energii - EES) ok. 140W
  - TV (LG 47ld450 max. oszczędzanie energii) ok. 55 W
  - kino domowe (Samsung HT-X250) ok. 22W
  - przez noc (ok. 9h) lodówka, piekarnik z zegarkiem i dzwonek podłączony pod ładowarkę od telefonu zżarły 0,61 kWh, reszta odłączona od gniazdka.
  - poza tym wszędzie energooszczędne żarówki, albo LEDowe, w nocy włączam tylko małą lampkę
  - no i zapomniałem jeszcze o pralce czy odkurzaczu - raz w tygodniu co najmniej działają więc trzeba doliczyć 10-20 zł, czyli miesięcznie będzie ok. 110 zł
 • #38
  titamida
  Level 11  
  Trochę po czasie ale może innym się przyda. Nie ma nic prostszego jak spisany w danym dniu licznik przedłożyć w BOK i poprzednich wynajmujących rozliczyć z dokładnością do 1 gr. Po otrzymaniu kolejnych już rachunków z prognozą tez odczytać swoje zużycie i znów pojechać i skorygować rachunek na miejscu i tak w nieskończoność można robić.
 • #39
  logiana
  Level 2  
  Gdyby kogoś interesowało to na dzień dzisiejszy wykupiłam energię za ok 75 zł(bez paru groszy)i mam jej 88 kilowatów na doładowanie licznika przedpłatowego....czy podrożała??...raczej tak....tylko nie wiem doładnie co poszło w górę bo nie mam szczegółów na rachunku.
 • #40
  janek1815
  Level 38  
  A u mnie odkąd Enion wprowadził system odczytu licznika co 6 miesięcy to już się doliczyć nie mogę. Płaciłem 410zł/miesiąc teraz płacę 443zł/miesiąc a od września po wizycie inkasenta zobaczymy.
 • #41
  adamjur1
  Level 41  
  Koledzy - czytając tego posta przeraziłem się galopującą inflacją ( przynajmniej w energetyce)
  wg kalkulatora dostępnego na stronie Enea dzisiaj brutto w taryfie G11 ( dzień i noc tak samo) 1 kWh kosztuje ..... 1,26 brutoo!!!!!!
  Pozdr. J.
 • #42
  titamida
  Level 11  
  Mam przed sobą rachunek z Energii za "prąd budowlany" taryfa C11 975 kW/h - 907,88 teraz mam G11 i będzie ok połowę taniej
 • #44
  Bezet-1147
  Level 10  
  adamjur1 wrote:
  Koledzy - czytając tego posta przeraziłem się galopującą inflacją ( przynajmniej w energetyce)
  wg kalkulatora dostępnego na stronie Enea dzisiaj brutto w taryfie G11 ( dzień i noc tak samo) 1 kWh kosztuje ..... 1,26 brutoo!!!!!!
  Pozdr. J.
  -------
  A ktoś może wytłumaczyć wynik z tego kalkulatora ?
  http://www.enea.pl/3/energia-dla-domu/kalkulator-taryfowy-119.html
  Pozdr.J.

  .
  Wyniku, który Ty uzyskałeś (1,26 zł/kWh) w żaden sposób nie mogę uzyskać, mimo że przetestowałem na tym kalkulatorze wiele bardzo różnych wariantów liczbowych (różne wartości kWh i różne okresy rozliczeniowe). Zawsze cena wychodziła mi zdecydowanie poniżej 1 zł/kWh.

  Z kolei, gdy wpisałem do kalkulatora dane z mojego gospodarstwa domowego (zużycie roczne w 2010 roku: 1737 kWh; okres rozliczeniowy: 12 m-cy), to kalkulator wyliczył, że w roku 2011 zapłaciłbym za taką samą ilość energii 1029,52 zł, co daje cenę 0,5927 zł/kWh. Tu dodam, że w ubiegłym roku Rejon Energetyczny wystawił mi fakturę rozliczeniową na kwotę 967,16 zł za 1737 kWh, co daje 0,5568 zł/kWh.

  Na prawdę, nie rozumiem w jaki sposób uzyskałeś (wyliczyłeś) cenę 1,26 zł/kWh.

  ---------------------------------------------
  68500
  .
 • #45
  zygmunt57
  Level 1  
  Po prostu, wystarczy kwotę brutto ( do zapłaty) podzielić przez ilość kilowatów (kWh) i będziesz miał cenę kWh ze wszystkimi dodatkowymi opłatami.
 • #46
  Bezet-1147
  Level 10  
  zygmunt57 wrote:
  Po prostu, wystarczy kwotę brutto ( do zapłaty) podzielić przez ilość kilowatów (kWh) i będziesz miał cenę kWh ze wszystkimi dodatkowymi opłatami.

  To jest oczywiste, również i dla mnie.

  Moja "niewiedza" dotyczyła DUŻEJ wielkości/wartości stawki (1,26 zł/kWh), a była to stawka o około 110% wyższa od stawek, które obowiązywały w Enei w roku 2011. Inaczej mówiąc stawka 1,26 jest (była w ub. roku) według mnie stawką nierealną i stąd była moja prośba o podanie przy jakich danych wyjściowych została ona wyliczona. To właśnie było intencją mego posta z sierpnia ub.r.

  Natomiast poinformowanie na Forum, że kalkulator Enei obliczył stawkę 1,26 zł/kWh i jednocześnie nie podanie na Forum sposobu wyliczenia takiej wartości stawki lub nie podanie danych wyjściowych do obliczeń - jest moim zdaniem straszeniem (i to niczym nieuzasadnionym straszeniem) czytelników tego Forum, że nastąpił jakiś horendalny - ponad stuprocentowy - wzrost cen energii elektrycznej.

  ---------------
  99882
  .
 • #47
  titamida
  Level 11  
  Niby masz rację ale nie tak do końca. Dlaczego. A dla tego, że jak w okresie obrachunkowym zużyjesz 500kW/h a inna sosoba w tym samym okresie zużyje1000kW/h to oczywiście rachunek przyjdzie wyższy ale stawka ale obliczona w ten sposób stawka za 1kW/h u obu będzie inna.
 • #48
  maldyl
  Level 9  
  witam (po raz pierwszy), mam prośbę, płacę wysokie rachunki za ciepłą wodę z miasta (zaliczka za c.w.+ ścieki (za 3 kubiki) to 101,00 zł/m-c (województwo opolskie), (faktycznie ciepłej wody w m-cu zużywamy tylko 2 kubiki, tak więc zastanawiamy się z mężem nad wypowiedzeniem umowy na grzanie wody BPC-owi i założeniu sobie elektrycznego przepływowego podgrzewacza wody (na siłę). Czy jest ktoś mi wstanie obliczyć faktyczny koszt podgrzania takiej wody?? (bez montażu i piecyka bo to osobna bajka) obecnie opłaty za prąd mam około 120 złotych m-cznie. z góry dziękuję

  Dodano po 47 [minuty]:

  słuchajcie wydzwoniłam mojego zarządcę i wyszło faktyczne podgrzanie kubika wody na 53 zł + 18 zł za jakąś stałą opłatę czyli kubik faktycznie - jak wychodzi z faktury - (pomimo zaliczek) 74 zł :/
 • #49
  marek-zarzycki
  Level 27  
  2,49 zł ze wszystkimi opłatami dla podstawowej taryfy dziennej.
 • #50
  Bezet-1147
  Level 10  
  .
  Z pierwszej części Twego posta wynika, że:
  1) dostawca ciepłej wody założył, że będziecie zużywali 3000 litrów (czyli 3 m.sześc.) ciepłej wody miesięcznie,
  2) ustalił Wam - z tego tytułu - kwotę zaliczki równą 101,00 zł co miesiąc,
  3) Wy faktycznie zużywacie nie 3000, a 2000 litrów ciepłej wody na 1 miesiąc.
  I to jest jasne.

  Natomiast druga część Twojego posta
  maldyl wrote:
  ....
  słuchajcie wydzwoniłam mojego zarządcę i wyszło faktyczne podgrzanie kubika wody na 53 zł + 18 zł za jakąś stałą opłatę czyli kubik faktycznie - jak wychodzi z faktury - (pomimo zaliczek) 74 zł :/

  jest niezbyt jasna.

  Najlepiej byłoby, gdybyś przedstawiła Rozliczenie (które otrzymałaś od dostawcy) za ostatni okres rozliczeniowy.
  Czyli:
  a) jaki to okres rozliczeniowy (1 miesiąc?, 1 kwartał? pół roku?, rok?),
  b) ilość litrów (lub m. sześc.) ciepłej wody zużytej faktycznie w tym okresie,
  c) cena za 1 m. sześc. (1000 litrów) ciepłej wody,
  d) do czego została odniesiona opłata stała 18 zł (to znaczy: czy jest to dodatek do ceny każdego zużytego m.sześć. c.w.?, czy też jest ona naliczana za każdy miesiąc?, kwartał?, pół roku?, rok? - w wysokości 18 zł/m-c?, 18 zł/kw-ł?, 18 zł/6 m-cy?, 18 zł/12 m-cy?).

  Po przedstawieniu dokładnych danych z ostatniego Rozliczenia, można będzie określić jakie są teraz faktyczne koszty (a nie koszty zaliczek) ponoszone przez Was z tytułu zużycia ciepłej wody.

  Dopiero następnie można będzie przymierzać się do tematu:
  "ile będzie kosztowało miesięcznie uzyskiwanie ciepłej wody z przepływowego podgrzewacza elektrycznego (czyli jakie będą koszty zużytego na ten cel prądu)?"

  i porównywać opłacalność obu wariantów uzyskiwania c.w.

  ----------------
  112672
  .
 • #51
  maldyl
  Level 9  
  przepraszam za wprowadzenie chaosu, będzie prościej (chociaż ja nic z tego nie rozumiem jak pokaże roczne rozliczenie wody za okres od 31.12.2010 do 31.12.2011
  1/ z.w. odczyt początkowy 16 m3 końcowy 72 m3 (z odczytu) zużycie 56 m3
  ciepłej wody zużyłam faktycznie 23 m3 ze zdeklarowanej 36 m3
  Legenda: odc.-odczyt
  ROZLICZENIE za 2011
  Typ dok. Roz. Cena brutto Zużycie Zakres czasowy koszt (zł)
  nalicz. ind. 8.39160 78,92 m3 1-12.2011 662,27
  r.na licz. ind. 8.39160 5,77 m3 j.w. 48,42
  nalicz. zb. 18.16154 40,86 kW j.w. 742,08
  nalicz. zb. 19.03030 13,85 kW j.w. 263,57
  nalicz. ind. 53.94800 9,49 GJ (17,40 m3) j.w 511,97
  nalicz. ind. 56,19900 2,99 GJ (5,52 m3) j.w. 168,04
  łączne koszty 2.396,35
  ustalona zaliczka z.w. (za 5 m3) 504,00
  ustalona zaliczka c.w. (opłata stała - za 3 m3) 1.201,14
  naliczono zaliczkowo razem 1.705,14
  NIEDOBÓR 691,21 ( z tego około 140 zł to z tytułu zimnej wody)

  (pomyliłam się przy deklarowaniu zimnej wody i wiem że na zimnej wodzie mam niedopłatę) z deklarowanej ciepłej wody na 3 m3 zużywamy 2 m3 w m-cznej zaliczce po 33,50 zł (między styczniem a marcem 2011 było troszkę mniej bo w kwietniu 2011 nastąpiła podwyżka), mojemu mężowi po obliczeniu tych podanych kwot wyszło, że faktycznie podgrzanie jednego m3 wody kosztuje nas 87 zł !!!! stąd pomysł o przejściu na przepływowy ogrzewacz na siłę tylko interesuje nas ile będziemy płacić za 1m3 wody podgrzanej prądem
  PROSZĘ O JAKĄŚ MĄDRĄ INTERPRETACJĘ BO MI BERET Z GŁOWY SPADŁ JAK MI WŁOSY DĘBA STANĘŁY ;)))


  Zmień sposób wklejenia grafiki: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
  [jankolo]
  Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
 • #52
  maldyl
  Level 9  
  Ta tabelka poniżej tekstu to pomyłka jeszcze nie umiem do końca obsługiwać tej strony :) przepraszam
 • #53
  Bezet-1147
  Level 10  
  .
  Załącznik (skan "ZAWIADOMIENIE ..... ") - obejrzałem. Postaram się jutro coś na ten temat napisać.

  A dzisiaj - dla porównania - podaję informacje o moich kosztach zimnej i ciepłej wody.

  A więc:
  - mieszkanie spółdzielcze, 2 osoby (żona i ja),
  - mniej więcej raz na 6 tygodni odwiedza nas 3-osobowa rodzina (są u nas dwa dni),
  - wnuk spędza u nas ferie zimowe i 2 tygodnie latem.

  Urządzenia: 1) kuchenka gazowa 4-palnikowa (w niej piekarnik elektryczny), 2) terma gazowa 17-letnia (a więc niskosprawna), a z niej płynie ciepła woda do łazienki i do kuchni.

  - zużycie wody (woda zimna + woda płynąca przez termę gazową) w ostatnim roku rozliczeniowym = 62 m. sześc.
  - koszt zużytej wody (62 m3) + opłata za ścieki = 535 zł.

  - ilość zużytego gazu (kuchenka gazowa + terma gazowa) w ostatnim roku rozliczeniowym = 161 m. sześc.
  - koszt zużytego gazu (161 m.sz.) = 455 zł.

  Jak z tego wynika, rocznie wydaliśmy 990 zł (na opłaty za wodę+ścieki, na podgrzewanie wody w termie i na gotowanie na kuchence gazowej - codziennie obiad w domu).

  A u Państwa: koszt wody zimnej, ścieków oraz podgrzania wody = około 2400 zł. To bardzo dużo. A przecież u Państwa dochodzą jeszcze koszty gotowania posiłków, co z kolei u nas mieści się już w tych 990 złotych.

  --------------------
  112845
  .
 • #54
  maldyl
  Level 9  
  dokładnie tak to wygląda z tą ciepłą wodą u nas, za gaz m-cznie (tylko kuchenka do gotowania obiady codziennie) płacimy około 20 zł do tego dochodzi prąd (mieszkanie 90 m2) około 110 złotych (faktyczne prawdziwe zużycie), dlatego chcemy poustalać jak wyjdziemy na ogrzaniu dwóch m3 wody prądem bo szykujemy się do remontu kuchni i przy jednym remoncie można by siłę pociągnąć i podgrzewacz wody założyć (a w między czasie wypowiedzieć umowę na ciepłą wodę) piecyk gazowy odpada bo mamy problem z kominami (za mało ich w pionie), pozdrawiam będę bardzo wdzięczna :)
 • #55
  Bezet-1147
  Level 10  
  .
  Oto jak ja interpretuję informacje zawarte w skanie "ZAWIADOMIENIE ..... ".

  1) Domyślam się, że mają Państwo w mieszkaniu dwa wodomierze (1 x woda zimna + 1 x woda ciepła).

  2) Nie wiem co to jest pozycja o nazwie "r. na licz.". Domyślam się, że jest to Korekta związane z różnicą miedzy zużyciem wody wykazywanym przez Wodomierz Główny w Waszym budynku, a sumą wskazań (zużycia wody) wszystkich wodomierzy zainstalowanych w mieszkaniach w tym budynku. Taka różnica to normalna sprawa i spowodowana ona jest tym, że wodomierze w mieszkaniach wykazują na ogół nieco mniejsze zużycie wody, niż zużycie faktyczne w danym lokalu (bo: kapią krany w mieszkaniach, są nieszczelne zawory w spłuczkach, wodomierze z czasem się "zamulają" i nie obracają się przy bardzo małym chwilowym poborze wody w mieszkaniu). Tę pozycję trzeba wyjaśnić u Zarządcy budynku.

  3) Zużycie wody przypisane Waszemu mieszkaniu przez Zarządcę jest - prawdopodobnie - równe 84,69 m.sz., na co składa się:
  a) zużycie wody zimnej w/g wskazań wodomierza w mieszkaniu = 56 m.sz.
  b) zużycie wody ciepłej w/g wskazań wodomierza w mieszkaniu = 17,40 + 5,52 = 22,92 m.sz.
  c) Korekta = 5,77 m.sz.

  4) Nie wiem czego dotyczą pozycje (w kolumnie "Zużycie"): 40,86 kW oraz 13,85 kW.
  Poza tym, te zapisy są niepoprawne technicznie, bo "kW" - kilowat, to jednostka mocy, a więc nie może wyrażać zużycia, które to zużycie energii wyrażamy w "kWh" - kilowatogodzinach (a w przypadku energii cieplnej - wyrażamy na ogół w GJ, czyli w gigadżulach). A tu mamy przecież kolumnę "Zużycie".
  Jednak z drugiej strony, cena jednostkowa (18,16154 zł oraz 19,03030 zł) jest o wiele, wiele za duża jak na cenę za 1 kWh.
  W związku z tym domyślam się (ale to tylko moje przypuszczenie), że te dwie pozycje dotyczą opłaty za tak zwaną "moc cieplną zamówioną" do celów podgrzania ciepłej wody użytkowej (wyrażoną w "kW", czyli w kilowatach). Znaczenie tych pozycji trzeba koniecznie wyjaśnić u Zarządcy.

  5) Jeżeli okazałoby się, że dwie pozycje z mojego pkt 4), to opłata za moc zamówioną do podgrzewania ciepłej wody, to wówczas roczna opłata ponoszona przez Państwa obecnie z tytułu dostawy ciepłej wody użytkowej byłaby równa:
  742,08 + 263,57 + 511,97 + 168,04 = 1685,66 zł.
  Wtedy cena za dostawę 1 m.sz. ciepłej wody byłaby równa 1685,66 / 22,92 = 73,55 zł.

  6) Natomiast, gdyby okazało się, że te dwie pozycje z mojego pkt 4) nie dotyczą ciepłej wody, to wówczas roczna opłata ponoszona przez Państwa obecnie z tytułu dostawy ciepłej wody użytkowej byłaby równa:
  511,97 + 168,04 = 680,01 zł.
  Wtedy cena za dostawę 1 m.sz. c.w. byłaby równa 680,01 / 22,92 = 29,67 zł.


  Dopiero po ustaleniu - dokładnie - jaki koszt obecnie ponosicie Państwo (rocznie) z tytułu dostawy ciepłej wody użytkowej (w ilości 22,92 m.sz.), można będzie przystąpić do analizowania kosztów dostawy ciepłej wody z alternatywnych źródeł (podgrzewacz elektryczny przepływowy?, podgrzewacz elektryczny pojemnościowy?).


  Prawdopodobnie w tym tygodniu nie będę miał czasu, by odezwać się - więc życzę Państwu zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych.

  ----------------------------------
  112980
  .
 • #56
  maldyl
  Level 9  
  dziękuję za wnikliwą i moim zdaniem trafioną analizę :). Obecnie zmieniliśmy zarządce i czekamy na przekazanie dokumentów, wówczas jestem umówiona z nowym zarządcą na aliazę faktur z BPC-u, również życzę zdrowych i spokojnych świąt i do następnego pisania :)

  Dodano po 3 [godziny] 30 [minuty]:

  taka myśl mi się nasunęła jak sobie popatrzyłam po internecie, że może podgrzewacz wody gazowy VAILLANT typu turboMag z zamkniętą komorą spalania, mieszkam na I piętrze i mamy 7 mieszkań w klatce, w moim pionie jest już tylko mieszkanie nade mną i strych?? co myślicie, czy tak by się dało ??