Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z Ladowarka MCP73864 do baterii Li-On

MarcinBarowski 05 Sty 2010 14:37 1966 12
  • #1 05 Sty 2010 14:37
    MarcinBarowski
    Poziom 15  

Witam wszystkich,

chciałbym was prosić o pomoc, w związku z ładowarką MCP73864.
    Wyżej wymieniona ładowarkę stosuję do ładowania baterii Li-On UltraFire 3.6V 900mAh...
    Połączenie baterii wygląda następująco. Najpierw łącze dwie baterie szeregowo w celu uzyskania większego napięcia, a następnie równolegle z inna parą baterii w celu uzyskania większej pojemności.
    Ze względu iż akumulatorki posiadają jedynie dwa wyprowadzenia (+ oraz masa) wejście termistora w układzie ładowania wyeliminowałem. Napięcie pomiędzy nóżką therm a masa wynosi 0.92V (status2 jest wyłączony)...
    Co do prądu ładowania to może zaraz. Najpierw opowiem w czym problem.
    Podczas ładowania baterii, miga dioda podłączona do wyjścia status1.
    Ustalałem już prąd ładowania przy pomocy potencjometra ale bez zmian...

W czym może być problem?

0 12
  • #2 05 Sty 2010 17:07
    Ronin64
    Poziom 35  

A jakie napięcie jest na akumulatorach gdy tak się dzieje?

0
  • #3 05 Sty 2010 20:27
    MarcinBarowski
    Poziom 15  

Napięcie na baterii jest w granicach 6,9 V(bateria nie obciążona, wyłączone ładowanie), natomiast podczas ładowania wynosi 8,2V ...
    Podłączyłem dzisiaj inne baterię (dwie baterie nokia 3310 które połączone są szeregowo) i przy napięciu 7,72V (pomiar napięcia baterii nie obciążonej) ładowarka prawidłowo się zachowuje...

Pozdrawiam

Marcin

0
  • #4 06 Sty 2010 01:20
    Ronin64
    Poziom 35  

A sprawdź jeszcze jaki prąd ładowania jest dla tych 2 różnych zestawów.

0
  • #5 06 Sty 2010 09:09
    MarcinBarowski
    Poziom 15  

Witam,

prąd ładowania dla zestawu baterii LC14500 wynosi 5.3mA, natomiast dla zestawu nokii 98mA..
    Pierwszy zestaw ma jednak w sobie wbudowany kontroler rozładowania i przeładowania baterii.. może on coś tutaj psuje..

pozdrawiam

Marcin Barowski

0
  • #6 06 Sty 2010 12:18
    Ronin64
    Poziom 35  

Rzeczywiście elektronika może fałszować działanie układu. A jaki prąd ładowania ustaliłeś w MCP73864?

0
  • #7 06 Sty 2010 12:41
    MarcinBarowski
    Poziom 15  

Prąd ustaliłem początkowo na 450mA. Ze względu, iż dioda cały czas migała, musiałem zmniejszyć prąd.
    Sprawdziłem również baterie, na "przetestowanej" mikroprocesorowej ładowarce. Tam też to za ciekawie nie wyglądało :( .Ładowarka wprawdzie zasygnalizowała zakończenie procesu ładowania, to jednak napiecie nie przekraczało 5V...
    Myślę że jest to wina baterii, gdyż pozostały zestaw bez problemowo się naładował.

Dziękuję za zainteresowania tematem i chęć pomocy.

Pozdrawiam

Marcin Barowski

0
  • #8 06 Sty 2010 14:05
    Ronin64
    Poziom 35  

Na to wygląda. Zachowanie które opisujesz nie jest uwzględnione nawet dla tego układu w dokumentacji. A co zainteresowania to wynika ono z faktu, iż też ładuję akumulatory Li-On ale inną kostką ;)

0
  • #9 06 Sty 2010 14:31
    MarcinBarowski
    Poziom 15  

Miganie diody (status1) jest opisane w dokumentacji technicznej układu. Problem jednak w tym że miganie dotyczy współczynnika temp. termistora.. a jak wiemy w moim przypadku jego nie ma...
    Przetestowałem już różne sposoby z rezystorami, odpowiedzialnymi za zabezpieczenie termiczne. Dioda przy tych bateriach jak migała ta miga....

a na jakim układzie zbudowałeś ładowarkę? i z jakiej firmy używasz baterii?

Pozdrawiam

0
  • #10 07 Sty 2010 00:07
    Ronin64
    Poziom 35  

Ale nóżka chyba nie wisi w powietrzu jak to się mówi? Faktycznie nie za bardzo się skupiłem na tabeli opisującej co się dzieje na pinach. Moja ładowarka jest na MAX1811 a akumulatorki to 18650 (różne firmy) wyjęte z niedziałających akumulatorów do laptopów.

0
  • #11 07 Sty 2010 08:46
    MarcinBarowski
    Poziom 15  

Nie nie, nóżka jest podłączona do dwóch rezystorów. Zgodnie z dokumentacją wartość rezystorów należy tak dobrać aby napięcie na nóżce therm bylo 1/3 napięcia referencyjnego.
    A czy masz w swoich bateriach układy zabezpieczające?

pozdrawiam

Marcin

0
  • #12 07 Sty 2010 16:31
    Ronin64
    Poziom 35  

Moje akumulatory są bez żadnych układów dodatkowych, czyste ogniwa :) Działają bez problemów a i sama ładowarka też.

0
  • #13 09 Kwi 2010 12:59
    MarcinBarowski
    Poziom 15  

Witam,

wiem że już trochę czasu mineło od napisania powyższego postu, jednak chciałbym się podzielić zdobytymi wiadomościami.
    Problemem okazała się elektronika wbudowana w baterii. Uniemożliwia ona prawidłowy pomiar napięcia oraz prądu, a co za tym idzie ładowarka zaczyna "świrować"

pozdrawiam

Marcin

0
  Szukaj w 5mln produktów