Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z zasilaczem warsztatowym na LM723

Alana 05 Sty 2010 12:56 3673 13
  • #1 05 Sty 2010 12:56
    Alana
    Poziom 37  

Konstruuje zasilacz warsztatowy w oparciu o artykul "modul zasilacza z ukladem LM723" z EdW 12/97.

Mam z tym ukladem 2 problemy:
    1. napiecie wyjsciowe bez obciazenia lub z minimalnym obciazeniem jest o kilkaset mV wyzsze niz napiecie z obciazeniem chocby 100-200mA. W zakresie pradow 100mA-1A napiecie sie utrzymuje na tym samym poziomie. Zdaza mi sie to w moich konstrukcjach zasilaczy nie po raz pierwszy i zastanawiam sie dlaczego tak sie dzieje, gdzie popelniam blad i czy da sie temu zaradzic inaczej niz za pomoca rezystora mocy rownolegle z wyjsciem.

2. przy wiekszych pradach, od okolo 1.5A trace stabilizacje napiecia pomimo tego ze napiecie na kondensatorach filtra utrzymuje sie na odpowiednim poziomie. Przypuszczam ze problemem jest za male wzmocnienie pradowe tranzystora mocy. Nie moge tu zastosowac tranzystorow w klasycznym ukladzie Darlingtona, odradzaja to autorzy artykulu w EdW ale zastanawiam sie czy odwrocony uklad Darlingtona tzw uklad Sziklaiego zalatwil by sprawe. Jak inaczej moge jeszcze poprawic stabilnosc napiecia wyjsciowego przy duzych pradach.
    Napiecie wyjsciowe z transformatora pozostaje stabilne tak do 5-6A, a chcialabym uzyskac co najmniej 3A na wyjsciu zasilacza.

Skrypt forum nie pozwala mi na dodanie zalacznika wiec daje link do PDF: SCHEMAT

0 13
  • #2 05 Sty 2010 14:14
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 05 Sty 2010 17:44
    Alana
    Poziom 37  

Sprawdze masy i pogrubie sciezki. Z tym tranzystorem to rzeczywiscie wpadka ale zalezy mi na wykorzystaniu mojego transformatora i napieciach wyjsciowych rzedu 12V przy takim polozeniu przelacznika odczepow jak na schemacie. Co lepiej - poszukac jakiegos tranzystora mocy o wiekszym wzmocnieniu pradowym czy probowac z ukladem Darlingtona lub komplementarnym Darlingtona?

0
  • #4 05 Sty 2010 19:03
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 06 Sty 2010 08:15
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 06 Sty 2010 12:30
    Alana
    Poziom 37  

Bez złośliwości proszę!

Mogę się mylić ale z wyliczeń wychodzi mi ze minimalny spadek napięcia na stabilizatorze to około 2.8V - 2x Ube tranzystorów wewnątrz struktury LM723 + Ube KF508 + Ube KU605 czyli jeżeli chce uzyskać na wyjściu 12V to na końcówki 11 i 12 LM723 musze podać minimum 15V. Jeżeli układ który mi zaproponowałeś zastosuje z moim transformatorem 2x13.6V to takie napięcie zasilania LM723 będę miała tylko przy niskim prądzie wyjściowym. Przy większym prądzie wyjściowym napięcie na kondensatorze filtra spadnie i nie mam stabilizacji.

Rozwiązania:
    1. Układ który mi zaproponowałeś i praca z szeregowo połączonymi uzwojeniami.
    2. Wymiana transformatora.
    3. Dodatkowy transformatorek/zasilacz tylko do zasilania LM723
    4. Zmiana koncepcji układu - praca z szeregowo połączonymi uzwojeniami i stabilizatorem impulsowym.
    5. Stabilizator LDO

Rozwiązanie nr1 odpada - najczęściej pracuje z napięciami wyjściowymi 5-12V i przy tej koncepcji miałabym duże straty na tranzystorach szeregowych.
    Rozwiązania 2 do 4 to konieczność wycieczki do sklepu elektronicznego - ok można ale chciałabym wykorzystać te podzespoły które już mam. W związku z tym testuje rozwiązanie nr 5. Rozwiązanie tego typu jest podane w nocie katalogowej LM723 wiec powinno działać.

0
  • #8 06 Sty 2010 13:24
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 06 Sty 2010 16:48
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 06 Sty 2010 17:42
    Alana
    Poziom 37  

To co mi zaczyna wychodzić tj. stabilne 12V z mojego zasilacza po obciążeniu większym prądem. Do uporządkowania została mi sprawa skoków napięcia przy podłączaniu obciążenia ale widzę ze więcej zdziałam lutownica i miernikiem niż klawiatura.

0
  • #12 06 Sty 2010 18:13
    Quarz
    Poziom 43  

Motronic napisał:
    Tak się z toba nikt nie dogada, jak z każdą kobietą zresztą. Może inaczej-napisz co masz i co chcesz osiągnąć ( dokladnie, co i jak, przy jakich parametrach)
    Sie nie ma co dziwić ... :idea: :D ... skoro przedstawiony - w tytułowym poście - schemat przedmiotowego zasilacza jest akademickim przykładem jak nie należy projektować otoczenia dla regulatora typu µA723 ... :!: :cry:
    Zaś sam regulator - opracowany przez Boba Widlara w latach '60 ub. w - jest już tak starym układem, że wszystko co można było wymyśleć z zastosowaniem tego układu, to już wymyślono przynajmniej ze 40 lat wstecz.
    Wystarczy więc porządnie poczytać np. TAM.

0
  • #13 06 Sty 2010 19:25
    Alana
    Poziom 37  

Quarz napisał:
    schemat przedmiotowego zasilacza jest akademickim przykładem jak nie należy projektować otoczenia dla regulatora typu µA723

Ok ale gdzie szukać błędu. Stopień mocy podobny jak u mnie znalazłam w notce katalgowej [rys 5 w PDF-ie National Semiconductor], po przerobieniu go na układ komplementarny Darlingtona mam to o co mi chodziło - stabilizator LDO o odpowiedniej obciążalności.
    Dzielnik napięcia w wzmacniaczu błędu? Stosuje sie wyprowadzenie sygnału na końcówce IN- z ślizgacza potencjometru jednak z tego co widzę takie podłączenie powoduje jedynie, że prąd dzielnika sie nie zmienia przy zmianach nastawy.

Dodatkowa obserwacja - kostka może ucierpieć przy przełączaniu przełącznika SW2 na niższy zakres [Pr1 na schemacie z postu kolegi] jeżeli potencjometr regulacji napięcia będzie skręcony na minimum.

LM723 kontra Alana: 4:1

Schemat z nowym stopniem mocy i dzielnikiem z noty katalogowej: Link

0
  • #14 06 Sty 2010 22:46
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Regulamin p.14 i p.16 - temat zamykam.
    Autorowi zwracam uwagę, że uporczywe lekceważenie p.8.2 i p.15 regulaminu skończy się piątym ostrzeżeniem.

0
  Szukaj w 5mln produktów