Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec do topienia szkła-drut Kanthal A1-jak regulować temp.

05 Sty 2010 11:37 5986 5
 • Poziom 8  
  Witam.
  Zamierzam wybudować piec oporowy do topienia szkła o wymiarach wewnętrznych 40x40x20 cm.
  Chce zastosować drut Kanthal A1 i tutaj zaczynają się schody ponieważ jestem zielony jeśli chodzi o sprawy elektryczne/elektroniczne. Czym zasilić taki drut? Jak regulować temperaturę? Najlepiej jeśli można by było kupić gotowe urządzenie do którego podłączymy taki drut oraz nastawiamy żądaną temperaturę (ewentualnie poskładać samemu –jeśli będzie duża oszczędność kasy). Czy są jakieś wzory według których można obliczyć moc pieca, długość drutu (wychodzę z założenia że będzie w kształcie spirali) Na forum jest kilka tematów związanych z tym zagadnieniem ale………. jakoś do mnie nie trafiają ;(
  Chce zrobić blank szklany podobny jak na tym filmiku tylko o mniejszej średnicy. http://www.youtube.com/watch?v=XBlu6vXF10M&feature=related
  Dziękuję za pomoc
 • Poziom 11  
  Najprościej było by zastosować sterownik (coś jak to na filmie, lub analogowy) do tego czujnik temperatury (dajmy na to jakaś termopara)

  Regulacja odbywała by się przez ustawienie zadanej temperatury, piec się nagrzeje do tej temperatury i wyłączy spiralę, jak temperatura spadnie znów włączy.

  Wzory na moc długość spirali oczywiście są, tylko musisz podać jaką moc chcesz osiągnąć, z jakiego drutu średnica i oporność, oraz średnice zewnętrzną takiej spirali. To nie jest istotne jeśli dopiero planujesz budowę pieca, bo po prostu nawiniesz spirale i pod nią zbudujesz piec :)

  Czym zasilić, hm... prądem :]

  Napisz z jakiego drutu chcesz tą spiralę kręcić.

  Od razu napiszę, że ciężko (praktycznie nie realne) jest określenie mocy grzałki na podstawie zakładanej temperatury. Więc nie pisz chcę osiągnąć 1300*C jakiej mocy potrzebuję grzałkę :>
 • Poziom 8  
  O to chodzi że nie wiem jaką moc zastosować. Myślałem nad 4-5kW ale czy taka moc będzie wystarczająca dla pieca o objętości ok. 35 litrów? Ostatnio znalazłam ciekawy temat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1429716.html
  I chyba o podobny układ mi chodzi ;) Tylko jakie elementy zastosować żeby wszystko ze sobą pasowało?
 • Poziom 9  
  W odpowiedzi na maila :
  Jeśli wiesz już jaką moc będzie miał piec , to obliczysz sobie jaki prąd będzie przepływał przez obwód. Kierując się tą wartością dobierasz elementy składowe sterowania. Przewody o określonym przekroju, włącznik , SSR-a ,bezpieczniki, stycznik i co tam będzie jeszcze potrzebne.
  Ja zastosowałem regulator RE31 choć lepszy byłby model z rampingiem. Pod wyjście alarmowe wsadziłem stycznik rozłączny który rozłącza obwód spirali w przypadku przekroczenia temperatury dopuszczalnej (którą sobie ustawiasz ). Jest to o tyle wygodne, że mogę też rozłączyć obwód ręcznie, przez co piec chłodzi się po wypale samoistnie (normalnie proces chłodzenia sterowany jest też przez regulator ,zgodnie z nastawionym współczynnikiem *C/min ) , a mam cały czas podgląd na temperaturę. Poczytaj instrukcję do RE31 to wiele się dowiesz , jest dostępna w sieci.
 • Poziom 12  
  Jako ciekawostka , da się topić szkło podłączając drut pod wysokie napięcie i przy odpowiednim prądzie od ręki zaczyna się rekacja :-) Jednak bez umiejętności i zachowania warunków bezpieczeństwa nie polecam sprawdzać tego rozwiązania :

  Link