Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automaty schodowe-częste awarie. Jaki powód?

electro_Nick 05 Sty 2010 16:00 2976 11
  • #1 05 Sty 2010 16:00
    electro_Nick
    Poziom 33  

Witam, mam następujący problem w moim domku: mam na klatce schodowej cztery oprawy 2x18W, pod to standardowo wyłączniki chwilowe i automat schodowy. W ciągu pół roku już trzy automaty padły, awaria zawsze objawia się brakiem podtrzymania. Pierwszy automat nieznanej firmy na szynę DIN wytrzymał dość długo-około trzy miesiące, poźniej zamontowałem automat ASO-220 i jeden wytrzymał półtora miesiąca a drugi miesiąc. Co może być przyczyną tych awarii i jak zabezpieczyć następny wyłącznik przed tym? Jaki wyłącznik polecacie aby kupić?

0 11
  • #2 05 Sty 2010 16:45
    pavulon
    Poziom 21  

Przyczyną awarii zapewne jest obciążenie indukcyjne automatu.
    Rozwiązanie - porządny automat dobrej marki lub dodatkowo stycznik sterowany automatem.

Tylko przy zakupie nowych urządzeń zobacz w specyfikacji jakie max. obciążenie indukcyjne wytrzymują styki.

1
  • #4 05 Sty 2010 17:04
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 05 Sty 2010 17:47
    ajpier
    Poziom 37  

electro_Nick napisał:
    Witam, mam następujący problem w moim domku: mam na klatce schodowej cztery oprawy 2x18W, pod to standardowo wyłączniki chwilowe i automat schodowy. W ciągu pół roku już trzy automaty padły, awaria zawsze objawia się brakiem podtrzymania. Pierwszy automat nieznanej firmy na szynę DIN wytrzymał dość długo-około trzy miesiące, poźniej zamontowałem automat ASO-220 i jeden wytrzymał półtora miesiąca a drugi miesiąc. Co może być przyczyną tych awarii i jak zabezpieczyć następny wyłącznik przed tym? Jaki wyłącznik polecacie aby kupić?

Co znaczy że nie ma podtrzymania. Nie działa czas czy po prostu przepala ci się przekaźnik.

0
  • #6 05 Sty 2010 17:58
    jurekN
    Poziom 22  

takie ASO-220 zakładam w blokach i służą dość długo i częstość załączania jest większa , sprawdź czy nie ma gdzieś złego styku.

0
  • #7 05 Sty 2010 22:34
    electro_Nick
    Poziom 33  

Nie ma podtrzymania to znaczy że światło można zapalić i świeci dopóki jest trzymany wyłącznik chwilowy

0
  • #8 05 Sty 2010 23:46
    g73
    Poziom 17  

witam,kolego ja bym zastosował dodatkowy stycznik 1-biegunowy który sterowany by był automatem.Z doświadczenia powiem ,że automaty nie są przystosowane do bezpośredniego podłączenia ze świetlówkami ponieważ występują przepięcia i uszkadza wewnętrzną elektronikę.Natomiast gdyby automat pracował na żarówkach byłoby dobrze pozdrawiam

0
  • #9 06 Sty 2010 00:00
    electro_Nick
    Poziom 33  

Czy ktoś z forumowiczów mógłby mi przybliżyć idee podłączania przez stycznik? Bo wg mnie dodanie następnego przekaźnika nic by nie dało-on i tak musi być między wyłącznikiem a fazą na której występują przepięcia, poza tym w ostatnim ASO-220 sprawdziłem przekaźnik i nadal był sprawny więc pada elektronika. Może jakiś filtr lepiej założyć? Elektronika też musi być zasilana z tej samej fazy co lampy bo innej nie ma w pobliżu. Chyba że myślę źle to proszę mi to łopatologicznie wyjaśnić. Dziękuje z góry a pomoc w rozwiązaniu problemu. Pozdrawiam

0
  • #10 06 Sty 2010 00:01
    g73
    Poziom 17  

Jeszcze jedna sprawa o którą chciałem się zapytać czy przyciski włączające są z podświetlaniem

0
  • #11 06 Sty 2010 00:08
    electro_Nick
    Poziom 33  

Nie, przyciski najzwyklejsze schodowe.

0
  • #12 06 Sty 2010 00:43
    1044571
    Użytkownik usunął konto