Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie z dwoma portami WAN, DHCP, QoS

05 Sty 2010 11:57 15287 66
  • Poziom 11  
    Witam,
    Poszukuję urządzenie z 2 portami WAN do podziału internetu na 2 sieci lokalne.
    Chciałbym aby takie urządzenie dzieliło mi 2 łącza internetowe.
    Łącze nr 1 - na LAN 1
    Łącze nr 2 - na LAN 2 z QoS i DHCP

Czy ktoś ma jakieś pomysły...? Niekoniecznie musi być WIFI
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 11  
    Jeżeli 2 łącza chcesz podzielić na 2 podsieci LAN, i te podsieci mają być oddzielne to nie prościej kupić po prostu 2 routery, po jednym na jedno łącze?
  • Poziom 12  
    ToMaLLa napisał:
    Witam,
    Poszukuję urządzenie z 2 portami WAN do podziału internetu na 2 sieci lokalne.
    Chciałbym aby takie urządzenie dzieliło mi 2 łącza internetowe.
    Łącze nr 1 - na LAN 1
    Łącze nr 2 - na LAN 2 z QoS i DHCP

Czy ktoś ma jakieś pomysły...? Niekoniecznie musi być WIFI

Polecam Router np DIR-320 ma usb sie może przydać lub WL-1600GL, na obydwu można postawić dd-wrt lub tomato. Są wersje tomato gdzie już jest podział na dwa WANy, konfiguracja jest przez www więc jak nie znasz linuxa (choć jest przydatny) spokojnie obskoczy mała sieć.

Zobacz tu: http://openlinksys.info

U mnie mam zestawione kilka sieci na tych urządzeniach w różnych konfiguracjach i wszystko pięknie działa.
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 11  
    Lukasszz napisał:
    Jeżeli 2 łącza chcesz podzielić na 2 podsieci LAN, i te podsieci mają być oddzielne to nie prościej kupić po prostu 2 routery, po jednym na jedno łącze?

wtedy, żadna sieć nie widzi się nawzajem jak napisałeś :-) odpada

Cytat:
    Polecam Router np DIR-320 ma usb sie może przydać lub WL-1600GL, na obydwu można postawić dd-wrt lub tomato. Są wersje tomato gdzie już jest podział na dwa WANy, konfiguracja jest przez www więc jak nie znasz linuxa (choć jest przydatny) spokojnie obskoczy mała sieć.

Zobacz tu: http://openlinksys.info

U mnie mam zestawione kilka sieci na tych urządzeniach w różnych konfiguracjach i wszystko pięknie działa.

Mam teraz na WRT320N z DD-WRT, potrzebuję jednak profesjonalne urządzenie, które da rade, bez przeciążenia dzielić łącze, DHCP, QoS i tak aby w jednej podsieci np korzystać z 2xWAN :) w zależności od potrzeb...
    Czyli szukam urządzenie typowo do zarządzania 2xWAN

Cytat:
    Co konkretnie chcesz osiagnac? Ja, jezeli to ma byc cos wiecej niz lanik z sasiadem postawila bym PC + linux.

Odpada komputer do zarządzania - brak miejsca w skrzynce na klatce schodowej :-)
  • Poziom 20  
    Cytat:
    Odpada komputer do zarządzania - brak miejsca w skrzynce na klatce schodowej :-)

Może takie coś :

CISCO1811/K9 Cisco 1811 Dual Ethernet Security Router with V.92 Modem Backup 4602,79

Ale cena powala.

Albo tańsze:

3CREVF100-73-ME 3Com OfficeConnect Gigabit VPN Firewall (do 50 tuneli VPN) 1501,45
  • Poziom 26  
    Widzę, że kolega poszedł po rozwiązaniu bardzo high-end. Tniej można zrobić to samo kupując np 1720 z kartą WIC-4ESW.

Podobną funkcjonalność można osiągnąć kupując również Cisco 2620 z kartą WIC-4ESW lub NM-4E. Ewentualnie można jeszcze pokusić się o zakup switcha L3 np 3550 ale to już droższy sport.

Wszystko zależy co jeszcze chcesz osiągnąć na tym sprzęcie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 23  
    Kolego jakie to będą łączą (technologia i szybkość), i ile komputerów w sieciach lokalnych.

Po co 1720 z wic-4esw jak można 1711 z 5 portami ethernetowymi za śmieszne pieniążki (500zł) kupić.
  • Poziom 11  
    Witam,

a może warto zainteresować się mikrotikiem ?

www.mikrotik.com

Masz do wyboru różne wersje sprzętu i rozbudowaną konfigurację.
    Myślę że znajdziesz tam coś dla siebie.

Pozdrawiam.

--
    Jarek
  • Poziom 20  
    drjarro napisał:
    Witam,

a może warto zainteresować się mikrotikiem ?

www.mikrotik.com

Masz do wyboru różne wersje sprzętu i rozbudowaną konfigurację.
    Myślę że znajdziesz tam coś dla siebie.

Pozdrawiam.

--
    Jarek

Ze też sam na to nie wpadłem i od razu z grubej rury. Zapomniałem iż są płyty MT z wieloma portami ETH.
  • Poziom 11  
    abdenagof napisał:
    Kolego jakie to będą łączą (technologia i szybkość), i ile komputerów w sieciach lokalnych.

Po co 1720 z wic-4esw jak można 1711 z 5 portami ethernetowymi za śmieszne pieniążki (500zł) kupić.

2x20Mbit download
    2x4Mbit upload

Chciałbym, aby te urządzenie korzystało jednocześnie z 2 WAn (dostawców internetu) a nie na zasadzie backup failover (jak jedno padnie, to na drugie sie przełączy)
  • Poziom 26  
    W takim razie wystarczy 1720 lub jakikolwiek router z serii 1700 z odpowiednią ilością portów fastehernet.

Co do load balancingu - odpowiednia konfiguracja i da się to zrobić. Można się pobawić odpowiednim routingiem, matchowaniem pakietów, określony typ ruchu kierować na odpowiedni port itp. Możliwości jest naprawdę wiele.
  • Poziom 18  
    Jest jeszcze inne rozwiązanie o którym nikt nie wspomniał, a mianowicie jeżli chcesz mieć dwie podsieci i jednocześnie w obydwu cieszyć się faktem posiadania dwóch łączy zastosuj dwa routery z tym że jeden posiadający 2 porty WAN, a drugi nazwijmy go zwykłym z 1 portem WAN. Wówczas uzyskasz największe możliwości konfiguracji takiej sieci. Ponadto obie podsieci będą się widziały.
    Routery musisz połączyć w taki sposób: Ten z dwom portami WAN jako nadrzędny do niego podepniesz modemy, następnie do jednego z portów LAN tego routera podpinasz dugi wpinając w nim kabelek na WAN. Jak już wspomniałem takie rozwiązanie zapewni Ci dwie podsieci, które dzięki odpowiedniemu routingowi (o który notabene nie musisz się martwić, gdyż standardowa tablica routingu wystarcza) będą się widziały, dodatkowo obie sieci wykorzystywać będą dwa łącza internetowe jednocześnie, tu będziesz miał spore możliwości ustawień load balancingu.
    Load balancing umożliwia Ci skonfigurowanie np. czy oba łącza mają być sumowane (ich prędkości) czy jedno z nich wykorzystywane jak backup gdy padnie pierwsze itp.
    Pamiętaj ponadto że rozwiązanie jakie sugerują koledzy o dwóch osobnych routerach ma mnóstwo wad. Stworzysz właściwie nie podsieci tylko dwie osobne sieci które nie będą się widziały (mogą się widzieć ale przez internet a jak zapewne się domyślasz przy naszych prędkościach łączy to tak jakby się nie widziały), każda z tych sieci będzie wykorzystywała osobne łącze o ile są tej samej prędkości to nie ma większego problemu ale w innym przypadku już nie jest to takie oczywiste.
    Jest w sumie jeszcze wiele innych zagadnień, ale to powinno dać Ci do myślna i ułatwić podjęcie decyzji.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    ToMaLLa napisał:
    2x20Mbit download
    2x4Mbit upload

Chciałbym, aby te urządzenie korzystało jednocześnie z 2 WAn (dostawców internetu) a nie na zasadzie backup failover (jak jedno padnie, to na drugie sie przełączy)

Ale świadom jesteś, że jak nie masz pakietowego load balancingu (u ISP), to szybkość pojedynczego połączenia nie wzrośnie, tylko ruch zostanie rozłożony na dwa interfejsy?
  • Poziom 11  
    tak jest, ruch ma byc poprostu rozłożony na 2 interfejsy :)

Aktualnie testuje tomato dual wan...

szczerze, bajecznie prosta konfiguracja i szybko działa...

wielkie dzięki yonnie oraz pozostałym

Dodano po 2 [godziny] 51 [minuty]:

yonnie,
    jak zmierzyc na tomato dual wan przez ktore lacze ile idzie? moze jakis help w podziale? mam wrazenie ze korzystam tylko z jednego łącza :(

z pewnością korzystam z jednego IP :( już do tego doszedłem... więc jak zrobić ten load balancing? nawet jak zrobie assign adresu ip do wan1 to i tak korzysta z wan2... :(
  • Poziom 16  
    Witam

w takim przypadku ja bym spróbował z Mikrotikiem ma orgomne możliwosci
  • Poziom 11  
    sanmar napisał:
    Witam

w takim przypadku ja bym spróbował z Mikrotikiem ma orgomne możliwosci

uno momento :) znasz się na konfiguracji tomato dual wan??
    najprościej jest kupić coś.. ale to przez niewiedzę - więc błąd...

idą Twoim tokiem myślenia za chwilę wydam tysiące złotych na dziesiątki routerów...
  • Poziom 18  
    ToMaLLa jeżeli chcesz jakiejś, konkretnej rady co do modeli które możesz wybrać, podpowiedz nam jaka jest górna granica twojego budżetu, wtedy będzie o wiele łatwiej oraz w jakim charakterze chciałbyś to wykorzystywać, tylko jako użytkownik domowy czy zamierzasz czerpać z tego jakieś pieniążki.

Ja osobiście ze swojej strone polecam urządzenia DrayTek'a, możesz zapoznać się z ofertą wszystkich urządzeń z dual WAN poprzez ten Link

Ceny urządzeń w rozwiązaniami jakich oczekujesz mogą być (i są) bardzo rozbieżne.
  • Poziom 11  
    DrayTek'a oglądałem, Cisco dual-wany również. I na jedno z tych urządzeń postawie.
    Póki co, udało mi się skonfigurować już ten dual wan... piękna sprawa :)
    WRT54GL z Tomato DualWan (2 ISP) + WRT320N (5 użytkowników) + 3*AP (12 użytkowników) + dobre routingi, QoS = działa extra!
  • Poziom 11  
    yonnie,
    a jak przekierowac ruch www (czyli jak ogladamy strony www) na wan1?
    bo poki co korzysta mi na przemian z wan1 i wan 2 :( to utrudnia przegladanie stron na ktorych musze byc zalogowany itd :( z racji, że sesja traci ważność przy przełączeniu IP:

Przykładowo:
    Loguje się na forum jakimś, rozpoczynam posta... pisze posta, po 2 minutach daję wyślij i kaszana :( zmienia IP wan i nie mogę zatwierdzić posta. nie na wszystkich stronach tak jest, chyba to zależy od forum
  • Poziom 11  
    używam teraz te co mi podałaś w linku :) Miałem niższą wersję, stad musiałem skrypty wgrywać aby load balancing działał

Jaki priorytet nadać WAN1, aby wyeliminować właśnie zamianę podczas przeglądania WWW
  • Poziom 13  
    Witam!

Polecam również mikrotika. Aktualnie zrobiłem na RB750 router dual wan (koszt 150zł z wysyłką - 5 portów lan). Podział łączy działa w ten sposób, iż każdy nowy użytkownik w sieci jest przypisywany do konkretnego łącza, (co w 100% rozwiązuje problemy z błędami sesji) można też ręcznie po ip przypisać. Działa świetnie i możliwości jakie daje za tą kasę są naprawdę niesamowite, tyle że trzeba trochę ogarniać temat i poczytać... Każdy inny router gotowy wielowanowy jest droższy i nie umożliwia wyboru typu podziału takiego jak w MT.
    Jest też kilka innych sposobów podziału włącznie zapamiętywaniem, przez które łącze wychodziło raz połączenie z danego ip,portu i do jakiego ip, portu - do wyboru.
    Ogólnie świetna sprawa i polecam!
  • Poziom 11  
    :) myslałem juz o tym i kaszana :)
    bo z 2 łącz mam tą samą bramę :(
  • Poziom 11  
    z pewnością load balancing :)
    tylko nie działa ten sposób... o którymi pisałaś :)
    wan1 i wan2 mają tą samą bramę :) jaśniej? stąd nic nie da kierowanie ruchu na określona bramę, bo jest tylko jedna i ta sama :)