Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykorzystanie monitoringu do wspólpracy z systemem alarmowym

leszek65 05 Jan 2010 13:16 2210 12
Optex
 • #1
  leszek65
  Level 16  
  Witam!
  Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów. Czy istnieje możliwość wykorzystania instalacji CCTV do współpracy z system alarmowym?
  Chodzi o klasyczną detekcję ruchu na zewnątrz pomieszczenia firmy, zamiast czujników NC/NO (PIR lub Dualnych). Instalacja składałaby się z 4-5 kamer zewnętrznych oraz rejestratora (najlepiej 8 kanałowego). Budynek jest dość długi, w niewielkiej odległości od niego znajduje się ogrodzenie, całość położona trochę na uboczu w bliskości lasu gdzie bywają drobne zwierzęta. Na "wyjściu" systemu CCTV potrzebny byłby sygnał (NC lub NO) do sterowania linii już zamontowanego systemu alarmowego. Oprócz tego monitoring powinien spełniać swoje klasyczne zadanie łącznie z rejestracją zdarzeń.
  Zależy mi na dobrych urządzeniach zapewniających w miarę solidne działanie, szczególnie w zakresie detekcji ruchu (dozoru) z jak najmniejszą ilością fałszywych powiadomień.
  Czy takie rozwiązanie ma sens?
  Czy lepiej rozbudować istniejący już alarm o czujniki zewnętrzne i im pozostawić funkcje dozoru?
  Moje doświadczenia z czujnikami zewnętrznymi nie są najlepsze, być może teraz można kupić coś lepszego, nie wywołującego dużej ilości fałszywych zdarzeń.
  Będę wdzięczny za wszelkie porady dotyczące samej idei takiego systemu jak i zastosowania konkretnego sprzętu.
  PS. Szukałem już informacji, ale nic konkretnego oprócz zapewnień producentów (do których podchodzę z dystansem) nie znalazłem.
  Z góry dziękuję.
  Pozdrawiam!
  Leszek
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  elektronik1970
  Level 11  
  Witam
  W ogóle nie polecam detekcji ruchu w monitoringu CCTV. Lepiej ustawić nagrywanie 24h145 na dobę.
  Może się zdarzyć, że kamera będzie nagrywać np. gdy słońce zajdzie za chmury (albo jakiś pojazd "zaświeci" reflektorami) itd. będzie dużo fałszywych alarmów, albo odwrotnie nie zadziałać gdy będzie się działo coś istotnego.

  Jeżeli chodzi o alarm i czujki zewnętrzne to tez jest to "takie sobie" rozwiązanie. Nie da się wyeliminować fałszywych alarmów.
 • Optex
 • Helpful post
  #3
  13rudy
  Level 12  
  Co do detekcji ruchu w CCTV , na pewno pozwala zaoszczędzić troszkę miejsca na dysku jeśli nie jest za duży, ale do dozorowania budynku nie nadaje się, szczególnie jeśli mogą sie pojawiać małe zwierzęta. Jeśli już to należałoby wykorzystać zewnętrzne czujki ruchu jako urządzenia wyzwalające nagrywanie, jeśli się je dobrze dobierze i zainstaluje powinny dosyć skutecznie reagować. Należy się jednak zawsze przy zabezpieczeniach zewnętrznych liczyć z możliwością dość częstych fałszywych alarmów i z troszeczkę mniejszą skutecznością takich zabezpieczeń niż np czujek wewnętrznych. NIestety nie ma idealnego rozwiązania gotowego dot. zabezpieczeń zewn. troszkę zawsze trzeba poeksperymentować, ale mam kilka takich instalacji w których takie czujki się spisują , średnio 3-5 fałszywych alarmów w roku. Osobiście zawsze podchodę z rezerwą do zabezpieczeń zewnętrznych, nie są to proste do zrobienia instalacje , często troszkę metodą prób i błędów.
 • #4
  leszek65
  Level 16  
  3 do 5 rocznie to świetny dla mnie wynik, wiadomo cudów nie ma...
  Ciekaw jestem na jakich czujnikach to zrobiłeś, jeśli można wiedzieć (nie chciałbym wyciągać informacji, ale może jakaś podpowiedź...)
  Czyli nie polecacie wykorzystania samego monitoringu do dozoru tylko zestaw czujek zewnętrznych a CCTV do oglądania i rejestracji zdarzeń.
  Dzięki za odpowiedzi, poczekam jeszcze na inne głosy, człowiek uczy się całe życie
 • Helpful post
  #5
  crunky
  Level 32  
  Sama detekcja ruchu w systemie CCTV jest jak najbardziej wskazana, pozwala zaoszczędzić 2 razy więcej miejsca na dysku i więcej! Wszystko zależy od specyfiki obiektu oraz samego rejestratora. Trzeba tylko odpowiednio skonfigurować parametry i zamaskować co niektóre obszary. Natomiast jeśli chodzi o wykorzystanie detekcji do wywołania alarmu to lepiej zapomnij o tym pomyśle. Wystarczy że ktoś poświeci latarką w polu widzenia kamery (bądź też światłą samochodów, wyładowania, latające śmieci na wietrze) i będziesz miał alarm, przyjazd grupy itd... Czujki ruchu są zdecydowanie bardziej odporne.
 • #6
  leszek65
  Level 16  
  Wielkie dzięki za opinie,
  czy znacie jakieś dobre czujniki zewnętrzne (cena jest sprawą drugorzędną choć ma też znaczenie) aktualnie w sprzedaży?
 • Helpful post
  #7
  13rudy
  Level 12  
  Na zewnątrz nieźle się spisują czujki WotchOut firmy Risco, ale jeśli powiesisz je wyżej niż podaje producent w instrukcji to tracą na czułości i na odporności na fałszywe alarmy, nieźle się spisują się też czujki Boscha OD 850. WotchOut jest droższy, nie pamiętam ale jakieś 800 zł netto , bosch jest zdecydowanie tańszy jakies 350 zł netto, około, ale Bosch miewa czasami potknięcia, jakiś rok temu wymieniali instalatorom całą partię tych czujek, bez problemów wymienili , ale klientów to troszkę wkur...ło.
 • Helpful post
  #8
  gigi-44
  Level 26  
  Osobiście śmiało mogę polecić VX-402 zamontowałem ich sporo i naprawdę klienci są zadowoleni.
 • #9
  leszek65
  Level 16  
  Dzięki za informacje,
  wniosek taki:
  1.Monitoring do obserwacji i rejestracji, ewentualnie wykorzystanie detekcji ruchu do aktywowanie rejestracji.
  2.Dozór z użyciem czujników zewnętrznych
 • Helpful post
  #10
  dareksi
  Level 15  
  Zdecydowanie nie polecam wyzwalania alarmu sygnałem z detekcji ruchu w kamerze. Miałem kiedyś klienta który mimo perswazji, uparł się aby tak właśnie skonfigurować system, szybko jednak zmienił zdanie i powiązanie zostało usunięte. Tak jak wcześniej koledzy napisali pojawiało się mnóstwo fałszywych alarmów, liść spadający przed kamerą, mucha chodząca po szkiełku obudowy, spadające krople deszczu w zimie zapewne doszedłby padający śnieg i wiele innych przyczyn. Często stosuję natomiast połączenie w drugą stronę. Wyjście "alarm" z centrali alarmowej podpinam do wejście rejestratora i programuję (czasowe, zwykle 10min wraz z zapisem kilkudziesięciu sekund przed alarmem) wyzwalanie zapisu wszystkich kamer w chwili naruszenia tego wejścia. Może to pomóc zarejestrować zdarzenia w czasie wyzwolenia alarmu. Tak jak wcześniej kolega "13rudy" , polecam czujniki RK315DT WatchOUT. Napewno nie są najtańsze ale instaluję ich wiele i nie ma z nimi problemów. Dodatkowo w opakowaniu znajdziesz trzy soczewki o różnej charakterystyce, co pozwoli na dużą elastyczność w kształtowaniu strefy detekcji czujnika.
 • #11
  leszek65
  Level 16  
  Jeszcze raz dziękuję, przekonaliście mnie, a w zasadzie odwiedliście od pomysłu.
  Myślę, że w tym przypadku wymienne soczewki o różnym kącie widzenia będą bardzo przydatne. Ze względu na bliskość ogrodzenia szerokokątne czujniki raczej odpadają. Chodzi o dozór "wzdłuż" budynku. Natomiast kamery mogą obserwować co się dzieje za płotem, to nie przeszkadza. Pomysł z wyzwalaniem rejestracji z czujnika alarmowego też jest warty zastosowania. Czy wykonuje się to wykorzystując wejścia alarmowe rejestratora?
 • Helpful post
  #12
  dareksi
  Level 15  
  Tak jak napisałeś, wyjście centrali alarmowej oprogramowane jako alarm, podpinasz pod wejście alarmowe rejestratora. W rejestratorze programujesz aby naruszenie wejścia wyzwalało zapis obrazów z kamer. Oczywiście ma to sens wtedy gdy nie stosujesz w rejestratorze nagrywania ciągłego tylko np. harmonogram lub detekcję ruchu.
 • #13
  leszek65
  Level 16  
  Myślę, że temat wątku został wyczerpany.
  Resztę poszukam sobie samodzielnie.
  Dziękuję wszystkim za pomoc.
  Pozdrawiam
  Leszek