Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tagan model: TG420-U01 uszkadza F1 oraz warystory VZ1 i VZ2?

05 Sty 2010 10:35 3092 7
  • Poziom 24  
    Tagan model: TG420-U01 uszkadza F1 oraz warystory VZ1 i VZ2?
    Po dość sporych zakłóceniach w sieci spowodowanych iskrzącym stykiem w tablicy rozdzielczej uszkodzeniu uległ w/w zasilacz.

Były rozsadzone warystory VZ1 i VZ2 oraz bezpiecznik F1.

Założyłem warystory na 200V (ze starych nie można było odczytać oznaczeń), bezpiecznik i po włączeniu do sieci zasilacz ruszył. Wszystkie napięcia wyjściowe były w normie, ale po ok. 5 minutach pracy z powrotem uszkodziły się warystory i bezpiecznik.

Profilaktycznie wymieniłem kondensatory elektrolityczne na płytce PFC, lecz i po tej operacji warystory i bezpiecznik nie przetrwały dłużej niż 10 minut.
    Co może powodować takie skoki napięcia?
    Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 40  
    Jest trochę elementów do sprawdzenia, ale radzę wymienić diody prostownicze na początku.
  • Poziom 24  
    Czyli mam rozumieć, że warystory na 200V nie mają prawa wystrzelić w tym układzie?
    W takim razie założę kolejną parę, nowy mostek (bo chyba to kolega grubas miał na myśli pisząc o diodach) i mam nadzieję, że nie wystrzelą znowu.
  • Poziom 42  
    Witam
    Dziwnie podchodzisz do naprawy :?:

Po pierwszym spaleniu bezpiecznika należało włączyć w szereg z zasilaniem żarówkę 40 - 60 W, a było to wielokrotnie opisywane na forum.

Pierwszą rzeczą, którą bym zrobił to odłączenie APFC.

Nie mam schematu tego zasilacza, więc nie wiem o jakie warystory Ci chodzi.
    Napisz gdzie one są i jakie (chodzi o typ) wkładałeś, a Warystory mają podawane w katalogu kilka napięć.
    Poza tym dobre zdjęcia, czyli standard.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Podejrzewam, że wygląda podobnie do tego wątku, przynajmniej mój Tagan jest prawie identyczny: Zasilacz pasywny Topower TOP-420NF
    Warystory powinny być na 270V.
    Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 24  
    W końcu jakiś konkretny trop. Jak tylko sklepy zakończą inwentaryzacje kupuję te kondensatory, warystory i mam nadzieję że zacznie chodzić jak należy ten zasilacz.
  • Moderator
    Witam.
    Słowa, które napisałeś powyżej świadczą jedynie o tym, że oczekujesz podania wszystkiego na tacy. Zapewniam Cię jednak, że nie tędy droga, a materiału do porównania i przemyślenia naprawy tego zasilacza jest całkiem sporo na naszym forum, a na dodatek te najlepsze i najciekawsze starałem się sam osobiście zebrać i podlinkować i są na wyciągnięcie przysłowiowej ręki, ale trzeba po nie sięgnąć i wykorzystać do naprawy swego zasilacza...

Poza tym nawet zrobienie zdjęć bardzo dobrej jakości może również pomóc Ci jeszcze ewentualnie w naprawie czy nawet lepiej wytłumaczyć co kto ma na myśli.

W optymistycznej wersji naprawy może Ci wystarczyć tylko to już zostało ustalone lecz gdy masz APFC w zasilaczu to już nic pewnego nie może być, a i to może być tylko przygrywką do uwertury...
    Pozdrawiam Brać lutującą.
    :D
  • Poziom 24  
    Od wymiany elektrolitów sieciowych zasilacz działa już dwa miesiące. Dziękuję wszystkim za pomoc.